مدهای زیبایی چه بر سر دندان‌های‌تان می‌آورند؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۲۷۶۸۱۸
۰۲ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۲
۲۵۵۶۳
هالیوودبازی ممنوع!
مد فقط در ظاهر، لباس، کیف، کفش و مدل مو و آرایش نیست. بعضی وقت‌ها چیزهایی مد می‌شوند که سر و کله‌شان‌ در صورت، دست و پا و اعضای بدن پیدا می‌شوند؛ مثل پیرسینگ و تاتوهای عجیب و غریب که این روزها بلاهایی به اسم مد سر دندان‌ها می‌آورند.
مجله سیب سبز - رزیتا اشتری: مد فقط در ظاهر، لباس، کیف، کفش و مدل مو  و آرایش نیست. بعضی وقت‌ها چیزهایی مد می‌شوند که سر و کله‌شان‌ در صورت، دست و پا و اعضای بدن پیدا می‌شوند؛ مثل پیرسینگ و تاتوهای عجیب و غریب که این روزها بلاهایی به اسم مد سر دندان‌ها می‌آورند.  تا حالا دندان با نگین درخشان یا یک حلقه طلایی درون آن دیده‌اید؟ یا اینکه دندان‌های جلوآمده و خرگوشی شده؟

پیروی از مد، گاهی بدون آگاهی از عواقب آن با عوارضی جبران‌ناپذیر همراه می‌شود. عوارضی که اگر از قبل از آن خبر داشتید هیچ‌وقت سراغ آن نمی‌رفتید و عطای زیبایی و مد را به لقای دردسرش نمی‌بخشیدید، به‌همین دلیل با دکتر علیرضا آشوری دندانپزشک صحبت کرده‌ایم تا با همه عوارض این مدهای عجیب و غریب آشنا شوید.

7مد زیبایی که سلامت دندان‌های‌تان را نشانه گرفته‌اند

نگین دندان از مد افتاده اماپرطرفدار

نگین دندان چند سال پیش در کشورهای غربی مد شد و خیلی زود هم از مد افتاد. اما‌هنوز برخی از مردم در سراسر جهان از این‌مد پیروی‌می‌کنند. چسباندن نگین روی دندان به‌طور کلی ضرری برای دندان‌ها ندارد، چون تراشی روی دندان‌ها انجام نمی‌شود، اما احتمال پوسیدگی دندان را زیاد می‌کند. برای همین فرد باید بهداشت را به‌خوبی رعایت کند، اما اگر دندان دچار پوسیدگی شود آن زمان می‌توان گفت سلامت فدای زیبایی شده است، برای همین توصیه می‌شود از این دسته از مدهایی که تاحدودی احتمال دارد سلامت دندان‌های‌تان را به خطر بیندازند، پیروی نکنید.

دندان‌های ردیف به چه قیمتی!

درمان دندان‌های به‌هم ریخته بسته به شدت به‌هم ریختگی متفاوت است. اگر این به‌هم ریختگی خفیف باشد، می‌توان با کمک درمان‌های محافظه‌کارانه مثل انواع لامینیت این مشکل را برطرف کرد. حتی با کمک لامینیت می‌توان فاصله بین دندان‌ها را هم برطرف کرد، البته به شرط آنکه خفیف باشد. اما اگر این درهم ریختگی شدید باشد، توصیه می‌شود از روش ارتودنسی برای درمان کمک بگیرید.

متاسفانه خیلی از افراد برای اینکه ارتودنسی انجام ندهند اصرار به انجام روکش یا لامینیت دارند. البته می‌توان از این روش هم استفاده کرد اما روی دندان‌ها را باید تراش زیادی داد. متاسفانه برخی افراد فکر می‌کنند روش ارتودنسی از مد افتاده است و روش‌های دیگر می‌تواند بهترین جایگزین این روش باشد. برای درمان به‌دنبال مد نباید باشید، ارتودنسی هنوز بهترین انتخاب است و در مواقعی که لازم باشد باید فقط از این روش استفاده کرد.

بعد از لامینیت باید بدانید

روش لامینیت اگر به‌درستی به‌کار گرفته شود، نه‌تنها زیانی به‌همراه ندارد، بلکه بعد از انجام کار به دندان‌ها جلوه و زیبایی خاصی می‌بخشد. خیلی از افراد فقط محو زیبایی این روش می‌شوند و سایر باید و نبایدهای ضروری را در این نوع درمان نادیده می‌گیرند. افرادی که لامینیت انجام می‌دهند باید بهداشت دهان و دندان را به‌خوبی رعایت کنند. همچنین بعد از انجام لامینیت، دور خوردن خوراکی‌هایی که کمی سفت هستند را باید خط بکشید، مثل تخمه خوردن. 

نباید از یک حدی نیروی بیشتری به لامینیت وارد شود زیرا احتمال لب پر شدن یا شکستگی در این مواقع زیاد است. لامینیت باید درمورد تجویز خودش به کار برده شود و اگر فردی درمانش روش دیگری است نباید اصرار به انجام لامینیت داشته باشد. خیلی از افراد فقط با ظاهر زیبای لامینیت آشنا هستند و فکر می‌کنند این روش فقط جنبه زیبایی دارد، درصورتی که ممکن است این روش به آن فرد جواب‌دهی مناسب ندهد.

7مد زیبایی که سلامت دندان‌های‌تان را نشانه گرفته‌اند

دندانواره‌های مخرب

سوراخ کردن گوش طبیعی است که خیلی از خانم‌ها این کار را برای زیبایی انجام می‌دهند. اما برخی افراد فقط به سوراخ بودن گوش‌های‌شان اکتفا نمی‌کنند و به‌دنبال این هستند که دندان‌های‌شان هم برای داشتن گوشواره سوراخ شود. این هم یکی از مدهایی است که بین برخی جوان‌ها به اشتباه جا افتاده است و بدون آنکه از پیامدش آگاه باشند فقط از زیبایی پیروی می‌کنند که ممکن است تا چند وقت دیگر دل‌شان را بزند.

سوراخ کردن دندان مثل نگین دندان نیست که فقط احتمال پوسیدگی دندان را افزایش دهد، بلکه حین غذا خوردن حلقه مدام به دندان اصابت می‌کند و بعد از مدتی دندان مستعد شکستگی خواهد بود. افرادی که برای این کار ساختمان دندانی سالم‌شان را تراش می‌دهند باید منتظر عواقبی مثل پوسیدگی، درگیر شدن عصب دندان، حساس شدن و... هم باشند. نکته دیگر این است که اگر سوراخ کردن دندان به‌درستی انجام نشود احتمال دارد حین کار دندان بشکند. در آخر ممکن است بعد از مدتی این مد زود گذر شما را خسته کند و آن زمان شما می‌مانید و یک دندانی که بی‌دلیل سوراخ شده است. برای همین قبل از انجام هر مدی که در حیطه سلامت وارد شده اول بیندیشید و به عواقب بعد از آن هم فکر کنید.

بین دندان‌های‌تان فاصله نیندازید

 دندان‌هایی زیبا هستند که بدون فاصله و با نظم خاصی کنار یکدیگر قرار گرفته باشند و هیچ فاصله اضافه‌ای بین آنها وجود نداشته باشد. اما امروزه خیلی از افراد به‌دلیل پیروی از مد، بین دو دندان جلو فاصله می اندازند. هیچ‌وقت فراموش نکنید که تراش خوردن دندان‌ها بدون دلیل منطقی باعث از بین رفتن یکپارچگی ساختمان دندان می‌شود. اگر یکپارچگی از بین برود پوسیدگی، صدمه دیدن مینای دندان، حساس شدن دندان و ... گریبانگیرتان خواهد شد.

دوست دارید خرگوشی‌شوید

بعضی لبخندها، لبخند لثه‌ای هستند که در این مواقع اگر جایز باشد به ارتفاع دندان‌ها اضافه می‌شود. برای انجام این کار اول مقداری از لثه‌ها را برمی‌دارند  (به اندازه‌ای که به ساختمان آناتومی لثه صدمه‌ای وارد نشود) و بعد دندان‌ها را لامینیت می‌کنند. در این مواقع می‌توان گفت انجام این کار برای زیبایی جایز است. اما برخی افراد بی‌دلیل و فقط برای داشتن لبخند دندان خرگوشی دست به اقداماتی می‌زنند که بازهم سلامت دندان‌ها به خطر می‌افتد.

اگر دندان ارتفاعش درست باشد و لثه‌ها در جایگاه درست خود قرار گرفته باشند، دستکاری کردن دندان عواقبی به‌دنبال خواهد داشت. اول از همه بلند کردن دندان‌ها بیش از حد طبیعی احتمال شکستگی‌اش را زیاد می‌کند. همچنین ممکن است اختلالاتی در فک، جویدن، حرف زدن و... ایجاد شود.  

زیاده‌روی در بیلیچینگ عواقب‌دارد

بیلیچینگ یکی از کم‌عارضه‌ترین روش‌های زیبایی در دندانپزشکی است. بیلیچینگ به دو طریق خارجی و داخلی انجام‌می‌شود. بیلیچینگ خارجی روی سطح دندان قرار می‌گیرد؛ معمولا برای افرادی استفاده می‌شود که از چای، قهوه، سیگار و... زیاد مصرف می‌کنند و رنگ دندان‌های‌شان تغییر کرده است. افرادی که دندان‌های‌شان به‌دلیل ضربه یا درمان ریشه دچار  تغییر رنگ شده باشد، از بیلیچینگ داخلی استفاده می‌کنند.

7مد زیبایی که سلامت دندان‌های‌تان را نشانه گرفته‌اند

یعنی ماده بیلیچینگ داخل دندان وارد می‌شود. این روش عارضه‌ای برای دندان به‌دنبال ندارد و فقط ممکن است کمی دندان‌های فرد حساس شود که در این صورت پزشک داروی ضدحساسیت تجویز می‌کند. اما نکته مهم درمورد بیلیچینگ این است که بعد از انجام این کار حدود 6ماه بعد ممکن است رنگ دندان به حالت قبل برگردد. بعضی افراد به اشتباه فکر می‌کنند که بیلیچ کردن قابل بازگشت نیست و درصورت مشاهده تغییر رنگ، به رنگ اولیه از پزشک درخواست می‌کنند مجدد این کار را برای‌شان انجام دهد.

برای همین ممکن است فرد در طول یک سال 7 تا 8بار این کار را انجام دهد. در این مواقع می‌توان گفت بیلیچینگ تبدیل به پرعارضه‌ترین روش دندانپزشکی خواهد شد. اگر بیش از حد انجام شود به مینای دندان آسیب می‌رساند و باعث ضعیف شدن مینای دندان می‌شود. در کنار بیلیچینگ باید رژیم غذایی هم به‌درستی انجام شود و از خوردن مواد غذایی که به دندان‌ها رنگ می‌دهند، مثل قهوه چای و... پرهیز کنید. همچنین افرادی که دندان پرکرده یا پوسیده دارند نمی‌توانند بیلیچ کنند. 

لطفا برای خودتان نسخه نپیچید

برخی افراد سعی می‌کنند با چند راهکار خانگی دندان‌های خود را سفید کنند که اغلب این کارها به دندان صدمه‌های جدی وارد‌می‌کند.

-  یکی از این کارها جویدن لیموترش است. اسید لیموترش به مرور زمان مینای دندان را حل خواهد کرد به‌خصوص در ناحیه طوق دندان (جایی که دندان از لثه خارج می‌شود) همچنین عوارض دیگری ازجمله پوسیدگی و حساسیت شدید دندانی را به‌همراه خواهد داشت. درمان این ضایعات پرهزینه، پردردسر و کم‌دوام است.

-  زدن جوش‌شیرین روی دندان‌ها شاید در ابتدا دندان را سفید کند اما بعد از مدتی دندان‌ها زرد می‌شوند، مینای دندان به مرور زمان برداشته می‌شود، بعد از مدتی بدرنگ می‌شود و درمواقع حاد ممکن است دندان عصب‌کشی ریشه‌ای شود.

-  گول پودرهای سفید‌کننده دندان که در برخی داروخانه‌ها به فروش می‌رسد را نخورید. شما آگاه نیستید که علت تغییر رنگ دندان‌تان چیست، شاید نیاز به جرم‌گیری است، اما از راه دیگری برای سفید کردن دندان استفاده می‌کنید. حتی نمی‌دانید چه میزان باید از این مواد را استفاده کنید این یک کار حرفه‌ای است که باید دندانپزشک انجام دهد.

-  لطفا برای مسواک زدن از مسواک‌های نرم استفاده کنید. همچنین سفت مسواک زدن یا استفاده از خمیردندان‌های ضدجرم و مسواک‌های سخت (زبر) کمکی به سفید کردن دندان‌های‌تان نمی‌کند.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:30 - 1394/11/02
لمینت دندان را داغون میکنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
فنی آتل_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
اورانوس_فوتر2
دکتر آزاد خواه_فوتر
تنورستان_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
دکتر صالحی_فوتر