بزرگ ترین پرونده های تخلف مالی در ایران
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
استخدام_1
دکتر استرکی_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
دکتر استرکی_3
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
دکتر استرکی_4
استخدام_2
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
دکتر استرکی_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۸۷۷۵۸
۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۲
۱۲۸۸۲
با نگاهی به تاریخچه فسادهای اقتصادی در کشور در می یابیم که ریشه فساد در کشور از گذشته های دور وجود داشته است.
 
 
 

سالنامه شرق - نازنین کوهیار: اقتصاد دولتی و درآمدهای هنگفت نفتی یاز یک و نبود سازوکارهای مناسب برای کنترل دخل وخرج دولت ها، از حمله موارد تسهیل کننده فسادهای مالی است که باگذشت سه دهه همچنان راه را برای سوءاستفاده کنندگان بازگذاشته است. با نگاهی به تاریخچه فسادهای اقتصادی در کشور در می یابیم که ریشه فساد در کشور از گذشته های دور وجود داشته است. اما هیچ یک توان رقابت با فسادهای اقتصادی معاصر کشور را ندارند؛ فسادهایی که دیگر آنقدر گسترده شده است که حتی در ادبیات کلامی روزمره نیز به صورت جوک ردوبدل می شود. تعداد بالای این فسادها سبب شده تا در این گزارش، به صورت مختصر فقط به نمونه هایی از فساد در دوران معاصر بپردازیم.

اختلاس 123 میلیارد تومانی در بانک صادرات

اختلاس 123 میلارد تومانی در بانک صادرات توسط فاضل خداداد و با تبانی برخی کارمندان بانک صادرات ایران در سال 1374 روی دارد. فاضل خداداد در نهایت به اتهام فساد مالی و تخلف اقتصادی به اعدام محکوم شد. «خداداد» نخستین مجرم اقتصادی اعدامی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است و تا شهریور 1390 رکوردار اختلاس در ایران بود.

بزرگ ترین پرونده های تخلف مالی در ایران

ماجرا از این قرار بود که در بهمن 1371 رییس اداره کل بانک صادرات ایران، متوجه اختلاس می شود. در این هنگام فاضل خداداد در پاریس بود که با تماس ولی الله سیف به عنوان مدیریت بانک به ایران باز می گردد و بعد از برگشت خداداد، از محل وجوهی که اختلاس شده بود، جمعا 44 میلیارد و 200 میلیون ریال در مدت یک ماه وصول می شود. وی از بهمن 71 تا مرداد یا شهریور 72 تحت مراقبت بود؛ اما سرانجام از کشور فرار می کند. وی در شهریور 73 با وعده بخشش از سوی محسن رفیق دوست و ولی الله سیف به ایران باز می گردد تا باقیمانده بدهی خود به بانک را پرداخت کند. خداداد در روز 9 بهمن 1371 بازداشت و پس از چندین جلسه دادگاه در آذرماه سال 1374 اعدام می شود.

ریاست دادگاه پرونده اختلاس بانک صادرات، بر عهده غلامحسین محسنی اژه ای بود. وی، فاضل خداداد را مفسد فی الارض شناخته و به اعدام محکوم کرد و مرتضی رفیق دوست برادر محسن رفیق دوست، دیگر متهم پرونده را به حبس ابد محکوم کرد؛ اما وی در سال 1382 از زندان آزاد شد. البته باید به این مساله نیز اشاره کرد که وقتی از اختلاس 123 میلیار تومانی یاد می شود، منظور این است که یک حساب بانکی ظرف چندین ماه این اندازه گردش کرده است، به این معنا که مبالغی از بانک برداشت و برگردانده شده که حجم مجموع مبلغ این تراکنش ها 123 میلیارد تومان است. به تعبیر رییس دادگاه، میانگین پولی که در این 10 ماه از بانک خارج شده بود، یک میلیارد تومان است.

اختلاس شهرام جزایری

شهرام جزایری عرب، تاجر و فعال اقتصادی در سال 1381در 29 سالگی و در جریان یکی از بزرگ ترین و جنجالیترین پرونده های فساد اقتصادی ایران، بعد از انقلاب اسلامی بازداشت شد. وی فعالیت تجاری خود را از دستفروشی آغاز کرد و مجموع مبلغ وام های بازپس نداده او حدود 80 میلیارد تومان اعلام شد. علی مژدهی، نماینده مدعی العموم در دادگاه، اتهامات وی را ایجاد و تاسیس نزدیک به 50 شرکت مختلف بازرگانی، کسب اعتبار موهوم از طریق مانورهای متقلبانه، برداشت 38 میلیارد و 10 میلیون ریال به دفعات مختلف و پرداخت آن به اشخاص به عنوان رشوه و جعل اسناد، تبانی در معاملات دولتی، اغوای مسوولان بانک ها، تسهیل و دریافت ارز، عدم به کارگیری تسهیلات در امر صادرات و واردات و ایجاد رکورد در امر صادرات و واردات، تهیه پیمان نامه های غیرقانونی و اخذ مقادی قابل توجهی از این طریق اعلام کرد.

بزرگ ترین پرونده های تخلف مالی در ایران

شهرام جزایری در آن دادگاه به 27 سال حبس محکوم شد ولی پس از اعتراض وی به حکم دادگاه، دیوان عالی کشور، حکم دادگاه را نقض و دستور رسیدگی مجدد به پرونده او را صادر کرد. وی بابت اتهاماتش به 11 سال حبس تعزیری، رد مبلغ 48 میلیون و 600 هزار و 158 دلار آمریکا به بانک ملی ایران و صندوق ضمانت صادرات، پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر مبلغ یادشده (97 میلیون و 200 هزار و 370 دلار آمریکا) به صندوق و محرومیت از فعالیت بازرگانی در بخش صادرات و واردات و نیز محرومیت از اخذ هرگونه تسهیلات بانکی، اعم از ریالی و ارزی به مدت 10 سال محکوم شد. در آن پرونده بیش از 50 نفر به عنوان شرکای جرم شهرام جزایری روانه دادگاه شدند که برخی از آنان را فرزندان برخی مقامات تشکیل می دادند. شهرام جزایری صبح جمعه 11 مهر 1393 پس از گذراندن 11 سال حبس در 42 سالگی از زندان آزاد شد.

فساد مالی در بیمه ایران

ماجرای فساد مالی در بیمه ایران در سال 1388 توجه رسانه ها را به خود جلب کرد. الیاس نادران، از جمله نمایندگان اصولگرای مجلس از همان روزهای نخست، خواستار رسیدگی به پرونده فساد مالی مسوولان حاضر در این پرونده از سوی دستگاه قضایی شد. وی در اسفند 1388 در گفت و گو با فارس از اینکه «نام مقام ها و مسوولان مرتبط با پرونده در دادگاه ذکر نمی شود» ابزار تاسف کرد و افزود: «اسامی آنها باید مانند سایر متهمان که سه سال در زندان هستند به صراحت ذکر شود.»

بزرگ ترین پرونده های تخلف مالی در ایران

نادران در فرودین 1389 با متهمکردن «محمدرضا رحیمی» به فساد مالی گفت: وی «رییس حلقه خیابان فاطمی است و در مورد منابع فاسد و توزیع آنها تصمیم گیری می کرده.» «حلقه فاطمی» همزمان با انتشار اخبار مربوط به فساد در «بیمه ایران» سر زبان ها افتاد. نادران در آن زمان به مسوولان هشدار داد که «تقریبا تمام اعضای این حلقه، به جز آقای رحیمی دستگیر شده اند و نباید کسی به دلیل مسوولیت اجرایی مستثنا شود.» اما غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه در این باره گفت: «اتهام فساد مالی متوجه آقای رحیمی، معاون اول رییس دولت است و او پس از بررسی های قضایی و دریافت سخنان سایر متهمان، به دستگاه قضایی احضار خواهدشد.»

اما مدتی بعد، احمد توکلی در یک برنامه زنده تلویزیونی بر متهم بودن معاون رییس جمهوری در پرونده بیمه تاکید کرد و به انتقاد شدید از مسوولانی پرداخت که به گفته وی، از رسیدگی به این پرونده جلوگیری می کنند. محمدرضا رحیمی نیز در واکنش به اتهامات مطرح شده از سوی نادران، به قوه قضاییه شکایت کرد.

محمود احمدی نژاد نیز از رییس دستگاه قضایی خواست که «با سرعت به شکایت رحیمی درخصوص افترای چند نماینده مجلس به وی رسیدگی کند تا مردم احساس امنیت کنند.» در خرداد 1391 سایت «موسسه ایران» ارگان دولت احمدی نژاد در گزارشی با تایید پول گرفتن محمدرضا رحیمی از «ج. الف»، متهم به فساد در پرونده بیمه ایران و خیابان فاطمی، مدعی شد رییس سابق دیوان محاسبات به نیابت از محمدرضا باهنر این پول ها را گرفته و «ج. الف» در دفتر رحیمی، شنود کار گذاشته بود.

رسیدگی به پرونده اختلاس از شرکت «بیمه ایران» از خرداد سال 1391 در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران آغاز شد و با برگزاری 13 جلسه دادگاه در مدت 42 روز «قاضی مدیر خراسانی» و چهار قاضی مستشار پایان رسیدگی به این پرونده را اعلام کرده و از 12 تیر برای صدور حکم وارد شور شدند و حکم مجازات متهمان را صادر کردند. براساس حکم دادگاه که در دیوان عالی کشور تایید شدف دو نفر از متهمان اصلی پرونده به حبس ابد محکوم و معاون اسبق استانداری تهران به 11 سال حبس و حکم 22 نفر از متهمان نیز نقض شد. همچنین در شهریور 1393، خبر حبس و جزای نقدی رحیمی، از سوی سخنگوی قوه قضاییه بدون جزییات بیشتر اعلام شد و سرانجام در بهمن 1393 رای دیوان عالی کشور در تایید محکومیت وی منتشر شد. دیوان عالی کشور حکم دادگاه مبنی بر 15 سال حبس را به پنج سال و 91 روز حبس کاهش داد. وی همچنین به دو میلیارد و 850 میلیون تومان رد مال و یک میلیارد تومان جزای نقدی محکوم و در 26 بهمن ماه بازداشت شد.

فساد 3 هزار میلیارد تومانی

در شهریور 1390 مقامات و رسانه های ایران از کشف فسادی بزرگ در بانک های ایران خبر دادند؛ مه آفرید امیرخسروی توانسه بود مبلغ سه هزار میلیارد تومان یا به نقلی دو هزار و 800 میلیارد تومان را از شبکه های بانکی ایران به سرقت ببرد. این بزرگ ترین فساد در تاریخ ایران تا آن زمان بود. در این مورد هفت بانک دخیل بودند. فساد سه هزار میلیارد تومانی که از طریق بانک صادرات ایران انجام و کشف شد، منجر به لغو مجوز بانک آریا و دستگیری رییس آن، امیرمنصور آریا و افراد دیگری شد. بانک ملی، بانک سامان، بانک سپه، بانک صنعت و معدن و بانک پارسیان از جمله بانک های درگیر در این فساد بودند. در جریان بررسی این پرونده، به اتهامات 39 نفر رسیدگی شد.

بزرگ ترین پرونده های تخلف مالی در ایران

به جز چهارنفری که به اعدام محکوم شدند، برای دو نفر حکم حبس ابد صادر شد و بقیه به تحمل حبس های 25 سال، 20 سال، 10 سال و کمتر محکوم شدند. سرانجام پس از صدور رای دادگاه در بامداد سوم خرداد 1393 حکم اعدام مه آفرید امیرخسروی اجرا شد. از دیگر متهمان این پرونده، محمودرضا خاوری، مدیرعامل پیشین بانک ملی ایران است که به کانادا گریخت و مقامات قضایی، محاکمه وی را تا بازگرداندنش به ایران به تعویق انداختند.

تخلفات سعید مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی

در گزارشی که 13 آذر 1392به عنوان گزارش هیات تحقیق و تفحص از تریبون مجلس خوانده شد، سعید مرتضوی در مقام ریاست سازمان تامین اجتماعی به تخلفات زیادی مانند فروش غیرقانونی 138 شرکت زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) به بابک زنجانی، پرداخت پاداش های شگفت انگیز به مدیران میانی و عالی رتبه تامین اجتماعی و نیز پرداخت پول های مشکوک، به شمار قابل توجهی از مقام های دولتی و نمایندگان مجلس متهم شد. به گزارش خبرگزاری ها مبلغ یک میلیارد و 335 میلیون ریال کارت هدیه حسب اسناد ثبت شده مالی از بودجه در اختیار مدیرعامل سازمان به 37 نفر از نمایندگان مجلس (با درج کد در اسناد و بدون ذکر مشخصات) در اردیبهشت ماه 1392 سند خورده است.

بزرگ ترین پرونده های تخلف مالی در ایران

بنا بر این گزارش، هیات تحقیق و تفحص یرای تایید سند مربوطه اعلامی، نام نمایندگان را از امو مالی سازمان درخواست کرد که در پاسخ اعلام شد، هویت نمایندگان محترم فقط در اختیار آقای مرتضوی است. با توجه به موارد یادشده در گزارش تحقیق و تفحص، هنوز نام کسانی که این مبالغ را در قالب کارت هدیه از سازمان تامین اجتماعی دریافت کرده اند، دردست نیست. با وجود گذشت یک سال از انتشار گزارش هیات تحقیق و تفحص مجلس، رسیدگی به پرونده تخلفات وی در این مقام به جایی نرسیده یا اساسا مورد رسیدگی قرار نگرفته است.

اختلاس 8.5 میلیارد تومانی (بیش از 2.5 میلیارد یورو)

بابک زنجانی در تاریخ 9 دی 1392 توسط دادستاین کل کشور بازداشت شد. براساس اظهارات بیژن نامدار زنگنه، نمایندگان مجلس و کمیسیون اصل 90، اتهامات وی بدهی بیش از 2.5 میلیارد یورویی به وزارت نفت و بانک مرکزی و همچنین جعل اسناد بانکی با پرداخت رشوه به بانک ملی تاجیکستان اعلام شد. نام وی همچنین در پرونده رضا ضراب، ایرانی دستگیرشده در ترکیه به اتهام قاچاق طلا مطرح شده است. رضا ضراب در دادگاه گفته است، تحت فرمان زنجانی بوده و هیچ اختیاری نداشته است؛ اما بعدها این گفته خود را تکذیب کرد و این مصاحبه جعلی را منتسب به رسانه های مخالف اردوغان کرد. غلامحسین محسنی اژه ای در بهمن 1392 از توقیف تمامی اموال زنجانی در داخل و خارج از ایران خبر داد که با همکاری خود زنجانی در معرفی این دارایی ها همراه بوده است.

بزرگ ترین پرونده های تخلف مالی در ایران

وی همچنین از بدهی حدود 9 هزار میلیارد تومانی (بیش از 2.5 میلیارد یورو) زنجانی به وزارت نت و تصمیم قوه قضاییه برای توقیف این میزان ارزش از دارایی های زنجانی خبر داد.

آن زمان گفته می شود با فروختن بخشی از دارایی های زنجانی که در داخل ایران است، می توان بدهی مزبور به وزارت نفت ایران را تسویه کرد. اما این گفته ها توسط مصطفی پورمحمدی و عزت الله یوسفیان ملا رد شد و آنها اذعان کردند که دارایی های داخل کشور زنجانی مبلغ ناچیزی از بدهی هایش را شامل می شود و باید برای پرداخت کامل بدهی ها، دارایی های وی در خارج از کشور را به داخل منتقل کنیم.

یوسفیان ملا در این باره گفت:«براساس برآوردهای ما در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، در خوشبینانه ترین حالت، میزان اموال زنجانی در داخل، حدود چهارهزار میلیارد تومان است که درواقع حتی نیمی از بدهی بابک زنجانی به وزرات نفت را هم شامل نمی شود.»

از سوی دیگر به گفته یوسفیان ملا، کشورهایی که زنجانی در آنها حساب داشته، حاضر نیستند به راحتی پول های زنجانی را به ایران بازگردانند؛ برای مثال در یک مورد، در مالزی به شرطی حاضر شدند دارایی های زنجانی را به ایران تحویل دهند که به آنها باجی پرداخت شود. در 20 فروردین 1393 از رییس وقت کمیسیون اصل 90 مجلس نقل شد: «ارعاب بابک زنجانی مبنی بر بلوکه شدن دو میلیارد یورو از دارایی های وی در خارج از کشور صحت ندارد و اساسا نمی توان به تسویه بدهی های وی به وزارت نفت امیدوار بود. زنجانی به جز پول های بلوکه شده ای که حالا دروغ از کار درآمده، املاک و سرمایه های دیگری در خارج دارد که به فکر آن هستیم که این اموال را تبدیل به پول کرده و به کشور بازگردانیم.» رسیدگی به پرونده او همچنان در دستور قوه قضاییه است و تا لحظه نگارش این گزارش نتیجه خاصی اعلام نشده است.

تخلف 12 هزار میلیاردی

15 آذرماه سال جاری، علی طیب نیا، وزیر اقتصاد در نشستی خبری گفت: اخیرا پرونده هایی در بخش های مختلف بانکی، مالیاتی و گمرکی مربوط به فساد مالی اداری در حال پیگیری است و برخی از ارقام آنها درشت است که با نهایی شدن آنها توسط مراجع قضایی اعلام خواهدشد. در یک مورد آن، مجموعه ارزش اقدامات خلاف، به 12 هزار میلیارد تومان می رسد. این رقم مربوط به گردش فعالیت در یکدوره مالی است! بعد از چند ساعت ولی اله سیف، رییس کل بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی با تایید کشف این فساد اعلام کرد، این سو، جریان از سال 1385 تا اوایل سال 1391 شکل گرفته که در اواخر شش ماهه سال گذشته این موضوع کشف شد.

بزرگ ترین پرونده های تخلف مالی در ایران

12 هزار میلیارد تومان همه حجم سوءاستفاده از شبکه بانکی نیست و کل مبلغ مورد نظر در بالاترین سطحی که در اختیار سوءاستفاده کنندگان بوده 70 میلیارد تومان است.

24 ساعت بعد از این اظهارات، یعنی در ساعت 23 روز 16 آذر، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای، معاون اول قوه قضاییه رسما برخی از جزییات فساد 12 هزار میلیاردی را اعلام کرد و گفت این مساله 12 هزار میلیاردی آن طور نیست که بیان شده، بلکه این پول در گردش میان دو بانک بوده، به نحوی که این بانک به بانک دیگر چک می داده و بانک پول نداشته و حساب صاحب چک هم پول نداشته، اما وجه پرداخت شده و بعد دوباره پول جایگزین شده است. البته تا امروز تمام پول ها پرداخت شده هرچند جرم صورت گرفت هاست. همچنین برخی ضمانت نامه ها هم مسیر خود را طی نکرده است. حجت الاسلام والمسلمین سید محمود علوی، وزیر اطلاعات نیز در این باره گفت: این قضیه 12 هزار میلیارد تومان به این گونه که مطرح شده نیست؛ بلکه گردش مبلغی بوده که بیش از 90 درصد از اموالی که مورد تعدی قرار گرفته به بیت المال برگشته و مابقی هم در حال برگشت است.

بعد از تمامی اظهارات باز هم جزییاتی از این پرونده آنچنان که باید و شاید مطرح نشد تا اینکه 19 آذرماه رییس دادگستری کرمان نشستی خبری برگزار کرد تا شهروندان از آخرین جزییات این پرونده مطلع شوند.

یدالله موحد گفت: در اوایل دی ماه 92 گزارشی واصل شد که تعدادی ضمانت نامه های بانکی بدون پشتوانه و خارج از ضوابط بانکی در شعبه تختی بانک تجارت کرمان صادر شده است. رییس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد؛ بعد از تکمیل اسنادئ و مدارک، متوجه شدیم طی مدت پنج سال تعداد زیادی ضمانت نامه خارج از ضوابط بانکی و خارج از قوانین و مجوزاتی که باید رعایت و اخذشود؛ در این شعبه صادر شده است.

12 متهم در این پرونده شناسایی و دستگیر شدند که هشت نفر با قرار بازداشت موقت روانه زندان شدند که سه نفر از متهمان مسوول شعبه و بخشی از کارکنان شعب بانک ها و مابقی نیز مشتریانی بودند که ضمانت نامه ها را دریافت کردند و چهار نفر نیز آزاد شده اند که پرونده آنها تکمیل شده و مراحل نهایی در حال انجام است، تا به زودی در دادگاه مطرح و کار محاکمه انجام گیرد. وی در ادامه ابراز کرد: نهایتا مبلغ ضمانت نامه هایی که به این شکل صادر شده بود به 571 میلیارد تومان رسید و غالب این ضمانت نامه ها هم به بانک برگشت داده شد و فقط چهار فقره از این ضمانت نامه ها به بانک مسترد نشده که به وسیله بازپرس در حال پیگیری است که این ضمانت نامه ها نیز به بانک برگشت داده خواهندشد.

در اثنای رسیدگی به این ضمانت نامه ها با گزارشاتی که بانک داد، تیم تحقیقاتی به موضوع دیگری برخورد کردند که تعداد قابل توجهی نیز چک بین بانکی بدون پشتوانه با مبلغ 12 هزار و 700 میلیارد تومان صادر شده بود. بانک تجارت هم پول مورد نیاز تعدادی بانک یا صندوق را به حالت مساعده به حساب آن بانک یا صندوق متقاضی واریز می کرده و نهایتان چندروز بعد به بانک برگشت داده می شد و حالت تملک نبوده است. تقریبا 670 فقره چک به این شکل صادر شده است و خساراتی که از ناحیه این سوءجریان به بانک وارد شده است، مبلغی معادل 230 میلیارد تومان است که این مبالغ علاوه بر اینکه اصل وجه برگشت داده شده است، طبق توافقنامه ای به بانک پرداخت شده است و آخرین قسط جبران خسارت ها به بانک در پایان دی ماه سال جاری پرداخت می شود.

اتهام اختلاس محسن پهلوان، مدیر شرکت پدیده شاندیز

غلامحسین محسنی اژه ای در کنفرانس خبری خود در 15 دی 1393 گفت:اگرچه هنوز بازداشتی درخصوص افراد و مسوولان شرکت پدیده شاندیز انجام نگرفته، اما تعقیب صورت گرفته و پرونده دست اندرکاران و افرادی که در ایجاد مسایل و مشکلات به وجود آمده از سوی این شرکت، همکاری یا دخالت داشته اند، در حال بررسی است. وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر کلاهبرداری 94 هزار میلیارد تومانی شرکت پدیده شاندیز گفت:در این مورد هنوز مبلغی عنوان نشده است و نمی توان در این خصوص اظهارنظر قطعی کرد.

بزرگ ترین پرونده های تخلف مالی در ایران

خروج 22 میلیارد دلار از کشور توسط صرافی ها

اسحاق جهانگیری در چهل و سومین جلسه نمایندگان اتاق ایران گفت: در دولت گذشته برای کنترل ارز تدبیری به کار گرفتند و گفتند ارز را به صرافی های دوبی و استانبول بفرستید و دیدیم که در 18 ماه، 22 میلارد دلار به خارج از ایران رفت.

بزرگ ترین پرونده های تخلف مالی در ایران

جهانگیری افزود: 22 میلیارد دلار ارز از کشور خارج گردید که 30 درصد آن، توسط یک صراف انجام شد. اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی نیز با اعلام اینکه مداخله بانک مرکزی در دولت قبل و در سال های 90 و 91 در بازار ارز صحت دارد، گفت: مستندات خروج 22 میلیارد دلار ارز از کشور در دولت گذشته در بانک مرکزی موجود است.

این اختلاس ها که خود نشانه هایی از بروز زمینه های فساد در کشور است، نشان می دهد که بسترهای سوءاستفاده از حفره های ممتد در بخش های قانونی و اداری و... چنان گسترده است که اگر سریع تر به این مسائل رسیدگی نشود باید هر روز منتظر افشای پرونده هایی به مراتب بزرگتر از فسادهای گذشته باشیم.
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1393/12/26
هنوز مونده باز صدای اختلاسای دیگه دربیاد
خدا میدونه فقط
Iran, Islamic Republic of
14:42 - 1395/05/10
دمشون گرم دزدی کوچیک انجام نمی دن ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تاپ لپتاپ_1
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
تاپ لپتاپ_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
تاپ لپتاپ_4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی4
بهمن پور_داخلی2
تاپ لپتاپ_2
شیرآلات زمانی_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
آف دکور _فوتر موبایل
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کیان برنا_فوتر
آف دکور _فوتر
آیلین_تزریق چربی
پارسیس_فوتر ساختمان
کلینیک فرشته_فوتر
دکتر عارفی - فوتر