گردشگری: شهر افسانه ای ابرقو
۱۴۵۸۹
۰۵ دی ۱۳۹۰ - ۱۷:۴۷
۲۹۲۸۳
پيشنهاد يك سفر زمستانی
اين شهر ريشه در گذشته‌هاي خيلي دور دارد، حتما اگر شما از بناهاي تاريخي متعددي كه در گوشه و كنارش وجود دارد بتوانيد چشم بپوشيد، از سرو پير آن نمي‌توانيد. بالاخره چند هزار سال زندگي در دل كوير شوخي نيست.
برترین مجله اینترنتی ایرانافسانه‌هاي زيادي درباره اين‌كه شهر ابركوه يا همان ابرقو از كجا آمده و تاريخچه پيدايش آن چيست، وجود دارد و در كتاب‌هاي تاريخي هم از آن كم نگفته‌اند؛ از فارسنامه ابن‌بلخي بگيريد تا كتاب آثار ايران كه آندره‌گدار نوشته. خلاصه اين شهر ريشه در گذشته‌هاي خيلي دور دارد، حتما اگر شما از بناهاي تاريخي متعددي كه در گوشه و كنارش وجود دارد بتوانيد چشم بپوشيد، از سرو پير آن نمي‌توانيد. بالاخره چند هزار سال زندگي در دل كوير شوخي نيست.

 ديدني‌هاي اين شهر از لحاظ جغرافيايي به هم نزديك است و در يك روز مي‌توانيد همه جا را ببينيد. پس نيازي نيست دنبال جايي براي اسكان باشيد اما اگر قصد اقامت داريد در ورودي اين شهر يك متل‌3ستاره وجود دارد.

بقعه پير سبزپوش

اگر نام كتاب انسان كامل كه از مجموعه رسائل مشهور به گنجينه‌ نوشته‌هاي ايراني است را شنيده‌ايد، بقعه نويسنده آن را مي‌توانيد در شهر ابرقو بيابيد. بقعه پیر حمزه سبزپوش يا شیخ عزیزالدین نسفی يكي از بناهاي تاريخي شهر ابرقو است كه گچبری ویژه داخل آن مربوط به قرن ششم هجری است و با گچكاری‌های گنبد علویان همدان و مدرسه حیدریه قزوین و مسجد جامع ورامین شباهت دارد.

گنبد هزار ساله

از ديگر بناهاي ديدني‌‌ اين شهر، گنبد عالي است كه از قديمي‌ترين بناهاي تاريخي ابركوه محسوب مي‌شود. گنبد عالي كه در سال 448 هجري ساخته شده، بنايي 8ضلعي است كه توسط فرزند «امير علي الدين شمس الدوله ديلمي» به نام فيروزان ساخته شده است و تمام بازديد كننده‌ها از حالت خاص آن تحت تاثير قرار مي‌گيرند.

  ازعهد  قاجار

خانه آقازاده يكي از منازل قديمي شهر ابركوه است كه با توجه به‌خصوصيات اقليمي و آب‌‌وهواي خاص مناطق كويري ساخته شده است و در ميدان دروازه قرار دارد. مساحت 820‌متر و زيربناي 528 مترمربع نشان مي‌دهد خانه بسيار بزرگي است. قسمت شاخص و قابل توجه اين بنا بادگير 2 طبقه آن است. اين بنا با خشت، گل و چوب ساخته شده و قدمتش به عهد قاجار مي‌رسد. اين ساختمان محوطه‌اي دارد كه در 4 طرف آن اتاق‌هايي ساخته شده است. كف حیاط به‌صورت سنگ فرش با قلوه سنگ است كه بخش‌هایی از آن هنوز باقی مانده. اين خانه مثالي عالي از معماري خاص خانه‌هاي باستاني كوير ايران است.

منار جفت عزيز ‌الدين نسفي

در نزديكي خانه آقازاده، خانه موسوی و خانه حسینی دوست هم هست كه ديدن آن‌ها خالي از لطف نيست.

خندق تاریخی شهر كه مربوط به پیش از اسلام است، مسجد جامع، گنبدخانه سیدون، یخچال‌های عظیم خشتی و منار جفت عزیزالدین نسفی هم از ديدني‌هاي  ديگر اين شهر است.

درخت هميشه سبز

در ايران باستان، كاشتن درخت در طبقات مختلف جامعه اهميت بسيار بالايي داشته. در نگاره‌ها و آثار باستاني مانند حجاري‌هاي دوره هخامنشي در تخت جمشيد، نماد درخت و به‌طور خاص، سرو آورده شده است. زرتشتيان معتقدند، سرو به‌دليل آن‌كه درختي هميشه سبز است، همواره در ايران مهم بوده و سرو 5 هزار ساله ابرقو نيز در اين ميان اهميت ويژه‌اي دارد. بته جقه كه یكی از نقوش سنتی ایران است و در بيشتر هنرهای سنتی ایران استفاده می‌شود و بالای كلاه پادشاهان ایران نيز دیده می‌شود، تغییر یافته سرو سرافكنده است كه در فرهنگ ايراني ايستادگي و تواضع را با هم نشان مي‌دهد. اين سرو كه به روايتي 5 و به روايتي   2هزار سال دارد، اصلي‌ترين جاذبه گردشگري ابرقوست.

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir

مجله اینترنتی برترین ها


انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
11:01 - 1390/10/09
بسيار جالب بود تشكر ميكنم لطفا درمورد مناطق ديدني وگردشگري كشورزر خيز ايران زمين بيشتر مطلب منتشر كنيد
Iran, Islamic Republic of
14:21 - 1390/10/11
من بعنوان اینکه بچه ابرکوه هستم افتخار می کنم
به امید روزی که بکوشیم بهترین شهرراداشته باشیم.
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1390/10/13
با سلام وعرض تشکر از سایت برترینها به اطلاع دوستان بازدید کننده میرسانم این آثار قسمت بسیار کوچکی از تاریخ کهن ابرکوه میباشد که امیدوارم در آینده نیز اطلاعات بیشتری منتشر گردد
Iran, Islamic Republic of
13:25 - 1390/12/23
با سلام و خدا قوت

شهری به این تاریخی و قدمت نیاز به دید عمیق تر دارد مسئولان فرهنگی بایستی به بافت قدیمی شهر توجه خاص داشته باشند
Iran, Islamic Republic of
12:55 - 1391/01/16
ببخشید ابرقو در کدام استان قرار دارد . لطفا دقیق اطلاع رسانی کنید.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۵
ابرکوه دراستان یزد واقع شده است
Iran, Islamic Republic of
22:07 - 1391/03/15
با تشکر فراوان ، ابرکوی ما ، شهریست که در خود نور، معنویت و ساده زیستی را پرورانده و مردمی آسمانی دارد
پاسخ ها
لي لي
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
شوخي ميكني؟!.....ديگه اينقدر غلو نكن همشهري همه جه همه جور آدمي پيدا ميشه
Iran, Islamic Republic of
18:48 - 1391/07/03
عالی بود جملات تان را طنز کنید عالی تر می شود
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1392/01/07
باعرض سلام وتقديروتشكر:تاريخ شهرستان ابركوه به اندازه تاريخ كشورعزيزمان ميباشدودرهرگوشه ومنظرآن آثارتاريخي مربوط به همه دورانهاميتوان ديد.ازهمه ايراني هاي باغيرت دعوت مي شودكه حتماًازشهرستان ابركوه ديدن به عمل آورند.
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1392/01/17
سلام من تحقیقات زیادی در مورد ابرکوه کردم ومتوجه شدم که ابرکوه دارای حکومت جداگانه بوده وپادشاهی قدرتمند داشته وشهری به نام شهر سفید داشته که الان در زیر خاک مدفون است قدر شهرتان را بدانید
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1393/05/02
سلام من كمال تشكر را دارم از جوان هاي ابرقويي كه با امكانات كم ميتوانند به رويا هايشان واقعيت بخشند و براي تحقق هدفشان تلاش كنند
محبوبه امیرفخریان ازدامغان
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1393/08/23
سلام وتشکرفراوان.مطالب بسیارجالب بود.بنده تحقیقی درموردسبک معماری خراسانی داشتم ومسجدابرقو هم جز. سبک خراسانی است ومطالب شماکمک زیادی به بنده کرد.بازهم ممنون وازآثارزیبای شهرتون خیلی مراقبت کنید
محبوبه امیرفخریان از مشهد
Iran, Islamic Republic of
00:05 - 1393/10/21
مرسی.دوس دارم از نزدیک ببینم ابرقو رو
Iran, Islamic Republic of
18:41 - 1395/05/16
مطلب بســیار زیبا ودرخور تحسینی بود.
ازوجود چنین شهر باسابقه درخشانی درکشورم افتخارمیکنم
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1397/02/19
سلام خسته نباشید.می تونم به جرأت بگم ابرکوه نگینی است درخشان دردل کویر.باسپاس
Iran, Islamic Republic of
01:41 - 1397/06/06
البته بسیاری از روستا های ابرکوه تبار جداگانه ای دارند مثل مهرآباد قشقایی ،اردی لر ،خرم آباد کردشول
Iran, Islamic Republic of
12:54 - 1398/09/20
باسلام - با تعریف و تمجید از کشورم و از هر نقطه آن خوشحال میشوم . و از زادگاه اجدادی خودم احساس غرور و بالندگی میکنم . سوالی دارم از نمایندگان شهرم و یا کسانی که پاسخگو باشند . چهل سال است که جواب خود را نگرفته ام چرا نام ابرقو را به یکباره به ابرکوه تبدیل کردند . درست است که در تاریخ به چندین نوع نام گذاری شده بود ولی چندین قرن بود که به ابرقو نامیده شده بود .من هنوز به نام زادگاه اجدادم تعصب دارم با سپاس از تمامی شما دوستان روز و روزگار خوش
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج