پرفروش ترین فیلم ها در تابستان 2015
۲۵۱۰۱۴
۱۳ مهر ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۴
۱۲۲۰۵
کسانی که آمار فروش فیلم ها را دنبال می کردند، به هیچ وجه انتظار نداشتند که بعد از تنها دو سال بار دیگر سینمای جهان به روزهای اوجش بازگردد.
مجله اینترنتی برترین هاهفته نامه همشهری جوان - محمد طالبیان: کسانی که آمار فروش فیلم ها را دنبال می کردند، به هیچ وجه انتظار نداشتند که بعد از تنها دو سال بار دیگر سینمای جهان به روزهای اوجش بازگردد. در شرایطی که سال 2013 توانست میزبان پرفروش ترین تابستان تاریخ شود، امسال نیز مخاطب ها با حضور تعداد زیادی فیلم بیشتر به سمت گیشه ها کشیده شده و شرایطی را ایجاد کردند که تابستان امسال به عنوان دومین تابستان پرفروش تاریخ سینمای جهان شناخته شود.

البته شاید اگر آمار فروش جهانی را بررسی کنید به آماری متفاوت برسید، اما ملاک بررسی که در ادامه سعی داریم به آن بپردازیم، فروش فیلم های مختلف در بازه زمانی سه ماه تابستان است و البته تنها گیشه های آمریکا آمار دقیق تری در اختیار دارند. فیلم هایی همچون دینای ژوراسیک، دومین قسمت از انتقام جویان، ماموریت غیرممکن و دو انیمیشن موفق «پشت و رو» و مینیون ها توانستند در کنار ارتقاء سطحی فیلم های بلاک باستر به خوبی نظر مخاطب ها را جلب کرده و به فروش مناسبی دست پیدا کنند. در ادامه سعی کرده ایم به بررسی دقیق تر فیلم های اکران شده در تابستان و مقایسه آنها با سال های گذشته بپردازیم.

1- دنیای ژوراسیک

فروش جهانی: یک میلیارد و 656 میلیون دلار

فروش آمریکا: 649 میلیون دلار


پرفروش ترین فیلم ها در تابستان 2015

بیشتر کارشناس ها پیش از اکران دنیای ژوراسیک شانس کمی برای این فیلم در گیشه ها قائل بودند. هرچند موفقیت این اثر در سطح فیلمی میان رده از پیش ثابت شده بود، اما ساخته کالین ترورو توانست بسیاری از رکوردهای فروش را جا به جا کرده و فعلا به عنوان پرفروش ترین فیلم سال 2015 و البته سومین فیلم پرفروش تمام تاریخ شناخته شود.

جدیدترین قسمت از این مجموعه که توسط کمپانی یونیورسال اکران شد، مجموعا موفق به فروش یک میلیارد و 656 میلیون شده که حتی رکورد قسمت اول را ارتقا داد. بسیاری از منتقدها هرچند دنیای ژوراسیک را در سطح فیلمی خوب طبقه بندی کرده اند، اما دلیل اصلی فروش فوق العاده آن را گذشت زمان زیادی از عرضه قسمت پیشین این مجموعه یاد می کنند.

هرچند نسل مخاطب های این فیلم دیگر همان کسانی نیستند که سه قسمت اول را تجربه کردند، اما با اکران دوباره قسمت اول به صورت سه بعدی تعداد زیادی از مخاطب های سینمای جهان با این اثر آشنا شدند. ساخته اسپیلبرگ در اکران دوباره توانست فروش خود را به مرز یک میلیارد رسانده و شرایط را برای ساخت اثر جدید آماده کند.

نکته قابل توجه این است که کالین ترورو به عنوان کارگردان دنیای ژوراسیک پیش از ساخت این فیلم تنها اثری مستقل را ساخته بود که به شکل گسترده تر نیز اکران نشده بود و حالا در دومین فیلم خود توانسته یکی از پرفروش ترین های تاریخ را برای یونیورسال آماده کند.


2- انتقام جویان: عصر التران

فروش جهانی: یک میلیارد و 402 میلیون دلار

فروش آمریکا: 458 میلیون دلار


پرفروش ترین فیلم ها در تابستان 2015

در شرایطی که قسمت اول انتقام جویان به عنوان اثر پایانی فاز اول ساخته های مارول توانسته بود، فروشی معادل یک میلیارد و 500 میلیون دلار را تجربه کند، بسیاری انتظار داشتند که قسمت دوم رکورد فیلم اول را بشکند. انتقام جویان؛ عصر التران در شرایطی خود را به مرز یک میلیارد و 402 میلیونی رساند که تنها 458 میلیون آن مربوط به بازار آمریکا می شود.

به طور کلی تجربه چند سال اخیر نشان داده که مخاطب های آمریکایی توجه بیشتری به سطح کیفی فیلم ها داشته و در نهایت روی فروش کلی تاثیر چشمگیری دارند. حتی برای شرکت های تولیدکننده آمار فروش آمریکا با توجه به درصد پایین تر مالیات بیشتر اهمیت دارد.

در شرایطی مارول در تمامی پروژه های سینمایی خود سعی دارد، همواره ارتباط داستانی را در اولویت قرار دهد، جاس ودون، کارگردان انتقام جویان از این موضوع ناراضی بوده و مجبور به ایجاد تغییراتی در داستان شد. این تغییرات در نهایت کیفیت کار را پایین آوردند و تاثیر مستقیمی نیز روی فروش فیلم گذاشتند.

نکته قابل توجه این است که جاس ودون با تجربه چنین شرایطی حتی پیش از اکران قسمت دوم انتقام جویان خود را از ادامه کار کنار کشیده و برادران روسو که پیش از این قسمت دوم کاپیتان آمریکا را کارگردانی کرده بودند، خود را برای ساخت قسمت سوم که در دو بخش اکران می شود، آماده کردند.


3- مینیون ها

فروش جهانی: یک میلیارد و 80 میلیون دلار

فروش آمریکا: 331 میلیون دلار


پرفروش ترین فیلم ها در تابستان 2015

بدون شک مینیون ها اکنون نقش ماشین چاپ اسکناس را برای یونیورسال ایفا می کنند؛ شخصیت هایی که برای اولین بار با فیلم من نفرت انگیز در سال 2010 معرفی شدند، به یکباره مورد توجه جهانی قرار گرفتند و شرایط را برای فروش 970 میلیون دلاری قسمت دوم من نفرت انگیز نیز آماده کردند، مسوولان یونیورسال که از محبوبیت بالای مینیون ها خبردار شده بودند، تصمیم گرفتند بلافاصله همچون دیزین ودریم ورکز، فیلمی مستقل برای شخصیت های جانبی های خود آماده کنند.

مینیون ها هرچند در ابتدای اکران عملکرد خوبی نداشت، اما در نهایت توانست با حضور 70 روزه در گیشه ها، بعد از داستان اسباب بازی 3 تبدیل به دومین انیمیشن تاریخ شود که مرز فروش یک میلیاردی در جهان را پشت سر می گذارد. مینیون ها البته این روزها در کنار حضور قدرتمند در سینما تبدیل به برندی تجاری برای یونیورسال شده و محصولات مختلفی با طرح کاراکترهایش در بازارهای مختلف پیدا می شود.

مینیون ها در شرایطی توانست تبدیل به سومین فیلم پرفروش تابستان 2015 شود که رقیب مستقیم آن توسط پیکسار ساخته شده از دید منتقدها نیز به عنوان یکی از بهترین ساخته های این استودیو ساخته می شود.


4- پشت و رو

فروش جهانی: 747 میلیون دلار

فروش آمریکا: 351 میلیون دلار


پرفروش ترین فیلم ها در تابستان 2015

در شرایطی که بسیاری از طرفداران پیکسار اعتقاد داشتند این استودیوی انیمیشن سازی چند سالی است نتوانسته اثری در سطح و اندازه نام خود تولید کند، بالاخره نوبت به پشت و رو رسید که بار دیگر پیکسار را به اوج بازگرداند. فیلمی که از دید منتقدها بیشترین شانس را برای دریافت اسکار فیلم انیمیشن دارد، توانست در نهایت به عنوان اثری کاملا جدید شرایط خوبی را در گیشه ها تجربه کند.

هرچند پشت و رو با تعدادی از قدرتمندترین بلاک باسترهای امسال در یک بازه زمانی اکران شد، اما توانست به خصوص مخاطب های کم سن و سال را به خود جلب کند. نکته قابل توجه این است که پیکسار امسال برای اولین بار دو فیلم را در برنامه خود دارد، دایناسور خوب که ایده جالب توجهی داشته و قرار است دنیای با حضور پرجمعیت دایناسورها را روایت کند. در انتهای سال جاری میلادی اکران شده و به احتمال فراوان رقابت سختی را نیز با هفتمین قسمت از مجموعه فیلم های جنگ ستاره ای دارد؛ فیلمی که توانایی شکستن رکورد دنیای ژوراسیک را در اختیار دارد.


5- ماموریت غیرممکن 5

فروش جهانی: 614 میلیون دلار

فروش آمریکا: 189 میلیون دلار


پرفروش ترین فیلم ها در تابستان 2015

کریستوفر مک کوری که بسیاری او را کارگردان خوبی نمی دانستند، توانست بالاخره با ساخت پنجمین قسمت از مجموعه فیلم های ماموریت غیرممکن حداقل خود را به عنوان اکشن سازی خوب مطرح کند.

جدیدترین قسمت از این مجموعه، فرصت دیگری برای تام کروز بود که خود را به عنوان یکی از چهره های کهنه کار دنیای اکشن های گیشه ای ثابت کند؛ بازیگری که هر چند مرز 50 سالگی را رد کرده؛ اما همچنان بدلکاری فیلم هایش را خودش انجام داده و البته عملکرد درخشانی در این زمینه دارد. ماموریت غیرممکن 5 هرچند در مجموع عملکرد خوبی در گیشه های جهانی داشته، اما نتوانست فروش 209 و 215 میلیون دلاری قسمت های چهارم و دوم را در گیشه های آمریکا پشت سر بگذارد.

هرچند هنوز زمان برای افزایش فروش این اثر وجود دارد، اما فعلا ماموریت غیرممکن 5 چیزی حدود 90 میلیون دلار برای رسیدن به مجموع فروش جهانی قسمت چهارم فاصله دارد که توسط برد برد ساخته شد. ساخته مک کوری فعلا تنها 59 روز در گیشه ها حضور داشته و به احتمال فراوان می تواند با اتمام زمان اکرانش مرز 700 میلیون دلار را در بازار جهانی پشت سر بگذارد.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج