رابطه صحیح بین عروس و خواهرشوهر
۲۶۵۹۸۴
۲۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۱
۵۵۷۶۲ 
با این توصیه ها می توانید با خواهر همسرتان رابطه ای دوستانه داشته باشید.
مجله زندگی ایده آل - زینب رئوفی: تقریبا بیشتر زوج‌ها در اوایل ازدواج دوست دارند که رابطه‌شان با خانواده همسر یکی از بهترین رابطه‌ها باشد اما در بسیاری از موارد همه چیز آن‌طور كه آنها دوست دارند پیش نمی‌رود و داستان همیشگی عروس و مادرشوهر و عروس و خواهرشوهر برای آنها هم تكرار می‌شود. مشكل بعضی از افراد این است كه در ارتباطاتشان انعطاف‌‌پذیر نیستند و یك شیوه خاص را در ارتباط برقرار كردن با همه آدم‌های زندگی‌شان به كار می‌برند. اما همه افراد از نظر ویژگی‌های شخصیتی تفاوت‌های زیادی با هم دارند.

در واقع جایگاه و نقش آنها در زندگی ما متفاوت است و برای پیش بردن یك رابطه سالم باید حتما این دو مولفه را در نظر داشت. رابطه برقرار كردن یك مهارت است كه می‌توان آن را یاد گرفت و بهبود بخشید. سیدحسن تقوی، روانشناس و مشاور خانواده درباره روش‌های برقراری رابطه صحیح بین عروس و خواهرشوهر به نكات مفیدی اشاره می‌كند كه در ادامه می‌خوانید.

خواهرشوهربازی

ارتباط سالم و موثر چیست؟

یك ارتباط سالم و موثر ارتباطی است كه در آن‌، زمینه رشد برای هر دو طرف فراهم شده باشد، آرامش هر دو طرف در آن رابطه حفظ شده باشد، حق هیچ‌یك از طرفین در آن ارتباط ضایع نشود و به حق و حقوق دیگران هم تجاوز نشده باشد.

در یك ارتباط سالم و موثر دو نفر هنگامی كه در كنار یكدیگر هستند شرایط شان اینگونه است:

*حس و حال خوبی دارند.

*احساس شور و نشاط می‌كنند.

احساس می‌كنند به داشته‌هایشان افزوده می‌شود.

* تعامل دارند.

* احساس بدهكار بودن و طلبكار بودن ندارند بلكه احساس می‌كنند در رابطه‌شان یك بده- بستان عاطفی اتفاق می‌افتد.

لزوم داشتن یك ارتباط خوب و سالم با خانواده همسر

وقتی شما با فردی ازدواج می‌كنید در واقع با او و خانواده‌اش وصلتی انجام داده‌اید. خانواده همسر هم جزیی از خانواده شما محسوب می‌شود؛ بنابراین برای اینكه بتوانید ارتباط خوب و عاشقانه خود را با همسرتان حفظ كنید باید با خانواده او هم ارتباط خوب و سالمی داشته باشید. همچنین به عكس؛ برای داشتن یك ارتباط خوب با خانواده همسر باید ابتدا یك رابطه خوب با همسرتان داشته باشید؛ اما  مادامی که با همسرتان مشکل دارید، نمی‌توانید با خانواده او یك رابطه عاطفی برقرار کنید. وقتی شما با همسرتان یك رابطه خوب برقرار می‌كنید در آینده در زندگی مشترك‌تان از یك منبع قوی و خوب به نام حمایت اجتماعی خانواده برخوردار خواهید بود.

حمایت اجتماعی خانواده‌ها در موقعیت‌های تنش‌زا، استرس‌زا و بحران‌های زندگی بهترین پناهگاه و مناسب‌ترین عامل كمك‌كننده است. هر چه شبكه ارتباطی ما پویاتر و غنی‌تر باشد و منابع حمایتی اجتماعی‌مان تقویت‌شده‌تر باشد، در چالش‌های زندگی و مواجهه با استرس‌ها و تنش‌های زندگی بهتر می‌توانیم عمل كنیم.

نقش مهم خواهرشوهر

معمولا مادرها در همه موارد نظر دخترهایشان را جویا می‌شوند؛ بنابراین می‌توان از خواهرشوهر به عنوان مشاور مادرشوهر یاد كرد؛پس وجود یك رابطه خوب بین عروس خانواده و خواهرشوهر در تحكیم پیوند عاطفی‌ای كه بین عروس و خانواده شوهر ایجاد می‌شود، می‌تواند تأثیرگذار باشد. اگر یك رابطه خوب، سالم و دوستانه با خواهرشوهرتان داشته باشید در ایجاد یك ارتباط خوب با سایر اعضای خانواده شوهر موفق‌تر خواهید بود و بالعكس. به عبارت دیگر خواهرشوهر به‌عنوان یك عضو كلیدی در خانواده شوهر اگر بخواهد، می‌تواند تنش‌ها را كاهش دهد، اسباب صلح را فراهم كند و برعكس می‌تواند فضای ارتباطی زوج جوان را تنش‌زا كند.

مرز بین دخالت  و حمایت را مشخص كنید

مرز بین دخالت و حمایت بسیار باریك است. برای اینكه رابطه بین خواهرشوهر و عروس شكرآب نشود، نباید صحبت‌ها، پیشنهادها و رفتارهایی كه به منظور حمایت ارائه می‌شود، دخالت تلقی شود. حمایت و نظارت جنبه مثبت دارد اما دخالت جنبه منفی دارد. هیچ‌كس دوست ندارد دیگری در اموری كه مربوط به اوست، دخالت كند اما مشكل زمانی شروع می‌شود كه دیگری قصد حمایت از شما را داشته و شما حمایت و كمك او را دخالت تلقی می‌کنید.

بیشتر خانواده‌ها قصد حمایت كردن از زوج‌های جوان را دارند اما متأسفانه در موارد بسیاری این پیشنهادات به‌عنوان دخالت برداشت می‌شود و سوءتفاهم‌ها و اختلافاتی را بین عروس و خانواده شوهر ایجاد می‌كند؛ مثلا خواهرشوهر برای حمایت از برادر و همسر جوانش پیشنهادی ارائه می‌دهد اما شما از آن برآشفته می‌شوید و گمان می‌كنید كه او در كارهای شما دخالت می‌كند. حالا از كجا باید فهمید كدام دسته از پیشنهادها جنبه حمایتی دارد و كدام‌یك دخالت محسوب می‌شود؟

به‌عنوان مثال شما خواهرشوهرتان را دعوت كرده‌اید منزل‌تان. صحبت از مشكلات اقتصادی و گرانی می‌شود و همسرتان می‌گوید كه فلان روز برای خرید میوه فلان مقدار هزینه كردیم. خواهرشوهرتان پیشنهاد می‌دهد كه از فلان میدان میوه و تره‌بار اگر خرید كنید كیفیت میوه‌هایش خوب و قیمت‌ها مناسب است. ممكن است شما این پیشنهاد را دخالت برداشت كنید اما او با این پیشنهاد خواسته تجربه‌ای را كه در این زمینه دارد در اختیار شما به‌عنوان یك زوج جوان قرار بدهد.

احترام مهم‌تر از صمیمیت است

عروس و خواهرشوهر باید مرز بین صمیمیت، اقتدار و احترام را از هم تفكیك و در روابط‌شان آن را رعایت كنند. احترام گذاشتن به یكدیگر در رابطه عروس و خواهرشوهر بیشتر از دوست داشتن و صمیمی شدن اهمیت دارد؛ بنابراین در درجه اول به عقاید، سلیقه ها و تفكرات همدیگر احترام بگذارید. درواقع به جای اینكه صمیمیت و احساسات را در رابطه‌تان تقویت كنید، ابتدا ستون‌های احترام را در رابطه‌تان بنا كنید و بعد اگر توانستید و شرایط به شما اجازه داد با رعایت حد و حدود یكدیگر دوستی‌ها و صمیمیت‌ها را افزایش دهید.

خواهرشوهربازی

نظارت است یا کنترل؟

مرز بین نظارت و كنترل هم بسیار باریك است. در موارد زیادی هم دیده‌ می‌شود كه خانواده‌ها قصد نظارت بر امور زوجین جوان را دارند اما آنها به اشتباه برداشت می‌كنند كه خانواده قصد دارد آنها را كنترل كند؛ به‌عنوان مثال زوج جوانی قصد دارند برای ماه عسل به فلان شهر سفر كنند، شما هم به‌عنوان خواهرشوهر به‌تازگی به آنجا سفر كرده‌اید اما به این نتیجه رسیده‌اید که سفر به آن شهر خیلی مناسب نیست و اگر به شهر دیگری بروند بیشتر به آنها خوش خواهد گذشت.

اگر شما پیشنهادتان را بدهید و دلایل‌ خود را بیان كنید اما در نهایت تصمیم‌گیری را به خودشان بسپارید، پس شما نقش نظارتی دارید اما اگر تمام تلاش‌تان این باشد كه با آنها مخالفت كنید، نظر آنها را برگردانید و حرف خودتان را به كرسی بنشانید، احتمال اینكه عروس‌تان این‌گونه برداشت كند كه شما قصد كنترل كردن آنها را دارید، بسیار است.  شما نظرتان را بگویید و پیشنهادتان را بدهید؛ اگر آنها بسته به عقاید و سلایق‌شان دوست داشته باشند آن را اعمال می‌كنند؛ اگر نه شما به‌عنوان یكی از اعضای دلسوز خانواده وظیفه خود را انجام داده‌اید.

تو نیكی می‌كن و در دجله انداز

شخصی كه قصد نظارت و حمایت دارد نظر می‌دهد، توصیه می‌كند، پیشنهاد می‌دهد اما انتظار ندارد كه حتما نظر او اعمال شود؛ بنابراین اگر شما به‌ عنوان خواهرشوهر قصد حمایت از برادر جوان و همسرش را دارید و می‌خواهید تجربه‌تان را در اختیار آنها قرار دهید، باید به همین توصیه و پیشنهاد ساده اكتفا كنید؛ یعنی اگر آنها به پیشنهاد شما عمل نكردند و شما ناراحت و با آنها سرسنگین شدید و تصمیم گرفتید دیگر در هیچ موردی كه مربوط به آنهاست هیچ نظری ندهید یا آنها را بازخواست كردید، پس شما قصد دخالت داشتید. اگر دوست دارید به‌عنوان خواهرشوهر رابطه‌ای دوستانه، محترمانه و صمیمانه با عروس‌تان داشته باشید سعی كنید رفتارها و گفتارهای حمایتی‌تان به‌گونه‌ای باشد كه دخالت برداشت نشود.

چند نكته كلیدی

-   عروس و خواهرشوهر در ابتدای ارتباط باید بدون هیچ چشم‌داشتی به همدیگر محبت كنند تا دوستی و صمیمیت بین‌شان ایجاد شود.

-   خواهرشوهرها نباید بین عروس‌های خانواده تبعیض قائل شوند.

-   رازهای شخصی و خصوصی‌تان را ترجیحا با یكدیگر مطرح نكنید.

-   در مكالمات‌تان درباره مسائل كلی و روزمره و مسائلی كه مربوط به خودتان است، صحبت كنید.

-   در حضور جمع از یكدیگر تعریف و تمجید كنید.

-   هرگز بدگویی شوهرتان را پیش خواهرش نكنید.

-   از همسر برادر پیش برادرتان گلایه نكنید.

-   در حضور جمع از یكدیگر انتقاد نكنید.

-   اگر با خواهرشوهرتان مشكلی دارید بدگویی او را پیش مادرش نكنید.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:23 - 1394/08/24
من در آستانه ازدواج هستم و 2تا خواهر شوهر دارم مطلبتون خیلی مفید بود و مرسی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
بی چاره
Iran, Islamic Republic of
17:18 - 1394/08/24
مردم دنیا دارن تو علم و ثروت پیشرفت میکنین اونوقت ما هنووووووز مهمترین دغدغه مون اینه که چه جوری با خواهرشوهرو مادرشوهرو عروسمون برخورد کنیم که دعوا نشه.حالم ازین خاله زنک بازیا بهم میخوره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
خاله زنک بازی؟!؟ مشکل ما اینه نه اطلاع داریم. حرف زیاد میزنیم ادعامونم میشه. همون مردم دنیا ینگشون آمریکا باید بدونی که این مسئله بشدت زیاد و بغرنجه. مردمی که توی آمریکا موفقن اکثرشون از خانواده ها هستن و این مسائل توشون زیاده. این فیلم ها رو نبنین اینجوری جوگیر میشی از یکی که باهاشون زندگی کرده بپرس.
بدون نام
United Arab Emirates
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۴
خو شما چرا نرفتی مطلب علمی بخونی و پیشرفت کنی. چرا مطلب خاله زنگ میخوری؟
Canada
22:12 - 1394/08/24
بسیار عالی بود و پر از مطالب کلیدی
درضمن همین مطالب کوچک و پیش پا افتاده از نظر بعضیها خیله نقش مهم و کلیدی چه در یک خانواده چه در اجتماع چه در دنیا ، بازی میکنند.
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1394/08/25
تنها راهش عاقل بودن پسر هستش- این روشهای شما کارساز نیس- پسر اگه عقل داشته باشه میتونه با زرنگی رابطه خواهرشو و خانومشو متعادل پیش ببره -همه ی حساسیت هارو پسرا با برخوردهای غلطشون به وجود میارن.
پاسخ ها
مژگان
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۸
موافقم . همه چی بستگی به شوهر آدم داره ...
Iran, Islamic Republic of
09:59 - 1394/08/26
عالی بود ممنون . چون ما ایرانی ها تو برقراری اتباط خیلی ضعف داریم . یا خیلی صمیمی میشیم و همه چیز رو تعریف میکنیم و بعد پشیمون میشیم و یا شمشیر از رو میبندیم .
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1394/08/26
اگر با خواهرشوهرتان مشكلی دارید بدگویی او را پیش مادرش نكنید!!!!! مگه از جونمون سیر شدیم!!!
Germany
16:41 - 1394/08/26
مگه هنوز با فرهنگ و آداب مربوط به قرون وسطی زندگی می کنیم!! هنوز مردم درگیر این مسائل هستند؟!!!
Iran, Islamic Republic of
11:43 - 1395/07/29
این جور چیزا هنوزم هست و به شدت تو خانواده شوهر من مخصوصا خیلی خواهرشوهرام و جاریام سطح پایین فکر میکنن متاسفانه خودشیرینی و ازین کارا به نظر من که اصلا لازم نیست خیلیم مسخرس خودتون باشین و از همه مهم تر اینکه همه چیز بستگی به شوهرتون داره شما هیچ وقت رو در رو از خانواده شوهرتون گلایه نکنین به شوهرتون بگین بره بگه تا روتون به هم باز نشه
Iran, Islamic Republic of
17:20 - 1395/12/02
سلام. والا خواهرشوهرم پدرمودرآورده نمیدونم دیگه چیکارکنم .هرکاری میکنم بازم باهام خوب نیست
Iran, Islamic Republic of
19:01 - 1396/05/03
من خیلی به خواهر شوهرم حسادت می کنم چون اون داره دانشگاه ميره و من نميرم در ضمن قبلا که کلاس رانندگی هم میرفت به او حسادت میکردم و زود ثبت نام کردم و رانندگی را یاد گرفتم .من به خاطر حسادتم پیش روان شناس ميرم در ضمن به همه خانم ها پیشنهاد میکنم که پیش دکتر زنان یا پیش ماما هم بروند چون اختلالات هورمونی هم باعث بی حوصلگی میشود.
Iran, Islamic Republic of
01:35 - 1396/09/07
من یه زن داداش خیلی حسود دارم چکار کنم باهاش جرات ندارم چیری بخرم
Iran, Islamic Republic of
05:31 - 1396/09/27
خواهر شوهر يعني مايه دردسر وسلام
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1396/10/30
این مسائل حتی تحت شرایطی که خیلی محتاط عمل میکنی بازم پیش میاد. باید نسبت بهش بی تفاوت بود زندگی آروم خودت رو بخاطر ی سری ادم های بی خاصیت آشفته نکنی. من خواهر شوهرم خیلی بده بخاطر اینکه از من بدش میاد روابطم رو با خانواده همسرم شکراب میکنه با بدگویی وگرنه با مادرشوهرم اصلا مشکلی ندارم. بی محلی بهترین راهه.
Iran, Islamic Republic of
18:31 - 1396/11/26
مادرشوهر و خواهرشوهرای من جرو بیشعورترین ادمان.هرکاری میکنم بهم گیر گیدن از ناخن کاشتن تا خوابیدن.حالا پسرشونم همچین مالی نیستا
Iran, Islamic Republic of
23:56 - 1396/12/17
سلام دوستان ببخشید من یک سوال دارم ؟من یه خواهر شوهر دارم شونزده سالشه خوانوادش میگن تو سنه بدیه و الان چند روزه بینه ما شکر آب شده ینی در کل یه هفته حالش خوبه یه هفته حالش بده و من فعلا با خانواده همسرم زندگی میکنم و خیلی واقعا رو مخه از صبح تا شب غر میزنه و وقتی من براش نفعی داشته باشم میاد طرفم و اینکه من نمیدونم چگونه باهاش رفتار کنم خیلی خسته کنندس لطفا راهنمایی کنین.
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1396/12/22
خواهر شوهرمنم وقتی نامزدم بودیم از اوایل جلوی فامیلاش منو خراب میکرد ولی فامیلاش چون میدونن چه ادمیه زیاد بهش بها نمیدن ک در مورد من حرف. بزنه اون شوهرش زیاد نمیزاره بره با کسی بیرون وقتی میبینه من میرم میسوزه ومیاد پیش شوهرم بدگویی میکنه.هروقت با من لج میشد تو دوران نامزدی خودشو بیشتر ب شوهرم میچسبوند ودست مینداخت رو پاش و مثلا خودشو شیرین کنه اون از اینکه یکی بامن خوبه رنج میبره یکی ازم خوبی بگه حسادت میکنه الانم قیافه میگیره منم تا الان چیزی نمیگفتم هروقت قیافه میگرفت من میرغتم سمتش ولی الان ک قیافه میگیره منم قیافه میگیرم در حد سلام فقط همین الان مطمئنم داره میسوزه منم رابطمو با شوهرم بهتر از قبل کردم خدا روشکر تا ببینه حرص بخوره...بنظرم این بهترین راهه ب شوهرتون محبت کنین و شوهرتونم یاد میگیره محبت کنه اینجوری دیگه عادت میکنه همیشه محبت کنه بهتون حتی پیش خونوادش.
Iran, Islamic Republic of
22:53 - 1397/04/17
اره خستگی داره بخوای مدارا کنی باشون
Iran, Islamic Republic of
02:02 - 1397/09/06
س وای چه خواهر شوهرایی شما دارین خواهر شوهر های من واقعا ماهن اصلا کاری به کارم ندارم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج