خوابگاه خارجی جدید مجهز به مامان!
۲۳۷۲۲۱
۰۳ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۳
۱۷۶۸۴
تصور زندگی خوابگاهی برای آن هایی که قصد دارند تجربه اش کنند، هم ترسناک است هم جذاب. خوابگاه و خانه ای که در آن خبری از والدین و خواهر و برادرها نیست، شباهت چندانی با زندگی خانوادگی ندارد. «هاست فمیلی» یا خانواده میزبان دقیقا برای رفع همین معضل مشترک دانشجویان دنیا اختراع شده!
هفته نامه چلچراغ - مینا عینی فر: تصور زندگی خوابگاهی برای آن هایی که قصد دارند تجربه اش کنند، هم ترسناک است هم جذاب. خوابگاه و خانه ای که در آن خبری از والدین و خواهر و برادرها نیست، شباهت چندانی با زندگی خانوادگی ندارد. «هاست فمیلی» یا خانواده میزبان دقیقا برای رفع همین معضل مشترک دانشجویان دنیا اختراع شده!

 خانواده ای موقتی که دانشجویان در مدت تحصیلشان پیش آن ها زندگی می کنند. سال هاست که بسیاری از دانشجویان خارجی در کشورهای مختلف زندگی در کنار خانواده ای در کشور میزبان را تجربه می کنند. آن هایی که نه می خواهند در خوابگاه دانشگاه باشند و نه توانایی زندگی مستقل را دارند.

 حالا وزارت علوم تصمیم دارد خانواده های ایرانی را هم تشویق کند که میزبان دانشجوهای خارجی در مدت اقامتشان در ایران شوند و با آن ها زندگی کنند. قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل درباره آشنایی دانشجویان خارجی با فرهنگ ایرانی گفته: «این ایده که دانشجویان خارجی با فرهنگ ایرانی آشنا شوند، ایده خوبی است. در این راستا می توان خانواده های امین را شناسایی کرد تا دانشجویان و به خصوص دختران دانشجو وارد خانواده های ایرانی شوند.» آن طور که دکتر حسین سالار آملی می گوید، اقداماتی هم برای تسهیل شرایط اقامت دانشجویان خارجی در ایران انجام شده.

خوابگاه خارجی جدید مجهز به مامان

او گفته: «جذب دانشجو می تواند یک سرمایه فرهنگی، اجتماعی و علمی باشد و ورود دانشجو خارجی به کشور را به فال نیک می گیریم. هنگامی که مسئولان کشورهای هم جوار افرادی باشند که در ایران تحصیل کرده اند، به مراتب به نفع کشور ماست.» حالا خانواده های ایرانی یک طرف اند و دانشجویان دختر خارجی که اغلب افغان و عراقی هستند، آن طرف منتظرند تا خانواده ای پیدا شود که بتوانند با آن زندگی کنند.

میزبان های خارجکی

تجربه زندگی با یک خانواده خارجی در کشور میزبان، برای بسیاری از دانشجویان خارجی سال هاست که امکان پذیر است. خانواده های میزبان معمولا از والدین و حداقل یک بچه تشکیل شده اند. معمولا در این سکونت رایگان یک رابطه اقتصادی غیررسمی برقرار است و لطف خانواده میزبان به شیوه دیگری جبران می شود. مثلا بعضی از دانشجویان در کارهای سبک خانه به میزبان کمک می کنند، از بچه هایشان نگه داری می کنند و خلاصه زحمات خانواده جدید را یک جوری جبران می کنند!

اما قاعده بازی این است که مهمان خارجی باید مثل یکی از اعضای خانواده شناخته شود، نه به عنوان خدمتکار و کارمند خانواده. بعضی از مخارج مهمان خارجی به عهده خانواده جدید است و او باید همان امکاناتی را داشته باشد که بچه های دیگر خانواده دارند. فقط ممکن است در خانواده موقتی وظایفی را بر عهده بگیرد. یادگرفتن متقابل فرهنگ و زبان یکی از مهم ترین مزایای این شیوه شناخته می شود.

مزیت خانواده خارجی

یکی از دانشجویان هلندی که تجربه زندگی با یک خانواده اسپانیایی را داشته، در وبلاگش درباره این تجربه نوشته: «هم استرس داشتم، هم خوشحال بودم، هم ترسیده بودم.اولین شامی که با هم خوردیم، مثل مسابقه تنیس سخت بود. به شدت تلاش می کردم در ذهنم هرچیزی را که خانواده جدیدم می گویند، ترجمه کنم؛ ولی خیلی سخت بود. لهجه پدر خانواده آن قدر غلیظ بود که حتی وقتی شوخی می کرد، هیچی نمی فهمیدم. فقط سوپم را می خوردم و مواظب بودم سوتی ندهم! سه ماه بعد از اولین ملاقات، ژوزفینا برگشت و به من گفت: یادت هست اولین بار که همدیگر را دیدیم، گفتی کمی اسپانیایی بلدی؟ دروغ گفتی؟ چشم هایم گرد شد و زبانم بند آمد. دخترش شروع کرد به خندیدن. هیچ کدام از چیزهایی که در کتاب ها خوانده بودم، با این تجربه هایی که در اسپانیا به دست آوردم، برابری نمی کند. زندگی با یک خانواده جدید هر روز را جذاب و هیجان انگیز کرده بود.»

خوابگاه خارجی جدید مجهز به مامان

او توضیح می دهد که زندگی با یک خانواده خارجی چند مزیت را هم زمان دارد: زبانشان را راحت تر یاد می گیری، غذاهای جدید می خوری و شاید آشپزی خارجی یاد می گیری، می توانی پول پس انداز کنی، چون خیلی از هزینه هایت به عهده خانواده جدید است، چیزهای جدید یاد می گیری و با داشتن یک خانواده کمتر دل تنگ خانواده واقعی ات می شوی و دوری شان را راحت تر تحمل می کنی.

خانواده ای برای همیشه

یکی دیگر از دانشجویانی که برای تحصیل به ایتالیا رفته، تجربه اش را این طور نوشته: «یکی از سخت ترین قسمت های تحصیل خارج از کشور این است که بفهمی ماه های آینده را دقیقا در چه جور جایی می خواهی بگذرانی؟ خوابگاه، خانه... از افراد زیادی شنیده بودم که زندگی با خانواده موقت چقدر جذاب است. بعضی ها حتی بعد از 20 سال ارتباطشان را با خانواده خارجی شان حفظ کرده اند. تصمیم گرفتم این کار را تجربه کنم. تنهایی خارج رفتن و زبان بلد نبودن به اندازه کافی سخت بود. هیچ وقت از کشور خارج نشده بودم و برایم دشوار بود. با خودم فکر می کردم واقعا می توانم با آدم های غریبه زندگی کنم و زبان و تفاوت های فرهنگی فاصله ای بین ما نیندازد؟

 با این حال اصلا از تصمیمم پشیمان نشدم. در رم دانشجویان زیادی در یک ساختمان مرکزی جمع شده بودند تا خانواده های جدیدشان به دنبالشان بیایند و آن ها را به خانه ببرند. یادم هست که آن جا نشسته بودم و می دیدم که چقدر همه نگران اند. اما وقتی پایشان به خانه های جدید رسید، جمله هایی که از آن ها می شنیدم، این بود که «نمی دانی، دیشب مادر جدیدم  چه غذای خوش مزه ای درست کرده بود» یا «خواهرم خیلی بانمک است» و...»

میزبان یابی آن لاین مهمانان خارجی

بعضی از سایت ها برای ارتباط دادن خانواده میزبان و دانشجویان یا کسانی که به هر دلیلی به یک کشور جدید سفر کرده اند، ساخته شده اند. از جمله homestay.com که خانواده ها و افراد می توانند در آن ثبت نام کنند و هر جای دنیا همدیگر را پیدا کنند، از شرایط هم باخبر شوند و اگر پولی قرار است رد و بدل شود، معامله را انجام بدهند و سر خانه و زندگی جدید بروند. درواقع این سایت شبکه اجتماعی مسافرها و خانواده های میزبان است. خانواده هایی که مهمان خارجی می خواهند، باید در لیست مهمان ها دنبال کیس مورد نظر بگردند و آن هایی که خانواده ای برای یک زندگی موقتی می خواهند، باید در لیست خانواده ها جست وجو کنند.

خوابگاه خارجی جدید مجهز به مامان

سایت افراد جویای خانواده را به چند دسته تقسیم کرده؛ در حال تحصیل در خارج، آن هایی که تنها سفر می کنند، مسافران خانوادگی، شاغل های جدید در یک شهر جدید، بازنشسته هایی که می خواهند وقتشان را بگذرانند و آن هایی که آمده اند تا دوستی را ببینند. البته آشنایی در این سایت با روابط اقتصادی واقعی تری ممکن می شود و افراد برای زندگی در یک خانواده باید پول بپردازند. سایت برای آن هایی که می پرسند چرا باید میزبان یک خارجی شوند، توضیح داده: توریست ها را به خانه تان بیاورید، آدم هایی از سراسر دنیا را ملاقات کنید، تجربه هایتان را به اشتراک بگذارید و کمی پول دربیاورید.

دن و دومی زن و شوهر ایرلندی یکی از خانواده های میزبان عضو سایت هستند که در توضیح خانه شان برای آن هایی که ممکن است پیششان بمانند، نوشته اند: «ما در یک خانه مدرن با چهار اتاق خواب در حومه دوبلین زندگی می کنیم که بالای یک تپه است، خوش منظره است و چشم اندازی به رودخانه و دره دارد. خانه ما 10 دقیقه با فرودگاه دوبلین فاصله دارد و پنج دقیقه از شهر فاصله دارد. شهر ما یک شهر شلوغ پر از رستوران، مرکز خرید، پارک، موزه و سینماست. ما عاشق معاشرتیم، قدم می زنیم، دوچرخه سواری می کنیم، بادبادک هوا می کنیم، آشپزی دوست داریم، کتاب و فیلم هم زیاد می بینیم.»

اگر هم اطلاعات اضافه ای درباره این زوج بخواهید، باید بدانید انگلیسی و چک صحبت می کنند، پارکینگ امن دارند، می توانند تاکسی بفرستند فرودگاه دنبالتان، ساعت خاصی برای وارد شدن شما به خانه شان تعیین نمی کنند و خلاصه روی سرشان جا دارید!
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1394/06/04
تو ایران دختر دانشجو خارجی بره خونه کسی بمونه آخرش یا باید عروس خونواده شه یا هووی مادر خونواده یا اینکه دو تا پا داره دو تای دیگه هم قرض کنه فرار کنه!!!نیست خیلی فرهنگ این چیزا رو داریم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
06:14 - 1394/06/05
تو خونتونو بده ب دانشجو!!!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج