تسهیلات مسکن مهر 99 ساله برای زنان
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
زمردی_داخلی1
کلاسینو_1
ریزخور_1
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ریزخور_3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_3
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
دکتر نداف کرمانی 4
زمردی_داخلی4
ریزخور_2
دکتر نداف کرمانی 2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
۱۵۹۸۵
۰۴ دی ۱۳۹۰ - ۱۲:۱۳
۱۱۷۱۹
مسکن مهر خودمالک و 99 ساله یعنی چه؟
طرح مسکن مهر یکی از مهمترین اقدامات دولت در تامین مسکن خانوارهای متوسط و کم درآمد جامعه محسوب می شود که در آن سعی شده با حذف قیمت زمین از ساخت واحد مسکونی و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت آرزوی دیرینه خانواده های ایرانی برای به دست آوردن سرپناهی مطمئن برآورده شود.
 برترین ها به نقل از هفت صبح : طرح مسکن مهر یکی از مهمترین اقدامات دولت در تامین مسکن خانوارهای متوسط و کم درآمد جامعه محسوب می شود که در آن سعی شده با حذف قیمت زمین از ساخت واحد مسکونی و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت آرزوی دیرینه خانواده های ایرانی برای به دست آوردن سرپناهی مطمئن برآورده شود.

در روزهای اخیر اما دو عنوان مهم یعنی مسکن مهر خود مالک و مسکن مهر 99 ساله توجه افکار عمومی را به خود جلب کرده است. اما این دو مفهوم، چه تفاوتی با مسکن مهر دارند.

به طور کلی، در مسکن مهر خود مالک زمین یعنی مالکیت عرصه هم به متقاضی واگذار می شود که اختلاف قیمتی چهار تا پنج میلیون توماین ساخت به نسبت مسکن مهر 99 ساله دارد. درواقع، در طرح خود مالک شش دانگ اعیان و عرصه به متقاضی واگذار می شود و بر این اساس قیمت ساخت آن متری 100 تا 110 هزار تومان بیشتر از مسکن مهر 9 ساله است. مسکن مهر 99 ساله اما چیز تازه ای نیست و در حقیقت همان مسکن مهر است که از سال 1386 مراحل اجرایی خود را در قالب واگذاری و حق بهره برداری از زمین برای ساخت مسکن کوچک یا متوسط با زیربرنای حداکثر هر واحد 75 مترمربع و برای انطباق با توان مالی خانوارهای کم درآمد و میان درآمد درنظر گرفته شده است.

نکته حائز اهمیت در این طرح آن است که دولت سعی کرده تا با حذف قیمت زمین به عنوان یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در قیمت مسکن هزینه ساخت را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهد، به این صورت که زمین ها به صورت اجاره با مدت زمان 99 سال در اختیار متقاضی قرار می گیرد و متقاضی مسکن مهر در نهایت مالک اعیانی بوده و عرصه با مالکیت دولتی در اجاره وی خواهد بود. البته مقدار این اجاره رقم بالایی نیست و مطابق با متراژ واحد مسکونی در حدود هر متر، هزار تومان و به طور سالانه دریافت می شود که در نهایت رقمی بیش از 20 هزار تومان در سال را شامل نمی شود.

شرایط دریافت مسکن مهر

متاهلین یا زنان سرپرست خانوار اولین اولویت در دریافت واحدهای مسکونی هستند و این گروه در حالی می توانند در این طرح شرکت کنند که تاکنون فاقد مسکن یا زمین مسکونی ملکی باشند، ضمن آنکه قبلا از هیچ یک از امکانات دولتی مربوط به تامین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی یا تسهیلات یارانه ای خرید یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند، همچنین داشتن سابقه سکونت پنج ساله در شهر محل تقاضا ازجمله دیگر شرایط برای ورود به طرح فوق است، البته مالکین مسکن مهر باید توجه داشته باشند که فقط ملک اعیانی واحد خود بوده و نقل و انتقال آپارتمان به همراه عرصه و زمین امکان پذیر نخواهد بود.

لازم به ذکر است در طرح فوق سه نوع قراداد با متقاضیان منعقد می شود که شامل پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی تسطیح و آماده سازی زمین، تسهیلات 14 میلیون با بازپرداخت 15 ساله و به صورت پلکانی و همچنین انعقاد قرارداد اجاره 99 ساله با متقاضی است.

نکته آخر اینکه طرح مسکن مهر خود مالک تفاوت زیادی با مسکن مهر با قرارداد اجاره 99 ساله ندارد و تنها تفاوت آن در مالکیت زمین و عرصه ملک است به این مفهوم که در طرح خود مالک دولت برای اصلاح و بازسازی بافت های فرسوده در مراکز شهری و همچنین بالابردن ظرفیت تولید مسکن زمین های فوق را با شرط واگذاری مالکیت زمین به متقاضیان عرضه می کند. البته در این طرح قطعا قیمت زمین منطقه، محاسبه شده و از متقاضی دریافت می گردد و درنهایت متقاضی، مالک اصلی عرصه و اعیانی با هم بوده و امکان نقل و انتقال نیز فراهم است.


باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
آیلین_تزریق چربی موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
زمردی_فوتر موبایل اصلی
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
دارو سازی عبیدی - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو