کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
دکتر نداف کرمانی 3
زمردی_داخلی3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 4
کلاسینو_4
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
دکتر نداف کرمانی 2
لاله زار مال_2
زمردی_داخلی2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۲۰۴۲۷۷
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۴
۲۵۰۶۹
نقطه صفر مرزی مجوز؛ نقطه ای که برخی خوانندگان مشهور روی آن قرار گرفته اند و تنها یک حرکت اشتباه همیشه آنها را از دنیای مجوزدارها دور می کند. نقطه تعلیقی که برای برخی خوانندگان شاید سال ها ادامه داشته باشد و خودشان و تهیه کنندگانشان هم به درستی ندانند تا چه زمانی این حس پاندولی و آونگی ادامه داشته باشد.

مجله اینترنتی برترین ها

روزنامه هفت صبح - فرید عطارزاده، آزاده باقری: نقطه صفر مرزی مجوز؛ نقطه ای که برخی خوانندگان مشهور روی آن قرار گرفته اند و تنها یک حرکت اشتباه همیشه آنها را از دنیای مجوزدارها دور می کند. نقطه تعلیقی که برای برخی خوانندگان شاید سال ها ادامه داشته باشد و خودشان و تهیه کنندگانشان هم به درستی ندانند تا چه زمانی این حس پاندولی و آونگی ادامه داشته باشد.

یکی از این خوانندگان «سینا حجازی بود» که با وجود خواندن چند تیتراژ تلویزیونی و سینمایی نتوانسته بود وارد دنیای آلبوم های مجوزدارها شود. روز گذشته سرانجام اولین آلبوم رسمی او با نام «رویا» منتشر شد و او از نقطه صفر مرزی مجوز به سلامت عبور کرد.

انتشار این آلبوم بهانه ای شد برای بررسی روزگار پر پیچ و تاب خوانندگانی که در این نقطه قرار دارند. از خوانندگان سرشناسی مانند «محسن چاوشی» و «محسن یگانه» که توانستند از این نقطه عبور کنند تا خوانندگانی مانند «یاس» و «آرمین» که مدت هاست برای اخذ مجوز تلاش می کنند. در اینجا با یک داستان دوگانه بدون انتها روبرو هستیم.

برخی خوانندگان نسل جدید و سبک های مورد استفاده آنها، دیگر تنها یک سبک موسیقی محسوب نمی شوند و به یک «پدیده اجتماعی» تبدیل شده اند. پدیده هایی که خوب یا بد وجود دارند و حذف شدنی نیستند. پدیده هایی مانند اهواره، فیس بوک، وایبر و ... که در زیر پوست جامعه در جریان هستند و مقابله با آنها نتیجه چندان ملموسی نداشت.

وزیر ارشاد به صراحت از بی نتیجه بودن جمع آوری دیش های ماهواره ها صحبت می کند و کاربران بی شمار فیس بوک نیز از فیلترینگ بدون ثمر آن خبر می دهند. «خوانندنگان زیرزمینی» نیز جزو جدید و لاینفک این دست از پدیده های اجتماعی به شمار می روند که تعداغد بی شمار آنها و پیشرفت فناوری و ارتباطات باعث شده مقابله با آنها عملا نتیجه چندانی نداشته باشد.

اینجا با دو دسته نظر متفاوت روبرو هستیم. از یک سو با برخی منتقدان فرهنگی روبرو هستیم که خواستار حفظ خط کشی های مشخص در حوزه آلبوم های موسیقی هستند و هیچ گونه سبکی به جز سنتی و رگه هایی از پاپ را نمی پسندند. این افراد عقیده دارند نباید به هیچ عنوان اجازه گسترش چنین سبک هایی از موسیقی را داد و ورود آنها به چارچوب های مجاز باعث آلوده شدن فضای فرهنگی کشور خواهد شد.

از طرف دیگر برخی از کارشناسان اجتماعی و فرهنگی معتقد هستند با تعیین پارامترها و چارچوب های مشخص برای این دسته از خوانندگان و صدور مجوز برای آنها می توان فضای این سبک از موسیقی ها را ایزوله کرد و بار منفی آنها را کاهش داد. اتفاقی که در نیمه دوم هفتاد برای موسیقی پاپ رخ داد و صدور مجوزها برای این سبک از موسیقی آغاز شد. در این پرونده مروری کرده ایم بر سرنوشت 10 خواننده که در نقطه صفر مرزی مجوز قرار گرفته و برخی از آنها توانستند رسمی شوند و برخی دیگر هنوز در انتظار رسمی شدن هستند.

روی خط انتظار

* آرمین: شاید بتوان گفت او جزو اولین خوانندگان رپ ایرانی محسوب می شود که عاشقانه می خواند و تعداد بی شماری از متولدین دهه 70 به بعد جزو طرفداران او هستند. آرمین البته در چند سال اول کار خود از برخی واژگان خارج از عرف استفاده می کرد که سبب شد مورد تایید قرار نگرفت. آرام آرام اما او خودش را به هنجارهای فرهنگی و اجتماعی نزدیکتر کرد و در سال های گذشته نیز در برخی مراسم رسمی شرکت کرده است.

او به شدت برای گرفتن مجوز تلاش می کند و فعلا روی خط انتشار قرار گرفته است. چند روز پیش نیز ترانه ای مشترک از او با فریدون آسرایی منتشر شد.

کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟


* حمید و عماد طالب زاده: حمید طالب زاده از آن دست خواننده هایی است که با مجوز وارد مسیر خوانندگی در ایران شد. 14 سال پیش هم اولین آلبوم خود را منتشر و دومین آلبومش را هم در سال 82 روانه بازار موسیقی کرد که با همکاری گروه آریان بود اما فروش و موفقیت آنچنانی نداشت و برای همین بود که آن زمان دیگر تهیه کننده ای حاضر به همکاری با او نبود.

از آن به بعد حمید طالب زاده برای اینکه خودش را در این عرصه ثابت کند، اقدام به ساخت تک آهنگ و انتشار آن از طریق زیرزمینی کرد و دست به دست چرخید و او را بعد از سال ها بار دیگر به شکل مطرح تری به مردم معرفی کرد. این خواننده سال 91 بود که به آمریکا رفت و به نظر می رسد خودش را برای همیشه غیرمجاز کرد.

عماد طالب زاده برادر حمید طالب زاده هم خواننده شش و هشت خوانی است که چندین سال می شود با ترانه های زیرزمینی اش طرفدارانی پیدا کرده و در حال حاضر هم در تلاش است تا بتواند مجوز بگیرد و به شکل رسمی آلبوم هایش را روانه بازار کند.

کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟


* یاس: خواننده رپ خوان اجتماعی که طرفداران بی شماری دارد. شهرت او به دلیل تاکید مبالغه آمیزش بر مشکلات اجتماعی مانند فقر، اعتیاد و ... است. از زمان انشتار تک آهنگ «سی دی رو بشکن» بود که بیشتر از گذشته شناخته شد. گمانه زنی ها حاکی از آن است که این تک آهنگ مجوز داشته است.

خواننده ای که در شعرهایش موضوعات اجتماعی و مشکلاتی از این دست را بیشتر از تمام موضوعات دیگر مطرح می کند. یاس از معدود خواننده های زیرزمینی است که کاری به عشق و عاشقی هم ندارد. حتی از تنها خواننده های رپ خوانی است که حرف خارج از عرف در شعرهایش دیده نمی شود. مجوز نمی گیرد؛ چون رپ می خواند و هنوز خواننده رپ خوانی به شکل کامل مجوز نگرفته است. شنیده ها حاکی از آن است به یاس برای گرفتن مجوز پیشنهاد داده شده اگر پاپ بخواند به او مجوز می دهند.

کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟


* امیر تتلو: تتلو از خواننده هایی است که اجر مجوز بگیرد، طرفدارانش غوغا خواهند کرد. صفحه شخصی بیش از یک میلیون طرفدار این خواننده در اینستاگرام شاهد قوی برای این پیش بینی خواهد بود. خواننده ای که از سال 86 آهنگ هایش بیشتر شنیده می شد. آهنگ های شش و هشت شاد و غمگینی که برخی از آنها واژه های خارج از عرفی را هم در خود جای داده است. همین موضوع بر مجوز نگرفتنش صحه بیشتری می گذارد.

گفتیم مجوز بگیرد غوغا می کند چون ترانه ها و سبک موسیقی که دارد مورد پسند شدید بچه های دهه 70 است؛ به طوری که خیلی از آنها شعرهایش را به عنوان ضرب المثل به کار می برند و از او به عنوان خواننده محبوب شان یاد می کنند. این در حالی است که برخی از کارشناس های موسیقی به هیچ عنوان سبک موسیقی اش را نمی پذیرند.

کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

امیر تتلو چند وقتی می شود که به شکل مصرانه ای به دنبال دریافت مجوز است و چند باری هم در صفحه اینستاگرامش به این موضوع اشاره کرده. او از جمله خواننده هایی است که با وجود مجوز نداشتن اش به این راحتی ها حاضر به مصاحبه نمی شود و گفته شده هر رسانه ای از او درخواست مصاحبه کند حدود 20 میلیون تومان درخواست می کند چون اعتقاد دارد طرفداران زیادی دارد و وقتی روی جلد برود، فروش آن شماره بیداد خواهد کرد.

آنهایی که مجوزدار شدند


* محسن چاوشی: او قهرمان طرفداران خود است و همچنان در قله محبوبیت ایستاده است. چاوشی یکی از بنیانگذاران ترانه های تلخ و سیاه بود که با صدای اعتراضی و خش دار خود توانست طرفداران زیادی پیدا کند. ترانه «نفرین» با استفاده از تلخ ترین واژه ها راه شهرت را برای او هموار کرد.

چاوشی در آلبوم های مجازش از میزان تلخی و اعتراض ترانه هایش به شدت کاست اما باز هم یکی از افراد شماره یک موسیقی پاپ کشور محسوب می شود.

کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟


* محسن یگانه: تحریرهای متفاوت و منحصر به فرد محسن یگانه یکی از وزنه های برتری او به حساب می آید. البته نباید از نظر دور داشت محسن یگانه دنباله رو سبک «ش.ع» خواننده محبوب آن روزهای موسیقی پاپ کشور بود و همین موضوع نیز بر محبوبیت او اضافه کرد. محسن یگانه که در ترانه «نفرین» محسن چاوشی او را همراهی کرده بود، مانند چاوشی چند سالی در پشت خط مجوز ایستاد تا سرانجام رسمی شد.

کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟


* سینا حجازی: خواننده ای که بالاخره توانست از تونل پر دست انداز مجوز عبور کند. حجازی قبل از گرفتن مجوز بود که تک آهنگ هایی برای سریال های تلویزیون مانند «مسیر انحرافی» و «مسافرخونه سعادت» را خواند و تقریبا از این طریق بود که توانست مسیر ورود به جمع خواننده های مجوزدار را هموار کند.

نوع موسیقی که سینا حجازی می خواند تقریبا سبک ابتکاری، تلفیقی و تا قسمتی آوانگارد است. شعرهایش هم بیشتر تم عاشقانه با چاشنی کوچک اشاره ای به مسائل اجتماعی و طنز است که باعث می شود مخاطبان را به سمت خود جذب کند. سینا حجازی یکی از دوستان صمیمی محسن چاوشی است.

کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟


* فریدون: با تک آهنگ «آهای خوشگل عاشق» اش گل کرد و هنوز هم که هنوز است خیلی ها اعتقاد دارند بهترین آهنگی که خوانده همان است. خواننده ای که تا قبل از ورود به ایران، در کانادا کار موسیقی و خوانندگی اش را پیش می گرفته و وقتی که متوجه می شود فضای موسیقی پاپ در ایران مساعد است به ایران می آید و کارش را هم از همان ابتدا با دریافت مجوز آغاز می کند. یکی از دلایل محبوبیت این خواننده هم کمک های بهروز صفاریان در بخش تنظیم آهنگ و ترانه هایش بود.

کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟


* زانیار خسروی: این خواننده در ابتدای کار خود تلاش کرد تا نوعی از سبک «هیپ هاپ» را کار کند و در برخی ترانه ها نیز نشانه هایی از اجرای سبک هایی نزدیک به رپ را عرضه کرد. همین موضوعات و وارد کردن واژه های جدید به ترانه ها توسط او باعث شد طرفداران زیادی پیدا کند. زانیار برای اخذ مجوز سرانجام خود را به سبک پاپ نزدیک کرد.

کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟


* بابک جهانبخش و مازیار فلاحی: خواننده هایی که ترانه و آهنگ هایشان سوزناک عاشقانه است و دوستداران شان طرفداران سبک عاشقانه تلخ هستند. بابک جهانبخش از وقتی که ترانه ای به نام «منه و بارون» با رضا صادقی خواند توانست به مخاطبان بیشتر معرفی شود.

کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟


مازیار فلاحی هم با ترانه هایی که در سریال شبکه خانگی «قلب یخی» خواند توانست در بین بیشتر مردم نام خود را بر سر زبان ها بیندازد. این خواننده ها زمانی وارد عرصه موسیقی شدند که خواننده هایی مانند خشایار اعتمادی، حمید حامی، علیرضا عصار، بابک رهنما و ...در آن زمان پرکار بودند و تن صدایشان با آنها تفاوت داشت. گفته می شود همین تفاوت در صداهایشان یکی از دلایلی بود که برای دریافت مجوز دو سال منتظر ماندند؛ در صورتی که موسیقی ها و ترانه هایی که می خواندند تمامی در چارچوب درست بود و هیچ خط قرمزی نداشتند و خارج از عرف نمی خواندند.

کدام خوانندگان زیرزمینی مجوزدار می شوند؟

انتشار یافته: 33
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1394/02/28
حق یاس هست که مجوز بگیره
پاسخ ها
abd
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
رپ یعنی آرمان از زیر زمین پرواز به آسمان
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
اینا بگیرن پس فردا ساسو مانکن هم مجوز میخواد
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1394/02/28
کاش تتلو رو با این قیافش نمیزدین.
چیه این؟ از خود راضی ام هست
وجهه ی بقیه رو هم خراب کرده
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1394/02/28
از اسم تتلو و قيافه اش بدم میاد
Iran, Islamic Republic of
10:22 - 1394/02/28
فقط سلللطططان محسننننن چاووووشی
پاسخ ها
pepe
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
فقط سلطان محسن یگانه
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
چاااااااااووشی عشقه
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1394/02/28
پس مجید خراط ها و حامد هاکان رو چرا ننوشتید.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یکی مجوز گرفت و یکی نگرفت
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1394/02/28
اگه تتلو و آرمین مجوز بگیرن کل خواننده ها میرن زیر سوال
Iran, Islamic Republic of
12:16 - 1394/02/28
سلام.تتلو تا قبل از این البومی که تو تابستون بده خوب بود من خودم طرفدارش بودم ولی خوشم نمیاد .
ولی پادشاه رپ فارس فقط یاس .
واقعا حقش هست .فقط یاس
Iran, Islamic Republic of
12:45 - 1394/02/28
ش.ع؟؟؟؟؟ خداییش حقش اینه؟
پاسخ ها
shirin
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۸
مدیونین اگه فکر کنین نفهمیدیم منظور شادمهر عقیلی بود
Iran, Islamic Republic of
13:16 - 1394/02/28
آهنگ مدار بي قراري بابک جهانبخش بي نظيره.تو خواننده هاي داخل کشور هنوز کسي آهنگي به اين زيبايي و متين و باوقار نخونده!
Iran, Islamic Republic of
15:21 - 1394/02/28
از قلم انداختین اما دلیل نمیشه از یاد برد ! مجید خراطها خواننده محبوب کشورمان مقلب به سلطان احساس خواننده ای که از چندین ها سال پیش کار خود را به صورت حرفه ای شروع کرده و در سال های اخیر توانسته مجوز آلبومش رو بگیرد ! و این روزها هم آلبوم جدیدی پیش رو دارد که مجوز آن رو هم همین چند روز پیش گرفتن و به زودی در سرتاسر کشور پخش خواهد شد
Iran, Islamic Republic of
15:34 - 1394/02/28
کاش به حصین و صادق هم مجوز میدادن لعنتی صداشون معرکس
Iran, Islamic Republic of
15:47 - 1394/02/28
اسم این هارو میشه گذاشت خواننده؟نه صدا دارن.نه ترانه هاشون محتوا داره.نه فرهنگ ایران رو در موسیقی هاشون به نمایش در میارن.خواندده خوب مثل اکبر گلپایگانی،استاد بنان،استاد شجریان،نصرالله معین،امید سلطانی.افسوس که این ارشاد ما در پی تخریب فرهنگ این مرز و بومه.والا بلا هیچ کس از این موسیقی های گوش خراش بیگانه خوشش نمیاد.رپ ایرانی دیگه چه صیغه ایه؟
Iran, Islamic Republic of
16:16 - 1394/02/28
به بعضياشونم انقدر مجوز ندادن كه يا گروهشون از هم پاشيد يا كلا ديگه نخوندن يا رفتن خارج،با اينكه صداشون از بعضي از اينا خيلي بهتر بود.
Iran, Islamic Republic of
17:16 - 1394/02/28
هرکسی سلیقه خودشو داره، این مجاز و غیر مجاز حرف احمقانه ای ، همه از دم ترانه است دیگه، ایران کی میخواد این ممیزی احمقانه تموم کنه معلوم نیست،سرشون مثل کبک تو برفه
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1394/02/28
خیلی زشته که وقتی از تتلو حمایت میکنمو نظرمو میزارم شما نمیزاریدش واقعا که
Iran, Islamic Republic of
18:59 - 1394/02/28
اولا سلطان رپ فارسی فقط یاس

ثانیا یعنی خیلی آدم باید بی انصاف و حق نشناس باشه که اسم شادمهر عقیلی که محبوب ترین خواننده پاپ هست رو اینجوری ببره.(ش.ع)!!!!
اسم شادمهر و هنرش حرمت داره. والسلام
Iran, Islamic Republic of
23:40 - 1394/02/28
عاقا بابک عشقه ولی یه وقتایی یاسم لازمه
Iran, Islamic Republic of
10:14 - 1394/02/29
سيروان خسروي هم نمكه هم عشق. اره عزيزم.
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1394/02/29
اونایی که تو صف انتظار هستند فقط یاس لیاقتش رو داره محاز شه بقیه فقط به موسیقی آسیب می زنن.
Iran, Islamic Republic of
12:10 - 1394/02/31
همه اینها چرت وپرت میخونند خواننده فقط ابی و داریوش و معین و...
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1394/05/02
راستی از خواننده امیر علی چیزی ننوشتین عشق امیر علی. خوانندی با احساس یکمی
Iran, Islamic Republic of
11:21 - 1394/05/02
چرل از بهزادپکس واحمد سلو .کامران مولای چیزی ننوشتین
Iran, Islamic Republic of
11:29 - 1394/08/09
خداکنه بهزادپکس وعلی باباواحمدسولو وتتل مجوزبگیررررررررررن
Iran, Islamic Republic of
12:47 - 1394/10/10
شادمهر عقيلي از سرمايه هاي اين مملكت بودكه متاسفانه با اين سنگ اندازيهاي بي مورد از كشور مهاجرت كرد حالا هم دير نشده اورا دعوت كنيد برگردد حيف اين استعدادها ازدست برن .
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1397/08/10
میخوام تکس بخونم به عشق طرفدارهاوداداشم حسین زینالی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی بانو_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
زمردی_فوتر اصلی
شفا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر