خشم فرزند ملک عبدالله از اقدام ملک سلمان
۱۷۲۵۳۷
۰۵ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۶:۵۱
۲۸۵۸۱
عزل و نصب های پادشاه جدید عربستان پس از درگذشت پادشاه سابق علاوه بر این که همگان را به تعجب واداشته است، نشان دهنده نزاع داخلی در خانواده پادشاهی است و فرزند پادشاه سابق را نیز به خشم آورده است.
پایگاه خبری انتخاب: عزل و نصب های پادشاه جدید عربستان پس از درگذشت پادشاه سابق علاوه بر این که همگان را به تعجب واداشته است، نشان دهنده نزاع داخلی در خانواده پادشاهی است و فرزند پادشاه سابق را نیز به خشم آورده است.

گزارش های منتشر شده فاش کردند، شاهزاده متعب بن عبدالله فرزند ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان سعودی به سبب انتصاب محمد بن نایف وزیر کشور به عنوان جانشین ولیعهد به شدت خشمگین شده است. بر اساس این گزارش ها، تصمیم به انتصاب بن نایف قبل از دفن پادشاه با هدف بستن راه متعب بن عبدالله برای نزاع بر سر قدرت بین افراد خانواده حاکم صورت گرفته است.

همزمان با اعلام خبر درگذشت ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان، ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه جدید این کشور به ائتلاف هفت سدیری گرایش پیدا کرد تا زمام قدرت را بار دیگر به دست بگیرند. این گرایش باعث شد به دنبال تعیین محمد بن نایف به عنوان جانشین ولیعهد عربستان، راه متعب بن عبدالله را برای رسیدن به قدرت بست.

خشم فرزند ملک عبدالله از اقدام ملک سلمان

گزارش ها حاکی از نارضایتی شاهزاده متعب از انتصاب محمد بن نایف است و بازگشت احمد عبدالعزیز وزیر کشور سابق را که ملک عبدالله دو سال پیش وی را برکنار کرده بود، به منزله چالشی برای امیر مقرن ولیعهد عربستان دانستند بخصوص که گفته می شود تصمیماتی برای برکناری وی در آینده به نفع شاهزاده احمد که برادر تنی پادشاه عربستان است، وجود دارد.

این اقدامات نشان دهنده تلاش جناح سدیری ها برای به دست آوردن مجدد قدرت خود و از بین بردن میراث ملک عبدالله است که فقط شاهزاده متعب و متحد وی یعنی امیر مقرن ولیعهد جدید عربستان از آنها باقی مانده است.

این در حالیست که امیر مقرن نه در داخل روابط قبیله ای گسترده ای دارد و نه از روابط خارجی زیادی برخوردار است. بر همین اساس درگذشت ملک عبدالله بر خلاف معمول آنگونه که باید و شاید پوشش رسانه ای داده نشد و تغییرات خیلی سریع تر از آنچه انتظار می رفت اعمال شد و دستوراتی که ملک سلمان صادر کرد بسیاری از افراد را حتی بیشتر از درگذشت پادشاه سابق شوکه کرد.

پادشاه جدید به گونه ای عمل کرد که گویا لحظه درگذشت ملک عبدالله اسم رمز نزاعی بود که جناح سدیری ها به خوبی و به رهبری پادشاه جدید برای آن برنامه ریزی کرده بودند.

عزل و نصب ها بخصوص احکام مربوط به محمد بن نایف و محمد بن سلمان و خالد التویجری که پس از اعلام خبر مرگ پادشاه، صورت گرفت مفاهیم بسیار مهمی در بر دارد و صرفا به افشای نوعی بحران داخلی و نزاع شدید بین افراد خانواده پادشاهی محدود نمی شود و این احتمال وجود دارد که بخش های مختلف را در بر بگیرد بخصوص که تعداد افراد خانواده پادشاهی که در حاشیه قرار گرفته اند، افزایش یافته است و این احتمال همچنان وجود دارد که دامنه اختلافات گسترش یابد.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج