ماری کوری، زنى كه جهان را روشن كرد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
زمردی_داخلی3
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_3
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
دکتر نداف کرمانی 4
زمردی_داخلی4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
دکتر نداف کرمانی 2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۲۲۰۶۵۵
۱۴ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۷
۸۵۹۸۱
ماریا اسکلودوسکا کوری (ماری کوری) (به لهستانی: Marie Skłodowska-Curie) (زاده ۷ نوامبر ۱۸۶۷ - درگذشته ۵ ژوئیه ۱۹۳۴) فیزیکدان و شیمی‌دان لهستانی بود.

تولد: ۷ نوامبر ۱۸۶۷ - ورشو، لهستان

مرگ: ۵ ژوئیه ۱۹۳۴ میلادی (۶۶ سال) - پاسی، اوت سووآ، فرانسه ، سرطان خون

ملیت: لهستانی-فرانسوی

تبار: لهستانی

دانش‌آموختهٔ: دانشگاه پاریس

دلیل شهرت: واپاشی هسته‌ای، پولونیم، رادیم

همسر: پیر کوری


ماری کوری

ماریا اسکلودوسکا کوری (ماری کوری) (به لهستانی: Marie Skłodowska-Curie) (زاده ۷ نوامبر ۱۸۶۷ - درگذشته ۵ ژوئیه ۱۹۳۴) فیزیکدان و شیمی‌دان لهستانی بود. ماری کوری نخستین زنی است که برنده جایزه نوبل شد. او همچنین تنها دانشمندی است که دوبار جایزهٔ علمی نوبل را در رشته‌های فیزیک و شیمی دریافت کرده است. وی در ۷ نوامبر سال ۱۸۶۷ در ورشو پایتخت لهستان متولد شد. در سال ۱۸۹۳ لیسانس خود را در رشته فیزیک دریافت کرد و تنها یک سال بعد در رشته ریاضیات نیز موفق به اخذ لیسانس گردید.

موفقیت‌های وی شامل نظریه رادیواکتیویتی (اصطلاحی که خودش ابداع و باب کرد)،روش‌هایی برای جداسازی ایزوتوپ و کشف دو عنصر، پولونیم و رادیم است. به تاسی از کارهای وی اولین مطالعات پرتوزایی روی از بین بردن تومورها از طریق ایزوتوپ‌های رادیواکتیو صورت گرفت. وی دو مرکز کوری یکی در پاریس و دیگری در ورشو راه‌اندازی کرد که امروز از مراکز بزرگ پزشکی هستند ولی همچنین در جنگ جهانی اول اولین مرکز درمانی نظامی رادیوپزشکی را ایجاد کرد.

وی اگرچه شهروند فرانسه بود ولی از امضای ماریا اسکلودوسکا کوری استفاده می‌کرد و هیچگاه هویت ملی خویش را فراموش نکرد. وی به دخترانش زبان لهستانی یاد داد و آنها را برای دیدن به لهستان می‌برد. همچنین اولین عنصری که کشف کرد را به افتخار لهستان، پولونیوم نامید.

کوری در سال ۱۹۳۴ به خاطر کم‌خونی آپلاستیک که ناشی از پرتوزایی پرتو ایکس بود درگذشت. وی این پرتوها را به خاطر تحقیقاتش در مراکز پزشکی نظامی در جنگ جهانی اول دریافت کرده بود.
او درباره دین خود و همسرش می گوید «پیر به هیچ دینی تعلق نداشت و من نیز هیچ دینی را تجربه نکردم».

آشنایی با پیر کوری

ماری کوری

او در سال ۱۸۹۱ به پاریس رفت و در دانشکده علوم به تحصیل در رشته زیست‌شناسی پرداخت. در سال ۱۸۹۵ با فیزیکدان جوان فرانسوی به نام پیر کوری آشنا شد. این آشنایی به ازدواج انجامید. او به پیر کوری در انجام آزمایش‌های عملی‌اش درباره الکتریسیته کمک می‌کرد. او به اتفاق شوهرش پیرکوری عناصر پلونیوم و رادیوم را کشف کرد. زن وشوهردر ۱۹۰۳ جایزهٔ نوبل در فیزیک را برای کار برروی تشعشع (که نخستین بار هنری بکرل آن راکشف کرده بود) دریافت کردند. مادام کوری بار دیگر در سال ۱۹۱۱ در رشتهٔ شیمی جایزهٔ نوبل را گرفت.

شروع فعالیت آزمایشگاهی ماری کوری

زمانی که ماری کوری در سال ۱۸۹۵ در انباری چوبی کوچکی که آزمایشگاه او بود شروع بکار کرد، نه او و نه هیچ کس دیگر چیزی در باره عنصر شیمیایی رادیوم نمی‌دانست و این عنصر هنوز کشف نشده بود.

البته یکی از همکاران پژوهشگر پاریسی و فیزیکدان فرانسوی، «هانری بکرل»، در آن زمان تشخیص داده بود که عنصر شیمیایی اورانیوم، پرتوهایی اسرار آمیز نامرئی از خود می‌افشاند.

کشف هانری بکرل

ماری کوری
تمبر یادبود ماری کوری - انتشار در ۱۹۴۷ - لهستان

بکرل به طور اتفاقی یک قطعه کوچک از فلز اورانیوم را بر روی یک صفحه فیلم نورندیده که در کاغذ سیاه پیچیده شده بود گذاشته بود. صبح روز بعد مشاهده کرد که صفحه فیلم درست مثل این که نور دیده باشد سیاه شده‌است. بدیهی بود که عنصر اورانیوم، پرتوهایی را از خود ساطع کرده بود که از کاغذ سیاه گذشته و بر صفحه فیلم اثر کرده بودند.

بکرل این فرایند را دوباره با سنگ معدنی که سنگی سخت و سیاه قیرگون است و از اورانیوم بدست می‌آید، تکرار کرد. این بار، اثری که سنگ بر روی صفحه فیلم گذاشته بود، حتی از دفعه قبل هم قوی‌تر بود. بنابراین می‌بایست به غیر از عنصر اورانیوم، یک عنصر پرتوزای دیگر هم در سنگ وجود می‌داشت.

ارائه نظریه

ماری کوری

در ۱۲ آوریل ۱۸۹۸ کوری‌ها نظریه خود را به آکادمی علوم پاریس گزارش کردند. در ۱۴ آوریل، کوری‌ها با همکاری «لمون» شیمیدان فرانسوی، به جستجوی عنصر ناشناخته مزبور پرداختند. نتیجه این کار تنها چند قطره از ماده‌ای بود که آنها این ماده را در لوله‌های شیشه‌ای آزمایشگاهی نگهداری می‌کردند.

بر اثر این فعالیت‌ها در نخستین زمستان، ماری کوری دچار نوعی عفونت و التهاب ریوی شد و تمام فصل را مریض بود. ولی پس از بهبودی، کار پختن مواد در دیگها را در آزمایشگاه از سر گرفت. پس از آن، نخستین دخترش به نام ایرن متولد شد.

پیر و ماری کوری در ماه ژوئیه (مرداد ماه) همان سال توانستند این موضوع را انتشار دهند که سنگ معدن به غیر از اورانیوم، دو عنصر پرتوزای دیگر را نیز در خود دارد. نخسیتن عنصر را به یاد محل تولد و بزرگ شدن ماری کوری که لهستان بوده‌است، پولونیوم نامیدند و دومین عنصر را که اهمیت زیادی داشت رادیوم نامیدند که از واژه لاتین به معنی «پرتو» الهام می‌گرفت.

تولد رادیوم

ماری کوری

در ۲۶ دسامبر ۱۸۹۸(۵ دی ماه ۱۲۷۷) اعضای آکادمی علوم پاریس، گزارشی تحت عنوان «درباره ماده شدیداً رادیواکتیوی که در (pitch-blende)پشبلند وجود دارد» انتشار دادند و این روز تاریخ تولد رادیوم است. پیدایش رادیوم در میان عناصر رادیواکتیو طبیعی تقریباًٌ به فوریت ثابت کرد که این عنصر مناسبترین عنصر رادیو اکتیو برای بسیاری کارهاست. بزودی معلوم شد که نیمه‌عمر رادیوم نسبتاًٌ زیاد است (~۱۶۰۰ سال). کشف رادیوم موجب دگرگونی‌های اساسی در دانش بشر درباره خواص و ساخت ماده شد و منجر به شناخت و دستیابی به انرژی اتمی شد.

اولین جایزه نوبل

خانواده کوری بهمراه بکرل بخاطر کشفشان در سال ۱۹۰۳ جایزه نوبل در فیزیک را از آن خود کردند و به این ترتیب توانستند وامهایی را که برای کارهای پژوهشی طولانی خود گرفته بودند، پرداخت کنند.

دومین جایزه نوبل

پیر کوری در ۱۹ آوریل سال ۱۹۰۶ در ۴۷ سالگی به علت تصادف با درشکه درگذشت. مادام کوری پس از مرگ شوهرش به مطالعات خود ادامه داد و در سال ۱۹۱۰ موفق به تهیه رادیوم خالص گردید. در این هنگام استاد سوربون و عضو آکادمی طب بود و در سال ۱۹۱۱ برای دومین بار به دریافت جایزه نوبل نائل شد. ماری کوری به همراه لینوس پاولینگ، جان باردین و فردریک سنگر تنها افرادی هستند که دو بار این جایزه را از آن خود کرده‌اند.

ماری کوری

ماری کوری نقش اصلی در تاسیس انستیتو رادیوم پاریس در سال ۱۹۱۲ داشت و تا زمان مرگ مسئول اداره بخش فیزیک-شیمی آن بود.

درگذشت

مادام کوری در ۴ ژوئیه ۱۹۳۴ یعنی ۲۵ سال بعد از مرگ شوهرش و در سن ۶۲ سالگی به دلیل ابتلا به سرطان خون درگذشت. مرگ وی به دلیل تحقیق بر روی رادیوم (که به خاطر انتشار پرتو ایکس که ماده‌ای سرطان‌زا است) به وقوع پیوست.

در سال ۱۹۹۵، خاکستر جسد ماری کوری و همسرش پی‌یر از گورستانی کوچک به پانتئون منتقل شد. این کار برای بزرگداشت زندگی و خدمات ماری کوری انجام شد.

ماری کوری

دستاورد کشف کوری

این واقعیت که پرتوهای رادیوم می‌توانند بافتهای زنده اندامها را از بین ببرند، به‌عنوان مهم‌ترین دستاورد کشف کوری‌ها مشخص گردید. پزشکان و پژوهشگران علوم پزشکی به زودی دریافتند که به این وسیله می‌توانند غده‌ها و بافتهای بدخیم را که در سرطان و همچنین بیماریهای پوستی و غدد ترشحی بروز می‌کنند، از بین ببرند.

منبع: ویکی پدیا
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1394/04/15
نامش پاینده باد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۶
منفی ؟؟؟؟؟؟ متاسفم
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1394/08/16
روحشان قرین رحمت الهی
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1394/08/17
امثال اینا میرن بهشت زیرا به بشریت خدمت کردن . چه البرت انشتین چه کوروش باشه همه دانشمندان حتی شکیلا که با صدای خودش دل همه را شاد کرده . نه ما مسلمانان که هیچ کاری نکردیم تازه باعث ازارو اذیت دیگران هم شدیم . میدونم سانسورش کن حرکاتای ما جز این نیست
Iran, Islamic Republic of
17:30 - 1394/08/17
یه چیز برام جالبه چرا اونایکه دانشمند یا چیزی را اختراع میکنند همه انها بی دین هستند مثل همین خانم فکر ما ضعیفه یا فکر اینا خیلی بالاست
پاسخ ها
ارغوان
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۹
بر خلاف فهم علمیشون بعد معنوی زندگی رو درست درک نکرده
نه فکرماضعیفه نه فکر اونا بالا
ب نظرم قدرت نعنوی اگر بالا نباشه علم ساقط!
Iran, Islamic Republic of
00:28 - 1395/04/17
لطفا کسانی که منفی دادن توضیح بدن
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1395/07/17
ارزش هرکس بقدر همت اوست ،چه ربطی دارد،،،،
Iran, Islamic Republic of
20:46 - 1395/07/21
هم اكنون فيلم ماري كوري از شبكه نمايش در حال پخش است و در اين فيلم نشان داده شده كه ماري تمام عمرش را وقف علم كرد! او حتي وقتي براي مهماني رفتن نداشت! حتي براي فرزندش را هم پرستار گرفت و تا قبل از ازدواجش آشپزي را نياموخته بود! اينچنين بود كه ماري جايزه نوبل گرفت!
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1395/08/26
هرچند اسمی دین نداشته ولی فطرتی که خداوند در انسان به ودیعه گذاشته در کسانی که برای خدمت به بشریت صادقانه تلاش میکنند بیدار است و در واقع همان دستورات آخرین دین الهی رو انجام می‌دهند که نمونه‌ بارزش( هیچ گاه شهرت و مقام او را فریفته نکرد و با وجود مقام بلند علمی در خانه، کدبانو و مادری مهربان بود.) اینیشتین درباره او گفته است : “ماری کوری یکی از نام آورترین کسانی است که نام و آوازه او را نفریفت.”
Iran, Islamic Republic of
18:37 - 1395/08/30
خذایی عجب مخیی ها ولی ماهم زیاد دانشمند داری
Iran, Islamic Republic of
22:45 - 1395/10/10
ازحذف نام وشناخت کشف این الگوها درمطالب درسی اموزش ایران متحیرنیستم.زیرا کمال وجمال افرینش رابانام دین به شرک بدل میکنند.اما کتاب مبین یه راهنمایی چون دیگر کتابها به خدایی بشر پرداخته.مشکل ترس کوردلانی است که بشررا بخاطر امیال پست خودشان از کوری ها ورازی ها و.....دور کنند وحقوق مردم بخاطر نااگاه بودنشان محدود گردد امادهکده جهانی باصوت وتصویر میلیادهاسال زندگی رابتویرکشید تا جوان امروز را بانام دین دفن کنند.لکن دیگر ظلم جایش راباخته وکوری ها زنده اند ودرخدمت دنیا.
Iran, Islamic Republic of
22:05 - 1396/03/19
اگه توجه کرده باشین دین ما هم خدمت به جامعه بشریت و همچنین شاد کردن دل مردم را میخواهد ماری کوری اگرچه به قول بعضی ها دین نداشته ولی کاری. که کرد خدایی بود. امثال ایشون کم هستند ولی هستند در هر برهه ای از زمان هستند یکی کوروش کبیر میشود یکی فیلسوف و دانشمند میشود امثال زکریای راضی ابن سینا . ادیسون و ماری کوری و همچنین دانشمندای عصر حاضر و... که هر کدام به نحوی به بشریت خدمت میکنند. به نظر من همه اینها نزد خداوند جایگاه ویژه ای دارن و مورد لطف حق قرار میگیرن و برای ماهم قابل احترام هستن

خداوند هر انسانی رو که از جا بلند میشه برای خدمت به بشریت دستش رو بگیره و کمکش کنه و در اخر هم اجرش خودش بده و کسایی که از جا بلند میشن برای ضربه به مردم خوده خدا به عذابی سخت گرفتارشون کنه
یاحق
Netherlands
21:18 - 1397/01/30
بدون شک موفقیت شگفت انگیر خانم کوری نظریه سست وبی پایه عده ای در انکار استعدادهای جنس زن را از اذهان در تاریخ برای همیشه پاک کرد وثابت کرد تلاش بدون در نظر گرفتن عنصر جنسیتی محکوم به موفقیت است.
Iran, Islamic Republic of
09:13 - 1399/09/09
بزرگی فرموده هوشوذکاوت با انسان متولد میشود ,ادب واحترام راانتخاب کنیم ,که هوشمان دوچندان شودوراحت زندگی را بگذرانیم ,ماری کوری وامثالهم..نمونه های بارز این مقوله اند وهیچ دینی نمی تواند اثری در هوش وادب داشته باشد
الف.قائمی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
عارفی_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
زمردی_فوتر موبایل اصلی
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر