شلیک کن، ترسو! داری یک مَرد را می‌کشی
۱۴۵۵۰۲
۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۱
۱۸۱۶۴ 
مرگ چه‌گوارا
گروهبان ماریو ترآن پا پس می‌گذارد، چشم‌هایش را می‌بندد و رگبار می‌گشاید. نهم اکتبر 1967، ساعت یک و ده دقیقه‌ی بعدازظهر، لا ایگِرا بولیوی، نقطه پایان زندگی پزشک سی‌ونه‌ساله‌ی آرژانتینی ارنستو چه‌گوارا ست.
فرارو: گروهبان ماریو ترآن پا پس می‌گذارد، چشم‌هایش را می‌بندد و رگبار می‌گشاید. نهم اکتبر 1967، ساعت یک و ده دقیقه‌ی بعدازظهر، لا ایگِرا بولیوی، نقطه پایان زندگی پزشک سی‌ونه‌ساله‌ی آرژانتینی ارنستو چه‌گوارا ست.

شلیک کن، ترسو! تو قرار است یک مرد را بکشی...

بعدازظهر همان روز، جسد چه را به وایه‌گرانده بردند و در اتاق شستشوی بیمارستان نوئسترو سینیور د مالتا، دو مرد و یک زن پرستار، جسد را تمیز کردند، موهایش را آراستند و به پیکر چه فرمالدیید تزریق کردند تا جلوه مناسبی برای بازدیدکنندگان داشته باشد.

شلیک کن، ترسو! تو قرار است یک مرد را بکشی...

مردم محلی دسته‌دسته برای دیدن او وارد رختشوی‌خانه بیمارستان شدند. مقامات بلندپایه ارتش در سایه‌ی ماموران مخفی سیا زوایای مختلف جنازه "فرمانده کوچک قرن بیستم" را به حدود سی عکاسی که برای ثبت پیروزی ارتش بولیوی بر گروه چریکی فراخوانده شده بودند، نشان دادند. فردای آن روز زنته نو آنایا فرمانده اردوگاه وایه‌گرانده در کنفرانسی مطبوعاتی خبر مرگ چه را به دنیا اعلام کردند.

او اما هرگز تصور نمی‌کرد که مردن چه‌گوارا این‌قدر طول بکشد که سال‌ها پس از شلیک آن چند گلوله به پیکر نیمه‌جانش، هم‌چنان تمثال چه نماد هر جنبش اعتراضی از قلب آمریکا تا خیابان‌های مادرید و کوچه‌های بانکوک باشد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:13 - 1393/07/23
اگر در برابر هر بی‌عدالتی؛از خشم به لرزه می افتی؛
بدان که یکی از رفقای من هستی...
(چگوارا)
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج