۱۰ رمان عاشقانه‌ای که هر کس باید بخواند
۲۴۴۴۶۲
۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۱
۷۰۳۶۷۷
اگر از آن‌هایی هستید که فکر می‌کنید عشق به این است که از صبح تا شب بروید پارک و سینما و بازار و کافی شاپ و مثل قناری‌ها چه چه بزنید و خانه‌ای بسازید در و دیوارش همه نور، معلوم است که در کل عمرتان یک روز هم عاشق نبوده اید.
برترین‌ها: اگر از آنهایی هستید که فکر می کنید عشق و نامزدی به این است که از صبح تا شب بروید پارک و سینما و بازار و کافی شاپ و یک گل دست تان بگیرید و با هم قرار بگذارید که در یک دشت پر از گل روی بالش ابر دراز بکشید و مثل قناری ها چه چه بزنید و خانه ای بسازید در و دیوارش همه نور، معلوم است که در کل عمرتان یک روز هم عاشق نبوده اید.

برای شما شاید بهترین کار، خواندن چندتا کتاب عاشقانه درست و حسابی باشد تا بفهمید این عشق و عاشقی اصلا چی هست. کتاب هایی که اینجا برایتان معرفی کرده ایم، از فهرست «صد رمانی که هر کسی باید بخواند» (۱۰۰ novels everyone should read) روزنامه دیلی تلگراف است.

سنت انتخاب فهرست و لیست برترین ها و تاپ تن و صدتایی ها، البته سنتی قدیمی و سابقه دار است و اگر خوب نگردید، انواع و اقسام لیست های دیگر را هم پیدا می کنید.

ما آخرین لیست را که متعلق به سال ۲۰۱۸ است برایتان انتخاب کرده ایم و از بین صد رمان مورد انتخاب کارشناسان دیلی تلگراف، عاشقانه هایش را بیرون کشیده ایم. البته جای عاشقانه های بی نظیری مثل «بر باد رفته» (مارگارت میچل) یا «وداع با اسلحه» (ارنست همینگوی) در این فهرست خالی است اما به هر حال همین هم خالی از لطف نیست و کتاب هایی را معرفی کرده که ممکن است گاهی اسمش از دست مان در برود. پس این شما و این هم ده داستان عاشقانه برتر (عددهای ذکر شده کنار اسم هر کتاب، رتبه اش در لیست صدتایی است).

آنا کارنینا - لئو تولستوی

10 رمان عاشقانه ای که هر کس باید بخواند
۱۰ رمان عاشقانه‌ای که هر کس باید بخواند

«خانواده های خوشبخت همگی مثل هم خوشبختند ولی خانواده های بدبخت، هر کدام بدبختی مخصوص به خودشان را دارند.»

این شروع غافلگیرکننده رمان است؛ رمانی که می گوید یکی از این بدبختی ها جستجوی عشق در مسیری غلط است. درست مثل آنا که تمام رمان را با بدبختی طی می کند و ما حتی نمی توانیم ذره ای با او همدلی کنیم یا حتی بعد از مرگش او را ببخشیم.

آنا از شوهرش و از زندگی در جمع اعیان روسیه راضی نیست. دل به وروسکی عاشق پیشه می دهد که بعدا معلوم می شود چه آدم بی بته ای بوده. با این انتخاب غلطش نمی تواند کنار بیاید و آخر خودش را سر به نیست می کند.

عشق، به خصوص عشقی چنین اشتباه و در مسیر غلط، بدجوری پدر درمی آورد و این را آنا کارنینا با تمام وجود درک می کند. معمولا بین منتقدها، اینکه این رمان را شاهکار تولستوی به حساب بیاورند یا «جنگ و صلح» را، اختلاف نظر است.


در جستجوی زمانه از دست رفته - مارسل پروست
 
10 رمان عاشقانه ای که هر کس باید بخواند
۱۰ رمان عاشقانه‌ای که هر کس باید بخواند
توی این رمان بلند هفت جلدی، چندتا عشق و کلی جمله قصار درباره عشق هست، در جلد اول داستان دلدادگی شارل سوان به اودت را می خوانیم که شارل برای سر درآوردن از ماجراهای معشوق بی وفایش، ساعت ها زیر پنجره اودت می ایستد.

در جلد دوم راوی بی نام قصه، دل به ژیلبرت، دختر شارل و اودت می بندد ولی بعد از بی توجهی ژیلبرت، با آلبرتین آشنا می شود. بعد از کلی ماجرا در جلد پنجم به او می رسد اما آلبرتین بی وفایی در پیش می گیرد و راوی قصه ما از غصه مریض می شود و هفتاد صفحه هذیان می گوید.

در جلد ششم است که راوی دوباره در خیابان به ژیلبرت سوان برمی خورد و فیلش یاد هندوستان می کند ولی ژیلبرت با دوست قدیمی راوی ازدواج می کند. در جلد آخر راوی می فهمد که ژیلبرت در جوانی دلباخته او بوده ولی او هیچ وقت اشارات عاشقانه ژیلبرت را درک نکرده است. یک جورهایی رمان، شرح این است که در مقوله عشق و عاشقی، لحظات چقدر سرنوشت ساز هستند. به جز این، کتاب درباره حسادت عشاق هم توضیحات خواندنی دارد.


جین ایر - شارلوت برونته

10 رمان عاشقانه ای که هر کس باید بخواند
۱۰ رمان عاشقانه‌ای که هر کس باید بخواند

خودش یک تجربه عاشقانه وحشتناک داشت. زندگی اش هم همینطور بود. نه از دوران معلمی اش خیری دید و نه از نویسندگی اش. مثلا همین داستان را مجبور شد با یک اسم مستعار مردانه چاپ کند. معلوم است که وقتی همچین آدمی بخواهد رمانی درباره مشقت های عشق بنویسد، چی از آب درمی آید.

جین ایر، در واقع خود شارلوت برونته است. نوانخانه ای که او در آنجا بزرگ می شود، مثل کودکی شارلوت است. شغل جین، یعنی معلمی هم همان شغل شارلوت برونته. دل بستن جین به اربابش آقای روچستر که بعدا می فهمیم همسرش را زندانی کرده هم همان ماجرایی است که سر نویسنده درآمد و ازدواج روچستر و جین در آخر عمر، وقتی که روچستر در آتش سوزی صورتش را از دست داده تاکیدی است بر رنجی که برونته و خواهرانش کشیده اند. رنجی که بسیاری از عشاق جوان هم آن را تجربه می کنند.


غرور و تعصب - جین آوستین

10 رمان عاشقانه ای که هر کس باید بخواند
۱۰ رمان عاشقانه‌ای که هر کس باید بخواند

«این حقیقت را همه دنیا قبول دارند که مرد مجردی با ثروت مناسب، باید به دنبال همسر بگردد.» یک شروع خاص دیگر، برای یک عاشقانه کلاسیک. خانواده بنت چهارتا دختر دارند. همسایه جدیدشان هم مرد جوان و پولداری است که مجرد است. واضح است که اولین نقشه خانم بنت، این است که یکی از دخترها را به او قالب کند.

جین، خوشگل و خانم است. الیزابت، نه زیاد خوشگل است و نه زیاد خانم اما باهوش است. آن دوتای دیگر هم خب، هستند. ظاهرا همه چیز دارد خوب پیش می رود که دوست از خود راضی آقای همسایه سر و کله اش پیدا می شود. خواندن رمان های آستین، رمان های بازاری را پیش چشم تان بی ارزش می کند. آستین یک داستان عاشقانه درجه یک تعریف می کند، بدون حتی یک کلمه احساساتی.


بلندی های بادگیر - امیلی برونته

10 رمان عاشقانه ای که هر کس باید بخواند
۱۰ رمان عاشقانه‌ای که هر کس باید بخواند

یکی دیگر از محصولات کارخانه ادبی برونته ها آن هم از طرف عجیب ترین و منزوی ترین خواهر از میان خواهران پریده رنگ برونته. این رمان داستان عشق آتشین هیتکلیف است و اینکه این عشق نافرجام چطوری سرانجام جماعتی را به گند می کشاند.

هیتکلیف کولی زاده ای است که پیش خانواده کاترین بزرگ می شود، خانواده ای که همه شان جز کاترین او را عذاب می دهند. هیتکلیف از کاترین خواستگاری می کند و برخلاف تصورش، از کاترین، تنها نقطه امیدش در زندگی هم جواب منفی می شنود. می رود تا با جیب پر پول برگردد اما وقتی برمی گردد که کاترین با یک آدم عوضی ازدواج کرده. از اینجا به بعد است که هیتکلیف از همه انتقام می گیرد، با خواهر شوهر کاترین ازدواج می کند و او را عذاب می دهد، بچه برادر کاترین را مثل یک حیوان وحشی تربیت می کند. دختر کاترین را که مرده مجبور می کند با دایی زاده وحشی اش ازدواج کند و ... بی رحمانه ترین چهره عشق را می شود در این داستان سراغ کرد.


مادام بوآری - گوستاو فلوبر

10 رمان عاشقانه ای که هر کس باید بخواند
۱۰ رمان عاشقانه‌ای که هر کس باید بخواند
 
اما همسر دکتر بوآری معروف، یک دختر شهرستانی و ساده است که آرزوهای زیادی دارد و مشتاق زیبایی، ثروت، عشق و جامعه ای سطح بالاست. نقطه اصلی داستان، همین ایده آل های خیالبافانه و جاه طلبانه اوست که با واقعیت های زندگی کیلومترها فاصله دارد. راهی که او به ذهنش می رسد رفتن از جاده خاکی و میانبرهاست. مثل آنا کارنینا، عشق را در جایی جستجو می کند که اصلا عاشقی در کار نیست و وقتی این را می فهمد که حسابی دیر شده و گند بالا آورده است و راهی جز خودکشی برایش نمانده. داستان با ازدواج شروع می شود و با مرگ تمام می شود و این وسط هم کلی توصیف هنرمندانه و جمله قصار درباره فرق ها و شباهت های عشق و حماقت می خواهیم


گتسبی بزرگ - اسکات فیتزجرالد

10 رمان عاشقانه ای که هر کس باید بخواند
۱۰ رمان عاشقانه‌ای که هر کس باید بخواند
 
این رمان برخلاف باقی کتاب های این فهرست که از همان اول کار میخکوبتان می کند، یک مشکل کوچک دارد؛ آن هم اینکه «گتسبی بزرگ» را اگر به عنوان یک داستان شاهکار دست بگیرید و توقع یک چیز فوق العاده را داشته باشید، متاسفانه رمان همین طور هی ناامیدتان می کند تا وقتی که به فصل آخر برسید و آنجاست که یکباره مات و مبهوت شکوه این داستان خواهید شد. برای اینکه نمک آن غافلگیری از بین نرود، قبل از خواندن رمان فیلمش را نبینید.

ما هم همین قدر می گوییم که جی گتسبی با اسم واقعی جیمز گست پسر جوان جاه طلب، بی سواد، رمانتیک و ماجراجویی است که بعد از جنگ جهانی اول توانسته با درجه افسری برای خودش میان اشراف نیویورک جایی دست و پا کند اما هنوز هم از درون غمگین است و نمادی به حساب می آید از نسل جوان هایی که از طرف بقیه درک نمی شوند و به قول نویسنده متعلق به «نسل از دست رفته» (یک چیزی معادل همان «نسل سوخته» خودمان) است. کافی است دل به کتاب بدهید و خودتان را توی شخصیت گتسبی ببینید و الی آخر.


دکتر ژیواگو - بوریس پاسترناک

10 رمان عاشقانه ای که هر کس باید بخواند
۱۰ رمان عاشقانه‌ای که هر کس باید بخواند

داستان زندگی یک پزشک شاعر به اسم یوری ژیواگو که در واقع داستان جامعه روسیه در نیمه اول قرن بیستم است. ژیواگو و همسرش تونیا، بعد از ازدواج در جریان جنگ جهانی از هم دور می افتند و باقی داستان، شرح تلاش این دو برای رسیدن دوباره به یکدیگر است.

پاسترناک 9 سال از عمرش را صرف نگارش این رمان کرد اما هیچ ناشر روسی حاضر نشد «دکتر ژیواگو» را چاپ کند و اولین چاپش در ایتالیا بود. می گفتند رنج های یک شاعر و معشوقه اش در برابر انقلاب بلشویکی چه ارزشی دارد.

وضع با اعلام او به عنوان برنده نوبل بدتر هم شد. کمونیست های خشمگین عقیده داشتند این حق شولوخف و «دن آرام» است که نوبل بگیرد تا جایی که پاسترناک مجبور شد از کمیته نوبل اعلام برائت کند. با این حال، هنوز هم تصویرهای رمان او از انقلاب ۱9۱۷، سال های گرسنگی، ازدواج دکتر ژیواگو و فرار او و همسرش به سیبری فوق العاده است.


یوگنی آنگین - الکساندر پوشکین

10 رمان عاشقانه ای که هر کس باید بخواند
۱۰ رمان عاشقانه‌ای که هر کس باید بخواند

یوگنی، بچه خرپولی است که وقتی عمویش می میرد، برای سرکشی به ثروت او به روستایی می رود و آنجا با دختر زیبایی به نام تاتیانا برخورد می کند که خواهر زن دوست شاعرش است. طبعتا تاتیانا هم دل به یوگنی می دهد و دلبسته او می شود اما یوگنی بعد از مدتی از تاتیانا سیر می شود و می رود سراغ خواهرش اولگا که زن همان شاعر است. سر همین با دوست شاعرش دوئل هم می کنند ولی اولگا هم خیلی زود از چشمش می افتد و می رود شهر پی عیاشی خودش.

تاتیانا هم بعد از مدتی چشم انتظاری، عاقبت ازدواج می کند و راهی سن پترزبورگ می شود. بعد از چند سال گذر یوگنی آنگین به سن پترزبورگ می افتد و تاتیانا را با همسرش می بیند و این بار که تاتیانا سر و وضع مرفهی پیدا کرده دوباره به او پیشنهاد می دهد. تاتیانا هم که پایبند خانواده است او را از خودش می راند. باقی داستان چیز دندانگیری ندارد اما تاتیانا، محبوب ترین زن بین کل آثار ادبی روسی می شد.


رنج های ورتر جوان - یوهان ولفگانگ گوته

10 رمان عاشقانه ای که هر کس باید بخواند
۱۰ رمان عاشقانه‌ای که هر کس باید بخواند
ورتر اشراف زاده جوانی است که بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه برای استراحت به شهر ییلاقی کوچکی آمده. او در یک میهمانی با شارلوت، دختر قاضی شهر آشنا می شود و یک دل نه صد دل عاشق او می شود.

شارلوت اما به مردی شریف (آلبرت) وعده داده شده است! مثلثی عشقی شکل می گیرد و همه چیز برای رنج کشیدن ورتر جوان آماده می شود و ...
 
این رمان (مثل «بابا لنگ دراز») در قالب نامه نوشته شده، نامه هایی که ورتر به دوستش ویلهلم می نویسد و در آن از حال و روز یک عاشق بینوا می گوید. خود گوته این کتابش را بیشتر از «فاوست» دوست داشت و می گویند ناپلئون عاشق این رمان بوده. شهرت کتاب در قرن هجدهم به اندازه ای بود که تا مدت ها مردان جوان به سبک ورتر لباس می پوشیدند و دختران به تقلید از شارلوت.
انتشار یافته: 35
در انتظار بررسی:6
Iran, Islamic Republic of
09:03 - 1398/04/05
ای کاش از بین این لیستتون یکم هم از کتاب های معاصر معرفی میکردید........کتابایی که گفتید رو تقریبا هر کتابخوان حرفه ای خونده
Iran, Islamic Republic of
12:58 - 1398/04/05
بلندی های بادگیر خوانندرو خسته میکنه
پاسخ ها
مونا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
منم دوست داشتم از دید دانای کل داستان تعریف بشه نه ندیمه
بدون نام
-
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۳
ن خسته نمی کنه اتفاقا من و پیگیر کرد ضعفش پایان بدشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۴
من اصلا به اندازه ای که تو همه لیستهای کتاب های عاشقانه تو
بهترین هاست ندیدمش ولی برام خسته کننده نبود با توجه به تعریف هایی که ازش دیده بودم نا امید کننده بود ولی خسته کننده به هیچ وجه
Iran, Islamic Republic of
17:37 - 1398/04/05
بار هستی میلان کوندرا فراموش کردین
خیلی کتاب قشنگیه.
پرنده خارزار هم قشنگه.
ولی آناکارنینا فوق العاده است .
Iran, Islamic Republic of
23:24 - 1398/04/05
فکر کنم اکثر افراد حداقل سه چهارتا از این کتابها رو خوندن
اما به نظرم دیدن فیلم ساخته شده از رمان قبل خوندنش باعث میشه دیگه خیلی لذت نبرید گرچه به نظرم غرور و تعصب فیلمش از کتابش بهت بود من خیلی حال نکردم با کتابش
Iran, Islamic Republic of
01:23 - 1398/04/06
گتسبی عالیه
هم کتابشو بخونید هم فیلمشو ببینید
Iran, Islamic Republic of
02:29 - 1398/04/06
والا آنا کارنینا،جین ایر،غرور و تعصب که بیخود بود حالا بقیشم بخونم ببینم چیه.ولی معمولا آثار بزرگ و معروف بیخودی اسم در کردن.من که هر اثر معروفی رو خوندم خوشم نیومد.اینا برای زمان خودشون که طرف مثلا تو زمستون یخ زده روسیه بدون هیچ وسیله سرگرم کننده ای بوده خوب بوده خب یه کتاب دوهزار صفحه ای کشدار که پر از شخصیت و اسم مختلف و داستان آبکیه و کل زمستون یا تابستون تموم نمیشه چیز جالبی بوده.خدایی برین جنگ و صلحو بخونین همرو قاطی میکنین وسط داستانش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۶
پس بهتره شما همون رمان های آبکی خودتو بخونی. وقتی نمیتونی این آثار رو درک کنی!!
مدعی العموم
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
مترجم و انتشارات کتاب هم مهمه، این کتابها در زبان اصلی شاهکار هستند. اما متاسفانه بعضی ترجمه ها کسل کننده و بی روح هستند
Iran, Islamic Republic of
03:26 - 1398/04/06
جین ایر، بلندی های بادگیر، و غرور و تعصب رو خوندم و از بین این سه کتاب، غرور و تعصب رو بهتون پیشنهاد می کنم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۳
منم عاشق غرور و تعصب بودم...به نظرم با خوندنش ، دیگه همه رمان های مزخرف اینترنتی از چشمتون میفته چون انگار کپی ای از این کتابه...
Iran, Islamic Republic of
12:41 - 1398/04/06
از بین اینا من فقط غرور و تعصب و خوندم که به نظرم قشنگ بود توصیه میکنم بعد این که خوندینش فیلم سینماییشم ببنید البته ادامش هم که توسط یه نویسنده دیگه نوشته شده وجود داره که نسبت به غرور و تعصب لحن احساسی تری داره خلاصه که مثل نوشته خود جین استین نمیشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۹
یخورده خاله زنکیه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۴
اگه منظورتون از ادامه پمبرلی هست که اون هم خود آستن نوشته
Iran, Islamic Republic of
22:13 - 1398/04/06
جای اسم رمان دزیره از آن ماری سلینکو واقعا خالیه
Iran, Islamic Republic of
00:29 - 1398/04/07
از این کتابها غرور وتعصب،اناکارنینا،بلندیهای بادگیر،جین ایر،گتسبی بزرگ وهفت جلد رمان در جستجوی زمان از دست رفته مارسل پروست رو خونده م.مارسل پروست عالیه،البته هر ۷ جلدش رو بخونید محشره من خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم واقعا شاهکاره
Germany
01:04 - 1398/04/07
بلندیهای بادگیر رو نمیشه رمان عاشقانه گفت.خیلی بی روح ،سرد و خسته کننده است...خریدم خوندم و از وقتی که برای خوندنش گذاشتم پشیمون شدم..بهترین رمان فقط برباد رفته مارگرت میچل..بارها خوندم و همیشه خوشم اومده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۲
منم کاملا هم نظرم با شما با اینکه یه کتابو چند بار نمیخونم ولی بعضی اوقات به بعصی از قسمتاش سر میزنم چون به وجدم میاره من اکثر این کتابارو خوندم و فکر میکنم هیچکودوم نه تو داستان نه تو فضا سازی نه تو روح داستان به پای برباد رفته نمیرسه
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1398/04/07
شما كه در هر مورد كل داستان رو لو داديد و لذت خوندن كتاب رو به شدت كاهش دادين! واقعا كه خيلي بي ملاحظه تشريف داريد
Iran, Islamic Republic of
20:19 - 1398/04/07
خوندن مادام بواري توصيه ميشه خيلي خوب دست مردا رو مي كنه كه چه موجوداتي هستند
Iran, Islamic Republic of
16:58 - 1398/04/14
این هارو که سه سال پیش هم گذاشته بودین
Iran, Islamic Republic of
02:20 - 1398/04/15
پس بر باد رفته چی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
23:56 - 1398/04/15
گتسبی خیلی زیباست...ولی چون من اول فیلمشو دیده بودم بعد کتاب رو خوندم تمام مدت قیافه دی کاپریو جلو چشام بود...انگار شخصیت های داستان رو فقط میتونستم شکل اونا تصور کنم
Iran, Islamic Republic of
00:13 - 1398/04/23
من اینایی که معرفی کردین نخوندم ولی بهترین رمان عاشقانه ای که خوندم خطای ستارگان بخت ما بود.و بیشتر از فیلمش خوشم اومد اسمش بخت پریشانه
Iran, Islamic Republic of
23:08 - 1398/05/10
هرکسی سلیقه خودش رو داره به نظرم که خووووب بود
United Arab Emirates
13:51 - 1398/06/16
آنا کارنینا وبلندی های بادگیر فوق العاده ن. غرور و تعصب هم خوب بود . اما وروسکی واقعا آنا رو دوست داشت درسته گذشته ی پرحاشیه ای داشت اما عاشق آنا بود... هرچند عشق اشتباهی بود ... در کل این سه تا کتاب فوق العاده ن.
Iran, Islamic Republic of
18:59 - 1398/09/18
من غرور و تعصبو خوندم که به نظرم بی نظیر بود. با اینکه یه رمان عاشقانه بود اما به اندازه صد تا کتاب در باب اخلاقیات به من یاد داد که قضاوت و پیش داوری نکنم. پیشنهاد میکنم همتون بخونینش
Iran, Islamic Republic of
23:16 - 1398/11/05
جمع تو کن تو ق ان با این رمانت
Iran, Islamic Republic of
15:33 - 1399/02/16
دنبال رمان خارجی هستم که سالها پیش تو کتابخانه خوندم اما الان فقط یکم ازش یادمه:
پسری که بعد مرگ پدرش وارث املاک خانواده اش میشه و پسره کلی برادرداشته همچنین یک برادر ناتنی و زن بابا که اونا رو اذیت میکنه خودش و برادر دیوانه اش
Iran, Islamic Republic of
15:29 - 1399/04/09
من اول فیلم غرور و تعصب رو دیدم و عاشقش شدم بعدم دنبال کتابش گشتم ولی از نظر من هر دو عالی بود ولی فیلمش خبلی بهتر بود چون اون حس همدردی رو به بیننده القا میکنه ومن وقتی فیلمشو دیدم واقعا با بعضی از صحنه هاش اشک ریختم خیلی خوب بود عاشقش شدم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج