سال پرمخاطره برای سلامت مردم
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
ریزخور_1
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
دکتر نداف کرمانی 4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نداف کرمانی 2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۲۶۱۴
۱۷ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۸
۱۷۶۲۱
ابهام در تعرفه‌های درمانی
تعرفه‌های خدمات درمانی سال 90 سرانجام با افزایش 9.3 درصدی در بخش دولتی و رشد 7 درصدی در بخش غیردولتی اعلام شد. در حالی که پیش بینی می شد این افزایش با توجه به هدفمندی یارانه ها در کشور حداقل 20 درصد باشد. از همین رو کارشناسان حوزه سلامت معتقدند که امسال برای مردم و بیماران سال پرمخاطره ای است.
قبل از اینکه تعرفه های خدمات درمانی سال 90 در بخشهای دولتی و غیردولتی از سوی هیئت دولت تصویب و اعلام شود، پیش بینی و گمانه های کارشناسان و صاحب نظران حوزه سلامت این بود که تعرفه ها حداقل 20 درصد افزایش داشته باشد. البته این موضوع را مدیران وزارت بهداشت نیز به طور ضمنی تایید می کردند. اما آنچه سر انجام از سوی دولت اعلام شد، افزایش 9.3 درصدی در بخش دولتی و رشد 7 درصدی در بخش خصوصی بود.

این در حالی است که امسال اجرای برنامه هدفمندی یارانه ها باعث شده تعرفه حاملهای انرژی افزایش چشمگیری یابد. این موضوع به همراه افزایش قیمت جهانی تجهیزات پزشکی و نرخ تورم در داخل، دست به دست هم داده که مراکز درمانی با مشکلات و دشواریهای عدیده ای مواجه شوند که تبعات و آثار زیانبار این مشکلات متوجه مردم و بیماران خواهد شد.
 
در همین ارتباط دکتر حسن هویدا، رئیس انجمن پزشکان عمومی با تاکید بر اینکه تعیین تعرفه ‌های درمانی در بخشهای دولتی و خصوصی باید بر اساس واقعیتها باشد، گفت: تعرفه‌های درمان تعیین شده بر اساس چانه ‌زنی با دولت و بودجه نویسان جوابگوی نیازها نخواهد بود. اگر تعیین تعرفه بر این اساس‌ می‌توانست جوابگو باشد، بیمارستانها و مراکز درمانی دولتی مشکلی نداشتند.
 
وی با اسفبار خواندن خدماتی که در بخشهای دولتی به بیماران ارائه می شود، افزود: بخش دولتی همه ساله با بدهیهای کلان به بخش دارویی و پرداخت حقوق و مزایای کارکنان مواجه است. مردمی که دفترچه بیمه دارند باید بیش از 70 درصد هزینه خدمات درمانی را خود بپردازند و یا به بیمه‌های مکمل پناه ببرند.
 
از سوی دیگر، دکتر سیدحسن امامی رضوی معاون درمان وزارت بهداشت قبل از تصویب تعرفه های خدمات درمانی سال 90 در هیئت دولت، عنوان داشته بود که حداقل 27 درصد افزایش تعرفه ها در بخش دولتی را داشته باشیم و در همین حدود نیز برای بخش خصوصی رشد تعرفه در سال جاری صورت بگیرد.
 
اما بعد از اعلام تعرفه ها از سوی هیئت دولت، معاون وزیر بهداشت عنوان داشت که مابه التفاوت 27 درصد پیش بینی شده و 9 درصد اعلام شده را دولت به صورت یارانه به بیمارستانهای دولتی خواهد داد.
 
با این حال دکتر سیدامیرحسین قاضی‌زاده ، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه تعرفه های اعلام شده هنوز ماهیت قانونی ندارد، گفته است که بر اساس برنامه پنجم نخست باید سازمان بیمه پایه سلامت ایران تشکیل شود و مبتنی بر آن ترکیب شورای عالی بیمه تغییر کند. وقتی شورای عالی بیمه جدید تشکیل شود می‌تواند برای تصویب تعرفه‌ها مجوز داشته باشد البته دبیر آن وزارت بهداشت است اما وزارت بهداشت یا دولت به تنهایی نمی‌توانند تعرفه‌های دولتی و خصوصی را تعیین و اعلام کنند.
 
دکتر سیامک مره‌صدق ، یکی دیگر از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه در تعیین تعرفه‌ها باید بدانیم که میزان نرخ تورم در خدمات بهداشتی - درمانی از نرخ تورم در کشور بیشتر است، گفت: تا زمانی که مسئله اشتغال پزشکان بخش دولتی در بخش خصوصی به این شکل باشد و زمینه ‌های اجرایی مصوبه مجلس در مورد جداسازی پزشکان بخش خصوصی و دولتی فراهم نشده باشد و تا زمانی که پزشک خانواده به صورت کامل اجرایی نشود و سیستم ارجاع شکل کاملا علمی پیدا نکند و تا وقتی که بیمه‌ ها به علت پرداخت هزینه‌ خدمات پاراکلینیکی که خیلی از آنها اصلا نیازی به انجام ندارند تحت فشار هستند، خیلی از مشکلاتی که در زمینه درمان داریم حل نخواهد شد.
 
گزارشهای وزارت بهداشت نشان می دهد که در سال 88 حدود 27 هزار میلیارد تومان و در سال 89 کمی بیشتر از این رقم در حوزه سلامت هزینه شده که سهم دولت 12 هزار میلیارد بوده و بقیه از جیب مردم پرداخت شده است. این در حالی است که سهم حوزه سلامت از GDP باید بین 5.5 تا 6 درصد باشد.
 
معاون درمان وزارت بهداشت با انتقاد از اینکه سیاستگذاری در نظام سلامت به درستی تقسیم نشده است، عنوان کرده تا زمانی که این وضعیت پابرجا باشد واقعی شدن تعرفه ها اتفاق نمی افتد.
 
این در حالی است که بسیار از انجمنهای پزشکی کشور نسبت به تعطیلی مراکز طبی هشدار داده و تعرفه های غیرواقعی را علت اصلی بروز چنین مشکلاتی عنوان می کنند. به طوریکه چندی پیش خبری تعطیلی مراکز و مطبهای رادیولوژی مطرح بود و امروز تعطیلی 5 هزار آزمایشگاه تشخیص طبی عنوان می شود.
 
دکتر محمد صاحب الزمانی، دبیر شورای عالی نظام پزشکی کشور با بیان اینکه آزمایشگاههای تشخیص طبی سراسر کشور میلیاردها تومان از صندوق تامین اجتماعی طلب دارند در حالیکه بسیاری از آنها در تامین حقوق پرسنلی، فنی و تهیه تجهیزات روز ناتوان هستند.
 
به نظر می رسد با توجه به افزایشهای صورت گرفته در تعرفه های خدمات درمانی بخشهای خصوصی و دولتی، سهم مردم از پرداخت هزینه های درمانی در هاله ای از ابهام قرار داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
دکتر نائبی_3
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
پارسیس_فوتر ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
کلینیک النا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر