نظر یک مرجع تقلید درباره حقوق زن و مرد
۱۷۵۶۵۴
۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۶:۱۳
۹۶۵۱
آیت‌الله نوری‌همدانی گفت: اسلام هیچ فرقی میان انسان‌ها قائل نشده است و بر این اساس نمی‌توان گفت میان زنان و مردان تفاوت وجود دارد.
خبرگزاری ایسنا: آیت‌الله نوری‌همدانی گفت: اسلام هیچ فرقی میان انسان‌ها قائل نشده است و بر این اساس نمی‌توان گفت میان زنان و مردان تفاوت وجود دارد.

این مرجع تقلید در جمع طلاب خواهر مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)، نقش بانوان در تربیت نسل و ساختن جامعه را بیش از مردان دانست و گفت: خانم‌ها سهم بزرگی در این زمینه دارد به همین دلیل اسلام عنایت ویژه‌ای به تربیت مادران با ایمان و با تقوا دارد.

وی ادامه داد: یک مادر عالم، مؤمن، با تقوا،‌ عاقل و اهل عمل با تربیت فرزند خود می‌تواند خدمت بسیار بزرگی برای جامعه اسلامی انجام دهد.

وی با تأکید بر این‌که «زن و مرد در خلقت خود کامل‌اند و هیچ‌کدام ناقص نیستند» افزود: پیامبر(ص) زمانی را ویژه خانم‌ها قرار داده بود تا نزد ایشان بیایند و پرسش‌ها و مسائل خود را مطرح کنند و از این طریق حضرت زمینه را برای آنها در کسب علم و دانش فراهم کرد.

این مرجع تقلید ادامه داد: روزی یکی از زنان فاضله خدمت رسول خدا(ص) آمد و پرسید ما خانم‌ها به دلیل محدویت‌هایی که داریم نمی‌توانیم از فضائلی همچون جهاد بهره‌مند شویم بنابراین چه باید کنیم؟ حضرت فرمودند اگر شما کارهایی که به عهده دارید را به خوبی انجام دهید اجر جهاد را خواهید داشت؛ پس از این جریان آیه 35 سوره احزاب نازل شد.

این استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم در شرح این آیه، گفت: خداوند 10 مورد را بر می‌شمارند و می‌فرمایند که به لحاظ اسلام، ایمان، مطیع خدا بودن، راستگویی، صبر و استقامت، خاشع بودن، روزه گرفتن و عفت پیشه کردن میان زن و مرد تفاوتی نیست و خداوند مغفرت و بخشایش گناهان و اجر عظیمی را قرار داده است.

آیت‌الله نوری‌همدانی، انسان سازی را وظیفه مهمی دانست که خداوند این کار را به عهده انبیاء و اهل‌بیت(ع) گذاشته است و افزود: خداوند این عالم را آفریده تا انسان‌ها در آن به کمال برسند.

این مرجع تقلید در تشریح اصول انسان سازی، گفت: نخستین اصل خودسازی بر مبنای اسلام، علم است؛ کسی که بی‌سواد و جاهل باشد نمی‌تواند در راه کمال گام بردارد؛ قرآن در 80 آیه در مورد اهمیت تعلیم، تعلم و تکریم علما سخن به میان آورده است و پیامبر(ص) نیز فرمودند فراگیری علم بر هر مرد و زن مسلمانی لازم است.

این مرجع تقلید، ایمان، اعتقاد و درون‌سازی را دومین اصل خواند و بیان کرد: پیامبران با قلب درون انسان‌ها کار دارند؛ اگر انسان از درون ساخته شود اعمالش همه تابع قلب او خواهند بود؛ ایمان به توحید، معاد، نبوت، ولایت و اعتقاد به ارزش‌های اسلامی باید در قلب نهادینه شود؛ 750 آیه قرآن در مورد ایمان و اعتقاد است.

آیت‌الله نوری‌همدانی در توضیح «عقل» به عنوان سومین اصل خودسازی، گفت: عقل با علم متفاوت است؛ ممکن است کسی عالم باشد اما عاقل نباشد، علم یعنی دانستنی‌ها که با مطالعه و تحصیل بدست می‌آید اما افزون‌ بر آن باید عاقل نیز باشیم، یعنی حق را از باطل و صحیح را از ناصحیح تشخیص دهیم.

وی اخلاق را چهارمین اصل انسان‌سازی برشمرد و گفت: اخلاق یعنی روحیات و ملکات روح انسان وجود دارد؛ باید تلاش کنیم به صفات نیکو متخلق و از صفات زشت دور شویم و روح خود را با اخلاق نیکو مزین کنیم؛ در این راه می‌توان از کتاب‌هایی همچون معراج السعاده و جامع السعادات استفاده کرد.

این استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم اهل عمل بودن را آخرین اصل خود سازی دانست و گفت: ممکن است انسان خیلی چیزها را بداند، عقلش درک کند اما متناسب با آن عمل نکند؛ این اصل در اسلام معروف به تقوا است.

این مرجع تقلید با تأکید بر این‌که «پس از خودسازی باید به سراغ جامعه رفت» بیان کرد: ما در زمینه هدایت و راهنمایی دیگران مسؤول هستیم و ابتدا باید خود را بسازیم و سپس تلاش کنیم تا جامعه‌ای اسلامی را بسازیم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج