گشایش دادسرای پولی و بانکی، به زودی
۲۰۳۲۱۴
۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۲
۲۶۶۵۸
دادستان عمومی و انقلاب تهران یکی از سیاست های این دادستانی را تشکیل دادسراهای تخصصی خواند و گفت: به همین منظور دادسرای پولی و بانکی که مسئولیتش هم مشخص شده پس از رفع مشکلات ساختاری، آغاز به کار می کند.
خبرگزاری صدا و سیما: عباس جعفری دولت آبادی در همایش سراسری قضات دادسرای عمومی و انقلاب تهران گفت: دیگر نمی توان با چند دادسرای عمومی، مشکلات را حل کرد و هم اکنون ما در حوزه پولی و بانکی مشکلات فراوانی داریم که نیازمندیم قضاتمان در حوزه های پولی، بانکی، ارز، سکه و گمرک که تخصص کافی ندارند به تخصصهای بیشتری دست پیدا کنند.

وی گفت: همانطور که در حوزه های رسانه ای، امنیت، مواد مخدر ، زمین خواری و پزشکی شاهد تشکیل دادسراهای تخصصی بودیم در مباحث پولی و بانکی هم باید دادسراهای تخصصی ایجاد شود تا بتوانیم مشکلات حوزه بورس، بیمه و پولشویی را سامان دهیم.

وی گفت: در حوزه دادسرای زمین خواری نیز بنا داریم مسائل مرتبط با شهرداریها و محیط زیست در یک دادسرا تجمیع شود.

جعفری دولت آبادی مسائل مرتبط با آب ، زمین و محیط زیست را مهم خواند و گفت: امیدواریم دادسرای انفال و ثروتهای عمومی که به زودی آغاز به کار می کند بتواند پرونده های مهم این حوزه را سامان دهد.

دادستان تهران در ادامه به عملکرد این دادستانی در سال های اخیر اشاره کرد و افزود: برای مثال پرونده امیرمنصور آریا سالها وقت ما را گرفت و قضاتی که درگیر این پرونده بودند می دانند که این پرونده از چه سنگلاخهایی عبور کرد.

وی کارآمدی دادسراها را از دیگر سیاستهای دادستانی تهران خواند و گفت: هر چه دادسراها به عنوان سنگر نخست مبارزه با جرم کارآمدتر شوند هم پلیس و هم مسئولان و هم مردم راحت تر خواهند بود و در همین زمینه باید دادسراهای چابک و کارآمد داشته باشیم.

وی درباره بحث نقل و انتقال قضات هم گفت: تقاضاهای زیادی در این خصوص داشتیم و در اسفند سال گذشته سی قاضی به دادگاهها منتقل شدند و تصمیم داریم همه قضاتی که بیش از 10 سال سابقه دارند در سمتهای جدید خدمت کنند.

وی در ادامه آموزش قضات را با توجه به اجرای قانون آیین دادرسی کیفری بسیار حیاتی خواند و گفت: در همین زمینه جلسات زیادی تشکیل شده است و از همه قضات می خواهیم با جدیت هر چه بیشتر در این دوره های آموزشی شرکت کنند.

جعفری دولت آبادی تشویق قضات را نیز از دیگر برنامه ها خواند و گفت: در این خصوص بنا نداریم برخی از قضات را ناکارآمد جلوه دهیم و سیاست ما بیشتر بر مبنای تشویق است.

بر زندان‌های استان تهران تسلط داریم

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: تسلط ما بر زندانهای استان تهران زیاد است و وضع این زندانها را با حضور حداقل 30 دادیار رصد می کنیم.

جعفری دولت آبادی در همایش سراسری قضات دادسرای عمومی و انقلاب تهران افزود: در 5 سال گذشته سالهای بسیار سختی در کشور گذشت و بخش زیادی از امنیت و عدالت محقق شده به سبب تلاش قضات دادسراهای تهران بوده است.

وی گفت: در این مدت، بیش از دو میلیون و 700 هزار پرونده به دادسراهای تهران وارد که حدود 2 میلیون و 650 هزار پرونده مختومه شد.

جعفری دولت آبادی افزود: هم اکنون 27 هزار و 431 زندانی تحت نظارت دادستانی تهران هستند.

وی گفت: در حوزه جرایم اقتصادی کارهای بسیار سنگینی انجام شد به این ترتیب که برای 116 زندانی محکوم اقتصادی پرونده تشکیل شد و 4 هزار و 402 فقره پرونده در دادسراهای اقتصادی در این سالها به حکم رسید.

دادستان عمومی و انقلاب تهران درباره عملکرد دادسرای کارکنان دولت هم افزود: هم اکنون 76 زندانی در این حوزه داریم و کارهای خوبی برای مبارزه با فساد اقتصادی صورت گرفته است.

جعفری دولت آبادی گفت: امسال سه رویداد بسیار مهم پیش رو داریم نخست، اجرای قانون جدید آیین دادرسی کیفری؛ دوم مذاکرات پرتلاطم هسته‌ای و سوم انتخابات مجلس.

وی در ادامه به سیاست های مورد توجه دادستانی تهران اشاره کرد و افزود: یکی از سیاست های ما سیاست های پیشگیرانه است که هرچه قاضی استخدام کنیم اما اگر مانع تولید جرم نشویم موفق نخواهیم شد.

دادستان عمومی و انقلاب تهران سیاست قاطع دستگاه قضایی را مبارزه با فساد خواند و گفت: این امر سرلوحه کار دادستانی تهران خواهد بود و همه متهمان اقتصادی باید در دستگاه عدالت محاکمه شوند.

جعفری دولت آبادی در ادامه دفاع از حقوق شهروندان را یکی دیگر از سیاست های دادستانی تهران خواند و افزود: در این بخش دفاع از کیفرخواست ها اهمیت زیادی دارد و ما بیشترین وقت را در این حوزه گذاشته ایم و 30 دادیار در بخش دفاع از کیفرخواست ها فعالند.

وی گفت: بیش از 50 درصد پرونده های مهم با حضور نمایندگان دادستان تشکیل می شود.

جعفری دولت آبادی در ادامه به موضوع نظارت بر زندانها اشاره کرد و افزود: کنترل 27 هزار زندانی در تهران نیازمند توان بالاست و ما در تمام زندانهای استان تهران قاعده نظارت بر زندان مقیم را مدنظر داریم.

وی گفت: در حوزه افراد بی بضاعت، بی سرپرست و جرایم شهری و مسایل کارتن خوابها و متکدیان اقدامات خوبی انجام شده است و دادستانی نگاه دقیق تری بر حوزه حقوق شهروندان دارد.

افتتاح دو دادسرای تخصصی

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: تا پیش از ماه مبارک رمضان، دادسرای پولی و مالی و دادسرای انفال و حمایت از ثروتهای عمومی افتتاح می شود.

دولت آبادی در حاشیه همایش سراسری قضات دادسرای عمومی و انقلاب تهران در جمع خبرنگاران افزود: در خصوص دادسرای انفال و حمایت از ثروت های عمومی نیازمند جابجایی ساختار بودیم که فکر می کنم در روزهای آینده این دادسرا که در خیابان فاطمی واقع است افتتاح شود.

وی گفت: دادسرای پولی و مالی هم مشکل ساختمان داشت که این دادسرا هم قبل از ماه مبارک رمضان افتتاح خواهد شد.

جعفری دولت آبادی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا درباره قاچاق اعضای بدن انسان پرونده ای تشکیل شده است؟ اظهار بی اطلاعی کرد.

دادستان تهران درباره آخرین وضع پرونده هواپیمای آنتونوف گفت: در مرحله کارشناسی، کارهای خوب و سنگینی انجام شده است.

وی افزود: چون مقررات ایکائو در خصوص سقوط هواپیما مفصل است منتظر نظر هیئت کارشناسی هستیم.

جعفری دولت آبادی همچنین در خصوص دو مرکز درمانی که داروهای آسیب رسان به چشم عرضه کرده بودند، گفت: از متخلفان تحقیق شد و مصدومان به پزشکی قانونی معرفی شدند و به لحاظ طول درمان که داده اند تحقیقات کند است اما پرونده خوب پیش می رود.

دادستان تهران درباره آخرین وضع پرونده اسکانیا گفت: بیشتر در خصوص مسائل پیشگیرانه اقدام می شود و آنچه در دادسرا مطرح است این است که شرکتهای سازنده تمهیداتی بیندیشند که این حوادث کمتر رخ دهد.

وی درباره آخرین وضع پرونده خبرنگار واشنگتن پست گفت: کیفرخواست تنظیم شده است و چهار متهم دارد و در شعبه 15 دادگاه انقلاب منتظر تعیین وقت و آغاز محاکمه هستیم.

جعفری دولت آبادی در پاسخ به سؤالی درباره پرونده رئیس دانشگاه امیرکبیر هم گفت: آنچه که ما خبر داریم به دیوان محاسبات مربوط است و این موضوع خارج از وظایف ماست.

دادستان تهران درباره پرونده نگین خودرو هم گفت: کیفرخواست صادر شده به دادگاه رفته است و منتظر محاکمه هستیم.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
00:34 - 1394/02/21
ماشالا رشد دادخواهی انقدر زیاد شده که دادسرا ها را باید با نوع جدا کرد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج