این سینماگران فیلم می‌سازند؟
۱۸۱۱۹۷
۱۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۸:۳۸
۵۸۶۵ 
داریوش مهرجویی و مسعود کیمیایی از معدود کارگردانان پیشکسوت این روزهای سینمای ایران هستند که همچنان در تلاش برای ساخت فیلم جدیدشان هستند.
ایسنا: داریوش مهرجویی و مسعود کیمیایی از معدود کارگردانان پیشکسوت این روزهای سینمای ایران هستند که همچنان در تلاش برای ساخت فیلم جدیدشان هستند.

از جمع فیلمسازان پیشکسوت سینمای ایران؛ خسرو سینایی و یدالله صمدی تنها فیلم‌سازان حاضر این نسل در دوره اخیر جشنواره فیلم فجر بودند که با آثارشان در بخش خارج از مسابقه حضور داشتند.

این سینماگران فیلم می‌سازند؟

خسرو سینایی که سالهاست به انتظار ساخت «قطار زمستانی» نشسته است با فیلم «جزیره رنگین» در جشنواره حاضر بود و یداالله صمدی با «پدر آن دیگری» در جشنواره شرکت کرد؛ فیلمی که پس از نمایشش در جشنواره‌ی فجر، صاحب‌نظران پرسیدند که چرا این فیلم‌ در بخش رقابتی جشنواره‌ی فجر نیست؟!

این سینماگران فیلم می‌سازند؟
بهمن فرمان‌آرا

بهمن فرمان‌آرا هم پس از 8 سال فیلم «دلم می‌خواد» را آماده حضور در جشنواره داشت که قبل از آغاز جشنواره عرصه را برای رقابت جوان‌ها باز گذاشت و اعلام کرد که تمایلی ندارد در رقابت جشنواره‌ی فیلم فجر حاضر شود.

داریوش مهرجویی که در سال‌های اخیر از فیلم‌سازان حاضر در جشنواره‌ی فجر بوده است و سال گذشته نیز فیلم «اشباح» او به نمایش درآمد در این دوره فیلمی را آماده نداشت و تنها در ایام جشنواره خبر انتشار سه‌گانه‌ای از این کارگردان با عنوان «به خاطر یک رسید لعنتی» منتشر شد.

این سینماگران فیلم می‌سازند؟
مهرجویی

به تازگی هم کتابی با عنوان احتمالی «خاطرات مهاجرت به پاریس» از نوشته‌های مهرجویی در مجموعه «داستان جهان و جهان داستان» ویرایش شده که به خاطرات مهاجرت این کارگردان به فرانسه می‌پردازد و مهرجویی در آن بخشی از مشکلات کار حرفه‌یی خود را نوشته است.

اما مهرجویی اخیرا از پیگیری‌اش برای پروانه ساخت فیلم «سنتوری» 2 خبر داده است، فیلمی که قرار است در ادامه ماجرای فیلم سنتوری، روایتی باشد از علی سنتوری پس از ترک اعتیاد که نقش آن را هم بهرام رادان بازی می‌کند.

چندی پیش هم عزت‌الله انتظامی از احتمال همکاری‌اش با داریوش مهرجویی به ایسنا خبر داد و گفت: مهرجویی برای کار جدیدش به من پیشنهاد بازیگری داده و گفته اگر تو قبول کنی فیلم را خواهم ساخت.

این سینماگران فیلم می‌سازند؟
مسعود کیمیایی

مسعود کیمیایی که سال گذشته «متروپل» را در جشنواره‌ی فجر داشت پس از این فیلم، موفق به ساخت اثر جدیدش نشده است و این روزها تلاش می‌کند تا شرایط ساخت «تنفس» را در اردیبهشت با حضور فریماه فرجامی فراهم کند.

این کارگردان به ایسنا گفته بود: موضوع فیلم یک تسویه حساب است با ماجرای مافیای اعتیاد که متاسفانه امروز به یک مساله سیاسی تبدیل شده است. «تنفس» با محوریت یک خانواده است که چراغش خاموش شده و باید روشن شود.

این سینماگران فیلم می‌سازند؟
بیضایی و تقوایی

ناصر تقوایی و بهرام بیضایی هم از غایبان سال‌های گذشته هستند که غیبت آن‌ها مورد سوال از رئیس سازمان سینمایی واقع شد که او پاسخ داد: خود این بزرگان بهتر از هر کسی می‌دانند که هر زمان بخواهند فیلم بسازند ما استقبال خواهیم کرد.

بیش از 13سال از ساخت «کاغذ بی‌خط» به عنوان آخرین ساخته تقوایی می‌گذرد و بعد از این فیلم نیز این کارگردان «چای تلخ» را مقابل دوربین برد که بعد از فیلمبرداری بخش‌هایی، نیمه کاره باقی ماند.

بیضایی هم سال 87 فیلم «وقتی همه خوابیم»را ساخت و پس از آن با خروج از کشور در دانشگاهی در آمریکا مشغول به تدریس شد.

پرویز کیمیایی دیگر کارگردان پیشکسوت سینماست که فیلم «مغول‌ها»ی او در اذهان عمومی مانده است و سال‌ها پیش هم فیلم اکران نشده «ایران سرای من است» را کارگردانی کرد.

این سینماگران فیلم می‌سازند؟
پرویز کیمیاوی

این کارگردان که این روزها در پاریس مشغول نوشتن خاطراتش است درباره عدم فعالیت فیلمسازی‌اش در این سال‌ها به ایسنا گفته بود: به هر حال هر فیلمسازی علاقه‌مند به کار کردن است و من هم علیرغم اینکه پروژه‌های زیادی برای ساختن دارم اما امکانش فراهم نمی‌شود و هنوز شرایط برای فیلمسازی مساعد نشده است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج