پینه های دست و پایتان را باز کنید!!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۲۵۹۵
۱۶ آذر ۱۳۹۰ - ۰۰:۳۵
۳۵۶۶۸
علل و راه حل یک مشکل پوستی رایج
برجستگی های حساس و بدون درد که گاه با خشکی و پوسته ریزی همراه هستند. اینها همان پینه هایی هستند که قدیم ها مادربزرگ ها و پدربزرگ هایمان هم به دلیل استفاده طولانی مدت از یک وسیله از آن شکایت داشتند.
اگر شغلتان به گونه ای است که به طور مدام و مستمر با یک وسیله کار می کنید یا مجبورید که یک شی را بلند کنید، حتما متوجه توده های سفت و برجسته در همان منطقه تماس با وسیله شده اید؛ برجستگی های حساس و بدون درد که گاه با خشکی و پوسته ریزی همراه هستند. اینها همان پینه هایی هستند که قدیم ها مادربزرگ ها و پدربزرگ هایمان هم به دلیل استفاده طولانی مدت از یک وسیله از آن شکایت داشتند.

پینه، ضخیم شدگی و ایجاد قسمتی سفت و سخت روی پوست است و زمانی ایجاد می شود که لایه های خارجی پوست به طور مداوم تحت فشار و ساییدگی با یک وسیله قرار می گیرد. این لایه به این دلیل به وجود می آید که پوست بتواند از خود محافظت کند. این برجستگی معمولا بدون درد است و می تواند در هر نقطه ای از بدن به وجود بیاید به خصوص دست ها، پاها یا زانوها. این حالت می تواندن باعث ایجاد ظاهری ناخوشایند و نازیبا شود.پینه چیست؟

پینه ها بیشتر در کف دست و پا ایجاد می شوند اما در هر جایی از بدن که به مدت طولانی تحت فشار و اصطکاک باشد هم دیده می شوند. پینه در قسمت هایی از کف پا که چربی زیر جلدی آن بیشتر است هم ایجاد می شود اما ممکن است در جاهای دیگر پا که استخوان های برجسته دارند به خصوص روی مفاصل، انگشتان بزرگ و کج شده پا و سطح پشتی استخوان های چکشی انگشتان نیز دیده شوند. فشار و ساییدگی ناشی از اعمال تکراری باعث ایجاد پینه و رشد آن می شود. در واقع پینه وسیله دفاعی برای حفاظت نسوج نرم و حساس زیر پوست است. فشار باعث می شود سلول های نانحیه تحت فشار با سرعت بیشتری تکثیر و رشد کند و این امر باعث به وجود آمدن رشد خارج از اندازه بافت به صورت برجستگی می شود. اگر انگشتان یک نوازنده حرفه ای گیتار یا کف دست یک ورزشکار ژیمناستیک پینه نمی بست، حتما آسیب می دیدند و احتمالا دچار خونریزی می شدند.

یکی دیگر از دلایل ایجاد پینه، پوشیدن کفش های پاشنه بلند یا نامناسب و سفت است. تماس مداوم پاها و انگشتان با این کفش می تواند محلی مناسب برای تشکیل پینه باشد. وضعیت بد نشستن مثل عادت داشتن به نشستن به حالت چهارزانو هم می تواند باعث ایجاد پینه شود.

نپوشیدن جوراب یکی دیگر از دلایل تشکیل پینه است. استفاده از کفش و صندل بدون جوراب باعث ساییدگی انگشتان پاها و ایجاد پینه می شود. داشتن مشاغلی که در آنها دست ها یا زانوها تحت فشار مداوم هستند مثل نجاری، باغبانی، نویسندگی، نوازندگی گیتار و کاشی کاری هم می تواند دلیل دیگر این موضوع باشد. پینه در کارگران، ورزشکاران و کسانی که به قسمتی از دست و پایشان همه فشار می آید، دیده می شود. افراد دیابتی مبتلا به اختلال حص عصبی نیز مستعد این اختلال هستند که اغلب همراه با زخم است.

درمانش چیست؟

اگر در سلامت کامل هستید، می توانید پینه را تنها به منظور رفع ظاهر ناخوشایند آن درمان کنید اما اگر مبتلا به دیابت یا بیماری خاص دیگری هستید که باعث گردش خون ضعیف در شما می شود، بیشتر در معرض خطر عوارض پینه هستید. بنابراین باید فورا به دنبال درمان آن باشید. پزشک منطقه پینه بسته شده را معاینه می کند و درمورد عواملی که باعث ایجاد پینه شده از شما سوالاتی می پرسد شاید لامز باشد که او درخواست عکسبرداری با اشعه ایکس اشته باشد تا مطمئن شود که ناهنجاری استخوانی باعث ایجاد پینه نشده باشد.درمان اصلی پینه، ازبین بردن اصطکاک و فشاری است که وجود درد. پوشیدن کفش مناسب و استفاده از پدهای محافظ نیز می تواند به درمان کمک کند اما اگر این پینه همچنان پابرجا و دردناک شد لازم است درمان های دارویی را شروع کنید. ممکن است پزشک توصیه کند که پس از گرم و مرطوب شدن با آب گرم آن را از پوست جدا کنید اما باید مراقب باشید تا عفونت ایجاد نشود. برای بهبود، نواحی ناصاف و خشن را به ملایمت با برس نرم بسایید و تمیز کنید. این کار باعث ازبین رفتن سلول های مرده و پینه پا می شود. حتی ممکن است پزشک توصیه کند که پس از حمام، کرم نرم کننده یا پماد سالیسیلیک به ناحیه موردنظر بمالید. هرگز از ناخن گیر، قیچی و چاقو برای برداشتن پینه استفاده نکنید چراکه این کار باعث بریدگی و زخم در ناحیه می شود. پوشاندن نواحی کرمدار و چرب با پوشش پلاستیک یا گذاشتن کفی کمک بیشتری می کند. گاهی پزشکان از محلول های کراتولیتیک ها که پوشش کراتینی را از بین می برد، استفاده می کنند.

درصورت ایجاد عفونت درمان های آنتی بیوتیکی هم ممکن است برای شما تجویز شود اما اگر برجستگی های غیرطبیعی استخوان باعث ایجاد پینه شده باشد ممکن است پزشک این استخوان را با عمل جراحی اصلاح کند تا از عود مجدد پینه جلوگیری شود.

اگر مبتلا به دیابت یا سایر بیماری هایی هستید که باعث گردش خون ضعیف می شود به هیچ عنوان نباید در درمان سهل انگاری کنید.

درمان های خانگی اش چیست؟

*دست ها یا پاها یا قسمتی که دچار پینه شده است را در آب گرم و صابونی خیس کنید. این کار باعث می شود که پینه راحت تر برداشته شود.

*بعد از مرطوب کردن این ناحیه آن را با سنگ پا یا لیف بشویید. این کار باعث برداشتن شدن لایه خارجی پوست پینه بسته شده می شود. پس از حمام پوست تان را مرطوب نگه دارید و از مرطوب کننده ها روی پوست استفاده کنید.

*از جوراب یا کفش های راحت استفاده کنید. سعی کنید از کفش هایی استفاده کنید که دارای پد مناسب باشند. اگر پینه در میان انگشتان یا شست پاهایتان است، تا زمانی که پینه برطرف شود از این پد در کفش تان استفاده کنید.

*اگر پینه بین انگشتان دست یا پاهایتان ایجاد شده، سعی کنید از یک بانداژ یا پد بین انگشتان تان استفاده کنید تا تماس و ساییدگی آنها با یکدیگر کمتر شود.

*کفش کمی تنگ پینه ایجاد نمی کند اما آن را بدتر می کند. هرچه پا بزرگ تر می شود کفش بزرگ تر بپوشید.

*سعی کنید هنگام کار با وسایل از دستکش یا پوشش مناسب در قسمتی که با این وسایل ارتباط مستمر دارد استفاده کنید. حتی می توانید در قسمتی از وسیله کار خود که با پوست شما در ارتباط است، از یک پد استفاده کنید.

منبع: هفته نامه سلامت

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فرش تارنگ_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کالابرد_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
استیل رگال_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
شفا_فوتر