چه بلایی بر سر این دو فیلم می آید؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
کلاسینو_4
لاله زار مال_2
ریزخور_2
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۵۲۹۳۵
۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۹
۱۱۴۰۹
دو فیلم از سه فیلمی که روی پرده رفته‌اند، موضوعی اجتماعی، قابل توجه و ارزشمند درباره خانواده شهدا دارند که هر کدام از کیفیت ساخت، بازیگران توانمند و... برخوردارند اما همانطور که انتظار می‌رفت، حتی این فیلم‌ها هم مورد اقبال (حداقل) زبانی همیشه‌منتقدان قرار نگرفته است.
خبرگزاری ایسنا: دو فیلم از سه فیلمی که روی پرده رفته‌اند، موضوعی اجتماعی، قابل توجه و ارزشمند درباره خانواده شهدا دارند که هر کدام از کیفیت ساخت، بازیگران توانمند و... برخوردارند اما همانطور که انتظار می‌رفت، حتی این فیلم‌ها هم مورد اقبال (حداقل) زبانی همیشه‌منتقدان قرار نگرفته است؛ منظور دقیقا همان منتقدانی هستند که به واسطه یک‌ فیلم، کل سینمای ارزشمند ایران را در تریبون‌های مختلف زیر سوال می‌برند.

از چهارشنبه هفته گذشته (21آبان‌ماه) سه فیلم جدید روی پرده آمده‌اند که وجه اشتراک هر سه، اجتماعی بودن‌شان است. ضمن آنکه دو فیلم از این سه اثر، فیلم‌های در تمجید والدین ایثارگران و از جان‌گذشتگانی است که امروز در هیاهوی این شهر شلوغ، کمتر به آن‌ها پرداخته می‌شود.

«شیار 143» نرگس آبیار از جمله فیلم‌هایی است که نمایش آن در جشنواره فیلم فجر با سر و صداهای بسیاری همراه بود که البته بعد از جشنواره نیز ادامه داشت. تعریف‌ها و تمجید تا جایی پیش رفت که بسیاری منتظر بودند «شیار 143» هر چه زودتر روی پرده بیاید تا بتوانند آن را ببینند و در‌باره ‌اش قضاوت کنند.

نهایتا این فیلم از چند روز قبل اکران شد و در این روز‌ها طبق اعلام پخش‌کنندگانش با استقبال بسیار خوبی روبرو شده است.

چه بلایی بر سر این دو فیلم می آید؟

در «شیار 143» که ماجرایی واقعی از چشم انتظاری 15 ساله‌ی مادر یک شهید مفقود‌الاثر با بازی تاثیرگذار مریلا زارعی است، مهران احمدی، گلاره عباسی، جواد عزتی، حسام بیگدلو و یدالله شادمانی بازی می‌کنند.

«میهمان داریم» نیز فیلم دیگری است که از چند روز قبل روی پرده سینماها رفته و به نظر می‌رسد پس از سپری شدن چند روز از اکران آن، با تبلیغ دهان به دهان مخاطبان، فروش آن هر روز بهتر شود.

«میهمان داریم» نیز روایتی تامل برانگیز و البته جذاب از پدر و مادر شهیدی است که این روز‌ها از فرزند جانباز خود نگهداری می‌کنند. به آن‌ها خبر آمدن میهمانی داده می‌شود و این پدر و مادر که دیگر سنی از‌ آن‌ها گذشته، نیاز به یار و یاوری دارند تا بتوانند مقدمات پذیرایی از میهمان در خانه بسیار قدیمی خود را بچینند؛ اما چه کسی می‌تواند آن‌ها را یاری کند؟

«میهمان داریم» روایتی از پدر و مادر شهیدی است که شاید در خانه کناری همه ما زندگی می‌کنند و باید به اعتبار نظرات منتقدان و اصحاب رسانه در جشنواره فجر، جشنواره مقاومت و...، آن را بازگشت قدرتمند پرویز پرستویی در نقشی خاص داشت؛ نقش‌هایی که پرستویی نشان داده در ایفای آن‌ها تبحر خاصی دارد.

در این فیلم هم مانند «آژانس شیشه‌ای»، بهروز شعیبی نقش فرزند پرستویی و جانبار فیلم را بازی می‌کند. همچنین آهو خردمند، سهیلا گلستانی، معصومه قاسمی‌پور، مهدی صادقی و محمد صادقی بازیگران «میهمان داریم» هستند.

«نطفه شوم» کریم آتشی فیلم دیگری است که از چند روز قبل در سینماهای آزاد اکران شده و تقریبا خیلی از اصحاب رسانه هم از آن چیزی نشنیده‌اند.

این فیلم تولید سال 87 یعنی 6 سال قبل است و معلوم نیست شلوغی صف اکران دلیل دیر اکران شدنش بوده یا مسائل دیگر مربوط به ممیزی فیلم؛ البته کارگردان آن هم در این‌باره تاکنون مصاحبه‌ای نکرده است. تنها موردی که کریم آتشی در همان 6 سال قبل گفته بود این است که پروانه ساخت «نطفه شوم» پس از هفت سال و با وساطت وزیر ارشاد و جعفری‌جلوه (معاون سینمایی وقت) داده شده بود.

«نطفه شوم» فیلمی است که به معضلات اجتماعی در رابطه با مسائل خرافی و فال و فالگیری می‌پردازد. لاله اسکندری، سام درخشانی، جمشید هاشم‌پور، محمد کاسبی، سیروس گرجستانی، سیامک اطلسی، شراره دولت‌آبادی، جلیل فرجاد، آرزو افشار، مهوش وقاری، فریده گلشن، محمد پورستار، ستاره صفرخانی، الهه حصاری و... بازیگران این فیلم هستند.

به گزارش ایسنا، یکی از انتقادات همیشگی منتقدان حوزه فرهنگ و هنر کشور و مخصوصا سینما این است که فعالان این حوزه کمتر به موضوعات استراتژیک یا ارزشی می‌پردازند. این در حالی است که در چند ماه گذشته، در چندین فیلم نشانه‌هایی از مسائل مهم کشور دیده می‌شده است و یا در همین مورد آخر (اکران دو فیلم با توجه ویژه به خانواده شهدا) موارد نقض سخنان منتقدان را می‌توان یافت.

نکته قابل توجه این است، هنگامی که منتقدان درباره یک فیلم و یا مصادیقی هر چند اندک در یک اثر، بارها و بارها مصاحبه می‌کنند و از تریبون‌های مختلف مواردی را به سینما نسبت می‌دهند، طبیعتا منطقی و عادلانه است که در مقابل نیز، از اکران فیلم‌های ارزشی حمایت کرده و از همان تریبون‌ها برای معرفی آن‌ها استفاده کنند.
برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
ادیب_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
عارفی_3
ادیب_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_4
ادیب_4
عارفی_2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
ادیب_2
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شاخه نبات_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
اورانوس_فوتر2
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کالازم_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی