اصفهانی ها دست به دامن یونسکو شدند
۱۴۲۸۷۱
۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۸
۹۵۳۰ 
یک فعال مدنی محیط زیست گفت: بزرگ‌ترین طومار امضای شده در حمایت از زاینده رود به طول 600 متر به دفتر مقام معظم رهبری و همچنین نهادهای بین المللی مانند یونسکو ارسال خواهد شد.
خبرگزاری ایسنا: یک فعال مدنی محیط زیست گفت: بزرگ‌ترین طومار امضای شده در حمایت از زاینده رود به طول 600 متر به دفتر مقام معظم رهبری و همچنین نهادهای بین المللی مانند یونسکو ارسال خواهد شد.

سید محمود موسوی گفت: بقای پل‌های تاریخی اصفهان به جریان یافتن آب است چرا که ملات ساروج به کار رفته در آن با حرکت آب حفظ می‌شود. یونسکو در ماجرای کوتاه کردن برج جهان نما و حفظ میدان نقش جهان از فشار به شهرداری اصفهان ذره‌ای نکاست تا به هدف خود رسید بنابراین می‌توان از این نهاد جهانی برای نجات پل‌های ارزشمند و تاریخی اصفهان نیز کمک گرفت.

او با بیان اینکه یونسکو باید به احیای زنده رود و تالاب گاوخونی بر اساس مفاد کنفرانس جهانی رامسر اقدام کند، گفت: نارضایتی از خشکی زاینده رود درد مشترک تمامی اقشارو مشاغل استان اصفهان است و تهیه این طومار در راستای رساندن صدای مردم به تمامی مسئولان ارشد کشوری است.

این فعال مدنی با اشاره به مشکلات روانی و اجتماعی ناشی از خشکی این رودخانه گفت: این طومار بیان حق خواهی مردم اصفهان بر اساس اصول دموکراسی و پرهیز از هرگونه خشونت و اعتراض است زیرا نارضایتی‌های موجود می‌تواند موجب تشنج در سطح جامعه شود و باید این اعتراض مردمی از طریقی منطقی و بدور از خشونت نشان داده شود.

موسوی با بیان اینکه از تیرماه امسال تاکنون 30 قطعه طومار به طول 20 متر و در مجموع به طول 600 متر امضا جمع آوری شده است که برابر طول حدودی شش زمین فوتبال است، ادامه داد: در مراحل اولیه جمع آوری امضا از استانداری، شهرداری، نمایندگان مجلس، سازمان‌های مردم نهاد و مدافع محیط زیست صورت گرفت و پس از آن طومار در کنار سی و سه پل و پل خواجو برای عموم مردم گذاشته شد.

او ادامه داد: برآوردی که در زمان جمع‌آوری امضاها انجام شد نشان می‌دهد، حدود 40 درصد حامیان احیای زنده رود غیر اصفهانی هستند. کرانچار مربی سابق سپاهان نیز جزو همین افراد بود و متعاقب امضای تیم سپاهان این بحث مورد توجه برنامه ورزشی 90 قرار گرفت.

این فعال محیط زیست ادامه داد: یکی از بازخوردهای این طومار در سطح ملی توجه تمامی وزرا و معاونان رییس جمهور در سفر اخیرشان به اصفهان بود که همگی درهر لحظه از دغدغه دولت برای احیای زاینده رود سخن می‌گفتند.

موسوی با بیان اینکه احیای زاینده رود دغدغه مقام معظم رهبری نیز است، گفت: خشکی تالاب گاوخونی خطری بالقوه در مرکز کشور است و فقط نابودی زراعت و پل‌های تاریخی اصفهان را به دنبال ندارد بلکه خشکی کامل تالاب موجب پراکندگی ریزگردها به استان‌های همجوار می‌شود.

او با بیان اینکه فقط 10 درصد دلیل خشکی زنده رود از خشکسالی است، گفت: مدیرت غلط و بی‌حرمتی به حق‌آبه‌های تاریخی این رودخانه وضعیت فعلی را به وجود آورده است چرا که همواره آب رودخانه در اختیار کشاورزان بوده و تالاب گاوخونی هم سهم خود را می‌گرفته است.

او گفت: سهم حق‌آبه‌های زاینده رود در قباله نکاح زنان شرق اصفهان به ثبت رسیده است حال جای تعجب است که چگونه در سال‌های اخیر این حق را به جای دیگر انتقال داده‌اند؟!

موسوی با بیان اینکه اصفهان در زمان جنگ پذیرای 80 هزار نفر از خانواده‌های خوزستانی بودند که هم خانه خود را از دست داده بودند و هم داغدار شهدای خود بودند، ادامه داد: در حال حاضر چند سایت در خوزستان مدام به منفی بافی و تحریک مردم در بحث انتقال آب به اصفهان مشغول هستند در حالی که هیچ‌گاه مردم اصفهان خواستار تمامی آب کارون و نابودی آن رودخانه نبوده‌اند بلکه فقط بخشی از آن را برای نجات زنده رود می‌خواهند.

او گفت: وزیر نیرو از دیدگاه مردم اصفهان باید استیضاح شود چرا که وی به عدالت رفتار نمی‌کند و بدون هیچ منطقی و فقط بر اساس اعتراض چند نماینده پروژه‌های انتقال آب بهشت‌آباد و تونل گلاب دو را متوقف کرده است.
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1393/07/10
10 درصدش مال خشکسالیه بقیشو چرا نمیگی چرا آب کارخونه هاتون قطع نشه چرا آب خودتون جیره بندی نشه چرا آبو میفرستین یزدو رفسنجانو کرمان ما رو منبع آب تو چهارمحال نشستیم هفته ای دو روز آب داریم کسی به دادمون نمیرسه اونوقت روزی 2 ساعت آبتون قطعه دنیا رو رو سرتون گذاشتین
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1393/07/10
آقا از خلیج فارس آب بیارین، از هر جا دوست دارین بیارین، ولی خواهشاً طرف کارون نیاین، والا ما هم خوشحال میشیم زاینده رود زنده بشه ، ولی نه به قیمت از دست رفتن کارون.
حالا فکر کنین کارون نبود؟؟ میخواستین چیکار کنین؟؟؟ مگه همین الآن کم آب از سرچشمه کارون و فریدونشهر میبرین اصفهان!!!
Iran, Islamic Republic of
14:43 - 1393/07/10
موقعی که آب از چهار محال خارج میشه رودخانه پرآبه و موقعی که به اصفهان میرسه کم آبه این یعنی اینکه خودتون آبو مصرف میکنین با اون کارخونه ها و.. تابیکاری نداشته باشین .اما خوزستان با این همه منابع که اگه خدایی نکرده در زمان جنگ خوزستان از دست برفت همه ضرر میکردیم و این همه نفت و گاز و گندم و خرما ...(بازم میخای بگم؟)رو از دست میدادیم بایدم پناه میدادین، منت نداره.
این آبو همشو خودتون دارین مصرف میکین .
خوزستان که بیکاری داره بیداد میکنه میخواین کشاورزی رو هم ازشون بگیرین این انصافه؟
وقتی اون همه فضای سبز رو درست کردین تو کویـر بایید فکر ایجاشو هم میکردین
شهر ایذه خوزستان 10 کیلومتر(اره 10 کیلومتر) از کارون فاصله داره اما از 24 ساعت4 ساعت آب داره بعد بیان ابو بفرستن اصفهان
تازه کارونم ابش کمه
ادمین جان توهین نکردم (نکنه اصفهانی باشی)
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج