همایش بزرگ عزاداران حسینی در زنجان
۲۵۷۸۱۰
۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۱
۱۷۹۱۲
بار دیگر محرم و هشتمین روز عزای ابا عبدالله الحسین (ع) فرا رسید و زنجان و حسینیه اعظم غرق در ماتم و عزای شهیدان کربلا شده است.
خبرگزاری ایرنا: بار دیگر محرم و هشتمین روز عزای ابا عبدالله الحسین (ع) فرا رسید و زنجان و حسینیه اعظم غرق در ماتم و عزای شهیدان کربلا شده است.

امروز هشتم محرم، در میعادگاه عاشورایی هر سال، مردم زنجان بار دیگر همایشی در یادبود دست های وفادارترین برادر تاریخ برگزار می کنند.

امروز بزرگداشت بزرگ مردی است که تا آخرین نفس و آخرین قطره خون به پشتیبانی برادری ایستاد که می خواست حق را به پا کند.

زنجانیان هر سال در این میعادگاه با این بزرگ مرد ابراز عشق و ارادت می کنند و نشان می دهند که خون حسین(ع) جاری است و تا خون در بدن دارند و عشق شیعه بودن را در سر می پرورانند در این مسیر خواهند ایستاد.

هشتم محرم هر سال که فرا می رسد، زنجانیان همراه با هزاران مهمان ایرانی و خارجی، از مقابل مسجد 400 ساله حسینیه اعظم در خیابان فرودسی این شهر به سمت امامزاده سید ابراهیم(ع) حرکت می کنند و حین حرکت، در پاسخ چاوشی خوان که می گوید 'قولاری قلم' فریاد می زنند 'ابوالفضل'.

چاوشی می خواند 'هانسی گروهین به له مولاسی وار' و جمعیت در حالی که دست ها را به نشانه رجز خوانی برای دشمن به آسمان بلند می کنند فریاد می زنند 'شیعه لرین حضرت عباسی وار'.

امسال نیز همچون هر سال که حاج ولی الله کلامی، این شاعر پیر اهل بیت(ع)، شاه بیتی را انتخاب کرده است و مردم حاضر در این همایش بزرگ راس ساعت 14 امروز هشتم محرم، در حالی که 'مولاسینه دلداده دی ابوالفضل'، 'جاندان گیچوپ آزاده دی ابوالفضل'، را تکرار می کنند و به رسم هر سال بر سر و سینه خود می زنند از مسجد حسینیه اعظم خارج شدند و مسیر حرکت دسته را در پیش گرفتند.

مردم زنجان از همان ساعات اولیه صبح امروز در تدارک برگزاری این همایش عظیم حسینی بودند و با همراه داشتن قربانی ها، نذری ها، لباس عزاداری، لباس خادمی، راهی حسینیه شده اند تا این حرکت عظیم را پرشورتر از هر سال، بار دیگر برپا کنند.

سال گذشته همین حضور سبب شد تا سه میلیارد و 200 میلیون تومان نذری، نزدیک به هزار راس دام نذری و سه هزار و 500 خادم در کارنامه دسته عزاداری حسینیه اعظم به ثبت برسد.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج