چرا در دوران قاعدگی دچار میگرن می‌شوید؟
۲۱۸۶۳۴
۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۹
۲۴۶۸۵۹
درد‌های قاعدگی برای بعضی از خانم‌ها و دختران جوان سخت و دشوار است. حال تصور کنید سردرد‌های میگرنی هم به درد‌های شکمی، سرگیجه، حالت تهوع، افسردگی و بی‌حوصلگی ناشی از قاعدگی اضافه شود.
مجله زندگی ایده آل - ستاره محمد: دردهای قاعدگی برای بعضی از خانم‌ها و دختران جوان سخت و دشوار است. حال تصور کنید سردردهای میگرنی هم به دردهای شکمی، سرگیجه، حالت تهوع، افسردگی و بی‌حوصلگی ناشی از قاعدگی اضافه شود. درست همین‌جاست که بعضی از خانم‌ها گله می‌کنند آقایان زندگی خیلی راحت‌تری دارند!
 
متاسفانه خیلی از خانم‌ها با این نوع سردرد آشنایی ندارند و فکر می‌کنند به میگرن معمولی مبتلا هستند بنابراین به درمان‌های رایج و قرص‌های مسکن رومی‌آورند اما از آنها نتیجه‌ای نمی‌گیرند در حالی که باید بدانند این سردردها بر اثر «نوسانات هورمون‌های جنسی زنانه» اتفاق می‌افتد و شیوه درمان‌شان کمی متفاوت از میگرن عادی است. اگر شما هم با نزدیک شدن به قاعدگی دچار حملات شدید سردرد می‌شوید صحبت‌های دکتر ناصر زنگی‌آبادی، فوق تخصص مغز و اعصاب (نوروافتالمولوژی/اپی لپتولوژی)، عضو هیات علمی دانشگاه (پژوهشکده علوم اعصاب شفا بیمارستان خاتم‌الانبیای تهران، مرکز تحقیقات علوم اعصاب و مرکز تحقیقات  افضل کرمان)  را   از دست ندهید.

میگرن؛ آزاردهنده اما بی‌خطر

سردرد میگرنی حدود 12 تا 15 درصد از جمعیت کل زمین را درگیر می‌کند و در زنان سه‌برابر مردان اتفاق می‌افتد. بیشتر افراد اولین حمله میگرن را بین سنین 25 تا 61 سالگی تجربه می‌کنند. این سردرد معمولا با دردی مبهم شروع شده و به مرور به دردی با کیفیت خنجری و ضربان‌دار در ناحیه شقیقه‌ها تبدیل می‌شود که گاهی با تهوع و استفراغ همراه است. حدود 15 تا 20درصد از بیماران میگرنی قبل از شروع سردردشان دچار علائمی می‌شوند که به آنها پیش‌درآمد سردرد میگرنی یا «اورا» می‌گویند. اورا می‌تواند به صورت تاثیر در بینایی (مثل دیدن جرقه‌های نور و فلاش زدن)، تغییرات بویایی (مثل استشمام بوی بد)، نوسانات حسی (مثل سوزن‌سوزن شدن انگشتان) و تغییراتی در حس چشایی باشد. این پدیده که به‌طور معمول 20 تا 60 دقیقه طول می‌کشد درواقع نوعی اخطار برای شروع سردرد میگرنی است.

چرا در دوران قاعدگی و روزهای قبل از آن دچار میگرن می‌شوید؟

مقصر هورمون‌ها هستند!

شیوع میگرن قبل از بلوغ در پسران بیشتر از دختران است اما بعد از شروع اولین قاعدگی به‌طور واضحی در دختران افزایش پیدا می‌کند. این موضوع نشان می‌دهد ارتباط تنگاتنگی بین تغییرات هورمونی به‌خصوص استروژن و سردردهای میگرنی وجود دارد. البته استعداد زنان برای سردرد میگرنی در مراحل مختلف زندگی متفاوت است. برای مثال در زمان منارک (شروع اولین قاعدگی)، شروع هر سیکل قاعدگی، مصرف قرص‌های ضد بارداری، بارداری زودرس، دوران پس از زایمان، قبل از شروع یائسگی، بعد از یائسگی و دوران مصرف هورمون‌های استروژن و پروژسترون شیوع این سردرد افزایش می‌یابد.

اولین حمله در سال اول قاعدگی

حدود یک‌سوم از خانم‌های مبتلا به میگرن اولین حملات میگرنی خود را در سال اول بعد از شروع قاعدگی تجربه می‌کنند. سیکل قاعدگی نمایانگر تنظیم و تعادل عالی بین هورمون‌های مغز، هیپوفیز، هیپوتالاموس و تخمدان‌هاست. همراه با افزایش سطح استروژن و پروژسترون، تخمک‌گذاری در روزهای میانی سیکل بین روزهای 11 تا 15 رخ می‌دهد. بعد از تخمک‌گذاری هم سطح هورمونی شروع به افزایش می‌کند و در آخر سیکل قبل از خونریزی قاعدگی، افت شدید هورمون‌ها دیده می‌شود. به نظر می‌رسد افت هورمون‌ها خصوصا استروژن، مغز و عروق خونی را تحت تاثیر قرار داده و منجر به بروز سردرد میگرنی می‌شود. رحم نیز به تنهایی هورمونی به نام پروستاگلاندین ترشح می‌کند که باعث کرامپ‌های عضلانی قبل از عادت ماهانه، قاعدگی دردناک و سردرد می‌شود. البته قابل توجه است که هورمون‌های زنانه تنها عامل سردرد نیستند بلکه هورمون سروتونین به عنوان عامل اولیه و تحریک‌کننده تمامی سردردها شناخته شده است.

در چه روزی از ماه رخ می‌دهد؟

به عقیده بعضی از متخصصان، میگرن قاعدگی سردردی است که از نظر زمانی 2 روز قبل از قاعدگی و 3 روز بعد از شروع آن رخ می‌دهد. البته ممکن است میگرن قبل از قاعدگی هم پیش بیاید. میگرن قبل از قاعدگی معمولا با علائمی مانند دردهای مفصلی، آکنه، خستگی، افزایش اشتها و تمایل به خوردن شکلات و نمک همراه است. علاوه بر این، افرادی که از سردرد قبل از قاعدگی رنج می‌برند معمولا از کاهش تمایلات جنسی، اختلال در حافظه و حملات اضطراب نیز شکایت دارند که این علائم اغلب در شروع قاعدگی برطرف می‌شود. به‌طور کلی 60 درصد زنان مبتلا به میگرن در زمان قاعدگی یا قبل از شروع آن بیشتر از سایر اوقات دچار سردرد می‌شوند. این سردردها از نظر زمانی طولانی‌تر و از نظر کیفیت شدیدتر هستند و سخت‌تر به درمان پاسخ می‌دهند. لازم به ذکر است که میگرن قاعدگی معمولا بدون اوراست و در یک سمت سر شروع شده و کیفیت خنجری دارد  در ضمن ممکن است همراه با تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا باشد.

چگونه درمان می‌شود؟

درمان میگرن قاعدگی شامل درمان دارویی و غیر دارویی است. خانم‌هایی که سردردهای‌شان بیشتر حول و حوش زمان قاعدگی رخ می‌دهد باید داروهای خود را پنج روز قبل از شروع قاعدگی آغاز کنند و تا پایان زمان قاعدگی ادامه دهند. در این زمینه ثابت شده که داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل ناپروکسن و بروفن در کاهش سردرد موثر هستند و باید دو تا سه بار در روز مصرف شوند. بعضی از بیماران نیز حتی با مصرف یک‌بار در روز پاسخ خوبی به نسل جدید ضد التهاب‌های غیر استروئیدی مثل سلبرکس می‌دهند. این داروها اثربخشی طولانی‌تری داشته و اثرات جانبی کمتری روی دستگاه گوارش دارند.

بارداری دردسر را کم می‌کند!

در دوران بارداری فقط حدود 19 درصد از خانم‌ها از سردرد میگرنی رنج می‌برند. درواقع به نظر می‌رسد بارداری با ترشح مداوم هورمون‌های استروژن و پروژسترون، زنان را از ابتلا به سردرد محافظت می‌کند. با این حال اگر در بارداری سردرد میگرنی رخ دهد بعد از سه ماهه اول فروکش خواهد کرد. درمان سردرد در سه ماهه اول به دلیل حساسیت بسیار زیاد جنین به دارو باید با دقت فراوان انجام شود چراکه اکثر داروهای مسکن در این سه ماه منع مصرف دارند.

تنیس‌باز مشهور جهان هم سردرد می‌گیرد

سرنا ویلیامز یکی از تنیسورهای معروف جهان است که هر ماه قبل از شروع قاعدگی‌ دچار حملات شدید میگرن می‌شد تا حدی که گاهی حتی نمی‌توانست سر مسابقات مهم حاضر شود اما بالاخره بعد از پنج سال مراجعات متعدد به متخصصان متوجه شد عامل اصلی سردردهایش «نوسانات هورمون‌های جنسی زنانه» است.

چرا در دوران قاعدگی و روزهای قبل از آن دچار میگرن می‌شوید؟

با یائسگی هم شاید خلاص نشوید!

یائسگی با اتمام کامل قاعدگی و تخمک‌گذاری، یک روزه رخ نمی‌دهد بلکه ممکن است بدن ماه‌ها و حتی سال‌ها تحت تاثیر این تغییرات باقی بماند. در روند یائسگی حدود 50 درصد زنان دچار درجاتی از کاهش توانایی جسمی و احساسی می‌شوند. حدود 25 درصد از آنها نیز از دردهای مفصلی، ضربان قلب نامنظم، گرگرفتگی و سردرد رنج می‌برند. برای برطرف کردن این علائم می‌توان از هورمون‌های جایگزین استفاده کرد. با این حال تمامی درمان‌ها عوارض جانبی خود را دارند و باید حتما به‌طور صحیح و با مشورت پزشک انتخاب شوند.

پنیر، شکلات و پیتزا نخورید

محرک‌های غذایی لزوما در تمامی بیماران ایجاد سردرد میگرنی نمی کنند بلکه ممکن است برای هر بیمار ماده غذایی خاصی محرک حمله میگرن شود بنابراین در مورد فهرست محرک‌های غذایی متخصص خود باشید و به صورت تجربی این خوراکی‌ها را شناسایی کنید. طبیعتا با حذف این مواد غذایی از ابتلا به سردرد جلوگیری خواهید کرد.

به‌طور کلی بهتر است از مصرف این مواد غذایی پرهیز کنید: پنیرهای به عمل آورده شده، پنیر چدار، پنیر خامه‌ای، پنیر کپک‌زده، پنیر کهنه، ترشی، شور، شکلات، مواد تخمیر شده و کهنه، آجیل و تنقلات، کره، بادام‌زمینی، شیرینی‌های شکلات‌دار یا پنیری مثل کیک پنیر، سویاسس، گوشت شور و دودی، ماهی شور و دودی، میوه‌های ترش، موز، پیتزا، مقدار زیاد چای، قهوه و نوشیدنی‌های کولا و کافئین‌دار، سوسیس، کالباس، جگر مرغ و نوشیدنی‌های الکلی.

زایمان و سردردهای تنشی

ابتلا به سردرد بعد از زایمان و دردهای زایمانی شایع است. این نوع سردرد به واسطه افت شدید سطح استروژن و پروژسترون رخ می‌دهد و اغلب از نوع تنشی (درد به صورت یک نوار محکم در اطراف سر و با کیفیت فشارنده خفیف) است اما بیماران میگرنی هم بعد از زایمان می‌توانند دچار سردرد شوند. با این حال سردرد آنها اغلب خفیف‌تر از زمان عادی است.

1+5 توصیه ضد سردرد!

برای کاهش شدت حملات میگرن به توصیه‌های زیر عمل کنید:

-    هر روز سه وعده غذایی و یک میان‌وعده در آخر شب بخورید یا شش وعده غذایی کوچک در طول روز بخورید و از گرسنگی پرهیز کنید.

-   از خوردن مواد غذایی شیرین با شکم خالی بپرهیزید و آنها را به هیچ عنوان جایگزین وعده غذایی نکنید.

-    تمامی مواد غذایی به‌خصوص مواد پروتئینی باید تازه تهیه و آماده شود. در خوردن غذایی که بیش از دو یا سه روز در یخچال مانده است، احتیاط کنید.

-    از کشیدن سیگار بپرهیزید چراکه می‌تواند باعث سردرد یا تشدید آن شود.

-    برای مصرف غذا زمان خاصی را مشخص کنید. خوردن وعده غذایی را به تاخیر نیندازید یا آن را حذف نکنید. انجام ورزش روزانه را هم فراموش نکنید.

-    داروهای تجویز شده را مصرف کنید و زمان مصرف آنها را تغییر ندهید. همچنین دوز آنها را بدون مشورت پزشک افزایش ندهید.
انتشار یافته: 50
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
01:15 - 1394/04/20
خيلي خوب و مفيد بود. ممنونم
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1395/08/03
من دیشب روز اول قاعدگی دچار این سردرد وحشتناک شدم و با هیچ مسکنی خوب نمی شد که بعدش هم چند بار حالم به هم خورد و هر بار حالم به هم خورد سردردم بهتر می شد
Iran, Islamic Republic of
22:54 - 1395/10/03
من بعد هم قبل وهم بعدش سر درد شدید میگرم اینهم میتونه سردرد میگرن باشه ???
Iran, Islamic Republic of
17:27 - 1395/12/19
منم‌هم‌قبل عادت ماهیانه حمله میگرن‌بهم دست میده تا چند روز سردر شدید و ضعف دارم‌اشتهام هم کم میشه و تهوع میگیرم خیلی سخته!البته تا پایان عادت ماهیانه هم ادامه داره :(
Iran, Islamic Republic of
20:15 - 1396/02/16
مطلب خوب و كاملي بود ممنونم من بعد از قاعدگي دچار اين سردرد ميشم و سمت رأست سرم درگير ميشه و چشم سمت راستم هم پف ميكنه وپلكم ميفته
Iran, Islamic Republic of
20:27 - 1396/03/22
سلام
من چند روز قبل از ماهانه سردرد شدید دارم تا تقریبا ۵ روز امانمو میبره خواهشا جواب بدید
Iran, Islamic Republic of
22:55 - 1396/04/06
من هم سر درد قبل پریود داشتم اما از وقتی مکمل کلسیم همراه منیزیم میخورم چند ماهه سر درد ندارم یا خیلییی خفیف شده.بنطرم راسته که کمبود کلسیم تاثیر گذاره.
Iran, Islamic Republic of
23:16 - 1396/04/06
منم ده ساله میگرن دارم خیلی وحشتماک شده همش با سرم وامپول خوب میشم دیگه خسته شدم
Iran, Islamic Republic of
14:25 - 1396/04/15
من که دکتر رفتم ویتامین ب و آهن تجویز کرد هر وقت می خورم خوبه اما امان از اون ماهی که نخورده باشم
Iran, Islamic Republic of
02:05 - 1396/04/22
من فکر کنم فردا پیود میشم پشت سرم بیشتر درد میکنه یکم حالت تهوع هم دارم چکار کنم؟
Iran, Islamic Republic of
00:53 - 1396/04/27
خوش به حالم هنوز پریود نشدم
Iran, Islamic Republic of
00:55 - 1396/04/27
من 11 سالمه، با این حال خیلی بدجور زیر دو چشمام با قسمت بالای ابروهام درد میگیره ، هیچ مسکنی درمانش نمیکنه
پاسخ ها
الهه
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
به احتمال زیاد سینوزیته
Iran, Islamic Republic of
00:56 - 1396/04/27
من 22 سالمه و از 13 سالگی پریود شدم، پریودهام دل درد و کمر درد نداره، فقط میگرن داره.
Iran, Islamic Republic of
13:19 - 1396/07/18
سلام من تازه توگروه شما اومدم من ۲۰ ساله که سر دردم وحالا دارو سردردم راپیداکردم کپسول فارماتون آمریکایی از روز اول پرید یک عدد موز به همراه عسل میل کنید حتما خوب می شوید
Iran, Islamic Republic of
21:14 - 1396/09/05
ﺧﻴﻠﻲ ﻣﻦ ﺧﺎﻧﻤﻬﺎ ﺭا ﺩﻭﺳﺖ ﺩاﺭﻡ.اﺯاﻳﻨﻜﻪ اﻭﻧﻬﺎ ﻧﺎﺭاﺣﺖ ﻣﻴﺸﻦ ﻣﻮﻗﻊ ﻗﺎﻋﺪﮔﻲ ﺧﻴﻠﻲ ﻣﺘﺎ ﺳﻔﻢ.ﻭاﻗﻌﺎ ﺣﻘﺸﻮﻥ ﻧﻴﺴﺖ ﻛﻪ ﺩﺭﺩ ﺑﻜﺸﻦ.ﻣﻦ ﺑﻌﻨﻮاﻥ ﻳﻚ ﺁﻗﺎﻱ 31 ﺳﺎﻟﻪ,ﻋﺎﺷﻖ ﻫﻤﻪ ﺧﺎﻧﻤﻬﺎ ﻫﺴﺘﻢ.ﻣﻮﺟﻮﺩاﺕ ﺯﻳﺒﺎﻱ ﺧﺪاﻭﻧﺪ ﻫﺴﺘﻦ
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
ممنونم شمالطف دارید
Germany
22:36 - 1396/09/13
اگه یه ساعت حال ماروداشتی اینطورنمیگفتی
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1396/10/15
همسرم میگرن داره .
از نظرات پیداست اهن کلسیم و ویتامین ب برای درمان مفیدند ولی هیچ پزشکی توصیه نکرده .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۳
ولی تو طب اسلامی کلسیم و منیزیم و روی رو می گن برا سردرد موثره
Iran, Islamic Republic of
22:34 - 1396/12/12
من از روزاول سردردم شروع میشه و روز دوم وسوم شدتش خیلی زیاد هست
Iran, Islamic Republic of
20:25 - 1397/01/21
نظر من درد عادت ماهیانه فقط یه راه داره تغذیه درست
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1397/02/16
خیلی مفید بود من مدت کوتاهی هست فهمیدم میگرن دارم اما خیلی سعی کردم علت و یا زمان حمله میگرن رو بدونم که دیشب وقتی میگرنم شروع کرد علتش رو فهمیدم میگرن قبل از پریود که در مقاله مفیدتان هم خوب اشاره کردین متشکرم مفید بود .
Iran, Islamic Republic of
16:54 - 1397/02/21
من هم تقریبا دو یا سه روز قبل از پریودی سردرد هام شروع میشه طوری که حالت تحو میگیرم اما با توصیه هاتون عملکرد بهتری پیدا کردم
Iran, Islamic Republic of
14:35 - 1397/06/04
باسلام .سردرد بعد از پریودی هم جزء میگرن قاعدگی حساب میشه؟
Iran, Islamic Republic of
04:28 - 1397/07/21
سلام من امروز روز اول عادت ماهیانه ام هست سردرد گرفتم تو چهار ساعت دو تا استامینوفن خوردم بهتر نشد فقط سمت چپ سرم هست چه کنم؟
Iran, Islamic Republic of
20:59 - 1397/07/28
هر چی بدبختیه برا ما خانوما ست!
Iran, Islamic Republic of
00:42 - 1397/08/04
دو روز مونده پریود بشم تا پایان قاعدگی همش سردرد دارم هر دو گیج گاهم درد میکنه انگار با چکش میزنند که این درد میرسه به گوش و گوشم هم درد میکنه از سمت راس سرم هم شروع میشه با امپول دگزا یا کترولاک خوب میشم اثرش که رفت باز دوباره باید امپول بزنم دیگه خسته شدم کمکم کنید
Iran, Islamic Republic of
16:01 - 1397/08/17
من یا قبل ویا بعد از پریود شدن سردرد میشم باید چکار کنم بعضی اوقات به آمپول و سرم کارم میکشه
Iran, Islamic Republic of
20:09 - 1397/09/02
من ٢٣سالم دوبارهم زایمان کردم ولی هنوزم موقع پریود سردردشدیددارم
Iran, Islamic Republic of
15:45 - 1397/10/07
به شدت حالم بده روزدوم پریودسردردم شروع شده امتحان دارم نمیتونم بخونم افتادم تورختخواب ۴بار آوردم بالا نمیتونم هیچی بخورم خدا خودش کمکم کنه من ازهمتون داغون ترم
Iran, Islamic Republic of
18:22 - 1397/10/08
بنظر من مربوط به کم خونی یا مصرف یه چیزی تو روزهای قبلشه چون من یوقتا سردرد میشم یوقتا نه، این دفعه سردرد شدم، حدسم کم خونیه
Iran, Islamic Republic of
15:56 - 1397/11/07
من دوروز قبل پریودسردردم شروع میشه و تازه روز بعدش وحشتناکه.طوریکه نمیتونم تکون بخورم.فقط برخوردن شربت بروغن بچگانه حالم بهتر میشه.شمام امتحان کنید.
Iran, Islamic Republic of
16:01 - 1397/11/07
عزیزان منم همینطور خیلی وحشتناکه.شربت بروغن بچگانه هر۴یا۶ساعت یک قاشق غذاخوری معجزه میکنه.
Iran, Islamic Republic of
20:05 - 1397/11/07
ببخشیدشربت بروفن
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
شربت پروفن‌چیه من چندتا پشت سر هم قرص پروفن و کدئین خوردم هیچ اثری نداشت ۳روز پشت سر هم این لعنتی رو تحمل کردم از مرگ بدتره
Iran, Islamic Republic of
18:02 - 1397/11/26
برای بهم خوردن این هورمون ها باید پیش کدام متخصص بریم منم میگرن دارم تازگیا خیلی اذیتم میکنه بخصوص قبل پریودیم گریه میکنم ازشدت سردرد
Iran, Islamic Republic of
17:41 - 1397/12/26
سلام.منم بیشتر از ده ساله این سردرد رو موقع پریود دارم.قرص های میگرنی مثل سوماتریپان یا ارگوتامین سی خوب میکنه.میگن شیاف استامینوفن هم خوبه .
Afghanistan
07:39 - 1398/01/19
بدازسزارین دوساله است که سردر دارم
France
01:21 - 1398/02/16
عالی بود من از 15 سالگی میگرن دارم توشادی تو غم پریود بشم عصبی بشم گرسنم بشه دردم شروع میشه چکار کنم امروز روزه گرفتم از ساعت 4 دردم شروع شد تا الان راهنمایم کنید
Iran, Islamic Republic of
23:16 - 1398/02/17
من ٤ ماهه سردرد ميگيرم و واقعا از زندگي سير ميشم از دو روز قبل پريود تا روز سوم الانم روز دوممه و سردرد تهوع داره ديوونم ميكنه ادم از تمام كاراش ميمونه اين اخه چه كوفتيه تو اين همه بدبختي
Iran, Islamic Republic of
16:26 - 1398/04/19
سلام الان چهار ماه سردرد شدید از نا حیه سمت راست سر دارم گوشم را درگیر کرده خسته شدم نز دیک پریود زیاد میشه دردش
Iran, Islamic Republic of
16:47 - 1398/04/29
من چند سال است که سردرد میگرن دارم ک فقط با سروموآمپول خوب میشم ب نظرتون چیکار کنم سمت راست سرم شدید درد داره حالت تهوع دارم وقتی شروع میشه از زندگی سیر میشم ...
United States
23:12 - 1398/05/15
من واسه اولین بار بعد از پریودیم سردرد شدید گرقتم چقدر بده گوشامم که با سردردم میگیره دیگه واویلا
Iran, Islamic Republic of
18:58 - 1398/05/18
من سه روز قبل از پریودم سردرد شدید میگیرم سردردم سمت چپ است حالت تهوع غذاهم نمینونم بخورم باید چکارکنم لطفا راهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
00:41 - 1398/11/21
من تازه فهمیدم که سندرم قبل از قاعدگی دارم چون قبل از شروع قاعدگی ،رنگ صورتم زرد،چشام بسیااااار پوف میکنه،صورتم ورم میکنه،از لحاظ ظاهری خیلی تغییر شکل میدم که حتی اطرافیان هم دچار این تغییر میشن.سردرد قبلشم دارم.
Iran, Islamic Republic of
00:41 - 1398/11/21
من تازه فهمیدم که سندرم قبل از قاعدگی دارم چون قبل از شروع قاعدگی ،رنگ صورتم زرد،چشام بسیااااار پوف میکنه،صورتم ورم میکنه،از لحاظ ظاهری خیلی تغییر شکل میدم که حتی اطرافیان هم دچار این تغییر میشن.سردرد قبلشم دارم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج