ایستگاه فضایی بین‌المللی ۱۵ ساله شد
۲۶۲۱۷۳
۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۹
۷۷۳۲
۱۵ سال از تاسیس ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌گذرد. در این مدت، انسان به کمک این ایستگاه دستاوردهای مهمی داشته است.
مجله دیجی کالا - زهرا غلامی: تاسیس ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) از سال ۱۹۹۸ میلادی در مدار نزدیک زمین آغاز شد. ماژول‌های روسی از طریق موشک‌های بدون سرنشین رسیدند و اجزا و قطعات آمریکایی هم با شاتل فضایی به این ایستگاه آورده شدند. اما در سال ۲۰۰۰، اولین گروه از نمایندگان بشر با فضاپیمای Soyuz برای زندگی به این قمر مصنوعی پا گذاشتند.

ایستگاه فضایی بین‌المللی ۱۵ ساله شد

از آن زمان، این ایستگاه حکم خانه‌ی انسان در فضا و یک ساختمان تحقیقاتی را برای فضانوردان و کیهان‌نوردان سازمان‌های فضایی داشته است؛ سازمان‌هایی از سراسر جهان که در ساختن آن نقش داشته‌اند، مثل سازمان‌های فضایی ناسا، روسیه، اروپا، ژاپن (JAXA) و کانادا. هر ماموریت معمولا شش ماه طول می‌کشد؛ و دانشمندان به منظور انجام آزمایش‌های علمی مثل کاشت سبزیجات، پرینت سه بعدی اشیا و مشاهده‌ی وضعیت حیوانات در فضا، به ISS می‌روند. آنها همچنین تعمیرات و نگه‌داری لازم را از تجهیزات و دستگاه‌ها انجام می‌دهند.

به لطف آزمایش‌هایی که در ایستگاه فضایی انجام شده، دانشمندان راه‌های جدیدی برای مبارزه‌ با بیماری‌ها، خالص کردن آب و انجام سونوگرافی فراصوتی از راه دور پیدا کردند. بعضی از آزمایش‌های مربوط به افزایش سرعت رشد سلول، به تولید واکسن‌های جدید و تکنولوژی‌های درمان سرطان منجر شد. همچنین تغییرات بدن فضانوردان درک بهتری از تحلیل ماهیچه و ناراحتی‌های قلبی به بشر ارایه داد. علاوه بر این، داده‌های جمع‌آوری شده به کمک فضانوردان، اثرات سفرهای فضایی طولانی مدت را بر قوه‌ی بینایی و تاثیر تنهایی و عزلت را بر روان انسان نشان دادند.

متاسفانه آینده‌ی ایستگاه فضایی بین‌المللی نامعلوم است. بودجه‌ی آن در سال ۲۰۲۴ به پایان خواهد رسید و بعید به نظر می‌رسد یک ایستگاه دیگر جای آن را بگیرد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج