نقد سریال "ساختمان پزشکان"
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
سمپاشی امحا_1
لایکو_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 3
سمپاشی امحا_3
کتاب لند_3
لایکو_3
لایکو_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
سمپاشی امحا_4
سمپاشی امحا_2
لایکو_2
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۲۵۶۵
۱۶ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۵:۱۲
۳۰۴۳۶
بساط خنده و سرگرمی مهیا است
مجموعه طنز "ساختمان پزشکان" به کارگردانی سروش صحت تجربه‌ای قابل قبول، سرگرم‌کننده و مفرح در حوزه مجموعه‌های شبانه است.
یکی از نکاتی که می‌توان به استناد آن توانایی و مهارت یک کارگردان را سنجید، مقایسه اثر تازه او با تجربه‌های قبلی‌اش است، سروش صحت به شهادت آنچه تا امروز در "ساختمان پزشکان" اتفاق افتاده چند گام در حرفه‌اش پیش آمده است.

آنچه باعث می‌شود تجربه قبلی این نویسنده و بازیگر را ناموفق ارزیابی کنم، کاستی‌هایی بود که "چارخونه" داشت، صحت در "چارخونه" به عنوان کارگردان ردپایی از سلیقه و نگاهش باقی نگذاشته بود، هر بخش از مجموعه، اثری دیگر را تداعی می‌کرد، قصه‌ها و موقعیت‌ها تکراری بودند و زوج مریم امیر جلالی (با آن فریادهای گوشخراش) و حمید لولایی (با آن حرکت‌های همیشگی) جذابیتی برای مخاطب نداشتند."چارخونه" مجموعه‌ای برای فراموش کردن بود، تا انتظار تجربه بعدی سروش صحت را بکشیم، "ساختمان پزشکان" نسبت به "چارخونه" وجوه تمایز بسیاری دارد، تیم و ترکیب بازیگرانش تازه است و چقدر خوب که صحت مثل همه به سراغ مهران غفوریان، جواد رضویان، بهنوش بختیاری و نمونه‌هایی آشنا از این دست نرفته است.

چقدر خوب که چهره، حرکات و صدای بهنام تشکر، این قدر تازه است، جایی برای نمایش استعداد بیژن بنفشه‌خواه که سال‌ها است زیر سایه دیگران گم می‌شود وجود دارد و شقایق دهقان در نقشی قرار گرفته که فضایی تازه برای خلق شخصیتی شیرین و بامزه فراهم کرده است. هومن برق‌نورد که در این سال‌ها نشان داده مهارتی غریب در ایفای نقش‌های مثبت و منفی دارد، حضوری دلنشین و به اندازه انتظاری که از او وجود دارد، از خود نشان می‌دهد.

موفقیت مجموعه‌های شبانه به ترکیب بازیگران بسیار وابسته است، سروش صحت در این بخش با وجود فاصله گرفتن از کلیشه‌های این حوزه، که دیگر آزاردهنده شده توانسته فضایی تازه به "ساختمان پزشکان" بدهد، بخش دیگری از جذابیت مجموعه را تا امروز باید به حساب متن‌هایی نوشت که موقعیت‌هایی تازه برای خندیدن برای مخاطب خلق کرده‌اند.

انتخاب پزشکان برای شوخی و اشاره به مشکلاتی که ممکن است این گروه از جامعه داشته باشند، فضایی متفاوت با دیگر مجموعه‌های طنز در "ساختمان پزشکان" به وجود آورده، شوخی با حساسیت‌هایی که پزشکان در حرفه‌شان دارند، تاکیدهای مداوم نیما (بهنام تشکر) روی واژه دکتر، رقابت میان آنها و... جالب است.

طبیعی است که پزشکان هم مانند سایر مشاغل نسبت به این که نکات آشکار و پنهان حرفه‌شان در معرض دید و قضاوت قرار گرفته حساسیت نشان دهند، اما واقعیت این است که نوع نگاه صحت و نویسندگانش به مسائل پزشکی و جامعه پزشکی برخلاف جوسازی منفی که وجود دارد، توام با حلاوت است و نه با تمسخر. اتفاقا باید ردپای توهین و تحقیر مشاغل و قومیت‌های مختلف را در انبوه فیلم‌های کمدی و مجموعه‌های طنزی دید که برای خنداندن مخاطب به هر حیله‌ای متوسل می‌شوند.

اما گروه نویسندگان مجموعه "ساختمان پزشکان" و صحت تا اینجای کار برای خنداندن بیننده از هر طریقی استفاده نکردند و با نمایش جزئیات شیرین و بامزه از روابط خانوادگی و زندگی نیما افشار، بسیاری از رفتارهای خانوادگی و حرفه‌ای مرسوم را نقد کرده‌اند.

نقد تبعیض بین بچه‌ها (پدر و مادر نیما، ناصر را بیشتر از او دوست دارند)، حسادت حرفه‌ای میان همکاران، اختلاف‌های زن و شوهری که جوهر اصلی بسیاری از اتفاق‌ها در قصه است و محور آن نیما و نازنین (فرناز رهنما) هستند از امتیازهای مجموعه‌ای است که با فاصله از بسیاری مجموعه‌های شبانه سال‌های اخیر قرار دارد و البته مهم است که بتواند این مسیر را ادامه دهد و در هفته‌های بعد گرفتار شتاب در تولید متن و سهل‌انگاری در کارگردانی نشود.

روایت بخشی از قصه از طریق گفتار متن و فلاش بک در "ساختمان پزشکان" هوشمندانه بوده است، به ویژه در قسمت اول که نکاتی از شخصیت‌پردازی از طریق گفتار متن‌ به مخاطب منتقل می‌شد، در قسمت‌های بعد نویسنده و کارگردان کمتر به سراغ گفتار متن رفتند، اما هربار از این تمهید استفاده کرده‌اند، موفق بوده‌اند. فلاش‌بک‌ها هم بیشتر بار طنز دارند، به ویژه در بخش‌هایی که نیما می‌خواست ریشه مشکلاتش را در مورد رابطه‌اش با ناصر (هومن برق نورد) واکاوی و بیان کند.

شخصیت اصلی "ساختمان پزشکان" نیما افشار است، هر چند دیگر شخصیت‌ها هم حضوری پررنگ در قصه دارند و گاه همپای نیما می‌آیند، اما نیما محور قصه‌ها و ماجراها و نقطه تلاقی شخصیت‌های این مجموعه است، در بسیاری از مجموعه‌های طنز شخصیت‌ اصلی گرفتار مشکلات شخصیتی و روحی است، ساده لوح، تنبل، منفعت طلب و... است، بسیاری از شخصیت‌های مجموعه‌های طنز غیرعادی هستند، مجموعه‌ای از ویژگی‌های منفی و عادات ناپسند.

گویی که نمی‌شود از دل زندگی عادی و شخصیت‌های معمولی و خاکستری به موقعیت‌های طنز رسید، نیما افشار پزشک است، در کنار ضعف‌های شخصیتی امتیازهایی هم دارد و این ویژگی‌ها است که او را به نمونه‌ای قابل قبول تبدیل کرده، خسته شدیم از بس سازندگان مجموعه‌های طنز مجبورمان کردند به ضعف‌های جسمی و لهجه بازیگرها بخندیم، خسته شدیم از بس عادتمان دادند به حقارت‌ها لبخند بزنیم، آن قدر که فراموش کردیم طنز و کمدی می‌تواند در قالبی جذاب انتقاد کند و مخاطب را نسبت به آنچه اطرافش می‌گذرد هشیار کند، صحت در "ساختمان پزشکان" تا امروز تلاش کرده به طنز واقعی نزدیک شود.

منبع : مهرنیوز
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1390/03/18
با سلام
به نظر من این سریال در بین سریال های طنز جابگاه بهتری دارد و بازی تمام بازیگرها بخصوص خانم دهقان و آقای تشکر فوق العاده تاثیر گذار و عالی است.
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1390/03/21
سلام. در طنز ساختمان پزشکان بازی خانم شقایق دهقان فوق العاده است. به نظرم این طنز یک کار کاملا متفاوت و البته عالی.
Iran, Islamic Republic of
12:07 - 1390/03/22
ساختمان پزشکان واقعا خنده داره ....... شما هم حوصله دارین میشینین نقد میکنین
Iran, Islamic Republic of
22:12 - 1390/03/22
ساختمان پزشكان يك اثرتحميل شده به مخاطب تلويزيون ميباشدطرحي كه براي 35 قسمت نوشته شده روچطورميخوان در90قسمت بنويسن درضمن پست تخصصي محسن چگيني كه اسم تهيه كننده اين سريال رويدك ميكشه درخانه سينمادستيارتهيه كننده س.يك طنزنويس
Iran, Islamic Republic of
20:14 - 1390/04/14
واقعا میشینین این طنز مزخرف رو نگاه می کنین.
چقدر بیکارین...
Iran, Islamic Republic of
18:43 - 1390/04/22
به نظر اينجانب سريال ساختمان پزشكان براساس تفكري بي فرهنگ و بي هدف نوشته و ساخته شده است و چرا كه محتواي كلام و سخن در اين سريال بر اساس بي احترامي ، بي ادبي ،‌بي حيايي و بي عفتي است و در تمام اين داستان هجو گونه و بي سرو پا نمايان است رابطه بين افراد خانواده اعم از زن و شوهر ،‌والدين و فرزندان و حتي دوستان و همكاران در اين سريال هيچ ربطي به فرهنگ اصيل اسلامي و ايراني مردم كشورمان ندارد و بالعكس ضد فرهنگ دين مبين و كشور عزيزمان است
Iran, Islamic Republic of
16:30 - 1390/04/23
به نظر من این سریال فوق العادست و در اون گفتو گو هایی رو می بینیم که تا حالا در هیچ سریالی ندیده بودیم و کمی این سریال خط قرمز ها رو رد کرده و این باعث پر مخاطب شدن این سریال شده
Iran, Islamic Republic of
12:05 - 1390/04/25
از بابت تن صداها- گویش ها - رویش های کلامی بسیار جالب ، منحصر به فرد -دغدغه های اداری را خیلی زیبا به تصویر کشیده است. چهره های غیر تکراری و اگر هم چهره ها گاها تکراری می شوند ، واژه های غیر تکراری جایگزین آن می شوند.در کل گروه جالبی انتخاب شده است.مثلا مادر آقای دکتر تیپ جا افتاده ای برای مادر بودن این دو پسر دارد. در کل احساسات افراد مجموعه به تصویر کشیده شده ،انگار اجرای همه به نحوی بالانس شده است به طوری که هم خانوادگی و هم اداری و هم تلفیقی از خانوادگی واداری به چشم می خورد در آخر خیلی دوست دارم از آقای سروش صحت ایمیلی داشته باشم می خواهم برای چند ایده طنز با ایشان مشورت نمایم
Iran, Islamic Republic of
08:56 - 1390/05/06
خیلی فیلم بی شخصیتی بود
پاسخ ها
سحر
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۳
بی شخصیتی از خودته که حتی نفهمیدی سریال چی میخواد بگه|!!!!!!!!!!! واقعا برات متاسفم
Iran, Islamic Republic of
11:01 - 1391/04/13
این طنز خیلی طنز سیاسی بود .تازه ایده های روانشناسی خیلی زایدی هم داشت
Iran, Islamic Republic of
12:33 - 1396/03/22
بی‌شخصیت‌خودتی‌که‌این‌سریالو‌دیدی‌ومنظورشو‌نفهمیدی
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1396/03/22
ادب‌داشته‌باش‌‌بیشخصیت‌خودتی
Iran, Islamic Republic of
20:29 - 1396/04/07
سریال بسیارزیبایی بودازاقای صحت سپاس گزاری میکنم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
استخدام_1
بهمن پور_داخلی3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
بهمن پور_داخلی2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کیان برنا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222