دور نخست مذاكرات ايران و غرب پايان يافت
۲۵۸۸۶
۲۹ خرداد ۱۳۹۱ - ۱۴:۱۸
۴۷۳۷
کاترین اشتون و سعید جلیلی قرار بود در جریان ضیافت شامی در مسکو با یکدیگر دیدار کنند.
ايسنا :دور نخست مذاكرات ايران و گروه 1+5 در مسكو دقايقي پيش پايان يافت.

به گزارشبه مسكو، قرار است اين مذاكرات عصر امروز از سرگرفته شود.

پيش از اين يك منبع نزديك به تيم مذاكره كننده ايران از راهبرد سه گام ايران در مذاكرات روز نخست با 1+5 خبر داد.

اين ديپلمات نزديك به تيم مذاكره كننده ايران كه در ميان اعضاي هيات ايراني حضور دارد اظهار كرد: 1+5 با يك رهيافت منسجم از جانب ايران در مذاكرات مسكو روبرو خواهد شد.

وي گام نخست رهيافت ايران را انتقاد به برگزار نشدن نشست معاونان جليلي و اشتون دانست و افزود: تيم ايران برگزاري اين نشست را براي موفقيت و پيشرفت مذاكرات در مسكو موثر مي‌دانست و با توجه به برگزار نشدن آن معتقد است كه از سوي 1+5 فرصت‌سوزي شده است و به امكان موفقيت مذاكرات در مسكو آسيب زده است.

اين ديپلمات عضو هيات مذاكره كننده ايران گام دوم را ورود جدي و محتوايي ايران به بحث درباره محورهاي مدنظر 1+5 دانست و گفت: ايران پاسخ روشن و مستدل و مبتني بر ان‌پي‌تي براي پاسخ به پيشنهادها و درخواست‌هاي 1+5 به ايران آماده كرده است و به تفصيل براي 1+5 توضيح خواهد داد.

وي گام سوم را ارائه مجدد 5 محور پيشنهادي ايران به 1+5 اعلام كرد و گفت: ما مجددا پيشنهادات خود را به طور مفصل تبيين مي‌كنيم و اميدواريم 1+5 به تعهد خود براي بحث جدي درباره اين موارد آماده و پايبند باشد.

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان و رییس هیات مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته‌ای با ۱ + ۵ نيز پیش از ورود به مذاکرات گفت: این مذاکرات آزمونی است برای این که ببینیم 1+5 مخالف پیشرفت ایران هستند یا نه.

در همين حال سخنگوي كاترين اشتون در اظهاراتي حيرت‌انگيز ادعا كرد: در ان‌پي‌تي بحث واضحي مبني بر اينكه هر كشوري حق غني‌سازي داشته باشد نيامده است.

مايكل مان، سخنگوي كاترين اشتون، نماينده 1+5 در مذاكرات با ايران پس از ساعتي از آغاز نشست صبح مذاكرات ايران و 1+5 در محل حضور خبرنگاران در پاسخ به ايسنا، مبني بر اينكه ايران معتقد است 1+5 ابتدا بايد حق غني‌سازي را براي ايران به رسميت بشناسد و پس از آن حاضر است در چارچوب همكاري‌هاي متقابل درباره پيشنهادهاي 1+5 گفت‌وگو كند گفت: خير. اول بايد ايران به درخواست‌هاي 1+5 پاسخ دهد.

وي با بيان اين ادعا كه در ان‌پي‌تي بحث واضحي مبني بر اينكه هر كشوري حق غني‌سازي داشته باشد نيامده است افزود: در عين حال اولويت ما اين است كه ايران ابتدا به درخواست‌ها و پيشنهادات ما پاسخ دهد كه بر روي كاغذ به ايران ارائه شده است و آن توقف غني سازي 20 درصد ، خارج شدن مواد هسته‌يي تا غناي 20درصد كه تا كنون توليد شده است و بسته شدن سايت غني‌سازي فردو.

وي همچنين با بيان اين كه "اميدواريم ايران رويه‌اي جدي درباره دغدغه‌هاي دو طرف در مسكو داشته باشد" افزود: فعاليت‌هاي غني‌سازي ايران براساس قطعنامه‌هاي شوراي امنيت زير سوال است.

سخنگوي اشتون همچنين درباره ملاقات‌هاي دو جانبه ميان هيات ايران و 1+5 گفت: احتمالا مذاكرات جانبي فردا سه‌شنبه برگزار مي‌شود.

وي همچنين اظهار كرد:‌ مذاكراتي كه صبح امروز ساعت 11 به وقت محلي آغاز شده است ساعت 13 به وقت محلي در دور نخست پايان مي‌يابد.

مان درباره محتواي مذاكرات مسكو تاكيد كرد: قرار است در مسكو براساس آنچه در گفت‌وگوي تلفني اشتون وجليلي دوشنبه هفته گذشته صورت گرفته است صحبت شود.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه فكر مي‌كنيد تحريم‌ها ايران را وادار به عقب‌نشيني كند ادعا كرد: سياست تحريم سياست روشني است و واقعا جواب داده است.

سخنگوي اشتون ادامه داد: تحريم‌هاي اتحاديه اروپا درباره نفت ايران وجود دارد البته هميشه تحريم‌ها ممكن است راحت‌تر گرفته شوند چنانچه تغييرات واقعي صورت گيرد.

وي گفت:‌ در برابر هر قدمي، قدم متقابل برداشته مي‌شود. البته ما بايد آن قدم را به وضوح ببينيم؛ ما نمي‌خواهيم مذاكره براي مذاكره باشد.

سخنگوي اشتون تاكيد كرد: اينها مواردي است كه در گفت‌وگوي تلفني هفته گذشته جليلي و اشتون مرور شده است.

وي در پاسخ به اين سوال كه 1+5 در برابر احتمال تعليق غني‌سازي 20 درصد از سوي ايران چه پيشنهادي خواهد داشت گفت: ايران در مقابل در زمينه قطعات هواپيما و كمك به رآكتور تحقيقاتي تهران (تامين سوخت آن) كمك مي‌گيرد.

مذاکرات ایران و 1+5 در هوای آفتابی، اما سرد مسکو ساعت 11 به وقت محلی (11:30 به وقت تهران) در هتل "حلقه طلایی" آغاز شد.

این برای اولین بار است که مذاکرات ایران و 1+5 پس از آن که پرونده هسته‌یی ایران به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع شد در پایتخت یکی از کشورهای طرف مذاکره و تصويب كنندگان قطعنامه‌هاي ضد ايراني در شوراي امنيت سازمان ملل انجام می‌شود.

کاترین اشتون و سعید جلیلی قرار بود در جریان ضیافت شامی در مسکو با یکدیگر دیدار کنند.

این دیدار قرار بود به میزبانی سعید جلیلی در محل سفارت ایران در روسیه انجام شود كه انجام نشد.
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
16:07 - 1391/03/29
هیچ رقمه اونا نمیتونن قبول کنن !!!! حق مسلم هرکشوری هست که داخل خاک کشور خودش غنی سازی داشته باشه ولی متاسفانه اونا اصلا برنمیتابن که کشور ایران غنی سازی کنه...پس چه مذاکراتی میتونیم با اونا داشته باشیم در صورتی که اونا حتی قائل به حقوق اولیه ماهم نیستن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج