16 نگراني خانم‌هاي باردار
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
ریزخور_3
لاله زار مال_3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۵۳۲۸۹
۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۹
۲۸۱۶۰
بارداري با تغييرات جسمي و رواني زيادي همراه است که نداشتن شناخت کافي از آنها باعث بروز نگراني‌هاي طبيعي در مادر مي‌شود. حال به برخي از مشکلات و مسائلي که در بارداري بروز مي‌کند.
سلامت ایران:

دکتر مريم کاشانيان، فوق‌تخصص زنان و زايمان و دانشيار دانشگاه علوم پزشکي تهران: بارداري با تغييرات جسمي و رواني زيادي همراه است که نداشتن شناخت کافي از آنها باعث بروز نگراني‌هاي طبيعي در مادر مي‌شود. حال به برخي از مشکلات و مسائلي که در بارداري بروز مي‌کند و اغلب براي مادر و اطرافيان او نگران‌کننده ‌است، اشاره مي‌کنيم، با اين اميد که خانم‌هايي که قصد باردار شدن دارند يا در ابتداي اين راه هستند، قبل از مواجهه، با آنها آشنا شوند و از اين دوره از زندگي لذت ببرند.

5 نگراني 3 ماهه دوم

1) بازگشت اسيد از معده به مري و يبوست: به دليل تغييرات هورموني از 3 ماهه دوم به بعد روده‌ها تنبل مي‌شوند و احتمال ابتلا به يبوست، نفخ و ترش کردن بيشتر مي‌شود بنابراين خانم‌هاي باردار تعداد وعده‌هاي غذايي را بيشتر و حجم غذا را کمتر کنند و پياده‌روي را به برنامه روزانه خود بيفزايند.

2) خونريزي از لثه: به‌دليل ترشح هورمون‌هاي بارداري، لثه‌ها پر خون مي‌شود و هنگام مسواک يا خود به خود ممکن است دچار خونريزي شوند. اگر خونريزي زياد باشد، خانم مي‌تواند براي درمان به دندانپزشک مراجعه کند.

3) لکه بيني:
دلايل خونريزي و لکه‌بيني در 3 ماهه دوم بارداري و سوم ماهيتي جدا از دلايل آن در 3 ماهه اول دارد و حتما بايد بررسي شود زيرا ممکن است دليل آن زايمان‌هاي پيش از موقع يا سقط جنين باشد.

16 نگراني خانم‌هاي باردار

4) افت فشار خون، احساس ضعف و سرگيجه: معمولا در 3 ماهه دوم بارداري، فشار خون افت پيدا مي‌کند و حتي ممکن است خانم باردار غش کند. به همين دليل به اين خانم‌ها توصيه مي‌شود تنها بيرون نروند و مخصوصا در حمام تنها نباشند. البته به محض آنکه خانمي ‌حس کرد فشار‌خونش پايين آمده، کافي است دراز بکشد و هر دو پا را به ديوار بزند و بالا ببرد تا احساس سرگيجه بهبود پيدا کند.

5) تکرر ادرار:
با افزايش سن بارداري، به دليل فشار رحم روي مثانه، حجم آن کم مي‌شود. از سوي ديگر، در انتهاي بارداري سر جنين روي مثانه فشار مي‌آورد و باعث تکرر ادرار مي‌شود. اگر تکرر ادار با سوزش همراه شود، ممکن است نشانه عفونت باشد که بايد حتما آن را درمان کرد.

8 نگراني 3 ماهه اول

1) تهوع صبحگاهي: اغلب مي‌شنويم که تهوع و استفراغ بارداري، صبحگاهي است و خانم‌هايي که در طول روز اين حالت را دارند، نگران مي‌شوند. حقيقت اين است که تهوع و استفراغ مخصوص صبح نيست، مخصوص اوايل بارداري هم نيست و ممکن است تا ماه چهارم يا حتي تا پايان بارداري ادامه پيدا کند. تا زماني که تهوع و بي‌اشتهايي شديد نباشد، نيازي به درمان ندارد و به جنين آسيب نمي‌رساند اما وقتي شديد شد، لازم است خانم باردار دارو مصرف کند تا شرايط برايش قابل‌تحمل شود.

16 نگراني خانم‌هاي باردار

2) دردهاي زير شکمي: اين دردها شبيه درد قاعدگي است که به دليل بزرگ شدن تدريجي رحم و کشيدگي رباط‌هاي اطراف آن بروز مي‌کند و با حرکات ناگهاني و رابطه زناشويي افزايش مي‌يابد اما فقط در موارد شديد نگران‌کننده است.

3) انقباض‌هاي عضلاني: تغييرات هورموني باعث گرفتگي عضلات مخصوصا با حرکات ناگهاني مي‌شود. برخي افراد فکر مي‌کنند گرفتگي عضلات به‌دليل کمبود ريز‌مغذي‌هايي مثل کلسيم اتفاق مي‌افتد اما واقعا اين‌طور نيست و اين انقباض بعد از زايمان برطرف مي‌شود.

4) خونريزي و لک‌بيني: اوايل بارداري به‌دليل جايگزيني جنين ممکن است اتفاق بيفتد. پزشک با مطمئن شدن از سلامت بارداري و محل آن، بايد به خانم باردار اطمينان دهد جاي نگراني نيست و به مصرف دارو نيازي ندارد اما متاسفانه در کشور ما، به محض لکه‌بيني، دارو تجويز مي‌شود که کار نادرستي است و جنبه علمي ندارد. لکه‌بيني معمولا به‌تدريج کم و برطرف مي‌شود اما اگر خونريزي رو به افزايش باشد، بايد با پزشک مشورت کرد. در برخي موارد ممکن است بارداري خارج از رحم، باعث لکه‌بيني و خونريزي شود.

5) تغييرات خلق و خو،‌ بي‌خوابي يا پرخوابي: اين حالت‌ها در افراد مختلف متفاوت است. استرس و افسردگي در يک خانم مي‌تواند خود را با بي‌خوابي و در ديگري با پر‌خوابي نشان دهد. به هر حال اگر تغييرات خلق‌و‌خو شديد باشد، بايد با متخصص مشورت کرد اما تا حدي تحريک‌پذيري در اين دوران طبيعي است و تحت تاثير هورمون‌ها رخ مي‌دهد.

6) خستگي، کوفتگي و سردرد: اگر خفيف باشد، مشکلي نيست اما اگر شديد شد، مي‌توان زير‌نظر متخصص مسکن مصرف کرد.

16 نگراني خانم‌هاي باردار

7) ترشحات واژينال: ترشحات آبکي به دليل تغييرات هورموني است و الزاما عفوني نيست اما برخي عفونت‌ها مثل عفونت‌هاي قارچي در بارداري شايع است که جاي نگراني ندارد و به جنين آسيب نمي‌رساند. عفونت‌هاي خطرناک براي جنين بدون علامت هستند و با بررسي‌هاي ماهانه پزشک متوجه آن مي‌شود.

8) کمردرد: کمردرد ممکن است از 3 ماهه نخست شروع شود و ادامه پيدا کند. دليل آن هم ترشح هورمون‌هاي بارداري است که باعث شلي رباط‌هاي اطراف ستون فقرات و همچنين با بالارفتن سن بارداري، افزايش گودي کمر مي‌شود. اگر درد کم است، نيازي به درمان نيست اما اگر شديد باشد، مي‌توان از مسکن‌هاي مجاز زير‌نظر پزشک استفاده کرد. خانم‌هاي مبتلا به کمردرد بايد از زياد ايستادن خود‌داري کنند.

3 نگراني 3 ماهه سوم

1) تشديد برخي مشکلات: انقباض‌هاي رحمي دروغين، بي‌خوابي، کمردرد و درد در ناحيه اندام تحتاني، شکم، لگن و پاها، بازگشت اسيد به معده و سوزش معده، هموروييد و سنگيني پاها از مشکلات رايج در 3 ماهه آخر هستند که با زايمان برطرف مي‌شوند. به ندرت امکان دارد در روند تشخيص مشکلاتي چون کمردرد يا غيره در بارداري درخواست تصويربرداري‌هايي چون راديولوژي و
سي‌تي‌اسکن شود اما درصورت صلاحديد پزشک بايد انجام شود.

2) احساس تنگي نفس و تپش قلب:
اين احساس به دليل ترشح هورمون‌هاي بارداري است و الزاما ربطي به سن بارداري و بزرگي شکم ندارد، گرچه در 3 ماهه سوم تشديد مي‌شود.

16 نگراني خانم‌هاي باردار

3) پيگيري آزمايش‌هاي بارداري: از ابتداي بارداري خانم بايد تحت‌نظر باشد و بررسي‌ها و آزمايش‌هاي لازم را انجام دهد و منتظر بروز مشکل خاصي نباشد تا به پزشک مراجعه کند. عفونت‌هاي خطرناک يا فشار خون بارداري بدون علامت هستند و فقط با چکاپ‌هاي دوره‌اي قابل‌تشخيص و درمانند. ماما طي بررسي‌هاي دوره‌اي و زير‌نظر گرفتن ميزان رشد جنين و سنجش فشار خون و وزن مادر، متوجه اين مشکلات مي‌شود.

آزمايش‌هاي اوليه که براي تمام خانم‌ها تجويز مي‌شود، شامل آزمايش خون است تا احتمال ابتلاي مادر به برخي بيماري‌هاي خطرناک براي او و جنينش (مانند ايدز) بررسي شود. سونوگرافي نيز در ابتداي امر براي سنجش سن بارداري و بعد از آن در 3 ماهه دوم براي اطمينان از سلامت جنين تجويز مي‌شود. زير نظر گرفتن حرکات جنين و ضربان قلب او نيز از جمله چکاپ‌هاي لازم است. تست غربالگري تشخيص تريزومي 21 و تست ديابت بارداري براي تشخيص بالا بودن قند خون هم لازم است. اگر خانمي سن‌ بالا دارد يا ازدواج فاميلي داشته يا سابقه مشکلات ژنتيکي دارد، لازم است آزمايش‌هاي جدي‌تري مثل آمينوسنتز هم انجام دهد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
ادیب_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
ادیب_3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
دکتر نائبی_2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کالازم_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر