10 ماده گرانقیمت جهان +عکس
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
سمپاشی امحا_1
لایکو_1
کتاب لند_3
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
اپیلاسیون نانا 3
سمپاشی امحا_4
کتاب لند_4
لایکو_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_2
سمپاشی امحا_2
لایکو_2
اپیلاسیون نانا 2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۷۰۰۹۵
۲۷ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۳
۵۸۶۷۶
طلا، الماس و دیگر دوستان
درواقع پادماده آن قدر کمیاب و نادر است که استفاده احتمالی از آن چندان مورد بررسی و اکتشاف قرار نگرفته است. یکی از حوزه هایی که پادماده می تواند در آن استفاده عملی داشته باشد،درمان سرطان است.

مجله اینترنتی برترین ها
مجله همشهری دانستنیها: 

1- پادماده

شتاب دهنده ذرات، پادماده می سازد

قیمت: حدود 100 تریلیون دلار برای هر گرم

پادماده- که درواقع تصیر وارونه ماده موجود است- به سختی به وجود می آید؛ فیزیکدان ها تنها می توانند آن را در بزرگ ترین شتاب دهنده ذرات جهان، یعنی برخورددهنده بزرگ هادرونی (LHC) بسازند. در حال حاضر تنها می توان حدود یک میلیاردم گرم از پادماده بسیار کمیاب را در سال به وجود آورد. درواقع پادماده آن قدر کمیاب و نادر است که استفاده احتمالی از آن چندان مورد بررسی و اکتشاف قرار نگرفته است. یکی از حوزه هایی که پادماده می تواند در آن استفاده عملی داشته باشد،درمان سرطان است. محققین متوجه شده اند که پادماده جهت دهی شده به سوی تومورها می تواند به شکل موثر سلول های سرطانی را از بین ببرد، گرچه استفاده گسترده از این ماده به این زودی ها اتفاق نخواهدافتاد.

10 ماده گرانقیمت جهان


2- کالیفرنیم

عنصر رادیواکتیو یابنده طلا در فضا

قیمت: 27 میلیون دلار برای هر گرم

کالیفرنیم (با عدد اتمی 98) یک عنصر دست ساز انسان است که دانشمندان از طریق بمباران اتمی عنصر شیمایی کوریم با ذرات آلفا آن را تولید می کنند. نتیجه این آزمایش، عنصری رادیواکتیو است که تاکنون ده ایزوتوپ آن شناسایی شده و می توان با استفاده از آن، سرطان را درمان کرد یا طلا و نقره را در آلیاژها یا نفت را در انتهای یک چاه عمیق کشف کرد. با اینکه کالیفرنیم به شکل مصنوعی روی زمین ساخته می شود، برخی از ستارگان در فضا که به شکل شبه نواختر منفجر می شوند، می توانند آن را در فضا تولید کنند.

10 ماده گرانقیمت جهان


3- الماس

سخت ترین ماده روی زمین


قیمت: 210 هزار دلار برای هر گرم

سختی مواد معدنی را از طریق معیار موز (Mohs) می سنجند. براساس این معیار، الماس با سختی 10، سخت ترین ماده روی زمین است. این ماده که بر اثر فشار فوق العاده پوسته داخلی زمین به وجود می آید، بسیار سخت است و چندان هم کمیاب نیست. سختی این ماده آن را برای استفاده های صنعتی بسیار مناسب کرده است.

نزدیک به 70 درصد از تمامی الماس های استخراج شده در هر سال در ابزارهایی مانند دریل دندانپزشکی و اره های بسیار ظریف استفاده می شود. الماس را براساس چهار فاکتور قیمت گذاری می کنند: رنگ، شفافیت، تراش و وزن (به قیراط). الماس های درشت و بدون رگه معمولا گران تر هستند، چون کمیاب هستند.

10 ماده گرانقیمت جهان


4- تریتیم

ایزوتوپ انفجاری که باعث درخشش عقربه های ساخت می شود


قیمت: 30 هزار دلار برای هر گرم

اگر عقربه های ساعت شما در تاریکی می درخشد، پس یعنی مقدار اندکی از ایزوتوپ رادیواکتویر تریتیم را در اختیار دارد.این هیدروژن نوع سنگین در راکتورهای اتمی ساخته می شود و یکی از عناصر کلیدی در بمب های هسته ای هم هست. ولی لازم نیست از ساعت خود بترسید و آن را دور بیندازید؛ چرا که امواج بتای آن آنقدر ضعیف هستند که نمی توانند از سطح پوست انسان فراتر بروند. تریتیم تنها زمانی برای سلامت مضر می شود که آن را تنفس کرده یا ببلعید.

10 ماده گرانقیمت جهان


5- پلوتونیم

نیمه پر لیوان


قیمت: 11 هزار دلار برای هر گرم

شاید پلوتونیم رادیواکتویر شهرت بدی داشته باشد، اما این عنصر برای دانشمندان بسیار مهم و غیرقابل جایگزین است. معمولا از این عنصر در کلاهک سوخت راکتورهای هسته ای استفاه می شود. اما پلوتونیم سوخت ماهواره ها هم هست و منبع انرژی کارآمدی برای سفرهای راه دور محسوب می شود. همین حالا باتری های پلوتونیم انرژی کاوشگر وویجز 1 را تامین می کنند؛ کاوشگری که به دورترین فاصله از منظومه شمسی دست یافته و احتمالا باتری های پلوتونیمی تا 2025 آن را زنده نگه می دارند.

10 ماده گرانقیمت جهان


6- یاقوت سرخ

بلور سرخ کمیابی که در آمریکا یافت می شود.


قیمت: 10 هزار دلار برای هر گرم


یاقوت سرخ آن قدر کمیاب است که تاکنون در مناطق بسیار معدودی از جهان کشف شده و بیشتر در معادن ایالت یوتاو نیومکزیکو  آمریکا یافت می شود.این بلور سخت جان که در ساخت جواهرات استفاده می شود، کمی از الماس نرم تر، اما نسبت به آن بسیار کمیاب تر است. یاقوت ها گروهی از مواد معدنی هستند که شکل خاص آنها رنگ های متنوعی دارد؛ اما وقتی ناخالصی داشته باشند، شفافیت خود را از دست می دهند. با اینکه بیشتر یاقوت ها سبز یا آبی هستند- یعنی زمد و ساقیر- اما یاقوت قرمز رنگ ویژه خود را مدیون وجود آهن، کرومونیوم، کلسیم و منگنز است.

10 ماده گرانقیمت جهان


7- هلیم 3

ایزوتوپ کمیابی که رو به کاهش است


قیمت: 2 هزار دلار برای هر گرم

هلیم 3 وقتی به وجود می آید که تریتیم رادیواکتیو فرو می پاشد. این ماده برای دانشمندان بسیار جذاب است، چرا که می توان از آن در خلق انرژی پاک همجوشی استفاده کرد. اما متاسفانه هلیم 3 به شکل طبیعی بسیار کم روی زمین تولید می شود. از سال 1989 ناسا پروژه ای به راه انداخته است تا احتمال استخراج این ماده را از سطح ماه بررسی کند؛ هلیم 3 بر اثر بادهای خورشیدی در سطح ماه ذخیره می شود.

10 ماده گرانقیمت جهان


8- طلا

بهشت سرمایه داران


قیمت: 55 دلار برای هر گرم


در بحران های مالی، این فلز گرانبها تبدیل به سرمایه ای ارزشمند می شود و قیمت بالای آن حتی بالاتر هم می رود، اما از این ماده برای مقاصد صنعتی و تولید جواهر هم استفاده می شود. بیش از 188800 تن از این ماده، تاکنون استخراج شده و حدود 56 هزار تن دیگر از آن در زمین باقی مانده است.

10 ماده گرانقیمت جهان


9- پلاتینیم

فلز کمیاب و ارزشمند برای آزمایشگاه ها


قیمت: 51 دلار برای هر گرم


هر سال فقط چندصد تن از این ماده کمیاب و بسیار مفید استخراج می شود. این فلز بی اثر که واکنش بسیار اندکی با مواد دیگر دارد، در مقابل خوردگی و بسیاری از موارد شیمیایی، ماندگاری بالایی دارد، حتی اگر دما خیلی زیاد باشد.

در نتیجه، از پلاتینیم بیشتر به عنوان یک کاتالیست استفاده می شود که در ابزار آزمایشگاهی، پزشکی و دندانپزشکی هم مصرف دارد.

10 ماده گرانقیمت جهان


10- رودیم

حفاظت از هوای ما

قیمت: 37 دلار برای هر گرم


رودیم که قدرت افزایش سختی مواد مختلف را دارد، فلز عجیبی محسوب می شود. این ماده برای تولیدکنندگان شیشه بسیار مهم است و در تولید خودرو هم کاربرد دارد، چرا که به عنوان یک کاتالیزور در تبدیل آلاینده های خطرناک به گازهای غیررسمی مانند نیتروژن و کربن دی اکسید به کار می رود.

10 ماده گرانقیمت جهان
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:29 - 1393/10/27
خیلی جالب بود ولی بعضی از توضیحاتش رو نمیشه فهمید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_2
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
کیان برنا_فوتر