رویت آهوی خون‌آشام پس از 66 سال +عکس
۱۵۱۸۰۴
۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۸
۱۳۲۹۳
کارشناسان حیات وحش موفق شدند یک گونه جانوری نادر به نام آهو خون آشام را که تصور می‌شد منقرض شده است در افغانستان مجددا مشاهده کنند.
دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: کارشناسان حیات وحش موفق شدند یک گونه جانوری نادر به نام آهو خون آشام را که تصور می‌شد منقرض شده است در افغانستان مجددا مشاهده کنند.

به گزارش ایسنا، پیش از این تصور می‌شد که این جانور منقرض شده و آخرین مشاهده این آهو که از سوی یک تیم دانمارکی صورت گرفته بود به ۶۶ سال قبل (سال ۱۹۴۸ میلادی) باز می گردد.

شهرت این آهو به دلیل داشتن دندان‌های نیش شبیه به خون‌آشام‌ها در جنس نر است. این دندان‌ها در جنس و نر در فصل جفتگیری رشد می‌کنند. آهوهای نر از این دندان‌ها در واقع برای رقابت با سایرین در فصل جفتگیری استفاده می‌کند.

مشاهده مجدد آهوی خون‌آشام در افغانستان پس از گذشت ۶۶ سال

حال مجددا پس از گذشت حدود ۶۶ سال از آخرین مشاهده این آهوی زیبا در کشمیر و استان «نورستان» افغانستان مشاهده شده است.

به دلیل شکار غیرمجاز و نابودی زیستگاه، این جانور از سوی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN)‌ در فهرست قرمز گونه‌های در حال انقراض و سپس جزو گونه های منقرض شده قرار گرفت.

مشک این آهو بسیار با ارزش است به طوری که ارزش آن معادل قیمت طلا برآورد می‌شود. در بازار سیاه هر کیلوگرم مشک این آهو ۴۵ هزار دلار ارزش دارد.

«پیتر زالر» معاون برنامه آسیایی انجمن حفاظت از حیات وحش (WCS) می‌گوید: این جانور نادر همراه با گونه‌های شناخته شده دیگر حیات وحش نظیر پلنگ‌ها، ‌جزو میراث طبیعی کشور بحران زده افغانستان به شمار می‌رود.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج