موضع دولت درباره طرح استانی شدن انتخابات
۲۰۰۶۹۴
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۶
۱۷۱۵۲
سخنگوی وزارت کشور گفت: استانی شدن انتخابات مجلس سبب می‎شود ارتباط دوسویه مردم با بخشی از حاکمیت قطع شود.وی افزود: وزارت کشوربه عنوان مجری برگزارکننده انتخابات با طرح استانی شدن انتخابات مجلس موافق نیست و نظرات خود را به صورت جامع و کامل درباره علل مخالفت با این طرح اعلام کرده است.
خبرگزاری میزان: سخنگوی وزارت کشور گفت: استانی شدن انتخابات مجلس سبب می‎شود ارتباط دوسویه مردم با بخشی از حاکمیت قطع شود.

حسینعلی امیری قائم‎مقام وزیر کشور درباره طرح استانی شدن انتخابات مجلس که از سوی برخی از نمایندگان مطرح شده و نظر وزارت کشور پیرامون این طرح  اظهار کرد: در زمان بررسی این طرح درکمیسیون شوراهای مجلس بنده و برخی از دوستانمان نظر وزارت کشور را درباره این طرح به طور قاطع و صریح بیان کردیم.

وی افزود: وزارت کشوربه عنوان مجری برگزارکننده انتخابات با طرح استانی شدن انتخابات مجلس موافق نیست و نظرات خود را به صورت جامع و کامل درباره علل مخالفت با این طرح اعلام کرده است.

سخنگوی وزارت کشور تصریح کرد: با اجرایی شدن طرح استانی انتخابات مجلس میزان مشارکت مردم در عرصه انتخابات کاهش پیدا می‎کند و این روند مغایر با قانون اساسی است.

امیری اظهارکرد: استانی شدن انتخابات مجلس سبب خواهد شد تا انگیزه مردم شهرستان‌ها برای حضور در عرصه انتخابات کاهش پیدا کند و این موضوع باعث می‎شود معنای نمایندگی به صورت کامل محقق نشود.

وی تاکید کرد: مردم در شهرستانها و حتی شهرهای کوچک از طریق ارتباط با نمایندگان پیگیر مطالبات خود هستند لذا استانی شدن شدن انتخابات سبب می‎شود این ارتباط دوسویه کمرنگ و ارتباط مردم با بخشی حاکمیت قطع شود.

سخنگوی وزارت کشور خاطرنشان کرد: وجود برخی از ملاحظات قومی و مذهبی نیز از دیگر علت‎های مخالفت وزارت کشور با اجرای طرح استانی شدن انتخابات مجلس است زیرا اجرای این طرح به نفع وحدت ملی و امنیت کشور نیست.

قائم‎مقام وزیر کشور با اشاره به اینکه ما در وزارت کشور موضع خود را صراحتا درباره این طرح اعلام کرده‎ایم گفت: به طورحتم طراحان این طرح نیز با انگیزه خیرخواهانه این موضوع را با استدلال اینکه چهره‎های شاخص و ملی در عرصه مجلس حضور داشته باشند مطرح کرده‎اند اما این موضوع را نیز نباید نادیده گرفت که در ادوار گذشته انتخابات مجلس چهره‌های بسیار موفق و کارآمدی از از شهرهای کوچک به مجلس ورود پیدا کردند که عملکرد خوبی هم از خود به جاگذاشته‌اند.

امیری تصریح کرد:ما اگر قصد داریم مطالباتمان از مجلس شورای اسلامی را بالا ببریم و به سمت ملی سوق دهیم باید سیستم ورود را به نحوی تبیین کنیم تا افراد شاخص انگیزه حضور در عرصه انتخابات مجلس را پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر موضوع بسترسازی برای ورود شخصیت‎های برجسته در مجمع تشخیص مصلحت نظام در راستای بررسی سیاست‎های کلی انتخابات آسیب‎شناسی شده است گفت: برحسب دستور مقام معظم رهبری سیاست‎های کلی انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال تدوین است لذا اگر ما صبر کنیم این سیاست‎های در مجمع نهایی شود و سپس تصمیم بگیریم بهتر است.

سخنگوی وزارت کشور تاکید کرد: قانون اساسی،سیاست‎های کلی نظام ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون عادی در کشوردر سلسه مراتب قانونی در کشور ما معیار هستند لذا انتظار می‌رود نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره ارائه طرح استانی شدن انتخابات کمی صبرکنند و سلسله مراتب را در نظربگیرند سپس اقدامات لازم را در چارچوب سیاست‎های کلی نظام انتخاباتی که به نظر مقام معظم رهبری خواهد رسید اتخاذ کنند و در زمینه قانونگذاری وارد عمل شوند.

قائم‎مقام وزیر کشور در پایان درباره زمان معرفی استاندار مرکزی گفت: احتمالا این هفته استاندار این استان از سوی هیات دولت تعیین می‎شود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج