لیست ممنوع الفعالیت‌ ها در انتظار تایید
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
دکتر استرکی_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_3
کتاب لند_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
اپیلاسیون نانا 2
دکتر استرکی_2
کتاب لند_2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۲۷۳۵۴۱
۱۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۵
۱۴۶۲۴
همزمان با نزدیک شدن به پایان ماه صفر، مطابق با رسم معمول آهسته آهسته گزارش‌هایی درباره کنسرت‌هایی که از یک هفته دیگر در تهران و دیگر شهرها برگزار می‌شود، منتشر می‌شود اما امسال خبرهای محدودی درباره صدور مجوز اجراهای زنده برای خواننده‌ها منتشر می‌شود؛ خبرهایی که نگرانی‌ها درباره احتمال تحقق لیست بلند خوانندگان ممنوع الفعالیت را قوت می‌بخشد.
تابناک: همزمان با نزدیک شدن به پایان ماه صفر، مطابق با رسم معمول آهسته آهسته گزارش‌هایی درباره کنسرت‌هایی که از یک هفته دیگر در تهران و دیگر شهرها برگزار می‌شود، منتشر می‌شود اما امسال خبرهای محدودی درباره صدور مجوز اجراهای زنده برای خواننده‌ها منتشر می‌شود؛ خبرهایی که نگرانی‌ها درباره احتمال تحقق لیست بلند خوانندگان ممنوع الفعالیت را قوت می‌بخشد.

اجراهای زنده موسیقی سوای اهمیتی که برای عموم مردم در طیف‌های مختلف سنی دارد، جزو معدود روش‌های کسب درآمد برای خواننده‌ها و نوازندگان ایران است و ادامه زندگی آبرومند بسیاری از موزیسین‌های کشورمان به استمرار اجراهای زنده وابسته است. در بازار موسیقی ایران که آثار معدودی در بازار شبکه خانگی، به فروش قابل توجهی می‌رسند، این اهمیت برای موزیسن‌ها دو چندان می‌شود.

کشمکش بر سر ممنوع الفعالیت کردن خواننده‌ها، نخستین مرتبه در سال 1393 بالا گرفت و در لیستی که شعبه‌ یکی از نهاد‌ها به وزارت فرهنگ و ارشاد ارسال کرده بود، با این استدلال که پخش صدای خوانندگان در شبکه‌های ماهواره‌ای ممنوعیت دارد، هر خواننده‌ای که صدایش از این شبکه‌ها پخش شده بود، ناقض این ممنوعیت تشخیص داده شده بود و بر همین اساس ۳۰ خواننده سنتی و پاپ نام برده شده بود که باید ممنوع الفعالیت می‌شدند؛ خواننده‌هایی که گستره‌شان از همایون شجریان و تهمورس پورناظری تا احسان خواجه امیری و سالار عقیلی وسعت یافته بود.

برای نمونه، پخش «چرا رفتی» با نوای همایون شجریان و موسیقی تهمورس پورناظری از شبکه‌های ماهواره‌ای، می‌تواند مصداق ممنوع الفعالیتی این دو تن باشد، حال آنکه پخش این آهنگ‌ها با همکاری این خوانندگان و حتی رضایت آن‌ها نیست و اتفاقاً در بسیاری از این پخش‌ها، نقض قانون کپی رایت رخ می‌دهد.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با همین مبنا و استدلال که پخش آهنگ‌های خوانندگان در شبکه‌های ماهواره‌ای لزوماً به منزله رضایت و همکاری خوانندگان با این شبکه‌ها نیست و این اقدام عمدتاً حرکت خودسرانه شبکه‌های ماهواره‌ای برای جذب مخاطب داخلی است، مقابل این حرکت ایستاد و بدین شکل، ممنوع‌الفعالیت شدن این خوانندگان منتفی شد.

با این حال خبرها حکایت از آن داشت که در نامه‌ای که در اختیار برخی خواننده‌ها قرار گرفته است، همکاری با سایت «رادیو جوان»، پخش کلیپ در شبکه‌های ماهواره‌ای، برخی تخلفات در کنسرت‌های خارج از کشور و ... از جمله دلایل ممنوعیت فعالیت گروهی از خوانندگان کشورمان مشتمل بر بیست خواننده عنوان شده و نکته جالب اینکه استدلا‌ل‌ها مشابه همان نامه پیشین و فشار برای ممنوع الفعالیت ساختن گروهی از خوانندگان بود.

در این خبر ادعا شده بود، فرزاد فرزین، سیروان و زانیار خسروی، رضا صادقی، محسن یگانه، سعید مدرس، مهدی مدرس، شهرام شکوهی، و محسن چاوشی عمدتا تحت عنوان انتشار آثار در سایت «رادیو جوان» و پخش ویدئو کلیپ‌هایش در شبکه‌های ماهواره‌ای» ممنوع الفعالیت شده‌اند و طبیعتا مدت‌ها رنگ استیج رو نمی‌بینند.

البته لیست ادعایی مشتمل بر چهره‌هایی چون احسان خواجه امیری، علی لهراسبی، گروه چارتار، همایون شجریان، حافظ ناظری و... نیز بود و در واقع طیف قابل توجه و پرمخاطبی از نسل جوان خوانندگان ایران را در بر می‌گرفت؛ لیستی که البته وجودش خیلی زود از سوی مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تکذیب شد اما نوع اعلام برائت خوانندگان از سایت «رادیو جوان» و درخواست‌شان برای حذف کلیپ‌هایشان از این سایت نشان می‌داد، اتفاقاتی رخ داده است.

از زمان انتشار این شایعه به واسطه ایام عزاداری حسینی در محرم و صفر، خبری از برگزاری کنسرت‌‍‌های موسیقی نبود و به همین دلیل ارزیابی صحت این ادعا چندان قابل تشخیص نبود اما حال با نزدیک شدن به پایان ماه صفر و آغاز فصل برگزاری کنسرت‌های موسیقی -به رسم معمول- ارزیابی این شایعه ممکن شده است.

روز گذشته خبر رسید که فرزاد فرزین، سینا حجازی، رحیم شهریاری و گروه «هفت» در انتظار دریافت مجوز کنسرت هستند ولی هنوز از دیگر خوانندگان پاپ و کنسرت‌هایشان خبری نیست و در واقع گروهی از خواننده‌ها پشت خط ایستاده‌اند و به طور خاص از چهره‌هایی که به عنوان ممنوع الفعالیت نام برده شده، خبری به گوش نمی‌رسد. اکنون باید در انتظار عیان شدن خواننده‌هایی بود که صدایشان حبس شده و چشم انتظار دریافت مجوز و «تکذیبِ عملی» ممنوع الفعالیتی‌ شان هستند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
استخدام_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی3
استخدام_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - فوتر
شفا_فوتر
کیان برنا_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر