این ماده گرمی 550 میلیارد تومان است!
۲۷۴۵۸۴
۱۸ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۵
۱۶۹۴۵ 
گرانترین مادۀ موجود در زمین در آزمایشگاه دانشگاه آکسفورد در حال ساخته شدن است که قیمت هر گرم آن صد میلیون پوند است.
وبسایت فرادید: گرانترین مادۀ موجود در زمین در آزمایشگاه دانشگاه آکسفورد در حال ساخته شدن است که قیمت هر گرم آن صد میلیون پوند است.

به گزارش تلگراف، این ماده متشکل از قفسی کربنی است که حاوی اتمهای هیدروژن هستند.

گرمی 550 میلیارد تومان!
نمونه‌ای از ساعتهای اتمی فعلی
 
در حال حاضر از این ماده برای ساخت یک ساعت اتمی کوچک و قابل حمل استفاده می‌شود. ساعت اتمی دقیقترین سیستم تعیین زمان جهان است. این ماده همچنین می‌تواند دقت جهت‌یابی جی پی اس خودروهای بدون راننده را به 1 میلیمتر برساند.
 
دکتر کیریاکوس پوفیراکیس، دانشمند حوزۀ نانوماده و 45 ساله، بنیانگذار این تحقیقات است و از سال 2001 کار بر روی تولید این مواد را آغاز کرد.
 
او می‌گوید: "ساعت اتمی مینیاتوری‌ای را تصور کنید که می‌توانید در گوشی هوشمندتان داشته باشید. این انقلاب بعدی در صنعت موبایل است."
 
اتمهای کربن در اشکال بسیاری از جمله الماس و گرافین وجود دارند. این فولرن تازه از به هم پیوستن تا 60 اتم کربن ساخته می‌شود.

گرمی 550 میلیارد تومان!

تولیدکنندۀ این ماده شرکت "دیزاینر کاربن متریالز" است و به تازگی 200 میکروگرم از این ماده را به قیمت 22000 پوند فروخته است.
 
صندوق سرمایه‌گذاری آکسفورد تکنولوژی و دانشگاه آکسفورد، به صورت مشترک منابع مالی مورد نیاز این پروژه را تامین کرده‌اند.
 
لوسیوس کری، از روسای صندوق سرمایه‌گذاری آکسفورد تکنولوژی می‌گوید: "در حال حاضر ساعتهای اتمی اندازۀ یک اتاق هستند. با این فولرن جدید می‌توان ساعت اتمی‌ای ساخت که روی تراشۀ موبایلتان جا شود. کاربردهای زیادی برای این تکنولوژی وجود دارد. بدیهی‌ترین آنها در کنترل خودروهای خودمختار است. اگر دو خودرو از رو به رو به هم نزدیک شوند، اینکه با تخمین 2 متر بدانید کجا هستند به درد نمی‌خورد، باید با دقت 1 میلیمتر جایشان را بدانید."
 
در حال حاضر، میزان خطای جی‌پی‌اس چند متر است که چالشی بزرگ برای خودروهای بی‌راننده محسوب می‌شود.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج