جدیدترین اخبار از اقدامات پلیس سایبری
۲۲۶۵۹۹
۰۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۰
۴۷۸۵۳
پلیس سایبر کشورمان در آخرین هفته تیرماه سال جاری، هفته پر خبری را پشت سر گذاشت که در این گفتار، به مروری بر مهم‌ترین اقدامات پلیس فضای مجازی کشور می‌پردازیم.
مجله اینترنتی برترین هابرترین ها: پلیس سایبر ایران در آخرین هفته تیرماه، بار دیگر خبر ساز شد و گزارشات جالب و خواندنی درباره برخورد با جرائم سایبری و شناسایی و کشف کلاهبرداران اینترنتی و مجرمان مجازی کشور، منتشر نمود.

به دلیل آن که شاید بسیاری از کاربران پرتال، فرصت بررسی و مطالعه این اقدامات را نداشته باشند و از سویی، آگاهی از برنامه‌ها و رفتارهای عملیاتی پلیس در عرصه فضای مجازی می‌تواند در ارتقای امنیت و اطلاعات کاربران، مؤثر باشد، خلاصه ای از این اقدامات ارزشمند، ارائه شده است.
 
خبرهای جالب از جدیدترین اقدامات پلیس سایبر
(تصویر ایندکس پرتال پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) – مرداد 94)

هکر قمی، دستگیر شد

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان قم از دستگیری فردی که صفحه دوست خود را در یکی از شبکه‌های اجتماعی هک کرده بود، خبر داد. این مقام انتظامی اظهار داشت: متهم با ارائه اسناد و مدارک به بزه انتسابی اعتراف کرد و اذعان داشت شاکی به دلیل اعتمادی که در گذشته به بنده داشت، بارها در مقابل من رمزعبور خود را وارد می‌کرد و با توجه به ساده و کوتاه بودن ارقام آن، به راحتی به حافظه‌ام سپردم.

عامل هتک حیثیت خانم گیلانی در وایبر، دستگیر شد

عامل هتک حیثیت خانم 42 ساله گیلانی در شبکه اجتماعی موبایلی شناسایی و دستگیر شد. رئیس پلیس فتا استان گیلان افزود: با پی جویی‌های فنی و پلیسی، عامل هتک حیثیت شاکی در شبکه اجتماعی موبایلی که مردی 44 ساله اهل و ساکن رشت بود شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی دستگیر شد.

دستگیری یک سارق 700 هزار تومنی در همدان

رئیس پلیس فتا همدان از شناسایی و دستگیری فردی که مبلغ 7 میلیون ریال از حساب پدرخوانده خود سرقت کرده بود خبر داد. رئیس پلیس فتا همدان در ادامه گفت: در تحقیقات صورت گرفته مشخص شد از حساب بانکی شهروند همدانی از طریق خریدهای اینترنتی و خرید شارژ موبایل مبلغ قابل توجهی سرقت صورت گرفته است. متهم در بازجویی‌های فنی به عمل آمده  اظهار داشت: به دلیل کینه قبلی که از پدرخوانده خود  داشته این عمل مجرمانه را مرتکب شده است.

خبرهای جالب از جدیدترین اقدامات پلیس سایبر

بازداشت عامل انتشار تصاویر خصوصی در گلستان

رئیس پلیس فتا گلستان از دستگیری فردی که اقدام به توهین و مزاحمت و انتشار تصاویر خصوصی شهروند علی آبادی در یکی از شبکه‌های اجتماعی موبایلی نموده بود خبر داد. رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی گلستان افزود: در ادامه حسب هماهنگی قضایی، نامبرده به این پلیس احضار و با تحقیقات از وی، در نهایت به بزه ارتکابی اعتراف و هدف و انگیزه خود از این اقدام را چنین بیان داشت: بنده همسر سابق شاکی بودم. جهت انتقام‌جویی تعدادی از عکس‌های مربوط به دوران ازدواج را که در اختیار داشتم از طریق  اینترنت پخش نمودم.

بازداشت عامل انتشار تصاویر خصوصی در اصفهان

فردی که تصاویر شخصی و خانوادگی یکی از اقوام خود را در یکی از شبکه‌های اجتماعی اینترنت منتشر کرده بود توسط کارشناسان پلیس فتا استان اصفهان شناسایی و دستگیر شد. با اظهارات شاکی پرونده بلافاصله کارشناسان این پلیس دست به کار شده و با انجام اقدامات تخصصی در فضای سایبر توانستند منشأ انتشار این تصاویر را به دست آورده و فردی که اقدام به این عمل مجرمانه کرده بود را ظرف 24 ساعت شناسایی و دستگیر کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد متهم  پسر دائی شاکی  است افزود: متهم پس از دستگیری به بزه انتسابی اقرار و انگیزه خود از ارتکاب این عمل را اختلاف انتقام‌جویی از شاکی عنوان کرد.

شناسایی سارق 10 میلیون ریالی در چابهار

فرمانده انتظامی شهرستان "چابهار" استان سیستان و بلوچستان از دستگیری سارق اینترنتی توسط کارشناسان پلیس فتا خبر داد. با بررسی دقیق موضوع, کارشناسان  پلیس فتا در بر خورد با تراکنش‌های انجام شده متوجه شدند که مبلغ ده میلیون ریال  در بازه‌های زمانی خاصی از حساب شاکی برداشت شده است و کارشناسان پلیس وارد عمل شده که با بررسی‌های فنی انجام شده از طریق فضای مجازی، هویت سارق را شناسایی کردند.

اخاذی اینترنتی زن از شوهر در کرمانشاه

رئیس پلیس فتای استان کرمانشاه از دستگیری زنی خبر داد که با همکاری فرد دیگری و با سوءاستفاده از اعتماد شوهرش 110 میلیون ریال را از وی به سرقت برده بود.

خبرهای جالب از جدیدترین اقدامات پلیس سایبر

خلبان قلابی در اینستاگرام به دام افتاد

فردی که با معرفی خود به عنوان خلبان در شبکه‌های اجتماعی موبایلی اقدام به فریب و اغفال دختران جوان کرده و پس از ملاقات با آنان در یک فرصت مناسب طلاجات آنان را سرقت می‌کرد توسط کارشناسان پلیس اصفهان دستگیر شد. شاکیان در اظهارات خود بیان داشتند در یکی از شبکه‌های اجتماعی مجازی با فردی که خود را خلبان معرفی کرده و تصاویری با لباس خلبانی را بر روی صفحه شخصی‌اش انتشار داده  آشنا شده و به پیشنهاد ازدواج او  پاسخ مثبت می‌دهند.

رئیس پلیس فتا استان ادامه داد: پس از مدتی که ارتباط در فضای مجازی بین قربانیان و متهم انجام یافت فرد شیاد درخواست ملاقات حضوری با طعمه‌های خود کرده و در فرصتی مناسب طلا و جواهرات آن‌ها را به سرقت می‌برده است.

دستگیری کلاهبردار اینترنتی در آذربایجان شرقی

فردی که با به دست آوردن اطلاعات و عکس‌های شخصی از دختران شروع به اخاذی و تهدید از آن‌ها می‌کرد توسط پلیس فتای آذربایجان شرقی شناسایی و دستگیر شد. در پی شکایت فردی از شهروندان مبنی بر این که در یکی از شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه فردی ناشناس با ارسال پیامی عنوان کرده که عکس‌های شخصی بنده را از طریق نفوذ به گوشی برداشته و اقدام به تهدید و دعوت به رابطه نامشروع و یا پرداخت پنج میلیون ریال وجه نقد کرده است، مراتب در دستور کار کارآگاهان پلیس فتا قرار گرفت.

سرهنگ محمد "قاسملو" تصریح کرد: در ابتدا مستندات فنی و تخصصی از شبکه اجتماعی تلفن همراه مربوطه استخراج و بررسی‌های فنی و مهندسی اجتماعی لازم توسط کارآگاهان انجام پذیرفت که فرد متخلف شناسایی و پس از کسب دستور قضایی متهم دستگیر و به همراه سیستم‌های رایانه ای وی به محل پلیس فتا منتقل شد.

کلاهبردار گیلانی، به دام افتاد

پلیس فتا گیلان در خصوص کلاهبرداری اینترنتی با موضوع خرید شارژ ارزان تلفن همراه هشدار داد.

مجرم تلگرامی در شیراز دستگیر شد

با تلاش مأموران پلیس فتا فارس فردی که در فضای سایبر از طریق نرم افزار پیام رسان تلگرام موجب سلب آرامش خانواده ای در شیراز شده بود، شناسایی شد.

سارق 244 فقره شارژ تلفن همراه در تهران دستگیر شد

فرمانده انتظامی شهرستان رباط کریم غرب استان تهران از دستگیری نگهبان سارق با 244 فقره برداشت غیر مجاز از حساب یک شهروند در رباط کریم خبر داد. کارشناسان پلیس وارد عمل شده و در تحقیقات اولیه متوجه شدند مبالغ مسروقه برای خرید 244 فقره شارژ تلفن همراه مورد استفاده قرار گرفته است.

قابل ذکر است، ایجاد امنیت و کاهش مخاطرات برای فعّالیت‌های علمی، اقتصادی، اجتماعی در جامعهٔ اطّلاعاتی، حفاظت و صیانت از هویت دینی و ملّی، مراقبت و پایش از فضای تولید و تبادل اطّلاعات برای پیش‌گیری از تبدیل شدن این فضا به بستری برای انجام هماهنگی‌ها و عملیات برای انجام و تحقّق فعّالیت های غیرقانونی و ممانعت از تعرّض به ارزش‌ها و هنجارهای جامعه در فتا از جملهٔ وظایف و مأموریت‌های پلیس فضای تولید و تبادل اطّلاعات ناجاست. پلیس فتا ایران در نشانی CYBERPOLICE.IR قرار دارد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:18 - 1394/05/01
درود به شرف پلیسای سایبر دردو بر شرفتوووووون
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج