روایتی از توهین اخیر به عضو تیم هسته ای
۲۴۱۹۰۰
۱۷ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۳
۱۲۱۲۴
«عراقچی گفت پنجشنبه از صداوسیما تماس گرفتند و خواستار حضور یکی از اعضای تیم در میزگرد شدند. آقای بعیدی‌نژاد هم از ساعت 10 تا 10:45 شب در استودیو حضور یافته بود، اما بعد، از ایشان عذرخواهی کردند و ایشان هم برگشتند. عراقچی می‌گفت اینکه بعیدی‌نژاد 45 دقیقه پشت در استودیو باشد،‌ توهین محسوب می‌شود.»
روزنامه ایران: «عراقچی گفت پنجشنبه از صداوسیما تماس گرفتند و خواستار حضور یکی از اعضای تیم در میزگرد شدند. آقای بعیدی‌نژاد هم از ساعت 10 تا 10:45 شب در استودیو حضور یافته بود، اما بعد، از ایشان عذرخواهی کردند و ایشان هم برگشتند. عراقچی می‌گفت اینکه بعیدی‌نژاد 45 دقیقه پشت در استودیو باشد،‌ توهین محسوب می‌شود.»

پس از پایان جلسه کمیسیون ویژه برجام، یکی از اعضای این کمیسیون، از وقوع «درگیری لفظی یکی از نمایندگان با عراقچی در کمیسیون» خبر داد. حجت‌الاسلام وحید احمدی در گفت‌وگو با ایلنا، جزئیات بیشتری از این درگیری را منتشر نکرد، اما عباسعلی منصوری آرانی، عضو دیگر این کمیسیون، جزئیات دیگری را با ما در میان گذاشت.

وی از بحث عراقچی و زاکانی درباره رفتار خارج از عرف زاکانی در گفت‌وگوی ویژه خبری سیما گفت و در عین حال، ادعای زاکانی مبنی بر وجود مصوبه‌ای درباره برگزار نشدن مناظره را تکذیب کرد. این گفت‌و‌گو را می‌خوانید:

فضای جلسه چگونه بود و بیشتر مباحث در چه زمینه‌هایی بود؟

جلسه در ادامه جلسات پیش بود و بیشتر مباحث حقوقی در آن مطرح شد. سؤالات مختلفی در ارتباط با قطعنامه‌ها شکل گرفت، بویژه دو قطعنامه‌ای که در زمان تیم‌های سابق و فعلی مذاکرات هسته‌ای صادر شد؛ یعنی قطعنامه 1929 که در زمان فعالیت تیم قبلی و قطعنامه 2231 که در دوره فعالیت تیم فعلی در شورای امنیت تصویب شد که در هر یک، فرآیندهای حقوقی که در موضوعات مختلف روی داده بود، مطرح شد. آنچه درباره این بحث‌ها می‌توانم بگویم، این است که عراقچی کاملاً به بحث‌ها مسلط است. او حافظه بسیار خوبی دارد، مدارک او بسیار مستند بود و پاسخ‌های متقنی به سؤالات اعضا داد. البته در این جلسه برخی سؤالات تکراری داشتند و برخی دیگر نیز از مسیر چارچوب‌های منطقی خارج شدند و مطالب خارج از چارچوب مطرح کردند که عراقچی هم پاسخی متناسب با این سؤالات داد.

شما در لفافه از مطرح شدن مطالب خارج از چارچوب منطقی صحبت می‌کنید، اما برخی رسانه‌ها، شفاف‌تر اعلام کرده‌اند که درگیری لفظی هم در جلسه رخ داده است...

قرار بر این بود که فضای کمیسیون صمیمی، اما سؤالات جدی و منطقی باشد. بنابراین، اگر سؤال توأم با کنایه باشد، طبیعتاً پاسخ‌ها نیز با کنایه همراه خواهد بود. نمی‌خواهم وارد جزئیات شوم، چون امیدوارم آخرین جلسه‌ای باشد که چنین فضایی را شاهد بودیم و هیأت رئیسه فضای جلسات را به سمت صمیمیت ببرند. زیرا ما در فضای گفت‌و‌گوی توأم با طعنه و کنایه، به جایی نخواهیم رسید.

به نظر می‌رسد فضای این جلسه فراتر از کنایه و طعنه بوده؟


یک زمان، بحث وقت است و زمان دیگر، فشار عصبی است که بر طرفین وارد می‌شود که در این صورت، تا آخر جلسه فضا تحت تأثیر قرار می‌گیرد. اگر فضا را مسموم کنیم، بازگشت به فضای اولیه و توأم با صمیمیت، مشکل خواهد بود.

آیا مشکل از سوی عراقچی بود؟


عراقچی به اسناد و مدارک، حتی نسبت به نقطه‌های متن برجام اشراف کامل دارد، زیرا با هر سؤالی، به متن اصلی مورد نظر ارجاع می‌دهد. پاسخ‌ها بسیار دقیق و منطقی بود و امیدوارم پخش این سخنان از سوی صداوسیما موجب جلب رضایت بیشتر مردم نسبت به تیم مذاکره‌کننده شود.

آقای نقوی حسینی اشاره کرد در ابتدای این جلسه، درباره اتفاقی که برای آقای بعیدی‌نژاد در گفت‌و‌گوی ویژه خبری روی داد هم بحث شد. در این باره توضیح بدهید. ضمن اینکه آقای زاکانی در توجیه رفتار خود مدعی شدند که کمیسیون مصوبه‌ای دارد که مطابق آن، اعضا را از هر مناظره‌ای درباره برجام منع کرده است. این را تأیید می‌کنید؟


آنچه من می‌توانم بگویم، این است که قرار بود درون صحن کمیسیون ویژه برجام، مناظره‌ای نباشد تا به این ترتیب، فضای کمیسیون به سمت مناظره دو تیم سابق و فعلی مذاکره هسته‌ای نرود. اما درباره اینکه افراد جای دیگری مناظره نکنند، مصوبه‌ای نداشتیم. آقای زاکانی هم به این اشاره نکرد، بلکه فقط گفت در مسیر رسیدن به استودیو به من گفتند که قرار است بعیدی‌نژاد در میزگرد حضور داشته باشد و من هم گفتم که نمی‌پذیرم، چون بحث ما برجام نیست، بلکه گفت‌و‌گو درباره نقش مجلس از دیدگاه رهبری است.

عراقچی هم گفت که پنجشنبه از صداوسیما تماس گرفتند و خواستار حضور یکی از اعضای تیم در میزگرد شدند که آقای تخت روانچی نمی‌توانست، من هم در مشهد بودم و فقط آقای بعیدی‌نژاد حضور داشت که ایشان هم از ساعت 10 تا 10 و 45 دقیقه شب در استودیو حضور یافته بود، اما بعد، از ایشان عذرخواهی کردند و ایشان هم برگشتند. عراقچی می‌گفت اینکه بعیدی‌نژاد 45 دقیقه پشت در استودیو باشد،‌ توهین محسوب می‌شود، اما زاکانی می‌گفت وقتی قرار بود درباره مجلس صحبت شود، نباید غیرمجلسی حضور داشته باشد و شأن مجلس باید رعایت شود.

گویا نماینده‌ای پرسیده است که بالاخره آیا قطعنامه‌های شورای امنیت کاغذپاره‌ هست یا خیر؟ لطفاً در این‌باره و واکنش عراقچی به این سؤال توضیح دهید.


عراقچی گفت که قطعنامه‌های سازمان ملل کاغذپاره نیست و دارای اهمیت بین‌المللی و بار حقوقی بالایی است، همچنان که در گذشته همه کشورها به قطعنامه‌های پیشین تمکین کردند. در عین حال، بحث عراقچی این بود که امنیت ملی ما فراتر از بار حقوقی قطعنامه‌هاست.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج