7 مشکل دندان در حوالی 7 سالگی
۲۵۶۹۷۹
۰۱ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۲
۸۷۰۸۱
در برخی از موارد والدین هنگام رویش دندان های دائمی کودک متوجه درهم و کج بودن این دندان ها می شوند و این موضوع نگرانی های زیادی را برای آنها به وجود می آورد.
مجله اینترنتی برترین هاهفته نامه سلامت - دکتر مهکامه میرکریمی*: «دختر من 7 سال دارد. 2 دندان جلویی فک پایینش در حال درآمدن است اما هنوز دندان شیری اش نیفتاده. تغذیه دخترم خیلی خوب است و زیاد شیر می خورد. می گویند دلیل این تاخیر قوی بودن ریشه دندان است. آیا این حرف درست است؟ من باید چه کار کنم؟»

این یکی از پرسش هایی است که در خصوص مشکلات دهان و دندان کودکان به دست ما رسیده و در پاسخ به آن باید بگویم نگران نباشید و این مطلب را مطالعه کنید.

واقعیت این است که بیش از حد ماندن دندان شیری ربطی به مصرف زیاد شیر یا سایر مواد غذایی و دارویی توسط کودک ندارد بلکه به عوامل مختلفی از قبیل موقعیت جوانه دندان دائمی زیرین یا چسبندگی ناحیه ای از دندان شیری به بافت لثه یا استخوان بستگی دارد.

7 مشکل دندان در حوالی 7 سالگی

در برخی از موارد والدین هنگام رویش دندان های دائمی کودک متوجه درهم و کج بودن این دندان ها می شوند و این موضوع نگرانی های زیادی را برای آنها به وجود می آورد. از آنجایی که از 7-6 سالگی بررسی وضعیت رویش دندان های دائمی و میزان فضای موجود برای رویش این دندان ها ضروری است. در این مطلب به مشکل های رایج رویش دندان های دائمی خواهیم پرداخت.

1-  اول کدام دندان در می آید؟

حدود 7-6 سالگی 4 دندان دائمی در قدام فک پایین و 4 دندان آسیای اول دائمی در قسمت های خلفی فک بالا و پایین می رویند و روند رویش دندان های دائمی تا 12 سالگی ادامه خواهدداشت.

2- آیا سن رویش دندان ها در همه کودکان یکسان است؟

نه! سن دندانی کودکان در برخی از موارد با سن تقویمی آنها تفاوت دارد؛ به طوری که ممکن است زمان رویش دندان های کودک با همسالانش متفاوت باشد.

به طور تقریبی زمان رویش دندان های دائمی نسبت به زمان طبیعی تا 6 ماه طبیعی تلقی می شود.

3- وقتی دندان دائمی پشت دندان شیری در می آید، چه کار کرد؟

به طور کلی جوانه دندان های دائمی فک پایین در ناحیه قدام پشت دندان های شیری قرار دارد. به همین دلیل هنگامی که دندان های دائمی قدامی می رویند ابتدا در پشت دندان های شیری مشاهده می شوند و این وضعیت برای والدین ایجاد نگرانی می کند ولی به طور طبیعی دندان های شیری طی مدت کوتاهی به طور خود به خود خواهند افتاد و دندان دائمی با رشد فک و استخوان های اطراف دندان در محل درست خود قرار خواهد گرفت و در بیشتر موارد نیازی به کشیدن دندان های شیری نیست گرچه برای بررسی و راهنمایی بیشتر بهتر است در این زمان دندان پزشک کودک را معاینه کند.

7 مشکل دندان در حوالی 7 سالگی

4- اگر دندان شیری نیفتاد، چه؟

در برخی از کودکان بدون افتادن دندان شیری، دندان دائمی جایگزین می روید. در چنین مواردی بررسی دندان مذکور توسط دندان پزشک ضروری است. ممکن است برحسب صلاحدید دندان پزشک دندان شیری که بیش از حد باقی مانده کشیده شود یا در مواردی مثل ناحیه قدام فک پایین ممکن است دندان شیری برای افتادن خود به خود رها شود.

5- با دندان های دائمی نامرتب چه می توان کرد؟

در فک برخی از کودکان فضای کافی برای رویش دندان های دائمی وجود ندارد و از آنجایی که اندازه دندان های دائمی از دندان های شیری بزرگ تر است این دندان ها به صورت کج و در هم می رویند. در برخی از موارد با رشد فک و تغییرهای ایجادشده در استخوان های اطراف دندان ها این وضعیت به طور خود به خود برطرف یا بهتر می شود ولی گاهی نیز به مداخله ارتودنسی نیاز خواهدبود.

6- چه زمانی برای درمان ارتودنسی گودک مناسب است؟

اختلال های متعددی به مداخله ارتودنسی نیاز دارند. در بسیاری از این اختلال ها در سنین رشد با استفاده از دستگاه های متحرک ارتودنسی می توان تغییرهای مطلوبی در وضعیت دندان ها و فک کودک ایجاد کرد بنابراین توصیه می شود کودکان زمان رویش اولین دندان های دائمی یعنی حدود 7-6 سالگی از نظر وجود مشکل های احتمالی نیازمند درمان ارتودنسی، بررسی شوند.

7- دلایل نامنظم بودن دندان ها چیست؟

رویش نامرتب دندان ها، کج قرار گرفتن آنها یا مشکل های فک کودکان به دلایل مختلفی از قبیل ارث، ناهماهنگی اندازه دندان ها با فضای موجود در فک، برخی از بیماری های عمومی یا به دلیل از دست رفتن پیش از موعد دندان های شیری است. از آنجا که وجود دندان های شیری نقش مهمی در رویش درست دندان های دائمی دارد در صورت از دست رفتن هر یک از دندان های شیری به خصوص دندان های شیری خلفی باید به جای دندان شیری از دست رفته وسیله ای به نام فضا نگهدار قرار داد.

عادت های دهانی باید تا 4 سالگی ترک شود

برخی از عادت های دهانی مانند عادت مکیدن انگشت با استفاده از پستانک به مدت طولانی می توانند اختلال هایی در وضعیت فک ها و دندان ها ایجاد کنند بنابراین چنانچه کودک این عادت ها را بعد از 4 سالگی هم ادامه دهد مداخله دندان پزشک برای برطرف کردن این عادت ها با استفاده از روش های خاص و وسایل ارتودنسی ضروری است.

7 مشکل دندان در حوالی 7 سالگی

در غیر این صورت ممکن است مشکل هایی که نیازمند درمان های ارتودنسی پیچیده است به بیمار تحمیل می شود. لازم به ذکر است در سن کمتر از یک سالگی هیچ گونه تلاشی برای برطرف کردن عادت مکیدن انگشت نباید انجام گیرد.

*متخصص دندان پزشکی کودکان، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:4
Iran, Islamic Republic of
13:30 - 1397/02/08
پسر من یک ماه دندان های جلو فک بالاش افتاده یکیش دندان دایمی رگییده یکی دیگه هیچ اثري از دندان روي لثه نيست
چرا ?????
پاسخ ها
فاطیما
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
یه دلیلش اینه که به صورت مادرزادی اون دندون تو فک پسرتون شکل نگرفته برا همین جاش خالی مونده.به مرور زمان دندون نیش میاد جای اون دندون خالی رو میگیره که شما از الان باید ارتودنسی کنید و جای خالی دندون رشد نکرده رو ایمپلنت کنید.
Iran, Islamic Republic of
22:50 - 1397/05/11
دندون شیری دخترم و کشیدم ولی هنوز در نیومده دکتر ش گفت فضای کافی برای رویش نداره دندون کناریشو کشید چند هفته گذشته ولی هنوز اثری از دنونش نیست میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون
Iran, Islamic Republic of
10:02 - 1397/05/20
دختر من ۱۴ سالشه دندونش لق شده از کجا بفهمم شیریه یا داغمی؟
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1397/05/25
پسر من دندون دائم بالاش الان 5 ماهه که افتاده درنمیاد باید چیکار کنم
Iran, Islamic Republic of
16:14 - 1397/05/29
دندونای اصلی فک بالایی دخترم زرد رنگ رشد کردن
Iran, Islamic Republic of
20:08 - 1397/05/31
سلام دختر من توسن شش سالگے دندونش افتادہ حالا کہ رشد کردہ ھمہ چیزش خوبہ ولے نسبت ب دندوناے اولش زرد ترہ چرا اینجورے شدہ؟؟ دندوناے قبلیش سفیدن این جدیدہ یکم زرد چرا؟
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1397/07/18
یه‏ ‏خواهرزاده‏ ‏دارم‏ ‏هشت‏ ‏ساله‏ ‏ولی‏ ‏هنوز‏ ‏دندونای‏ ‏شیری‏ ‏فک‏ ‏پایینش‏ ‏رو‏ ‏در‏ ‏نیورده‏ ‏به‏ ‏غیر‏ ‏از‏ ‏دو‏ ‏تا‏ ‏تخت‏ ‏که‏ ‏معلوم‏ ‏نیست‏ ‏اونم‏ ‏شیریه‏ ‏یا‏ ‏دایمی‏ ‏و‏ ‏دندونای‏ ‏بالاییش‏ ‏هم‏ ‏همه‏ ‏خراب‏ ‏و‏ ‏ضعیفند‏ ‏کسی‏ ‏می‏ ‏دونه‏ ‏مشکل‏ ‏چیه‏ ‏خیلی‏ ‏دلم‏ ‏براش‏ ‏می‏ ‏سوزه‏ ‏تو‏ ‏رو‏ ‏خدا‏ ‏هر‏ ‏که‏ ‏هر‏ ‏چی‏ ‏می‏ ‏دونه‏ ‏بگه‏ ‏
Iran, Islamic Republic of
15:05 - 1397/08/01
سلام پسر من هم ۸ ساله شه بالا رو بردم کشیدم چون لق نمیشد حالا که کشیدم ۵ ماه هنوز در نیومده چیکار باید بکنم
Iran, Islamic Republic of
09:15 - 1397/10/01
پسر من ۵ سال و ۶ ماهشه دندون فک پایینش پشت دندون شیریش در اومده ولی دندون شیریش لق نشده مشکلش چیه.چرااا این قدر زود دندون اورده
Iran, Islamic Republic of
00:17 - 1397/10/13
سلام دختر من6سال و5ماهشه از اوایل مهر که به مدرسه رفته شبها توی خواب دندون قوروچه میکنه ومحکم دندونهاش روبه هم فشار میده تو این سه ماه چهارتا از دندوناش پوسیده شدن برای درمانش چیکارکنم
Iran, Islamic Republic of
21:50 - 1397/10/17
سلام پسرم دندانهای جلوشیری کشیدیم. ولی دندانهای قسمت بالا هنوز در نیومدمشگل چی آیا رشدمیکند
Iran, Islamic Republic of
12:45 - 1397/10/26
سلام دخترمن ۹سالشه ودندوناش خراب میشن میفتن دوباره در میان وباز خراب میشن میفتن علتش چیه
Iran, Islamic Republic of
19:19 - 1397/11/05
سلام دختر من 7سالشه تاحالا هیچ کدام از دنداناش نیوفتاده دندان جلوش هم به خاطر اهن پوسیده شده خواهش میکنم کمکم کنید
Iran, Islamic Republic of
10:59 - 1397/12/13
باسلام دخترم 6سال ونیمش هست دندون بالایش اوفتاده والان دندونی که باید در بیاد روی لثه اش مشخصه ولثه داره متورم وسیاه میشه چه کار باید براش انجام داد لطفا راهنمایی کنید ممنون
Iran, Islamic Republic of
10:59 - 1398/01/06
سلام پسر من ۷سالشه دوتا از دندونای جلوییش لق شده افتاده و به جاش دراومده ولی الان که ۶ماه از دراومدن دندوناش میگذره دوباره پشت همون دندونا دندون جدید نیش زده نمیدونم مشکل چیه
United Arab Emirates
00:10 - 1398/07/19
سلام پسرم ۶سال و ده ماهشه،دندوناش خیلی خراب بودن دوتا از اسیاباشو کشیدیم دوتا دیگشم خرابه باید کشیده بشه،چقد زمان میبره تا دندوناش رشد کنن؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
19:43 - 1398/09/17
سلام دندانهای جلویی پسرم بر اثر یک ضربه افتاده و هنوز دائمی در نیامده یک ماه شده چکار کنم؟
Iran, Islamic Republic of
23:39 - 1398/10/28
باسلام پسرمن13سال داردولی 2تا از دندانهای جلو دهانهنوز نیفتاده وعکس گرفتم اصلا ریشه دندان دایمی ندارد چکار باید بکنم. ممنونم.
Austria
23:25 - 1398/11/26
با سلام دخترم ۹سالشو تمام کرده دندون اصلی فک بالا سمت راستش خیلی خراب شده دکتر گفت عصب کشی میخواد به خواد هزینش میخوام بکشم آیا مشکلی پیش میاد؟؟لطفا راهنماییم کنید خیلی نگرانم
Iran, Islamic Republic of
10:08 - 1398/12/01
سلام پسرم کلاس اولیه دوتادندون جلوییش از بالا چند ماهه که افتاده ولی هنوز درنیامده میخواستم ببینم ایا مشکلی داره که دندوناش در نمیاد یا نه،؟
Iran, Islamic Republic of
17:55 - 1399/02/12
سلام پسر من یازده سالشه داندان خرگوشی جلوش شکسته اگه در بیارم در میاد ؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج