چگونه بفهمیم رشد كلامی كودكمان روند طبیعی دارد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۲۲۲۸۴
۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۶
۳۴۰۷۷۴
محققان می‌گویند کودکان معمولا باید تا پایان ۲ سالگی بتوانند ۲۵ لغت را ادا کنند. می‌دانید این ۲۵ لغت کدام است؟
مجله سیب سبز: آیا كودك من تا‌كنون نباید شروع به حرف زدن می‌كرد؟ آیا او از بچه‌های دیگر عقب‌تر است؟ او تا این سن باید چند كلمه را بلد باشد؟ چگونه بفهمم رشد كلامی در كودكم روند طبیعی دارد یا خیر؟
 
 این‌ها سوالاتی است كه معمولا هر مادر كه كودك بالای يك سال دارد از خود می‌پرسد. برای آن‌كه تا حد زیادی به نگرانی‌های این مادران پاسخ داده شود، دانشمندان فهرستي شامل 25 لغت را منتشر كردند كه هر كودكی باید تا 2 سالگی آن‌ها را بلد باشد.این لغت‌ها و اصطلاحات شامل اسامی بعضی از اسباب‌بازی‌ها، غذاها، حیوانات و همچنین عنوان مهم‌ترین اعضای خانواده مانند پدر و مادر هستند. با آشنایی با این كلمات می‌توان كودكانی را كه ممكن است در آینده دچار مشكلات كلامی باشند از همین سنین پایین شناسایی كرد و درصورت لزوم به درمان آن‌ها پرداخت.
 
كودكانی كه دیر شروع به صحبت كردن می‌كنند یا نسبت به سن‌شان لغات كمی را آموخته‌اند معمولا دچار مشكلاتی هستند كه از دید والدین آن‌ها پنهان مانده است. برای مثال یك كودك كه از لحاظ شنوایی دچار مشكل است به‌طور حتم مهارت‌های كلامی ضعیفی خواهد داشت یا كودكان مبتلا به اوتیسم از نظر گفتاری نسبت به همسالان خود عقب‌تر هستند.

چه موقع بايد نگران بود؟

25 لغتی كه توسط دانشمندان ارائه شده در اصل قسمتی از 310 كلمه‌ای است كه باید در دایره لغت كودكان تا زمان رسیدن آن‌ها به 3 سالگی قرار بگیرد. والدین می‌توانند ظرف مدت 10 دقیقه این كلمه‌ها را بررسی كنند و براساس آن‌ها میزان پیشرفت كودك‌شان را تخمین بزنند.از بین این 310 لغت هر كودك 3 ساله معمولا با 150 كلمه آشنایی دارد. به اعتقاد كارشناسان كودكان كم‌سن و سالی كه بین 75 تا 225 كلمه را بلدند در وضعیت نرمالی به سر می‌برد.
 
اما زمانی كه تعداد این كلمات به كمتر از 50 برسد، آن‌گاه باید در مورد رشد كلامی و به‌دنبال آن در مورد رشد فكری و مغزی كودكان نگران بود.25 كلمه‌ای كه در این نوشته مطرح شده معمول‌ترین لغاتی هستند كه هر كودك در زمان شروع به صحبت كردن آن‌ها را فرا می‌گیرد و به‌صورت مكرر در طول روز آن‌ها را بیان می‌كند.
 
چگونه بفهمیم رشد كلامی  كودكمان روند طبیعی دارد؟

اگر كودك 25 لغت را بلد نیست

«پروفسور لسی رسكورلا» كه این تست را طراحی كرده در این باره می‌گوید: «اگر یك كودك تا پایان 24 ماهگی خود اكثر این لغات را نمی‌داند یا استفاده نمی‌كند، باید بگوییم كه سرعت یادگیری گفتار در او پایین است.»

البته بعضی از كودكان با این كه رشد مغزی طبیعی دارند و روند تكاملی آن‌ها به‌صورت معمول ادامه دارد، ممكن است دیرتر از دیگران شروع به صحبت كردن كنند. درصد زیادی از این كودكان حداكثر با چند ماه تاخیر خود را به وضعیت طبیعی می‌رسانند و این عقب ماندگی كوچك را جبران می‌كنند.

كارشناسان در مورد این كودكان چندان نگران نیستند بلكه نگرانی اصلی زمانی خود را نشان می‌دهد كه یك كودك به دلیل ابتلا به بیماری‌هایی مانند كم‌شنوایی یا اوتیسم سرعت یادگیری پایینی داشته باشد. در این مواقع می‌توان با توجه به قابلیت‌های گفتاری كودكان این موارد را شناسایی كرد و قبل از آن‌كه كودك با مشكلات بزرگ‌تری مواجه شود درصدد برطرف كردن آن‌ها اقدام كرد. اما اگر یك كودك تا رسیدن به 5/2 سالگی هنوز هم نتواند اكثر این كلمات را بیان كند، حتما باید به یك متخصص گفتاردرمانی ارجاع داده شود. مطمئنا بعد از 3سالگی دیگر نمی‌توان به این موضوع بی‌توجه بود و هر گونه كم‌كاری ممكن است عواقب بدی به همراه داشته باشد.

چند درصد مشكل دارند؟

آمارها نشان می‌دهد، تقریبا 20درصد از كودكان 2 ساله نسبت به هم‌سن و سال‌های خود رشد گفتاری ضعیف‌تری دارند و از آن‌ها عقب‌تر هستند. از این میزان بین 50 تا 75درصد مشكل زیادی ندارند و حداكثر ظرف مدت چند ماه خود را به هم سن و سال‌های‌شان می‌رسانند ولي در بقیه موارد كودكان دچار مشكلات ماندگار هستند و نیاز به كمك فوری دارند.كودكانی كه دیر به حرف زدن درمی‌آیند معمولا در انجام كارهای ساده دیگر مانند گوش دادن به لغت‌ها، جملات و عددها هم مشكل دارند و نمی‌توانند به خوبی آن‌ها را بعد از شما تكرار كنند.

متاسفانه بعضی از والدین تصور می‌كنند وسایلی مانند تلویزیون می‌توانند جای خالی آن‌ها را پر كنند و كودك با تماشای آن‌ها مهارت حرف زدن را خواهد آموخت. این در حالی است كه كودكان برای رشد نیاز به ارتباط مستقیم با دیگران به‌خصوص با پدر یا مادر خود دارند. آن‌ها باید چندبار كلمات را بشنوند و هر بار اشتباهات خود را با توجه به والدین خود اصلاح كنند.

چگونه به كودك‌مان كمك كنیم؟

اگر حس می‌كنید كودك‌تان از لحاظ گفتاری مانند هم سن و سال‌هایش پیشرفت نداشته است، مراجعه به یك متخصص گفتاردرمانی می‌تواند تا حد زیادی نگرانی‌های شما را برطرف كند اما علاوه بر مراجعه به پزشك روش‌های دیگری هم وجود دارد كه می‌تواند روند یادگیری را در كودك شما سریع‌تر كند.

در هر سنی بچه‌ها چه می‌گویند؟

معمولا اولین علامت آن‌كه نوزاد شما قادر به صبحت كردن است در یك ماهگی ظاهر می‌شود. در این زمان نوزادان صداهایی مانند آه، اوه،‌ها و مانند این‌ها می‌گویند كه كاملا با گریه كردن متفاوت هستند. بعد از مدتی نوزادان شروع به گفتن كلمات بی‌معنی و یك بخشی مانند دا، ما، با، یایا و شبیه به آن می‌كنند و تا پایان 4 ماهگی هم خندیدن را به خوبی فرا می‌گیرند.

در 9 ماهگی یا اندكی قبل كودك‌تان با گفتن مامان یا بابا شما را شگفت زده خواهد كرد، البته ممكن است او مخاطب این كلمات را به درستی تشخیص ندهد. در یك سالگی او پدر و مادر خود را به خوبی می‌شناسد و می‌تواند با گفتن مامان یا بابا آن‌ها را صدا بزند البته او در این زمان خود را هم می‌شناسد و می‌فهمد كه شما دارید با او صحبت می‌كنید.
 
چگونه بفهمیم رشد كلامی  كودكمان روند طبیعی دارد؟

از این زمان به بعد است كه كودكان شروع به ساختن لغتنامه مخصوص به‌خود را می‌كنند و تا 18 ماهگی می‌توانند تا 10 كلمه را بیان كنند. ولي بعضی از كودكان بااستعدادتر حتی می‌توانند تا رسیدن به 20 تا 24 ماهگی بیش از 50 كلمه را بگویند. واضح است كه هر كودك با دیگری متفاوت است اما درهر حال بهتر است از این زمان به بعد بیشتر مراقب گفتار خود باشید و توجه بیشتری به كودك‌تان بكنید. بخش اعظم لغاتی كه كودكان از این زمان به بعد فرا می‌گیرند تحت تاثیر مستقیم پدر و مادرشان است.

نزدیك به 2 سالگی، كودكان می‌توانند جملاتی شامل 2 یا 3 كلمه بگویند و خود را با عنوان من خطاب كنند. تا 3 سالگی تعداد كلماتی كه كودكان فرا می‌گیرند به عدد تقریبی 300 می‌رسد. تا 4 سالگی مهارت زبانی كودكان رشد چشمگیری می‌كند. در این زمان او می‌تواند داستان بگوید، تا عدد 10 بشمارد و حتی بخواند.

هنگام حرف زدن، بازی كنید

سعی كنید فرآیند آموزش حرف زدن به كودك خود را تا آن‌جا كه ممكن است لذت‌بخش كنید. در این زمان نه تنها سعی كنید حرف بزنید و صدا بسازید بلكه دائما او را لمس‌كنید، در آغوش بگیرید، با او بازی كرده و در تمام موارد ارتباط چشمی خود را با كودك حفظ كنید.

بلند حرف بزنید

همزمان كه در حال انجام كارهای مربوط به كودك‌تان هستید، سعی كنید با او حرف بزنید. مثلا هنگامی كه به او لباس می‌پوشانید، اسم لباس‌ها را بیاورید یا آرام‌آرام و به زبان بسیار ساده مراحل این كار را برایش توضیح دهید.

آهنگ‌دار و پرجنب‌وجوش باشید

هنگام حرف زدن با كودك سعی كنید اداي جملات با یك ریتم یا آهنگ باشد. تحقیقات نشان می‌دهد، كودكان كلماتی را كه به‌صورت شعرگونه برای‌شان گفته می‌شود بهتر به خاطر می‌سپارند و همچنین بهتر می‌توانند آن‌ها را در جملات به كار ببرند. هنگام حرف زدن سعی كنید از حركت هم استفاده كنید، زيرا به كار گرفتن همزمان چشم و گوش كودكان تاثیر كلمات را بیشتر می‌كند. برای مثال زمانی كه درباره یك پرنده حرف می‌زنید سعی كنید با حركت دست خود پرواز یك پرنده را هم برای كودك خود شبیه‌سازی كنید.

با كودك تمرین كنید

سعی كنید از هر فرصتی برای به سخن درآوردن كودك خود استفاده كنید، برای مثال زمانی كه او تشنه است از او بپرسید چه می‌خواهد. اگر پاسخ نداد به او بگویید كه تو الان آب می‌خواهی.زمانی كه كودك‌تان تلاش می‌كند كلمه را به زبان بیاورد صبور باشید. به او اجازه بدهید از ذهن و حافظه خودش استفاده كند و مرتب او را برای این كار تشویق كنید.
 
چگونه بفهمیم رشد كلامی  كودكمان روند طبیعی دارد؟

با او درست حرف بزنید

بعضی از والدین پاسخ كودك خود را به درستی نمی‌دهند و سعی می‌كنند با همان زبان كودكانه كلمات نامفهوم را بیان كنند اما این كار كاملا اشتباه است. شما نه تنها باید كلمات را درست تلفظ كنید بلكه سعی كنید پاسخ جملات نامفهوم كودك‌تان را هم به شیوه صحیح بدهید.

نوبت را رعایت كنید

زمانی كه كودك حرف می‌زند با تمام وجود به او گوش بدهید و منتظر باشید تا او سخنش را تمام كند، سپس شما حرف بزنید، سوال بپرسید و سعی كنید منتظر جواب بمانید. به او كمك كنید اسباب‌بازی‌های مورد علاقه‌اش را انتخاب كند و نظر و احساسش را در مورد هر كدام بگوید. همین كار را می‌توانید با وسایل بی‌خطر كه در محیط خانه قرار گرفته‌اند، انجام دهید.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 33
در انتظار بررسی:5
Iran (Islamic Republic of)
08:55 - 1391/02/09
علاوه بر علت های ذکر شده مشکل شنوایی هم میتونه باعث تاخیر گفتار بشه .حتما تست غربالگری شنوایی بدو تولد رو پیش یک شنوایی شناس انجام بدید و اینوبدونید که هرچه مشکل کودک زودتر تشخیص داده بشه(کمتر از 6ماهگی) درمان هم بهتر جواب میده
Iran (Islamic Republic of)
11:43 - 1394/06/22
سلام من دختر 5 ساله دارم ککلمات ک استفاده میکنه خیلی کم ازکفتاردرمانی استفاده میکردم اما دیگ نتنستم برن
پاسخ ها
وحيد
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۶
سلام دختر منم 5 سالشه و فقط د د م م ب ب ميگه ديگه حرف نميزنه خيلي سخته خيلي خدا کمک کنه مشکلات ما حل بشه همه هم سن و سالاش حرف ميزنن و اين قضيه مامانشو داره از بين ميبره فقط اين غضه رو خدا درک ميکنه
Iran (Islamic Republic of)
14:12 - 1394/11/16
سلام دخترم 2سالشه وکلمات خیلی کمی رو ادا میکنه اشتباه هم ادا میکنه درکش خوبه ولی احساس میکنم توجه نمیکنه لطفا راهنماییم کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۵
قر۸۸۸ ییییبببف
Iran (Islamic Republic of)
02:34 - 1395/01/05
سلام من دخترم ۵سالش هست اما حرف (ق) رو اصلا نمی تونه بیان کنه وکلماتی که ق داشته باشه رو (ت)تلفظ میکنه خیلی نگران هستم لطفا راهنماییم کنید .ممنون
Iran (Islamic Republic of)
00:04 - 1395/02/31
پسرم نزدیک ۶ساله شه همه حروفو بلد نیس واگه توکلمه هاش اون حروفاباشن جای حروفوباحروف دیگه جایگزیم میکنه و بیشتر لغاتش نامفهومه برای دیگران.حروف تکشو بلد امانمتونه جاگذاری کنه تو لغت.ازتکرارم خسته میشه.لط فاکمکم کنید
Iran (Islamic Republic of)
19:12 - 1395/04/24
سلام پسرم دو سال و دو ماهشه ولی هنوز نمیتونه جمله بگه فقط میتونه کلمه بگه لطفا راهنمایی کنید
Iran (Islamic Republic of)
10:58 - 1395/05/29
با سلام مطالبتون عالی بودند. متشکرم. موفق باشيد
Iran (Islamic Republic of)
10:58 - 1395/05/29
با سلام مطالبتون عالی بودند. متشکرم. موفق باشيد
Iran (Islamic Republic of)
02:16 - 1395/12/02
سلام دخترم یک سال ونیم
هیچ علائم که اوتیسم باشه رونداره جز یکی که به یه بازی گیر میده و ساعتها باهاش بازی میکنه لطفا کمک کنید
Iran (Islamic Republic of)
02:08 - 1396/02/08
سلام, پسرام دوقلو هستند دو سال و نیم شون هست یکیشون تک و توک چند تا کلمه میگه اونم زیاد واضح نیست ولی یکیشون خیلی کم کلمه میگه شاید دو یا سه تا. میشه راهنماییم کنین
Iran (Islamic Republic of)
02:35 - 1396/02/11
سلام پسر من 2سال 6ماهش تازه یادگرفته کلمه بگه بازم صحیح نمیگه ولی همه چیه متوجه میشه با آزمایش خاصی متوجه میشه داد این بیماری داره یا مشاور گفتاری ببرمش
Australia
04:29 - 1396/03/10
سلام
دختر من ١٨ ماهه هس حرف نميزنه فقط مامان و بابا و ريخت و شايد فقط ده كلمه ميگه من نگران هستم
پسرم وقتى ١٨ ماهه بود كاملا صاف و خوب حرف ميزد
در ضمن دو زبانه هم هس دخترم من و بابا فارسى صحبت ميكنيم باهاش اما پسرم انگليسى
Iran (Islamic Republic of)
22:26 - 1396/05/18
سلام دختر من سیزده ماهشه اما اصلان حرف نمیزنه حتی مامان باباهم نمیگه لطفا راهنماییم کنید
Iran (Islamic Republic of)
10:47 - 1396/09/24
سلام.دخترم.دوسال.نیمشه.خوب.حرف.نمیزنه.بعصشوحالی.میشم.ولی.بعصشواصلان.متوجه.نمیشم.چی.میگه.ایادخترم.اخری.خوب.بحرف.میاد
Iran (Islamic Republic of)
10:47 - 1396/09/24
سلام.دخترم.دوسال.نیمشه.خوب.حرف.نمیزنه.بعصشوحالی.میشم.ولی.بعصشواصلان.متوجه.نمیشم.چی.میگه.ایادخترم.اخری.خوب.بحرف.میاد
Iran (Islamic Republic of)
01:29 - 1397/01/07
مطلب یک مشکل داشت که چون ترجمه بود نمیشه این کلمات رو برای فارسی تعمیم داد.. ماشین به انگلیسی کار میشه و راحته یا گربه کت هست و راحت و بچه دوساله انگلیسی راحت میگه
پاسخ ها
Mini
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
دقیقااااا
Iran (Islamic Republic of)
14:27 - 1397/04/17
سلام پسر من 8 ماهه است اما هیچ صدایی نداره اوایل آغون می گفت اما فقط همون بود . همه چیز و خوب متوجه میشه و از نظر شنوایی مشکلی نداره اما همین که هیچ آوایی از خودش بروز نمیده من و نگران کرده
Iran (Islamic Republic of)
14:42 - 1397/06/14
سلام پسرمن یک سال وهشت ماهست فقط ۵یا۶کلمه میگه مثل بابادادا بیشترنامفهموم حرف میزنه انگارژاپنی صحبت میکنه ولی قدرک درکش خوبه مشکل شنوایی هم نداره بنظرتون نیازب دکترومشاوره داره؟؟!
Iran (Islamic Republic of)
01:51 - 1397/07/01
سلام پسر من سه سال و نیمه است هنوز کامل صحبت نمیکنه ولی من پیشرفتشو نسبت به قبلترش میبینم مثلا هر دفعه چیزی میگه که قبلش نمیگفت یا اشتباه میگفت آیا باید امیدوار باشم یا نگران چون خیلی ها بهم میگن بچه های فامیلاشون تا پنج سالگی دیگه خوب شدند همینجوری بودند و دیگه خوب حرف میزنند
Iran (Islamic Republic of)
14:48 - 1397/07/20
من دختر دو سال ده ماهشه بعضی جملات واضح میگه ولی بعضی جملات نامفهوم میگه بعضی حروف مثل ق س ش چ را هنوز نمی تونه بگه لطفا راهنمایی کنید خوب میشه
Iran (Islamic Republic of)
17:11 - 1397/07/21
سلام پسر من دو سال وچهار ماهشه.خیلی کلمات را میگه ولی جمله نمیگه مثلا پام درد....مامان لالا نه..لطفا راهنمایی کنید.ممنونم.
Iran (Islamic Republic of)
08:40 - 1397/08/22
سلام خسته نباشید من دختر سه سال ونیمه دارم نمیتونه جمله بگه فقط حدود پانزده کملمه که نون ما مان وبابایی و توپ وتاب و دردر وغیره میگه نمیتونه جمله بگه نگرانم لطفا راهنمایی کنید که ایا بعدا میتونه جمله بگیه یا نه خیلی نگرانم ایا طبیعیه دیر حرف زدنش
پاسخ ها
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
پسر من هم هم سن دختر شماست جمله نمیتونه بگه در حد دو یا سه کلمه ای بردمش گفتار درمان چن جلسه به نظرم پیشرفت کرده پیشنهاد میکنم ببریتش پیش گفتار درمان خیلی بهتون کمک میکنهو میگه چه جمله هایی باهاش کار کنی
Iran (Islamic Republic of)
14:35 - 1397/10/18
سلام دختر من ۸ ساله است ودر حرف زدن مشکل دارد وقتی میخواهد حرف بزند کلمات را اشتباه میگوید در جمله نویسی هم خوب نیست کلمات را جابه جا مینویسد خواهشن من راهنمایی کنید چکار کنم
Iran (Islamic Republic of)
10:22 - 1397/11/22
پسر من 8 ماه و 3 سالشه ولی به جای فارسی انگلیسی صحبت می کنه و حتی ورزش های خطرناک رو انجام میده.راهنمایی کنید
پاسخ ها
تین
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
بنظرم به خودتون رفته ،شما هم بجای سه سال و هشت ماه برعکس حرف میزنین ،میگین ۸ ماه و سه سال
Iran (Islamic Republic of)
08:40 - 1398/06/02
سلام پسرم 30 ماهشه اکثر کلماتو میگه ولی جمله خوب نمیگه
Iran (Islamic Republic of)
00:23 - 1398/07/07
سلام بچه من ۵ ماهش تو ۳ ماهگی از خودش صدا درمیاورد ولی الان ساکت ولی از نظر شنوایی خوبه ولی خیلی نگرانشم براگفتارش ک ی دفه قطع شد
پاسخ ها
علی
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
پسر من هم دقیقاً همینطوره الان 5 ماهش هست کوچکتر که بود صدا در میاورد و آغو و یکسری اصوات نامفهوم رو میگفتم الان که شده 5 ماهش کلا قطع شده و این موجب نگرانی من شده.
Iran (Islamic Republic of)
21:37 - 1399/02/20
سلام دختر من پنج سالشه و تو تلفظ برخی حروف (ک_ی_چ)مشکل داره و این حروف را درست نمیگه.... میشه راهنماییم کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
ایرانیان- فوتر موبایل222
استیل رگال_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
کالابرد_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کالابرد_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
استیل رگال_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
شفا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
رستوران باغ بهشت _فوتر