نگرانی‌های عسگرپور از تلخی «نفس گرم»
۲۶۳۵۲۳
۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۱
۱۰۷۵۳ 
محمد مهدی عسگرپور می‌گوید: سریال «نفس گرم» به سبب پشت صحنه خوبی که داشت، یکی از لذت بخش‌ترین کارهای تلویزیونی‌اش است.
خبرگزاری ایسنا: این کارگردان که این شب‌ها سریالش را روی آنتن شبکه اول می‌بیند، اینگونه صحبت‌هایش را ادامه می‌دهد که «نفس گرم» از یک جهت‌ تلخ‌تر از سریال قبلی‌اش «شیدایی» است و این موضوع برایشان کمی نگران‌کننده است.

کارگردان سریال «نفس گرم» ابتدا در پاسخ به اینکه همانطور که در مصاحبه‌هایش اظهار کرده بود سریال سابقش «شیدایی» مثل شکلات تلخ است‌، آیا «نفس گرم» هم دارای این ویژگی خواهد بود؟ بیان کرد: «نفس گرم» از یک جهت‌هایی تلخ‌تر است.

نگرانی‌های عسگرپور از تلخی «نفس گرم» و راهکارهایش

 راستش را بخواهید این مساله کمی هم نگران‌کننده بود؛ چراکه این مجموعه در دوره‌ای در حال پخش است که مردم ما بیشتر به شادی احتیاج دارند.

 البته تلویزیون برای شاد کردن مردم برنامه‌های مفرحی هم دارد ولی من تمام تلاشم را کردم که تلخی این کار آزاردهنده نباشد؛ یعنی به گونه‌ای نباشد که این تلخی به مقداری روی بیننده اثر منفی بگذارد که بخواهد با کل کار ارتباطش را قطع کند؛ بنابراین تمام سعی‌ام را در این زمینه انجام دادم.

عسگرپور ادامه داد: به هر حال باید این تلخی در قصه «نفس گرم» وجود داشته باشد، تلخی‌هایی که در طول روز ممکن است ما با خیلی از آنها مواجه شویم و در زندگی روزمره خودمان و اطرافیانمان برایمان اتفاق بیفتد؛ بنابراین اصرارم این بود که حتما این تلخی در داستان وجود داشته باشد.

 منتهی در کنار این تلخی‌ها سعی کردم روابط دوست‌داشتنی‌ هم در کار شکل بگیرد و قصه‌های اصلی و فرعی‌مان به گونه‌ای پیش برود که دوست داشتن روابط آدم‌ها تاثیر خودش را بگذارد و در عین حال قصه پیچ و خم‌های خودش را داشته باشد.

مدیرعامل سابق خانه سینما در پاسخ به اینکه آیا در سریال «نفس گرم» این فرصت را داشتید تا آن‌طور که دلتان می‌خواهد کار را با ویژگی‌های یک کار سینمایی پیش ببرید و اینکه «نفس گرم» چقدر با کارهای قبلی‌تان در تلویزیون متفاوت‌ است؟

خاطرنشان کرد: سریال «نفس گرم» و سایر سریال‌هایم به لحاظ تولیدی خیلی تفاوتی ندارند. در این مجموعه تهیه‌کننده فهیمی بالای کار حضور داشت که لازم نبود ما سر هر موضوعی تفاهم جدید داشته باشیم، بلکه ما در این مجموعه یک تفاهم کلی داشتیم و خوشبختانه کار روی روال درستی پیش رفت.

 البته یک مشکل وجود داشت و آن هم این بود که در ابتدا این بحث مطرح بود که سریال «نفس گرم» به پخش در ماه رمضانی که گذشت برسد و قرار شد ما پیش تولید فشرده‌ای داشته باشیم.

 بنابراین مقدمات را به طور فشرده طی کردیم تا بتوانیم به سرعت کار تصویربرداری‌مان را آغاز کنیم اما زمانی که وارد مسیر تصویربرداری شدیم، مشخص بود که سریال به ماه رمضان نمی‌رسد.

 بنابراین روند تولیدمان حالت عادی پیدا کرد و ما با یک پیش تولید فشرده و یک تولید عادی، کار را پیش بردیم که به نظرم این مساله گاهی لطمه‌زننده است.

 یعنی اگر قرار است کاری به مقطعی نرسد، بهتر است که پیش تولید طبیعی داشته باشد ولی ما به دلیل اینکه مجموعا همه گروه توانستند به سرعت خودشان را به این وضعیت نزدیک کنند، کار حالت طبیعی پیدا کرد و تعداد روزهای تصویربرداری‌مان تقریبا شبیه همان چند سریالی بود که در تلویزیون کار کردم.

نگرانی‌های عسگرپور از تلخی «نفس گرم» و راهکارهایش

کارگردان سریال‌های «گل‌های گرمسیری»، «جراحت» و «شیدایی» همچنین بیان کرد: میانگین تصویربرداری‌مان در «نفس گرم» در طول روز تقریبا مثل کارهای قبلی‌ام بود و‌ آرامش خیلی خوبی هم در پشت صحنه حاکم بود.

به نظرم سریال «نفس گرم» نسبت به کارهای قبلی‌ام برای خود من یکی از کارهای لذت‌بخش بود؛ به دلیل اینکه پشت صحنه بسیار خوبی داشتیم و همه دوستان با ما همراه بودند.

یکی از تفاوت‌های «نفس گرم» نسبت به سایر کارهای تلویزیونی‌ام این بود که گروه بازیگرانمان در این کار بیشتر بود که به نظرم این مساله گاهی می‌تواند نگران‌کننده باشد؛ ضمن اینکه قصه هم یک قصه زنانه است.

 بنابراین ممکن است گاهی اوقات این نگرانی را به وجود بیاورد که ریتم کار را تحت‌الشعاع قرار بدهد ولی به نظرم این بخش هم خیلی خوب پیش رفت و همه چیز روی مدار طبیعی خودش انجام شد.

این کارگردان سینما و تلویزیون سپس در پاسخ به اینکه آیا ساخت سریال‌ها در مدت زمان کافی و به‌دور از شتابزدگی از رویکردهای جدید سازمان صداوسیماست؟

 گفت: این مساله بستگی به تیم سازنده دارد؛ یعنی گاهی اوقات تیم سازنده یک سرعت بیش از حد طبیعی را می‌پذیرند و خودشان این سرعت را دوست دارند و اساسا بیشتر راه دستشان است، البته گاهی هم ممکن است اینطور نباشد.

من هم اگر می‌گویم در کارمان حالت طبیعی داشتیم، حالت طبیعی‌مان هم بالاتر از حد متعارف تولید است، یعنی به عنوان مثال اگر قرار است در حالت متعارف کار حدودا روزی پنج دقیقه تصویربرداری شود ما برای یک سریال شاید بیش از هفت دقیقه و نیم کار کرده باشیم، بنابراین ما از حالت متعارف هم بالاتر بودیم ولی به نسبت برخی گروه‌هایی که سرعتشان بیش از این حد است، یک پدیده خاص است که گاهی تلویزیون خودش این شرایط را به وجود می‌آورد.

 تیم‌های سازنده هم خودشان شرایط را می‌پذیرند که حالا من وارد کیفیت‌ کارها نمی‌شوم ولی در این زمینه معتقدم یک عقد نانوشته‌ای وجود دارد برای اینکه کارها را با سرعت به روی آنتن برسانند.

نگرانی‌های عسگرپور از تلخی «نفس گرم» و راهکارهایش

کارگردان مجموعه «نفس گرم» در بخشی دیگر از گفت‌وگویش درباره‌ی کستی که برای کارش چیده و ظاهر شدن بازیگری چون مرجانه گلچین و سیما تیرانداز در نقشی متفاوت توضیح داد: برخی از بازیگرانی که در این سریال حضور دارند، این نوع کار را سال‌هاست که تجربه نکرده‌اند.

 به عنوان مثال خانم سیما تیرانداز، رامین راستاد و برخی بازیگرانمان که باید در این کار با لهجه کاشانی صحبت کنند و دیالوگ‌هایشان هم کم نیست و حجمش خیلی زیاد است، در نهایت این نوع داستان شکل جدیدی از تجربه برایشان می‌شود و حتی برای خود من هم ممکن است تجربه باشد. ما از قبل خیلی فرصت زیادی برای تمرین‌های طولانی نداشتیم.

 ضمن اینکه دورخوانی کارمان هم دیر شروع شد و فرصت زیادی نداشتیم ولی آن مقداری هم که فرصت داشتیم سعی کردیم با انرژی زیادی کار را انجام بدهیم و بازیگرانمان هم این همکاری را با ما داشتند و در دورخوانی‌ها حضور جدی پیدا کردند و خیلی سریع همدیگر را پیدا کردیم.

 خوشبختانه اتفاقی که می‌خواستیم افتاد ولی حالا باید ببینیم نتیجه کار چطور است؛ چراکه گاهی ممکن است ما معتقد باشیم در کارمان تجربه جدیدی داریم اما بینندگان این نگاه را نداشته باشند و یا اصلا برایشان مهم نباشد. به نظرم آنچه که تعیین‌کننده است خود کار است.

عسگرپور سپس به این پرسش که آیا از زمانی که برای پخش سریال «نفس گرم» در نظر گرفته شده است رضایت دارد؟

پاسخ مثبت داد و گفت: در مجموع به جز ابتدای کار که ما با یک شتاب پیش‌تولیدمان را پیش بردیم و پس از آن همه چیز حالت طبیعی خودش را گرفت و تفاهم بسیار خوبی میان سرگروه‌ها شکل گرفت، از تهیه‌کننده سریال گرفته تا بقیه دوستان همکاری خوبی می‌کردند و ما تقریبا هیچ مشکل خاصی نداشتیم.

 بنابراین از تایمی هم که برای پخش این سریال در دهه دوم محرم در نظر گرفته شده راضی هستیم.

نگرانی‌های عسگرپور از تلخی «نفس گرم» و راهکارهایش

این کارگردان سینما و تلویزیون در بخش انتهایی گفت‌وگوی خود در پاسخ به اینکه آیا رفتن از خانه سینما دلیلی برای فاصله گرفتنش از کارهای سینمایی شده است؟

 تصریح کرد: من سریال‌هایی مثل «جراحت» و «شیدایی» را در همان مقطعی که در خانه سینما بودم، ساختم. همچنین فیلم سینمایی «مهمان داریم» را هم برای سینما ساختم، بنابراین نه قصد دارم در حوزه تلویزیون بمانم و نه بالعکس.

چراکه قصد ندارم حوزه‌ای را برای مدتی انتخاب کنم و در حقیقت باید ببینیم شرایط چه می‌گوید. اگر به فیلمنامه خوبی در سینما برسم که شرایط ساخت خوبی هم داشته باشد، حتما انجام می‌دهم و برعکس اگر در تلویزیون هم این اتفاق بیفتد حتما کار می‌کنم و سعی نمی‌کنم خودم را محدود کنم.

عسگرپور اظهار کرد: ارتباطم با سینما و دوستانم در این حوزه فعلا ارتباط ادامه‌دار و دوست داشتنی‌ است و خوشبختانه مشکل خاصی ندارم. امیدوارم بینندگان، سریال «نفس گرم» را با صبر و حوصله ببینند.

سریال «نفس گرم» به تهیه‌کنندگی سید محمود رضوی تهیه شده است. این مجموعه هر شب ساعت 22 از شبکه اول به روی آنتن می‌رود و بازیگرانی چون مرجانه گلچین، رویا تیموریان، محمود پاک‌نیت، مریم بوبانی، حامد کمیلی، سیما تیرانداز، رامین راستاد، لیندا کیانی، نیلوفر خوش‌خلق، سید مهرداد ضیایی، فلور نظری و ... ایفای نقش کرده‌اند.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:48 - 1394/08/19
نبايد از بازيگر طنز واسه نقش اول خانم استفاده ميكرد هركار ميكنيم نميشه ارتباط برقرار كرد با سريال
Iran, Islamic Republic of
23:21 - 1394/08/19
واقعا نتیجه اعتماد زن به شوهرش اینه ؟ نشون دادین که مردها شایسته اعتماد زنهاشون نیستن چرا انقدر اصرار دارین زن رو تحقیر کنین خسته نشدین اینقدر از این فیلمها ساختین که زنهای بیچاره از شوهراشون رودست خوردن اخرشم حتما حاج خانوم شوهرشو ميبخشه ازش تقدیر میکنه خوب و خوش با هووش زندگی ميکنه تا کی قراره از زنها سواستفاده بشه از سادگيشون از احساساتشون از عاطفه شون از عشقشون
Iran, Islamic Republic of
10:43 - 1394/08/25
من برای طرزاندیشه کارگردان متاسفم. خاک بر سرت بااین فیلمنامه ضعیف تکراری
Iran, Islamic Republic of
23:30 - 1394/08/30
سلام...
اینکه ما کاشانی هستیم و اعتراضی نکردیم دلیلی بر رضایت ما نیس...
بهتر بود برای لهجه کاشانی از یک کارشناس استفاده میشد
و واقعیت مردم مومن ومهمان نواز کاشان نشان داده میشد نه صحنه هایی از دعوا بی مورد در خیابان ،همسر دوم شدن و....
Iran, Islamic Republic of
13:45 - 1394/09/09
واقعا کارگردان چه اصراری داشت که از لهجه کاشانی استفاده کند که لهجه زیبای کاشانی را به این شکل حرف بزنه.
به جای اینکه فرهنگ زیبای کاشان رو نشون بدین کاشانی رو فردی بی فرهنگ و دعوایی و اینکه از سر ناچاری همسر دوم میشود
اگه کاشانیها چیزی نمیگن از نجابت آنها هست
Iran, Islamic Republic of
06:59 - 1394/09/11
سلام. واقعاً دیگه تلویزیون ایران رکورد خیانت به زنارو شکسته بعد میگن فیلمای ماهواره خیانته. تو فیلما مردا دو تا زن دارن با همم زندگی میکنن
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1394/09/18
کارگردان محترم این فیلم صحبت با لهجه کاشانی توسط بسیاری از بازیگران و با حجم زیاد را به عنوان شکل جدیدی از تجربه بیان می کند . ای کاش برای این تجربه جدید حداقل چندروزی میهمان کاشانی ها می شدند و گشت و گزاری در کاشان داشتند!!!؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
08:10 - 1394/09/25
فیلم خیلی بی محتوایی بود. یعنی چی همسر دومو انقدر طبیعی نشون دادن. کدوم همسری میتونه همسر دومو تحمل کنه آخه آقایون خودشونو جای ی خانم بذارن. بنظر من ی مرد مومن هیچ وقت نمیتونه همسر دوم بگیره. لطفاً از ترویج همچین فیلمایی جلوگیری بشه, این فیلم توهین به نیمی از جامعس واقعاً به خانمها توهین شده. بعدشم آدم توی بحرانیترین مواقعم نمیتونه همسر دوم شدنو توجیح کنه. این کار دور از شعن انسانیه. خیلی فیلم بی محتوا بود .آخه حیف نبود حامد کمیلی تو این فیلم بازی کنه؟؟
Iran, Islamic Republic of
08:23 - 1394/09/25
به نظرمن فیلم تلخم میشه قشنگ باشه اما باید محتوا داشته باشه ی فیلم بود رو صرت خانمه اسید ریختن مرده خودشو به کوری زد چقدر محتوای فیلم قشنگ بود حالا ما که نفهمیدیم محتوای نفس گرم چی بود ترویج چن همسری؟؟!!یعنی مرد مومن 2تا زن داره!!!! امیدوارم چنین فیلمای بی ارزشی دیگه ساخته نشه
Iran, Islamic Republic of
18:16 - 1394/09/29
وقتی لهجه کاشونی سرتون نمیشه لطفافیلم نسازید واقعا که ابرو مارو بردید کاشان اینهمه خانه های قشنگ داره شما رفتید تو خونه خرابه های تهران فیلم بازی کردید بعد میگید کاشونه. بازم ماهواره نمیان شهرولهجه مردم رومسخره کنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج