برهنگی کامل گلشیفته، سکانس آخر شهرت‌
۱۶۴۶۰۶
۰۸ دی ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۱
۵۶۶۳۹ 
پس از انتشار تصاویر نیمه برهنه‌اش در یک کلیپ که جنجال‌های فراوانی را در پی داشت، این بار انتشار تصویر کاملاً برهنه «گلشیفته فراهانی» بر روی جلد یک مجله فرانسوی که مورد توجه دیگر نشریات فرانسوی از جمله مادام فیگارو قرار گرفته، این پرسش‌ را پیش آورده که این روش چه تاثیری در آینده این بازیگر خواهد داشت.
تابناک: پس از انتشار تصاویر نیمه برهنه‌اش در یک کلیپ که جنجال‌های فراوانی را در پی داشت، این بار انتشار تصویر کاملاً برهنه «گلشیفته فراهانی» بر روی جلد یک مجله فرانسوی که مورد توجه دیگر نشریات فرانسوی از جمله مادام فیگارو قرار گرفته، این پرسش‌ را پیش آورده که این روش چه تاثیری در آینده این بازیگر خواهد داشت و همچنین پرسش پراهمیت‌تری را پیش رو قرار می‌دهد که باید در قبال عملکردهای چهره‌های هنری سابقاً فعال در ایران، چه واکنشی داشت؟

ماجرای انتشار تصویر نیمه برهنه گلشیفته فراهانی در مجله مادام فیگارو به فراموشی سپرده نشده که این بار در همان مجله، تصویر تمام برهنه‌ای از این بازیگر سابق تئائر و سینمای ایران بازنشر شده که برگرفته از روی جلد مجله فرانسوی «ایگوئیست / Egoiste» است؛ جلد دوم هفدهمین شماره‌ در سی‌وهفتمین سال تاسیس این مجله در حالی تصویر برهنه گلشیفته فراهانی است که بر روی جلد نخست آن، تصویر کیت بلانشت بازیگر استرالیایی نقش بسته و البته هر دو تصویر نیز توسط یک عکاس ثبت است. گلشیفته فراهانی، پیش‌تر در تابستان گذشته به نیویورک‌تایمز گفته بوده که مقابل پائولو راورسی، عکاس مطرح مُد مقیم پاریس برهنه شده و حال آهسته آهسته تصاویری که از او به ثبت رسیده انتشار می‌یابد.

طبیعتاً این اتفاق نیز منجر به شکل گیری فضای پرتنشی خواهد شد اما حقیقت امر آن است که این فضای پرتنش باعث توقف روشی که این بازیگر سابقه تئاتر و سینمای ایران در پیش گرفته نخواهد شد، کما اینکه انتقادات گذشته مطرح شده نسبت به عملکرد گذشته‌اش منجر به توقف یا تجدیدنظرش در مسیری که در پیش گرفنه نشد. از این حیث تنها مسئله‌ای که وجود دارد، تعریف نسبت هنر ایران با چنین اتفاقی و تاکید بر وجود فاصله میان این دو موضوع است.

اگر قرار باشد در پارادایم غربی به این موضوع پرداخت، در این زمینه باید تاکید کرد مسیری که گلشیفته برای تحکیم جایگاهش در سینمای اروپا و آمریکا در پیش گرفته، بدترین روش ممکن است و تاریخ مصرف او را تا زمان حفظ جذابیت‌های اینچنینی‌اش حفظ محدود خواهد ساخت و بدون تردید این بازیگر می‌توانست بدون برهنه شدن جایگاهی به مراتب بهتر از این به دست آورد و حقیقت امر آن است که آن روشی که فراهانی نقطه پایانی‌اش را در پیش گرفته، جزو گزینه‌های معمول نیست و انتشار تصویری شبیه به تصویر اخیراً منتشر شده از کیم کارداشیان از فراهانی، کمکی به تغییر موقعیت او در سینمای آمریکا و اروپا نخواهد کرد.

روشی که گلشیفته در پیش گرفته اتفاقی مرسوم حتی برای بازیگران هالیوودی نیست و از تعداد قابل توجهی از بازیگران هالیوود، تصاویری تا بدین حد برهنه منتشر نشده و در واقع حتی در انتشار تصاویر برهنه از بازیگران و خوانندگان آمریکایی نیز برخی نقاط پوشانده می‌شود و این حریم مشخص را اکثر مجلات نیز رعایت می‌کنند و بنابراین روشی که گلشیفته فراهانی در پیش گرفته حتی در سینمای آمریکا نیز امری مرسوم و پذیرفته شده نیست و به ندرت رخ می‌دهد و به همین دلیل تنها چهره او را نزد هوادارانش که بخش قابل توجهی‌شان ایرانی هستند، مخدوش خواهد نمود.

در همین راستا این ساده اندیشی است، تصور کرد مسیر در پیش گرفته شده توسط گلشیفته فراهانی نسخه قابل اعتمادی است که با تکیه بر آن می‌توان به موقعیت ویژه‌ای در سینمای ایران دست یافت و بی‌شک در فضای رقابتی سینمای جهان که بازیگرانی از هر نظر به مراتب جذاب‌تر وجود، آنچه به ارزانی عرضه می‌شود و از آن برای جلب توجه بیشتر فیلمسازان آمریکایی و اروپایی بهره گرفته می‌شود، اعتبار محدود و مشخصی دارد و برچسب تاریخ انقضایش کنار نصب شده  است.

اما اگر قرار باشد در پارادایم شرقی و ایرانی به این موضوع توجه کرد، باید در نظر داشت که اساساً روش در پیش گرفته شده توسط این بازیگر قابل توجه نیست و می‌توان به نمونه‌های وطنی اشاره کرد که در مسیری آهسته و پیوسته را در پیش گرفته‌اند و ضمن حفظ هنجارهای سینمایی که از دل آن برآمده‌اند، موقعیت‌های ملی یا بین‌المللی ویژه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند و در عین حال حاضر به تن دادن به چنین روش‌هایی برای وسعت یافتنِ موقت دامنه فعالیت‌هایشان نشده‌اند.

نقش آفرینی «مهناز افشار» در فیلم «معلم» محصول کشور تاجیکستان و همچنین بازی تحسین برانگیز فاطمه معتمدآریا در فیلم «نبات» محصول کشور آذربایجان در کنار حضور درخشان چهره‌هایی چون «لیلا حاتمی» و «نیکی کریمی» در جشنواره‌های خارجی نشان می‌دهد که کسب موقعیت ویژه در فضای بین‌المللی سینما الزاماً نیازمند روش‌هایی نیست که گلشیفته فراهانی در پیش گرفته و این روش‌ها تنها در یک دوره محدود کارآمدی دارند و به مرور همان پایگاه مردمی که یک بازیگر از دل آن رشد کرده و با پشت کردن به آن، سراغ روش‌های دیگری را گرفته نیز به مرور از میان خواهد برد.

از این حیث باید در نظر داشت آنچه در این زمینه مورد نقد است، ارائه روشی از پیش شکست خورده به عنوان نسخه موفقیت در سینمای اروپا و آمریکا به مخاطب ایرانی است که پیگیر رفتار این بازیگر بوده است. این یک حقیقت است که بازیگری چون مریل استریپ در سینمای جهان علی‌رغم عدم برخورداری از جذابیت‌های ظاهری جنسی خاص، صرفاً به واسطه بازی قوی و تاثیرگذارش، اکنون در سن 65 ساگی همچنان با پیشنهادی مالی قابل توجهی مواجه است و در مقابل اکثر ستاره‌های زن هالیوود که متکی به این جذابیت‌ها هستند، یا با روش عجیب درصدد حفظ این جذابیت (مقابل دوربین‌ها) برمی‌آیند و یا خیلی زود با دنیای بازیگری وداع می‌کنند؛ اتفاقی که برای آنجلینا جولی رخ داد.

بنابراین نشانی غلطی که تمرکز بر رفتار گلشیفته به مخاطب جوان ایرانی خواهد داد، برهنگی به عنوان آسانسوری برای پیشرفت در سینمای جهان است اما در مقابل این حقیقت گفته نمی‌شود که چنین آسانسوری چقدر سریع سقوط می‌کند و بازیگری که دیگر از این ابزارش نیز نتواند استفاده کند، با چه کیفیتی حذف می‌شود. به همین دلیل همچنان مسیری که چهره‌هایی چون «لیلا حاتمی» و «فاطمه معتمدآریا» پشت سر گذاشته‌اند، همچنان نسخه‌های قابل پذیرش‌تری برای رشد یک سینماگر و رسیدن به نقطه سعادت در عرصه بین‌الملل محسوب می‌شده است؛ نسخه‌ای باید بیشتر مورد توجه افکار عمومی قرار گیرد.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
-
08:09 - 1393/10/08
وااااااای چقدربد!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
08:10 - 1393/10/08
اي بابا اينهمه هزينه براي درج اين مقاله ... آخه ارزشش رو داره ... به ما چه مربوط... وقت ما رو هم بيخودي ميگيريد... مگه اون ديگه براي كسي ارزشي داره يا مگه اون براي ما ارزشي قايل هست ... كه اينهمه وقت و هزينه رو هدر ميديد!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
08:19 - 1393/10/08
آقا بده ؟اینقدر دربارش ننویسید و تیتریش نکنید !اونا هم می خوان تو ایران اینجوری درباره این موضوع صحبت شه.
با این تحلیلا و هی گفتن برهنه شد برهنه شد فقط قبح موضوع رو از بین می برید .
دست آخرم جوابتون اینه : هر کسی و تو قبر خودش می خوابونن.
پاسخ ها
محمد کچل
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
چرا بده مردم باید بدونن چه کار بدی کرده یا نه؟
فریدون
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۷
کار زشتی کرده
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1393/10/08
تصوير روي جلد مجله فيگارو از كيت بلانشت يك تصوير با لباس پوشيده است. واقعا متاسفم براي گلشيفته
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1393/10/08
خسته شدیم اینقدر گلشیفته رو تیتر نکنید.....خبری مهمتر از گلشیفته ندارین..........
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۸
چرا خبر مهم : برادر پاشایی امد...
مادر پاشایی رفت...
عمویش گفت:....
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۹
وای یوزر جان این پاشایی عالی بود
parand
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۱
دقیقا خیلی جالبه....!!!!!!!!!1
Iran, Islamic Republic of
10:06 - 1393/10/08
آقا کسی و تو قبر کس دیگه نمیزارن.-
گناهش و صلاحش گردن اون خانم . غیبت و دخالتش گردن ما؟خوب چرا؟ به ما چه..
چرا اینقدر تو کار مردم کنکاش میکنیم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۰۸
واقعا با نظرتون موافقم . ما فقط بدنبال سرك كشيدن توي كار ديگران هستيم...
حتما دليلي براي خودش داشته كه اين مسير را انتخاب كرده...
هانا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۰
این سرک کشیدن نیس..طرف خودش میخواد دیده بشه پس باید کار احمقانه شو نقد کرد
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1393/10/08
خيلي خواهان و طرفدار داشت با اين كارش از چشم همه ميفته نه اينكه به ديگران ربطي داشته باشه! هنرپيشه محبوبشون ديگه يك ايراني اصيل و محبوب نيست.
Iran, Islamic Republic of
13:37 - 1393/10/08
دلش خواست زندگی خودشه هر جور دلش خواست عمل می کنه
Iran, Islamic Republic of
15:04 - 1393/10/08
نگران نشون دادن هنر ايران به ساير جهانيم؟

اتفاقا گلشيفته با اين كارش دقيقا پشت پرده سينماي ايران رو داره نشون ميده. اين كارش اعتراض نيست. دقيقا سفير سينماي پشت پرده ماست كه داره نشون ميده
Iran, Islamic Republic of
15:18 - 1393/10/08
اینم هههههههههههنرمندتون
Iran, Islamic Republic of
22:15 - 1393/10/08
خانوم فراهانی به عنوان کسی که دوستتون دارم و طرفدارتون بودم میگم..هموطن اینگونه برهنگی و عریان شایسته ای دختر زیبا ی سرزمین من نیست.شما خواه ناخواه یک نوع سفیر هستید .سفیران قبلی تعدادی از انها برنگشتن هرگز...الان برای دفاع از ناموس و شرف زیر خاکند.من نه بسیجیم نه مذهبی اما شک ندارم این کارا درست نیست....
Iran, Islamic Republic of
00:25 - 1393/10/10
حضرت علی ع میفرماید اگر کار زشتی دیدین در موردش صحبتم نکنید که قبحش تو جامعه ریخته بشه کاری که رسانه های ما برعکسش کردن
Iran, Islamic Republic of
18:31 - 1393/10/11
گلشيفته ي بيچاره،غير از لخت شدن کار ديگه اي نداري، فک ميکني يه پرنسسي و خيلي زيبا و خوش اندام که لخت ميشي همه اين جذابيت هات رو ببينن؟! بيچاره اي واقعا... اخه به کجا ميخواي برسي؟
Iran, Islamic Republic of
18:31 - 1393/10/11
گلشيفته ي بيچاره،غير از لخت شدن کار ديگه اي نداري، فک ميکني يه پرنسسي و خيلي زيبا و خوش اندام که لخت ميشي همه اين جذابيت هات رو ببينن؟! بيچاره اي واقعا... اخه به کجا ميخواي برسي؟
-
13:36 - 1393/10/25
دسترنج خانواده اش است باید خجالت بکشند
درباره برهنگی گلشیفته سکانس آخر شهرت
Iran, Islamic Republic of
01:16 - 1397/08/08
خانم گلشیفته خیلی هم زیبا نبودی ما خواستیم به هموطنمون بال و پر بدیم اما با این کارت روی خیلی چیزا پا گزاشتی یک کلمه میگم سوسک سیاه خاک تو سرت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج