مي‌خوره؛ بر می‌گردونه!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
لاله زار مال_3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نداف کرمانی 4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی 2
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۲۳۸۵۵۷
۰۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۷
۱۰۶۶۹
تهوع و استفراغ از مشكلات شايع كودكان در تابستان است اما گاهي بايد اين نشانه را جدي‌تر از يك گرمازدگي تابستانه بگيريد.
برترین مجله اینترنتی ایران
مجله سیب سبز - محبوبه عطايي: ديگر چيزي در معده‌اش نمانده كه بيرون بريزد. به خودش فشار مي‌آورد، عق مي‌زند و بي‌آنكه بتواند معده‌اش را خالي كند، با چهره و بدني لرزان به شما نگاه مي‌كند. شايد بچه‌هاي شيرخوار، هر بار كه غذاي‌شان را مي‌خورند، كمي از آن را برگردانند اما استفراغ‌هاي شديد و تمام‌نشدني در هر سني مي‌توانند شما را نسبت به سلامت فرزندتان نگران كنند. ما در اين مطلب به شما مي‌گوييم چه وقت‌هايي بايد نسبت به اين نشانه آزار‌دهنده حساس‌تر باشيد و در چه شرايطي مي‌توانيد با راهكارهاي ساده خانگي حالت تهوع فرزندتان را از بين ببريد. پس پيش از آنكه برچسب بيماري خاصي را روي فرزندتان بچسبانيد و با خوددرماني حالش را بدتر كنيد، اين مطلب را بخوانيد.

دست و پاي‌تان را گم نكنيد

بچه‌ها هميشه به يك دليل دچار تهوع و استفراغ نمي‌شوند. گرچه اين حالات مي‌تواند يكي از نشانه‌هاي ابتلا به بيماري‌هايي مثل مننژيت يا مسموميت‌هاي شديد باشد اما در اغلب موارد، كودكاني كه علائم عجيب ديگري مثل دردهاي شديد شكمي، تغييرات پوستي، زردي رنگ يا بي‌حالي، گيجي و توهم را همراه با استفراغ تجربه نمي‌كنند، معمولا دچار بيماري خطرساز و جدي نيستند. غذايي كه كودك در وعده قبل مصرف كرده، گرماي هوا و بي‌آبي بدن همه مي‌توانند حال او را تا اين اندازه بد كنند. پس نشانه‌هاي همراه را جدي بگيريد و حتي در صورت شديد بودن نشانه‌ها به جاي دست‌دست كردن با 115 تماس بگيريد.

مي‌خوره؛ برمي‌گردونه!

مي‌توانم كاري كنم؟

براي پيشگيري از ابتلای فرزندتان به اين مشكل، مي‌توانيد راهكارهايي را به او آموزش دهيد و خودتان هم قدم‌هايي را ‌برداريد:

• اگر فرزند شما به عفونت تنفسي دچار شده، از او بخواهيد در فواصل كوتاه خلط را از سينه و بيني‌اش خارج كند تا انباشته شدن آنها او را دچار حالت تهوع نكند.

• دريازدگي تنها در سفرهاي دريايي اتفاق نمي‌افتد. بعضي كودكان در قطار، اتوبوس و حتي خودروي شخصي هم چنين حالتي را تجربه مي‌كنند. براي اينکه در سفرهاي بين‌شهري فرزندتان دچار تهوع نشود، سعي كنيد در فواصل كوتاه در جايي خوش‌آب و هوا بايستيد و نفسي تازه كنيد. گذشته از اين نگذاريد قبل از سفر و در طول راه شكمش را پر كند باید در طول سفر به خوردن غذاهاي سبك و لقمه‌هاي كوچك بسنده كند.

• در راه به اندازه كافي مايعات به او بنوشانید تا بي‌آبي بدنش حال او را بدتر نكند.

• اگر هم استفراغ‌هاي بين‌راهي فرزندتان هميشگي است، قبل از سفر با كمك پزشكش دارويي مناسب براي پيشگيري انتخاب كنيد. خوددرماني نكنيد و اجازه دهيد متخصص دوز و نوع دارو را انتخاب كند.

حال روده‌ها خراب است؟

باكتري‌ها و ويروس‌هايي كه دستگاه گوارش را نشانه مي‌گيرند هم مي‌توانند كودك را دچار تهوع و استفراغ كنند و اين مشكلات كه در تابستان تشديد مي‌شوند يكي از دلايل شايع تهوع و استفراغ در كودكان هستند. اما براي اينكه مطمئن شويد بدحالي كودك‌تان كار باكتري يا ويروس خاصي است بايد نشانه‌هايي مثل اسهال، بي‌اشتهايي، دردهاي شكمي و تبي را كه از 12 تا 24 ساعت طول بكشد همراه با تهوع داشته باشد. اگر كودك‌تان همراه با استفراغ دچار سرفه هم شده، بعيد نيست كه به نوعي عفونت تنفسي مبتلا شده باشد ولی عفونت ادراري و حتي عفونت گوش هم مي‌تواند چنين حالي را برايش ايجاد كند.

شما دكتر نيستيد!

هرگز خودسرانه به كودك‌تان براي برطرف شدن تهوعش دارو ندهيد. داروهاي ضدتهوع حاوي آسپیرين مي‌توانند برخي كودكان را بدحال كنند و حتي جان‌شان را به خطر بيندازند. به جاي استفاده از اين داروها، مي‌توانيد از درمان‌هاي خانگي كمك بگيريد. اگر فرزندتان اهل دمنوش خوردن است دمنوش بابونه، نعناع، زنجبيل برايش درست كنيد تا تهوعش كمتر شود. اگر كودك‌تان هنوز دچار استفراغ نشده باشد و تنها از حالت تهوع شكايت می‌كند، مي‌توانيد آب ليموي تازه را در آب بچکانید – مثل درست كردن شربت آبليمو- اما به جاي شيرين كردنش، كمي نمك به آن اضافه كنيد. اگر اين مايع هم نتوانست تهوع كودك‌تان را كنترل كند، منتظر مشاهده نشانه‌هاي ديگري كه به شما اطلاعات دقيق‌تري در مورد مشكل او مي‌دهند، بمانيد.

آمبولانس خبر كنيد اگر. . .

گاهي استفراغ و تهوع غيرقابل كنترل فرزند شما نشانه ابتلاي او به بيماري ديگري است و اگر فورا آمبولانس خبر نكرده و او را روانه بيمارستان نكنيد، ممكن است پشيمان شويد.

•بي‌حالي، خشكي لب‌ها و دهان و ادرار نكردن براي بيشتر از چهار تا شش ساعت بايد شما را نگران كند.

• استفراغ شديد و مكرر براي كودكان كمتر از سه ماه.

• شكايت از سردرد و معده‌درد شديد كه با تب و استفراغ همراه شده‌اند. اين نشانه‌ها همراه سفتي گردن و بثورات پوستي مي‌توانند از ابتلاي كودك شما به مننژيت حكايت كنند.

• استفراغ بعد از وارد شدن ضربه به سر مي‌تواند نشانه دچار شدن كودك شما به ضربه مغزي يا خونريزي مغزي باشد.

• وجود خون تيره و قهوه‌اي رنگ در استفراغ.

• استفراغ سبزي كه با درد شديد شكم همراه مي‌شود. اين نشانه مي‌تواند حاكي از ابتلاي فرزندتان به انسداد روده باشد.

• استفراغ همراه با سفتي شديد شكم.

• تغيير ذهني مشهود مثل خستگي بيش از اندازه يا توهم و بي‌حالي شديد. يادتان نرود حتي عفونت در مغز يا نخاع هم مي‌تواند با استفراغ همراه باشد.

مي‌خوره؛ برمي‌گردونه!

به ساعت نگاه كنيد

نه تهوع و نه استفراغ به خودي خود نمي‌توانند از خطري جدي خبر دهند اما براي اينكه از حال فرزندتان غافل نشويد بايد به اينكه بدحالي او چقدر ادامه پيدا كرده است، توجه كنيد. تبي كه ساعت‌هاست با هيچ راهي قطع نمي‌شود، مي‌تواند به شما بگويد كه تهوع فرزندتان ناشي از عفونت است و استفراغي كه بعد از گذشت 24 ساعت همچنان تكرار مي‌شود هم مي‌تواند از ابتلاي فرزند شما به مشكلات دستگاه گوارش حكايت كند. در صورت تكرار اين مشكل و طولاني شدنش بايد حتما با متخصص تماس بگيريد.

تا كي بايد گرسنه بماند؟

 اگر كودك سه تا هشت ساله شما غذايش را چند بار برگردانده، نبايد او را به مدت طولاني گرسنه نگه داريد. شما مي‌توانيد به محض اينكه معده‌اش كمي آرام گرفت، با كربوهيدرات‌هاي پيچيده (مثل نان، حبوبات و برنج)، گوشت بدون چربي، ماست، ميوه‌ها و سبزيجات او را تغذيه كنيد. تصور نكنيد تنها غذاي مناسب براي كودكان در اين شرايط كته و ماست است. اگر فرزندتان اشتهاي خوردن غذاهاي ديگر را ندارد، كته و ماست مي‌تواند گزينه خوبي باشد اما اگر خودش به خوردن برخي ديگر از خوراكي‌هاي گفته شده تمايل دارد، نبايد مانعش شويد.

فرزند شما به‌خاطر بالا آوردن‌هايش دچار ضعف شده و با كالري‌رساني به بدنش بايد انرژی از دست رفته‌اش را جبران كند؛ البته در مورد شير خوردن كودك‌تان پس از استفراغ بايد با پزشكش مشورت كنيد. از آنجا كه نظر متخصصان در اين مورد متفاوت است، از پزشك كودك‌تان تاييدي براي نوشيدن شير در اين شرايط بگيريد.


برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر