پول درآوردن با 2 ماه دراز کشیدن! +عکس
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۲۸۰۹۶۹
۰۷ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۶
۱۴۸۹۰
آزمایشگاهی برای بررسی تاثیر سفرهای فضایی
همۀ کارها به صورت درازکشیده انجام می‌شود. حتی دستشویی رفتن هم، با استفاده از لگنها و فلاسکهای مخصوص انجام می‌شود. داوطلبان حتی دوش را هم به صورت افقی روی تختهای ضدآب انجام می‌دهند. کریستین می‌گوید که غذایی که به آنها داده می‌شود "خیلی سالم" است. جوری این را می‌گوید که می‌شود زیاد خوشمزه نیست.
وبسایت فرادید: ریچارد هالینگهام*: سفر فضایی تاثیر عمده‌ای روی بدن انسان می‌گذارد. در نتیجه برای بررسی تاثیر سفرهای فضایی بر سلامت فضانوردان، آزمایشگاهی در آلمان دست به استخدام افرادی زده که بناست دو ماه را روی تخت بگذرانند.


 
به گزارش بی‌بی‌سی انگلیسی، "انوی‌هَب" به ساختمانهای آینده شبیه است. این ساختمان نوساز، شبیه به یک قطعه لگوی سفید و درخشان است. جالب اینجاست که بخش اعظم آن زیر زمین است.پِترا، دانشمند علوم تغذیه، راهنمای من در اینجاست، و من را از تونل ورودی بی‌پنجره عبور می‌دهد. دیوارها با نور سبز درخشان روشن شده‌اند.
 
داخل مجموعه، دیوارها، سقف و کف همگی صاف و سفید هستند و خبری از پنجره، گیاه یا عکس و تصویر نیست. و جالب اینکه درها نیز دستگیره ندارند.


 
داخل این ساختمان گویا جهان دیگری است. اما در شکل‌گیری این حسی که از بودن در داخل این ساختمان به انسان دست می‌دهد، یعنی این حس که گویی در یک ایستگاه فضایی یا سکونتگاهی در سیاره‌ای دورست هستید، عمد و برنامه در کار بوده است. انوی‌هب طراحی شده تا پزشکان، دانشمندان و مهندسان بتوانند تاثیرات سفر فضایی از قبیل انزوا و تاثیرات فیزیکی و روانی دوری از زمین را بررسی کنند.
 
پترا یک کارت را جلوی که صفحۀ پنهان می‌گیرد تا یک مجموعه در پنهان باز شوند. درها با کمترین صدا باز می‌شوند و به جایی وارد می‌شویم که مشابه بخش بیمارستان است. در اینجا محل استقرار پرستاران، تجهیزات پزشکی و راهروی طویلی وجود دارد که در دو سوی آن اتاقهای خواب ردیف هستند.
 
این اتاقها برای بیماران نیست. در عوض تختهای آن را دوازده داوطلب کاملاً سلامت اشغال کرده‌اند که پول می‌گیرند تا دو ماه را در راه علم روی تخت بخوابند. هدف از این آزمایش که به عنوان "استراحت تختخوابی" شناخته می‌شود، شبیه‌سازی تاثیر درازمدت بی‌وزنی است.
 
زندگی برای بیش از چند روز در فضا، به طور جدی برای سلامت شما بد است. ماهیچه‌ها و استخوان‌ها مضمحل می‌شوند و مایعات بدن در سر جمع می‌شوند که باعث می‌شود سر فضانوردان باد کند و به صورت مداوم احساس سرماخوردگی داشته باشند. حضور طولانی‌مدت در فضا حتی روی دستگاه ایمنی بدن و بینایی نیز اثر می‌گذراد.
 
در حال حاضر، اسکات کلی آمریکایی و میخاییل کورنینکوی روس در فضا هستند تا چالش‌های پیش روی فضانوردان را در ماموریتهای طولانی‌مدت بررسی کنند. ماموریت آنها 1 ساله است و تا الان 9 ماه است که در فضا هستند. سفر به مریخ و بازگشت از آن حداقل 18 ماه طول می‌کشد.


 
هدف آزمایش استراحت تختخوابی در انوی‌هب، انجام آزمایشی مشابه با آن چیزی است که در حال حاضر کلی و کونینکو در مدار زمین انجام می‌دهند. اما دراز کشیدن در تختخواب برای 24 ساعت، هر روز برای 60 روز، آنقدرها هم که شاید فکر کنید کار آسان و لذتبخشی نیست.
 
اولاً، خبری از رو تختی پر قو و بالشها کُپُل و راحت نیست. داوطلبان روی تختهای یک نفرۀ بیمارستانی دراز می‌کشند، و سرشان باید رو به سقف باشد. دوربینهای مداربسته انها را زیر نظر دارند که یک وقت هوس نشستن به سرشان نزند.
 
وقتی با کریستین ملاقات کردم، او چهلمین روز آزمایش را می‌گذراند. وسایل و تصاویر شخصی معدودی در اتاقش دیده می‌شود. او اجازه دارد تلویزیون تماشا کند و تلفن، لپتاپ و اینترنت دارد.


 
او در جهان خارج، یک مشاور فناوری اطلاعات است و این آزمایش را "تعطیلاتی در میان زندگی روزمره" توصیف می‌کند.
 
کریستین می‌گوید به این خاطر به این مطالعه پیوسته که به علم علاقه دارد و چشم‌انداز سفرهای فضایی طولانی انسان، او را هیجان‌زده می‌کند.
 
همۀ کارها به صورت درازکشیده انجام می‌شود. حتی دستشویی رفتن هم، با استفاده از لگنها و فلاسکهای مخصوص انجام می‌شود. داوطلبان حتی دوش را هم به صورت افقی روی تختهای ضدآب انجام می‌دهند. کریستین می‌گوید که غذایی که به آنها داده می‌شود "خیلی سالم" است. جوری این را می‌گوید که می‌شود زیاد خوشمزه نیست.


تخت ضدآب

در ایستگاه فضایی بین‌المللی، فضانوردان باید حداقل یک ساعت و نیم در روز به نرمش بپردازند تا استخوان‌ها و ماهیچه‌هایشان تحلیل نرود. کریستین نیز روی زمین اجازۀ نرمش را دارد، اما این کار را هم به صورت درازکشیده روی تختهایی که به همین منظور طراحی شده انجام می‌دهد.
 
نتایج مطالعۀ استراحت تختخوابی تنها به کار فضانوردان آینده نمی‌آید، بلکه بیمارانی که لازم است برای مدت طولانی در بیمارستان بستری شوند نیز از این نتایج این مطالعه بهره‌مند خواهند شد. فواید پژوهشهای فضایی در ارتباط با تحلیل استخوان و ماهیچه همین حالا هم شامل حال بیمارانی نظیر مبتلایان به پوکی استخوان شده است.
 
از کریستین می‌پرسم که اولین کاری که بعد از مرخص شدن دوست دارد انجام دهد چیست؟ می‌گوید: "چند نفس خیلی عمیق می‌کشم." این دقیقاً همان کاری است که بعد از خروج از این مرکز و رسیدن به هوای تازۀ بیرون انجام دادم.
 
مطمئنم که فضا به درد من نمی‌خورد.
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیان طب - فوتر
اورانوس_فوتر2
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
کلینیک النا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
تنورستان_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر لاجوردی_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر صالحی_فوتر