الهام بخش «بازی تاج و تخت» کیست؟
۲۶۹۳۸۱
۰۳ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۵
۱۰۰۵۳
مارتين ضمن تاكيد بر اينكه "ارباب حلقه‌ها" منبع الهام مهمي در حرفه اوست مي‌گويد نويسنده كاميك بوك آمريكايي، استن لي براي رسيدن به يك سبك نوشتاري مشخص و متمايز بيش از تالكين بر رو تاثير گذاشته است.
7 فاز: جرج آر.آر مارتين از بزرگترين منبع الهام خود مي‌گويد؛ ممكن است غافلگير شويد، او از تالكين صحبت نمي‌كند. مارتين همچنين در گفتگوي اخيرش با بي‌بي‌سي از سبك نويسندگي‌اش گفته است.

جرج آر.آر مارتين در مصاحبه‌اي كه در فستيوال كتاب ادينبرگ انجام شد مي‌گويد: "اولين كلماتي كه بر روي كاغذ آوردم در ستون نامه‌هاي شماره "چهار شگفت‌انگيز" مجله كاميك مارول چاپ شدند." نويسنده مجموعه فانتزي "نغمه يخ و آتش" كه از او به عنوان تالكين آمريكايي ياد مي‌كنند در ادامه اين گفتگو از قهرماني ياد مي‌كند كه بيش‌ از هركس بر سبك نوشتاري او تاثير گذاشته. مارتين ضمن تاكيد بر اينكه "ارباب حلقه‌ها" منبع الهام مهمي در حرفه اوست مي‌گويد نويسنده كاميك بوك آمريكايي، استن لي براي رسيدن به يك سبك نوشتاري مشخص و متمايز بيش از تالكين بر رو تاثير گذاشته است.

"آن زمان كاميك‌بوكي كه بر دنياي كاميك‌ها سلطنت مي‌كرد دي‌سي بود كه ماجراهايش در يك مسير دايره‌وار حركت مي‌كردند، سوپرمن و بتمن وارد يك ماجرا مي‌شدند و در پايان آن دقيقا به نقطه‌اي مي‌رسيدند كه از آن‌جا شروع كرده بودند. در مقابل آن كاراكترهاي مارول مدام در حال تغيير بودند. برخلاف كاميك‌هاي دي‌سي كه همگي در آن راحت بودند و قهرمان‌ها به يكديگر علاقه‌مند بودند، استن لي مفهموم تازه‌اي از كاراكترسازي را معرفي كرد و حتي به خاصيتي خاكستري در برخي از كاراكترهايش رسيد." رمان‌هاي فانتزي مارتين كه در شبكه اچ‌بي‌او در قالب سريال "بازي تاج و تخت" به اقتباس تلويزيوني درآمده‌اند، كاراكترهاي پيچيده‌اي را به نمايش مي‌گذارد كه از درگيري‌هاي تماما سياه يا سفيد ميان خير و شر خودداري مي‌كنند.

مارتين در طي اين گفتگو در فستيوال كتاب ادينبرگ از كاراكتر واندر من در ميان گروه اونجرز صحبت مي‌كند: "زماني فرا مي‌رسد كه او بايد به گروه خيانت كند اما به قدري دلبسته آن‌ها شده كه نمي‌تواند خودش را راضي كند تا به عنوان يك جاسوس طبق وظايف‌اش عمل كند. او خودش را قرباني مي‌كند و آخر آن شماره مي‌ميرد." بسياري از نامه‌هاي مارتين كه در آن‌ها به تحسين و ستايش استن لي پرداخته در شماره‌هاي مختلف مارول به چاپ رسيدند. در نامه‌اي ديگر كه در شماره سال 1961 "چهار شگفت‌انگيز" مارول چاپ شد مارتين 13 ساله مي‌پرسد: "در چه مجله كاميك ديگري مي‌توانيد چيزهايي مثل سقوط يك قهرمان به كانال فاضلاب، قهرمان زني كه يك اسباب‌بازي‌ساز را با يك جنايت‌كار اشتباه مي‌گيرد و رييس جمهور آمريكا كه كنفرانسي تعيين‌كننده را براي شب‌به‌خير گفتن به دخترش ترك مي‌كند، ببينيد؟"

مارتين در ادامه مي‌گويد: "شايد استن لي بزرگترين منبع الهام من در ادبيات باشد، حتي بيشتر از شكسپير يا تالكين."
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج