نبرد داغ گوش شکسته‌ها در راه المپیک
۲۸۶۷۰۱
۲۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۳
۹۶۹۷
رقابتهای بین المللی کشتی جام تختی در حالی پنجشنبه و جمعه با حضور 16 کشور در سالن 12 هزار نفری آزادی برگزار می‌شود که نبرد داغ کشتی‌گیران داخلی برای رسیدن به تیم ملی این پیکارها را تماشایی خواهد کرد.
خبرگزاری ایسنا: ر‌قا‌بت‌های بین‌المللی کشتی جام تختی از روز پنجشنبه به مدت دو روز در سالن مجموعه 12 هزار نفری ورزشگاه آزادی آغاز می‌شود. با توجه به این که کمتر از هفت ماه به ر‌قا‌بت‌های المپیک زمان باقی‌ مانده است، بر اساس فرایند انتخابی تیم ‌های ملی کشتی مسابقات جام تختی به عنوان مرحله نخست انتخابی تیم ‌ملی مدنظر کادرفنی است.

بر این اساس به غیر از چهره‌های شاخص کشتی آزاد و فرنگی که در مسابقات جهانی لاس وگاس حضور داشتند و بخت اول اوزان خود محسوب می‌شوند تمامی نفرات که برای رسیدن به دوبنده تیم ‌ملی تلاش می‌کنند باید برای این مسابقات به روی تشک بروند.

البته مصدومیت چهره‌های سرشناسی همچون مهدی تقوی و مسعود اسماعیل پور باعث شده این دو کشتی‌گیر نتوانند خود را به این مسابقات برسانند و باید دید شورای فنی کشتی آزاد آیا فرصت دوباره ای را به این دو کشتی‌گیر برای حضور در مرحله نهایی تیم ‌ملی خواهد داد یا خیر.

رسول خادم نیز اخیرا در گفت‌و‌گو با ایسنا، تاکید کرد: "مرحله نهایی انتخاب تیم ‌ملی به خاطر شرایط حساس کنونی و در پیش‌رو بودن المپیک با تعداد محدودی از کشتی‌گیر در هر وزن برگزار خواهد شد و حداقل دو و حداکثر چهار کشتی‌گیر برای پوشیدن دو بنده تیم ‌ملی در هر وزن به روی تشک خواهند رفت، بنابراین کشتی‌گیران هر چه در توان دارند باید در جام تختی به نمایش بگذارند."

از سویی دیگر محمد بنا هم که پس از 17 ماه دوری سکان هدایت تیم ‌ملی کشتی فرنگی را در دست گرفت، با دقت این مسابقات را زیر نظر می‌گیرد، چرا که کشتی‌گیر‌ان مطرحی همچون افشین بیابانگرد، سعید عبدولی، مهدی علیاری، داود عابدین زاده و ... در این مسابقات حاضر هستند و مطمئنا نحوه عملکرد آنها می‌تواند برای کادر فنی بسیار مهم باشد.

در ادامه به حضور مهم‌تر‌ین چهره‌ها در اوزان مختلف کشتی آزاد و فرنگی اشاره می‌شود.

** کشتی آزاد:

* وزن 57 کیلوگرم

در این وزن بدون شک شایسته ترین فرد برای حضور در المپیک کسی نیست جز حسن رحیمی که اخیرا در مسابقات جهانی لاس وگاس در عین ناباوری به مدال نقره رسید. اما با این حال این دلیل نمی‌شود که دیگر کشتی گیران حاضر در این وزن دست از تلاش بردارند.

در مسابقات جام تختی می‌توان به حضور چهره‌هایی نظیر امید جلالی بهار که به تازگی در مسابقات کشوری آذربایجان به مدال نقره دست یافت، یونس سرمستی، سیدمصطفی دامادی و رضا اطری اشاره کرد که هر کدام به امید کسب پیروزی مقابل حریفان به روی تشک خواهند رفت و چشم به حضور در مرحله نهایی انتخابی و مصاف با بخت اول این وزن یعنی حسن رحیمی دارند.

* وزن 61 کیلوگرم

مهمترین کشتی‌گیر در این وزن کسی نیست جز بهنام احسان‌پور که مدال نقره آسیا و طلای جوانان جهان را در کارنامه خود دارد اما در مسابقات جهانی لاس وگاس نتوانست جواب اعتماد خادم را بدهد و با ارائه یک عملکرد ضعیف با شکست در همان دور نخست از دور رقابت‌ها کنار رفت.

از آنجا که این وزن غیر المپیکی است قرار است با نظر کادر فنی بهترین‌ها در این وزن به مسابقات قهرمانی آسیا و جام جهانی اعزام شوند. به غیر از احسان پور نباید از کنار نام کشتی گیرانی چون مهران نصیری، مهران شیخی و آرش دنگسرکی گذشت.

* وزن 65 کیلوگرم

در صورت حضور مسعود اسماعیل پور در رقابت‌های این وزن می‌توانستیم شاهد حساس ترین مبارزات باشیم اما این کشتی گیر با تجربه نیز در دقیقه نود از حضور در این مسابقات انصراف داد تا مصاف کشتی‌گیران خوبی چون علی اصغر جبلی، میثم حیدری، مرتضی قیاسی و میثم نصیری امیدها برای مشاهده رقابت های جذاب را زنده نگه می‌دارد.

*وزن 70 کیلوگرم

سرشناس ترین چهره این وزن در ایران کسی نیست جز حسن یزدانی که اخیرا مدال نقره جهان را بر گردن آویخت و از آنجا که این وزن نیز غیر المپیکی است به یک وزن بالاتر رفته تا بتواند راهی المپیک شود. البته یزدانی با توجه به کسب مدال در رقابت‌های جهانی در جام تختی کشتی نمی‌گیرد و راهی تورنمنت فرانسه خواهد شد.

امیدها برای حضور مهدی تقوی در مسابقات جام تختی نیز از بین رفت چرا که این کشتی گیر سرشناس به دلیل آنچه مصدومیت عنوان کرده از حضور در این رقابت‌ها انصراف داد. کشتی گیرانی نظیر سعید داداش پور و مهرشاد اکبری به همراه مسعود کمروند و حامد رشیدی شاید بتوانند تنور مسابقات این وزن را گرم کنند.

* وزن 74 کیلوگرم

در این وزن نیز همانند دو وزن قبلی علیرضا قاسمی که به تازگی با پنجمی در رقابت‌های جهانی لاس وگاس سهمیه المپیک را گرفته در این تورنمنت حضور ندارد و به جای جام تختی به تورنمنت فرانسه می‌رود.

شاید بتوان بر روی کاغذ مهمترین چهره در این وزن را عزت الله اکبری دانست که با کوله باری از تجربه و داشتن مدال نقره جهان پا به این رقابت ها می‌گذارد تا شانس خود را برای پوشیدن دوبنده تیم ملی آزمایش کند. هر چند حضور دو کشتی گیر آماده یعنی حسن یزدانی و علیرضا قاسمی در این وزن کار را برای او سخت می‌کند.

مرتضی رضایی قلعه،کیانوش نادری،پیمان یاراحمدی و مصطفی حسین‌خانی نیز از دیگر چهره‌های مطرح در این وزن به شمار می‌روند.

* وزن 86 کیلوگرم

قطع به یقین جذابترین رقابت‌ها برای علاقمندان به کشتی در این وزن خواهد بود جایی که حضور چند چهره سرشناس و کار کشته به نام های احسان لشگری دارنده مدال برنز المپیک که اخیرا هم در تورنمنت آذربایجان به مدال برنز رسید، میثم مصطفی جوکار قهرمان بازیهای آسیایی که به گفته خود بعد از المپیک خداحافظی می کند و همچنین احسان امینی اشاره کرد.

در کنار نام این کشتی گیران کهنه کار نباید به راحتی از کنار نام محمدجواد ابراهیمی که به تازگی با پیروزی بر احسان لشگری قهرمان کشور شده گذشت چرا که مطمئنا مصاف این 4 کشتی گیر در جام تختی می‌تواند هر تماشاگری را میخکوب کند.

هر چند خادم اعتقاد عجیبی به علیرضا کریمی جوان در این وزن دارد و او نیز به خوبی با کسب یک مدال برنز ارزشمند جواب این اعتماد را داد اما لشگری، جوکار و ابراهیمی نیز آمده‌اند تا راهی المپیک شوند.

* وزن 97 کیلوگرم

حضور رضا یزدانی کاپیتان پر افتخار تیم ملی که 2 مدال طلای جهان را در کارنامه خود دارد در مسابقات این وزن بر جذابیت هر چه بیشتر جام تختی افزوده است. یزدانی که مهمترین بخت در این وزن برای حضور در المپیک محسوب می‌شود آماده است تا حریفان خود را با انگیزه بالا و آمادگی مطلوبی که دارد از پیش رو بردارد و راهی مرحله نهایی انتخابی شود. یزدانی فقط مدال طلای المپیک را در ویترین افتخارات خود ندارد؛ مدالی که بدون شک در المپیک لندن حق او بود اما با مصدومیت شدیدی که گریبانگیرش شد به آن نرسید.

اسماعیل نجاتیان، امیر محمدی و حسن رحیمی دیگر کشتی‌گیران حاضر در این وزن محسوب می‌شوند.

* وزن 125 کیلوگرم

تنها وزنی که کشتی آزاد ایران نتوانسته سهمیه المپیک را بگیرد همین وزن است جایی که پرویز هادی با ارائه یک نمایش ضعیف در مسابقات جهانی لاس وگاس راه به جایی نبرد تا همه نگاه‌ها معطوف کمیل قاسمی شود و او را مطمئن تر از هادی برای کسب نتیجه در میدان‌های بزرگ بدانند.

همچنین پرویز هادی در کنار جابر صادق‌زاده و حتی عبدالله قمی می‌توانند جایگاه قاسمی را تهدید کنند و شانس رسیدن به دوبنده تیم ملی را داشته باشند. امین طاهری نیز که به تازگی از تیم جوانان به بزرگسالان آمده است می‌تواند نمایش مطلوبی در بین بزرگان این وزن داشته باشد.

** کشتی فرنگی:

* وزن 59 کیلوگرم

مهمترین بخت برای حضور در المپیک بدون شک حمید سوریان است و اگر تفکرات کادر فنی مثل گذشته باشد، سایر رقبا مانند همیشه باید خود را برای حضور در رقابت های قهرمانی آسیا و جام جهانی آماده کنند!

با این وجود رقابت کشتی گیرانی مانند حاجی‌پور، عبدولی و خدری می‌تواند بر جذابیت رقابتها در این وزن اضافه کند.

وزن 66 کیلوگرم

محمد بنا در این وزن همچنان به امید نوروزی به عنوان مهم‌تر‌ین بخت برای حضور در المپیک نگاه می‌کند. نوروزی که مدال طلای المپیک را در اختیار دارد قرار است برای کسب سهمیه المپیک در مسابقات قزاقستان که در پایان سال جاری برگزار می‌شود شرکت کند، چرا که مهدی زیدوند که در مسابقات لاس وگاس به میدان رفته بود با ارائه یک نمایش بسیار ضعیف و حذف از این ر‌قا‌بت‌ها در کسب سهمیه المپیک ناکام بود.

در مسابقات جام تختی حضور چهره های جوان و با تجربه به جذابیت ر‌قا‌بت‌های این وزن افزوده است. جایی که چهره‌هایی همچون مهدی زیدوند، امیر سوری، محمدعلی گرایی، وحید میر فتح‌الله‌ی و علی ارسلان حضور دارند.

* وزن 71 کیلوگرم

افشین بیابانگرد، دارنده مدال برنز جهان ، مهم‌تر‌ین چهره در این وزن غیر المپیکی به حساب می‌آید. بیابانگرد که مدال برنز جهان را در کارنامه دارد، همانند سوریان و زیدوند در مسابقات جهانی توفیقی نداشت، اما با این وجود بنا همچنان به او اعتماد دارد.

حضور چهره‌هایی همچون فرشاد بلفکه، عظیم گرمسیری و برومند اصلان می‌توانند امیدها برای دیدن کشتی‌های جذاب را همچنان زنده نگه دارند.

* وزن 75 کیلوگرم

سعید عبدولی، کشتی‌گیر با تجربه و پر افتخار این وزن قرار است در جام تختی به روی تشک برود. عبدولی هم در مسابقات لاس‌وگاس عملکرد ضعیفی داشت. او به همراه بویری، رسول گرمسیری و هادی علیزاده مدعیان این وزن را تشکیل می‌دهند.

* وزن 80 کیلوگرم

از مهم‌تر‌ین کشتی‌گیر‌ان در این وزن که ر‌قا‌بتشان می‌تواند برای حاضران در سالن مهم باشد، میلاد خسروی، یوسف اخباری و علی زینتی رفاه هستند.

این وزن نیز غیر المپیکی است و مدعیان برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا و جا‌م جها‌نی به مصاف یکدیگر خواهند رفت.

* وزن 85 کیلوگرم

بدون شک اصلی‌ترین رقیب برای حاضران در این وزن حبیب الله اخلاقی است که با کسب مدال برنز خود در مسابقات جهانی بعد از قاسم رضایی بهترین عملکرد را در میان اعضای تیم ‌ملی کشتی فرنگی داشت. اخلاقی به خاطر گرفتن این مدال در مسابقات جام تختی حضور ندارد و در مرحله نهایی به مصاف حریفان خود خواهد رفت.

داوود عابدین زاده کشتی‌گیر با تجربه تهرانی و حسین نوری از مهم‌تر‌ین رقبای اخلاقی محسوب می‌شوند که قرار است در مسابقات جام تختی به روی تشک بروند.

* وزن 98 کیلوگرم

محمد بنا در این وزن اعتقاد عجیبی به قاسم رضایی دارد. البته این اعتماد بدون دلیل نیست و همه بر آن صحه می‌گذارند، چرا که رضایی علی‌رغم این که طلای المپیک را در اختیار دارد، در مسابقات جهانی لاس وگاس نیز عملکرد خوبی داشت و توانست مدال نقره را از آن خود کند.

رضایی نیز در مسابقات جام تختی حضور ندارد، ولی حضور برادران علیاری، داود گیل نیرنگ و سید مصطفی صالحی زاده در کنار سهیل کهنسال، نوید این را می‌دهد که کشتی‌های زیبایی را شاهد باشیم.

* وزن 130 کیلوگرم

در این وزن محمد بنا تمام انرژی خود را به کار گرفته است تا بشیر باباجان زاده را که مدت‌ها است از شرایط خوب به دور بوده به روزهای اوج باز گرداند و در تمرینات نظارت ویژه‌ای بر روی او دارد. تا این لحظه قرار است باباجان زاده برای کسب سهمیه المپیک در قزاقستان به روی تشک برود هر چند که احتمال این که مهدی زاده نیز جایگزین او شود وجود دارد.

در جام تختی مصاف مهدی نوری، بهنام مهدی زاده، امیر قاسمی منجزی و آرمان نظری مطمئنا برای علاقمندان به کشتی جذاب خواهد بود و هر کشتی گیری که بتواند عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارد، مطمئنا از دید محمد بنا دور نخواهد بود.‌
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج