بازی تاج و تعارف ایرانی ها!
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
لاله زار مال_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۲۲۴۱۰۳
۰۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۷
۱۸۳۹۷
روزنامه لس آنجلس تایمز در مورد یکی از مهم ترین رسوم ایرانی ها نوشته و آن را به جنگ در سریال «بازی تاج و تخت» تشبیه کرده است: تعارف کردن.

مجله اینترنتی برترین ها

روزنامه هفت صبح: روزنامه لس آنجلس تایمز در مورد یکی از مهم ترین رسوم ایرانی ها نوشته و آن را به جنگ در سریال «بازی تاج و تخت» تشبیه کرده است: تعارف کردن.

جنگ بر سر پرداخت پول یکی بستنی که 18 دلار شده است می تواند جنگی در حد جنگ سریال «بازی تاج و تخت» به راه بیندازد! دو طرف این جنگ، دو مرد میانسال ایرانی هستند که بعد از خوردن بستنی زعفرانی دست هایشان را روی کیف هایشان گذاشته اند و به سمت صندوق پرداخت پیش می روند. یکی از آنها به سرعت کارت اعتباری خود را بیرون می آورد و به سمت مالک فروشگاه می گیرد.

مرد دوم اما بیکار نمی ماند. بلافاصله دست دوستش را کنار می زند، او را به گوشه ای می راند و کارت بانکی خود را بیرون می کشد. آرنجش را روی قفسه سینه دوستش می گذارد و کارت خود را به مدیر فروشگاه می دهد: «این را بگیر!» اما مرد اول قصد ندارد به این سادگی ها میدان را خالی کند و مبارزه را به رقیبش واگذار کند. کشاکش دو مرد رو به روی صندوق و جایی که قیمت ها نصب شده است آنقدر ادامه دارد تا بالاخره یکی از میدان به در شود. این فقط یک روز دیگر از تعارف در «وستروس» وست وود است. «فربد پاپن» مدیر این بستنی فروشی با خنده می گوید: «هر شنبه این اتفاق رخ می دهد. قسم می خورم که گاهی خیلی سخت با هم به جدال می پردازند. این نبردی سخت در وست وود است.»

بازی تاج و تعارف!

در دنیای تعارف، که هنری ایرانی در رعایت اصول اخلاقی است، آدم ها با هم می جنگند تا بفهمند چه کسی قرار است صورتحساب را پرداخت کند. در این جنگ هرکسی می کوشد که خودش مبلغ را بپردازد نه دوست یا همراهش. در فرهنگی که تاکید زیادی روی احترام به دیگران دارد، تعارف نوعی رقص کلامی است که حول محور همین احترام شکل گرفته است. در بسیاری از موارد، تعارف تنها نمونه ای اغراق آمیز از احترام به وجود انسانی است. یک زن ایرانی- آمریکایی که وبلاگی دارد و در آن در مورد فرهنگ فارسی می نویسد، می گوید: «تعارف مثل میهمان نوازی افراطی جنوبی هاست.

اگر در تگزاس زندگی کنید، رفتارهای زیادی خواهید دید که شباهت بسیاری به تعارف دارد. مردم آن را نوعی ریاکاری می دانند اما تعارف مسئله ای دلپذیر و ظریف است.» البته این مسئله را نیز باید درنظر گرفت که تعارف اغلب معادلی در غرب ندارد. اغلب غربی ها نمی توانند جواهرفروشی ای را پیدا کنند که وقتی مثلا قیمت یک گردنبند الماس را می پرسند، فروشنده جمله ای همچون «قابل شما را ندارد» به کار ببرد اما چنین مسئله ای برای ایرانی ها بسیار مرسوم است.

آنها می دانند تنها کاری که باید انجام دهند این است که یک بار دیگر قیمت را سوال کنند. یا حتی وقتی کسی می خواهد هندوانه هم بخرد دوباره با چنین چیزی رو به رو خواهدشد. این حرکت در فرهنگ آمریکایی که اغلب مدعی است در پی صداقت و درست است شاید ریاکارانه و خسته کننده جلوه کند اما برای ایرانی ها جلوه ای روزمره از ادب است و ترویج برابری در سلسله مراتب مختلف.

«ویلیام بی من» نویسنده کتاب «زبان، حکومت و قدرت در ایران» می گوید: «آمریکایی ها وقتی میهمان های ایرانی دارند با مشکلاتی رو به رو هستند چرا که آن پیشنهاد می کنند برای میهمان شان چای بریزند و او می گوید نه. میزبان آمریکایی نیز پاسخ می دهد بسیار خوب و دیگر در پی ریختن چای برای میهمانش نیست. این در حالی است که میهمان ایرانی واقعا پاسخش منفی نبوده است.»

بازی تاج و تعارف!

برآورد می شود که 215 هزار ایرانی در کالیفرنیا و بسیاری از آن ها در «تهرانجلس» زندگی می کنند. با این حال گفته می شود که تعداد ایرانی ها بسیار بیش از این مقدار بوده  و حدود 500 هزار نفر تنها در کالیفرنیای جنوبی زندگی می کنند و این بدین معناست که ایرانی ها تعارف کردن را به آمریکا نیز برده اند. مهم نیست که آنها هشت ساله هستند یا 80 ساله. اهمیتی ندارد که مسلمان هستند، یا یهودی و مسیحی و یا زرتشتی: اگر آنها ایرانی هستند پس احتمالا از نوعی تعارف استفاده می کنند. به همین دلیل است که صاحب بستنی فروشی از دست و پنجه نرم کردن برای پرداخت پول یک بستنی ساده جلوی پیشخوانش متعجب نمی شود.

این رسم معمول ایرانی در میدان وست وود است که پرشده از ماشین های گران قیمت مرسدس بنز، ب ام و و لکسوس و روی ویترین مغازه هایش کلمات فارسی و انگلیسی به چشم می خورد. «همه هم مثل ایرانی ها نیستند. من مشتری هایی دارم که پول را به طرفم پرتاب می کنند. این به آن در!»
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:51 - 1394/05/10
زنده باد ایرانی ها که اگه یه جاهای ریزی لنگی هم دارن ولی یه جاهایی هم تو ارتقاء فرهنگ نوع دوستی حرفایی برای گفتن دارند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
تنورستان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_تزریق چربی
اورانوس_فوتر2
روشا فارمسی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیان طب - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کلینیک النا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر