آلوده‌ترین شهرهای دنیا کجا هستند؟ +عکس
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
دکتر استرکی_3
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
کتاب لند_2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۷۶۲۱۲
۱۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۰
۱۴۸۱۹
آلودگی هوا یکی از معضلات زیست‌محیطی ایران و به‌ویژه شهر اهواز در سال‌های اخیر بوده‌است. معضلی که نه تنها اهواز که دیگر شهرهای جهان هم با آن مواجه هستند.
مجله مهر: آلودگی هوا یکی از معضلات زیست‌محیطی ایران و به‌ویژه شهر اهواز در سال‌های اخیر بوده‌است. معضلی که نه تنها اهواز که دیگر شهرهای جهان هم با آن مواجه هستند.

آلودگی هوا مشکل جدیدی نیست؛ اما روز‌به‌روز بر ابعاد آن افزوده می‌شود. کشورهای آسیایی اغلب در زمره آلوده ترین کشورهای جهان به حساب می‌آیند. البته جمعیت بالای این قاره هم در این میزان بالای آلودگی بی‌تقصیر نیست. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، پیشاور پاکستان آلوده‌ترین شهر و Lake Havasu city-kingdom آمریکا از پاک‌ترین شهرها تا سال ۲۰۱۴ بوده‌اند

دهلی‌نو

هند، پرجمعیت‌ترین کشور جهان، از آلوده‌ترین کشورهای جهان هم به‌حساب می‌آید. طی سه هفته نخست سال ۲۰۱۴، غلظت ریزآلاینده‌ها در دهلی تنها یک روز به زیر شاخص ۳۰۰ کاهش یافته که این ۱۲برابر بالاتر از حد مجازی است که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است.  دهلی‌ از لحاظ آلودگی در رقابت با پکن است و گاهی از آن پیشی می‌گیرد. عواملی مثل میزان بالای آلودگی هوا همراه با بهداشت ضعیف، فقدان سیستم فاضلاب مناسب و تشدید آلودگی‌ آب، این کشور را به خطرناک‌ترین کشور جهان از نظر آلودگی تبدیل کرده است.

 آلوده‌ترین شهرهای دنیا کجا هستند؟


پکن

پکن از آلوده‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود و بارها میزان آلاینده‌ها در هوای آن به بیش از حد مجاز رسیده است. دو سال پیش میزان آلودگی هوا در پایتخت چین به سه برابر حد مجاز خود رسید. در اواسط ماه ژانویه سال گذشته میلادی هم آلودگی هوای پکن به اندازه‌ای شدت یافت که دولت چین اقدام به انتشار هشدارهای سلامتی کرده و ضمن بستن چهار بزرگراه اصلی این شهر به خرید فیلترهای تصفیه هوا روی آورد و از مردم خواست از ماسک‌های تنفسی استفاده کنند. گرد و غبار ذغال سنگ و دود ماشین‌ها دو عامل اصلی آلودگی هوای پایتخت چین عنوان شده است.

 آلوده‌ترین شهرهای دنیا کجا هستند؟


کابل

 كابل، پايتخت افغانستان در رديف ۱۰ شهر آلوده جهان قرار دارد. ميزان دقيق آلودگي هواي شهر كابل براي امكان مقايسه آن با ديگر شهرهاي آلوده جهان مشخص نيست؛ زيرا دستگاه سنجش هوا در اين شهر وجود ندارد. به پيشنهاد سازمان محيط زيست روزهاي پنجشنبه در اين شهر تعطيل اعلام شده كه تاثير اندكي در كاهش آلودگي دارد. مسئولان محيط زيست افغانستان اظهار اميدواري كرده اند با نصب دستگاه سنجش آلودگي هوا در كابل، پس از كنترل و بررسي دقيق ميزان و نوع آلاينده ها، امكان كنترل آلودگي و تصفيه هوا بيشتر فراهم آيد. آلودگي هاي زيست محيطي كابل تنها به آلودگي هوا منحصر نمي شود بلكه اين شهر از نظر تجمع زباله نيز شهري كثيف خوانده مي شود.

 آلوده‌ترین شهرهای دنیا کجا هستند؟


اهواز

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، اهواز  پس از شهرهای پیشاور و راول پندی (پاکستان)، مزار شریف (افغانستان)، و گوآلور (هند) در رتبه پنجم آلوده‌ترین شهرهای جهان به لحاظ آلاینده PM۱۰ قرار داشته است. غلظت این آلاینده‌ها ۳۰برابر حد مجاز است. گویا منشا این ریزگردها که سال‌هاست استان خوزستان با آن دست و پنجه نرم می‌کند، از کشور عراق است. این معضل در سال‌های اخیر به یک بحران جدی برای مردم این استان تبدیل شده تا جایی که همین هفته کمیسیون کشاورزی مجلس و «معصومه ابتکار» رئیس سازمان محیط زیست جلسه‌‌ای اضطراری برای بررسی بحران هوای اهواز تشکیل دادند.

آلوده‌ترین شهرهای دنیا کجا هستند؟


برلین

آلمان آلوده‌ترین کشور قاره اروپا است. دلیل بیشتر این آلودگی‌ها به تاسیسات صنعتی موجود در این کشور برمی‌گردد. بیشترین این تاسیسات، نیروگاه‌ها هستند که انرژی خود را از ذغال‌سنگ تامین می‌کنند. هشت مرکز از این تاسیسات در آلمان، ۶ مرکز در لهستان، و چهار مرکز در رومانی واقع شده‌اند. بریتانیا و بلغارستان نیز هریک دارای سه مرکز آلوده‌کننده هوا هستند. یکی از طرح‌های آلمان برای کم کردن آلودگی هوا، ابتکار خودروهای برقی است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که قبلا اعلام کرده بود که تا سال ۲۰۲۰ تعداد این خودروها به یک میلیون خواهد رسید، طی کنفرانسی در برلین گفت که برای رسیدن به این هدف به یارانه‌های بیشتری نیازمندیم.

آلوده‌ترین شهرهای دنیا کجا هستند؟


لندن

انگلیس سومین کشور آلاینده هوا در قاره اروپا به شمار می‌آید. آلودگی‌ هوای بریتانیا هزینه‌ای معادل با ۱۴۹ میلیون پوند بر اتحادیه اروپا تحمیل کرده است. انگليس از ۵۰ نيروگاه برق و کارخانه آلاینده هوا در کل اروپا، ۱۰ کارخانه را در اختيار دارد که همين موضوع باعث شده که این کشور جزو  آلوده‌ترین کشورهای اروپا باشد. بر اساس گزارشی از مجلس نمایندگان بریتانیا، در لندن سالانه ۴ هزار نفر جان خود را به خاطر آلودگی هوا از دست می‌دهند. سیاست‌مداران بریتانیا که در ابتدا مشکل را انکار کرده بودند سرانجام مجبور شدند با آن مواجه شوند. تا جایی که بالاخره مجلس بریتانیا مجبور شد در سال ۱۹۵۶ مصوبه‌ای به نام "مصوبه هوای پاک" تصویب کند. این مصوبه سوزاندن ذغال سنگ در منازل را محدود کرد و به موجب آن، کارخانه‌ها به مناطق اطراف و دور از شهرها منتقل شدند. لندن به منظور مقابله با آلودگی هوای خود در سال ۲۰۰۳ طرحی به اجرا گذاشت که بر اساس آن خودروهایی که وارد مرکز شهر می شوند، باید مبلغی اضافه پرداخت کنند، اما مسئولان در ژوئیه سال گذشته طرحی جدید ارائه کردند که رانندگان بیشتری حق استفاده از خودروهایشان را ندارند.

آلوده‌ترین شهرهای دنیا کجا هستند؟


لس آنجلس

دربین شهرهای آمریکای شمالی لس‌آنجلس جزو آلوده‌ترین شهرها به شمار می‌‌آید. این امر به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی این شهر و همچنین تعداد بالای اتومبیل‌های شخصی است. دولت آمریکا برای کاهش آلودگی این شهر در طول سه دهه اخیر اقدامات فراوانی انجام داده که در کاهش این آلاینده ها موثر بوه است. مهم‌ترین اقدام دولت آمریکا در دستیابی به هوای پاک، در درجه اول پذیرش قانون هوای پاک در سال ۱۹۷۰ بوده است که به واسطه آن کنگره، آژانس تازه تأسیس حفاظت از محیط زیست آمریکا را مسئول تعیین استانداردهای کیفیت هوا به منظور حفاظت از سلامت عمومی کرد. در مرکز برنامه‌های کنترل آلودگی هوا در لس‌آنجلس، نهاد مدیریت هوای ساحل جنوبی قرار دارد. این نهاد در سال ۱۹۷۷ توسط قوه مقننه ایالت کالیفرنیا تأسیس شد؛ و مأموریت آن حفاظت از سلامت عمومی با به کار گیری قوانین و استانداردهای موجود آلودگی هوا در سطح فدرال، ایالت و منطقه است.

آلوده‌ترین شهرهای دنیا کجا هستند؟
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:35 - 1393/11/16
تهران هم كه پاك پاكه!!!
يا مشهد...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی3
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
کلینیک فرشته_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر