خطای ساعت 0.01 ثانیه در 13.8 میلیارد سال!
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۲۱۶۹۴۶
۰۲ تير ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۳
۱۰۲۸۵
گروه دانشمندان از دانشگاه ملی پژوهش های هسته ای « می فی» ساعت هسته ای با خطای یک صدم ثانیه در 13,8 میلیارد سال (تقریبا این مقدار سال گیتی وجود دارد) را می سازند.
فردا: گروه دانشمندان از دانشگاه ملی پژوهش های هسته ای « می فی» ساعت هسته ای با خطای یک صدم ثانیه در 13,8 میلیارد سال (تقریبا این مقدار سال گیتی وجود دارد) را می سازند.

اولین ساعت هسته ای جهان در دست ساخت/ خطای یک صدم ثانیه در 13,8 میلیارد سال!

گروه دانشمندان از دانشگاه ملی پژوهش های  هسته ای « می فی»  ساعتی هسته ای را که با خطای  یک صدم ثانیه در  13,8 میلیارد سال (تقریبا این مقدار  سال گیتی وجود دارد) را می سازند. این ساعت 100 بار دقیق تر از بهترین ساعت های اتمی موجود کنونی است.
 
ساعت اتمی با « توریوم —229» کار می کند. با کمک این ساعت می توان  سیستم ناوبری — جهت یابی — جی. پی. اس و  گلوناس  را  بهبود بخشید.  این نوع ساعت برای  علم  بنیادی نیز اهمیت دارد ، به عنوان مثال،  با کمک این ساعت  می توان  تئوری  کلی  نسبیت را  به امتحان گذاشت.   از  ساعت های اتمی می توان برای  رشد و توسعه  یک جهت کامل  ر عرصه تقارن گرانش استفاده کرد.  بر اساس آنها  می توان دستگاه اندازه گیری شدت گرانش  را برای  کشف،  معادن:  فلزات کمیاب  و نفت و گاز  و پیدا کردن  زیر دریایی ها  و دیگر  وسایل ، ساخت.
 
پطر بوریسوک  متخصصی از دانشگاه «می فی»  در توضیح گفت: « معلوم شد با یادگیری  اندازه گیری  زمان  با چنین دقتی  می توانیم  تغییرات  نقطه ای  میدان  جاذبه زمین را اندازه بگیریم.  این مهم به جستجو و  کشف معادن کمک خواهد کرد.  زیبا  میدان  جاذبه به تراکم  لایه ها بستگی دارد.   مطابق با این امر،  اگر  تراکم  لایه های معدنی تغییر کند ، مثلا در این  محل  فلزات سنگین قرار داشته باشند  این نکته بر  میدان جاذبه  تأثیر خواهد گذاشت».
 
اصل  کار ساعت های هسته ای  که متخصصان دانشگاه « می فی»  و موسسه  تحقیقاتی فیزیک — فنی و اندازه گیری رادیو — فنی  روی ساخت آن کار میکنند  بر  حساب  دوره های  زمانی با کمک  تغییرات  منظم در حال وقوع  با هسته  یونی ایزوتوپ رادیواکتیو  توریوم —229 استوار است.  در ساعت های  اتمی کنونی ، گذار  الکترون ها  که به دور اتم می چرخند  از یک سطح انرژتیک به سطح دیگر  یعنی  فرکانس  تغییر  مدار آنها کار می کند.  امتیاز ساعت های اتمی  در آن است  که  هسته  با قرار داشتن در  داخل اتم  که با باصطلاح « پالتوی  الکترونی» محافظت می شود — یعنی  در حال چرخیدن به دور  هسته  الکترون هاست —  کمتر تحت تأثیر  عوامل خارجی قرار  می گیرد.  این نکته اطمینان ساعت های اتمی را افزایش می دهد.
 
بوریسوک در توضیح گفت: « برای ساخت ساعت های اتمی باید  چهار مرحله طی شود:  دریافت یون ها، حفظ آنها ، سرد کردن  آنها و نهایتا  ثبت  گذار  زمانی آنها.   شرکت دولتی « روس اتم»  سرمایه دو مرحله کار ما را تأمین کرد  و مواد لازم  از جمله توریوم —229 را در اختیار ما گذاشت که فقط در رآکتور اتمی می توان آن را بدست آورد.  بدین ترتیب ما از  تولید یون ها و از  تله ای برای گرفتن آنها برخورداریم. بدین ترتیب  می توانیم آنها را بگیرم و نگهداریم.  اکنون نیاز به لیزر برای   ساخت سیستم  سرد کردن  آنها داریم  و در حال جستجوی  سرمایه ضروری  برای این مرحله از کارها هستیم».
 
به گفته متخصصان موسسه تحقیقات فیزیک —فنی « می فی»، علاوه بر  گروه دانشمندان  روسیه ، متخصصان آلمان وآمریکا به  ساخت ساعت های اتمی نزدیک شده اند.  «  روسیه از نقطه نظر زیر ساخت  برای ساخت  این نوع ساعت ها  کمی از آن کشور ها عقب می ماند.  اما ما  از امکانات خوبی برای  درک مسأله  و  راه های حل این مسائل  و پایه و اساس فیزیکی که در اینجا بنیان گذاشته شده است برخورداریم.  یوگنی  تکال از  موسه علمی — پژوهشی  فیزیک هسته ای با ما کار می کند.  وی بنیان گذار  ایده  کاربرد  هسته « توریوم —229»  برای  ساخت ساعت هاست.  بعلاوه،  وی  امکان ساخت لیزر  در همین  گذار هسته ای  در  توریوم —229 را  به اثبات رساند، یعنی  عملا  گاما لیزر  با محدوده نوری. اجرای موفق  استاندارد جدید  اندازه گیری زمان بشکل  ساعت  های اتمی  و لیزر  در گذر هسته ای  انرژی  نوری  تأثیر قابل توجهی  بر  سطح  تمام رشد  تکنولوژیکی  بشریت خواهد گذاشت.  بعلاوه  ما از ایده های  بسیار زیبایی برخورداریم که  پس از  ساخت این ساعت ها  آنها را  عملی خواهیم کرد.  به مجرد اینکه  ابزار  مربوطه  ظاهر شوند  می توانیم در کوتاهترین زمان تمام مسائل را حل کنیم.  آمریکایی ها نیز در این رشته فعالیت می کنند. آنها هم حتما  ایده هایی  در این زمینه دارند.  اما من فکر می کنم که  ما از مزایای  بیشتری برخورداریم».
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
کلینیک النا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر صالحی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر لاجوردی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
روشا فارمسی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
اورانوس_فوتر2
دکتر صالحی_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیان طب - فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر