ما می خواهیم مشهور شویم، به قیمت مهاجرت!
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_3
ادیب_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۲۹۰۴۵۸
۰۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۶:۴۰
۴۲۴۱۳
بازیگران ایرانی بالاخص زنان از کشور می روند تا به ظن خود با برداشتن حجاب بتوانند راهی متفاوت در مسیر بازیگری شان طی کنند و بتوانند تشنگی دیده شدنشان را فراموش کنند.
هفته نامه چلچراغ - آرامه اعتمادی: ماجرای مهاجرت بازیگران به دنیای هالیوود شاید از نظر معیارهای جهانی رسیدن به شهرت، عجیب و غریب نباشد. چون بازیگران خارجی که برای رسیدن به پیشرفت از کشور خود دست کشیده اند و وارد آمریکا و ایالت لس آنجلس و آن استودیوهای معروف واقع شده در تپه های هالیوود شده اند، کم نیستند و اتفاقا برخی از آن ها بسیار هم موفق بوده اند، مثل سلما هایک مکزیکی، پنه لوپه کروز اسپانیایی، شارلیز ترون آفریقایی، کریستین بیل یا هیو هری که متولد بریتانیا هستند. میلا کونیس اکراینی، ناتالی پورتمن یهودی و کیفر ساسرلند کانادایی هم بازیگران دیگری هستند که از کشورهای دیگر وارد صنعت هالیوود شده اند. اما از آن جایی که معمولا ایران همیشه متفاوت ترین راه ها را تجربه کرده است، این ماجرا در این سرزمین شکل و شمایل دیگری به خود گرفته است.

ما می خواهیم مشهور شویم، به قیمت مهاجرت (اسلایدشو)

بازیگران ایرانی بالاخص زنان از کشور می روند تا به ظن خود با برداشتن حجاب بتوانند راهی متفاوت در مسیر بازیگری شان طی کنند و بتوانند تشنگی دیده شدنشان را فراموش کنند. آن ها در اولین قدم کشور ترکیه را برای بازیگری انتخاب کرده اند تا در بهترین حالت همچون بازیگران ترک در سریال هایی ضعیف و آب بندی شده بازی کنند.

صنعت سینما در ترکیه هرگز مثل ایران یا حتی هند و چین نتوانسته مقبولیت های جهانی داشته باشد و به غیر از نمونه های انگشت شماری مثل نوری بیگله جیلان و فاتح آکین کمتر کسی در دنیا آن ها را می شناسد. حالا بازیگران ایرانی با وجود این که شبکه های خارجی فارسی زبان با خیل مخاطبان رو به رو هستند، قید همه چیز را می زنند و برای رقم های ناچیز در مقابل تغییر سرنوشتشان تن به این کار می دهند.

ما می خواهیم مشهور شویم، به قیمت مهاجرت (اسلایدشو)

بسیاری از آن ها در اولین قدم بدون داشتن پشتوانه، مثل کسی که صاعقه ای به سرش خورده باشد، با حرکات عجیب و غریب، متفاوت عمل می کنند! این اتفاق هم باعث می شود تا یک شبه تبدیل شوند به شخصیت شناخته شده که یا مورد غیظ و غضب کاربران دنیای مجازی و مخاطبان قرار می گیرند، یا این که تحسین های بی پایانی برایشان ردیف می شود.

آن هایی که پیش از این در میان اهالی سینمای فرهیخته شاید محلی از اعراب نداشتند. چیزی شبیه به همان اتفاقی که با سال ها پیش برای خیلی از بازیگرانی افتاد که هرگز شایسته تحسین در مهارت بازیگری نبودند و تنها جایگاه خود را در میان هواداران خاص خود داشتند؛ مثل منوچهر وثوق، بیک ایمانوردی، شهناز تهرانی، یدالله شیراندامی، مرتضی عقیلی یا بهمن مفید، همایون بهادر و میری که اتفاقا بعضی از آن ها از ایران رفتند و در سرای دیگر هم بازیگری کردند و هرگز به آن چه خود و مردم طرفدارشان می پنداشتند، نرسیدند مثل تئاترها و فیلم هایی که برخی از آنان بازی کردند و نتیجه فاجعه بود.

 چون ذائقه ها تغییر کرده بود و مخاطبان می دانستند که با آن ها مثل سابق نیستند، یا این که هیچ وقت آن چه آن ها تصور می کردند نبوده اند و برخی هم به دولت جدید روی کار آمده خرده می گرفتند که اجازه بازی کردن از آن ها را سلب کرده بود. ولی آن چه مشخص بود، این است که به هر حال چیزی می لنگید!

ما می خواهیم مشهور شویم، به قیمت مهاجرت (اسلایدشو)

بدون هیچ جهت گیری آن چه برای این بازیگران قدیمی و جدید و به تازگی کارگردانان اتفاق افتاده است، مسیر روشنی را پیش روی آن ها قرار نداده و نخواهد داد. این بازیگران ایرانی تنها تبدیل می شوند به نام داران و اسطوره هایی پوشالی که چند صباحی در آمار بالای جدول بورس قرار می گیرند و بعد از آن تاریخ آن ها را کم کم فراموش می کند. آن ها مسیری غلط را بر می گزینند و برای رسیدن به شهرتی که نتوانسته اند در ایران به دستش بیاورند، دست به دامن شبکه های رنگارنگ و درجه چندم تازه تاسیس شده، در خارج از کشور می شوند.

در بهترین حالت، کمتر کسی مخاطب پی گیر و دقیق کارهای آن ها می شود. مثلا چه کسی مشتاقانه پای برنامه های محمد حسینی می نشیند و با مزه پرانی های او می خندد و تحسینش می کند؟! یا فرشید منافی چند درصد شنونده دارد؟ چکامه چمن ماه و رابعه اسکویی کجای سینمای ایران ایستاده بودند و مانی کسرائیان چند سال غایب بود؟ کسی اصلا نام صدف طاهریان را پیش از این شنیده بود؟! و جدیدا هم بازیگر دیگری به نام بهارک صالح نیا به این جمع اضافه شده است که تا به حال نامش هم شنیده نشده بود.

ما می خواهیم مشهور شویم، به قیمت مهاجرت (اسلایدشو)

فضای مجازی و دست به دست چرخیدن اخبار کشف حجاب آن ها و لایک های چندین هزار نفره در زیر عکس هایشان آن ها را قربانی لذت شهرت و محبوبیت می کند، غافل از این که این توجه ها در هنر نمی تواند ماندگار باشد و داغی خبر روزی سرد می شود. این ها درست برعکس راهی را که حتی یک ستاره آمریکایی یا دقیق تر، هالیوودی انتخاب می کند، رفتند.

ما می خواهیم مشهور شویم، به قیمت مهاجرت (اسلایدشو)

اکثر بازیگران بین المللی با انتخاب یک مدیر برنامه خوب و کاربلد با تسلط به بازیگری و مهارت های غیر از آن مثل زبان و فن بیان، مسیر مشخصی را در نظر می گیرند تا بتوانند گام های محکم و از پیش تعیین شده بردارند. اما متاسفانه یا خوشبختانه چکامه چمن ماه در تبلیغات پخش شده در این شبکه ها، به دلیل بازی ضعیف و فن بین سست تماشایی نیست.

در کنار آن ها هستند کسانی مثل همایون ارشادی یا پیمان معادی و حتی فاطمه معتمدآریا، مهناز افشار و بهرام رادان که مناسب موازین فرهنگی کشور برای بازی در فیلم های هالیوودی یا خارجی قدم برداشته اند و در فیلم هایی غیر ایرانی بازی کرده اند و مورد تحسین هم قرار گرفته اند.

ما می خواهیم مشهور شویم، به قیمت مهاجرت (اسلایدشو)

در دوره ای که فاطمه معتمدآریا ممنوع التصویر بود، می توانست با مهارت در بازیگری و تا حدی هم تسلط به زبان انگلیسی ایران را برای ادامه مسیر کاری اش ترک کند، ضمن این که او بیشتر از خیلی از کسانی که کشف حجاب کرده اند، در عرصه بین المللی شناخته شده است و حتما کارهای بهتری را می توانست انتخاب کند، اما با تمام سختی ها ایران را برای ادامه بازیگری انتخاب می کند.

 یا کارگردانی مثل عباس کیارستمی می داند که هویت کاری و فرهنگی اش به واسطه حضور در کشورش شکل گرفته است خود را به جهان معرفی کند، پس شاید ترک کردن اقلیمی که روزی در آن قدم به قدم برای شهره شدن زحمت کشیده است، کار عاقلانه ای به نظر نرسد.

ما می خواهیم مشهور شویم، به قیمت مهاجرت (اسلایدشو)

به جز یکی از بازیگران زن، سایر کسانی که از ایران رفته اند، هنرپیشه های رده چندمی بوده اند که هرگز در حرفه شان نتوانستند به سودایی که در سر داشته اند، برسند. نه تنها نمی توان نقش ماندگاری از آن ها را نام برد که متاسفانه حضور آن ها تاثیر کوچکی بر سینما و تلویزیون ایران نگذاشته است.

ما می خواهیم مشهور شویم، به قیمت مهاجرت (اسلایدشو)

این از هم گسیختگی ناگهانی و فرار پنهانی آنان در طولانی مدت نمی تواند موثر و قدمی رو به جلو محسوب شود که حتی بیشتر باعث دردسر همکارانشان در ایران می شود. با انتخاب این مسیر در میان بازیگرانی که تا قبل از مهاجرت، کمتر کسی حتی آن ها را به چهره می شناخته است، کار برای همکاران و دوستانشان در ایران سخت تر می شود و انگشت اتهام گروه های تندرو خیلی راحت به سمت آن ها نشانه می رود تا از هر حرکتی از کاهی کوه بسازند.

بازیگری که در این مسیر قدم بر می دارد، باید این را بداند که نه تنها در مقابل خودش متعهد است، که حتی در مقابل سینمای مریض احوال و لاجون ایران هم که روزی همین خرده شهرتش را به واسطه آن به دست آورده، مسئول است و با هر قدم می تواند زخمی عمیق تر بزند به بدنه آن.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
United States
11:29 - 1394/11/09
والا ما اینا رو نمشناختیم وهنوز هم نمی شناسیم,این شما سایتهای ایرانی هستید که راه به راه عکس ومطلب ازشون میذارید وگنده شون کردید,اگه به اونها نمی پرداختید هیچ اتفاقی نمی افتاد در سکوت میرفتند وگم میشدند.
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1394/11/09
وضع کنونی همون یه بازیگر شناخته شده ش چرا درس عبرت دیگران نمیشه؟؟
Iran, Islamic Republic of
12:40 - 1394/11/09
حتما یه دلیلی داشتن که رفتن!
باید از خودشون پرسید و پشت سرشون حرف نزد و الکی گناهشون رو نشورید.
واقعا بعضیا چقدر الکی پشت سر یکی دیگه حرف میزنن و طرف رو به 100تا چیزه منفی نسبت میدن :|
زشته نکنید با آبروی دیگران بازی نکنید...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۰
مصاحبه طاهریان رو خوندی؟
دیگه اون که خودش همه چیز رو گفته!
خودش بگه عیبی نداره ما بگیم آبروریزیه؟!
Iran, Islamic Republic of
12:56 - 1394/11/09
شما بنویس به خاطر مشهور شدن ولی من میگم از بیکاری و رفتند مثل ورزشکارامون
United States
18:07 - 1394/11/09
شما بايد مثل ساير سايت ها، تعداد كامنتهاي غير قابل انتشار رو منتشر كنيد
كامنت من منتشر نشده و من متاسف نيستم
Iran, Islamic Republic of
18:10 - 1394/11/09
اين كشور مال همه نيست و براي برخي افراد خاصه و اونايي كه به اين مملكت تعلق ندارن مهم نيست چه اتفاقي براشون بيافته فقط نميدونم چرا اونايي كه ميمونن به اونايي كه ميرن گير ميدن اين رفتار يه ريشه هاي ساديستي داره
Iran, Islamic Republic of
19:00 - 1394/11/09
تحلیل ضعیف و توهین آمیز مخصوصا برای بازیگر خانمهاست....
راستی بازیگرها قوی مثل خانم معتمدان که مونده چی شد که یک عده بی هنر براحتی به ایشان توهین کردند و هیچکس هم نیست بهشون بگه پیامبر اسلام هم اجازه توهین به دشمنانش هم نمی داد درحالیکه جامعه ما خیلی راحت جای خدا می نشینند و هرکسی جزطیف سیاسی آنان نیست به باد ناسزا میگیرند!!؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
20:03 - 1394/11/09
چرا اینقدر گیر و تنگ نظر شده اید؟
Iran, Islamic Republic of
21:00 - 1394/11/09
همون اسمش رو نبر با دی کاپریو همبازی شد که از نزدیک دیدنش آرزوی خیلیاست،ولی بقیه اش درسته واقعا کی اینا رو میشناخت اخه سالانه هزاران نفر مهاجرت میکنند اینا هم روی همون چند هزار نفر
Iran, Islamic Republic of
09:06 - 1394/11/10
چقدر هم که قدر بانو معتمد آریا را میدانند این شیر زن هنرمند که ایرانیها را واقعا سربلند کرده حالا باید مورد اهانت قرار گیرد واقعا متاسفم و تبریک میگویم به خانم معتمد آریا موفق و سلامت باشند همیشه و همیشه
Iran, Islamic Republic of
17:55 - 1394/11/10
من از ترکیه فقط مصطفی دنیزلی رو میشناسم اونم یادم نیست کدوم فیلم بازی کرده
Iran, Islamic Republic of
18:03 - 1394/11/11
اقا و یا خانم نویسنده لس انجلس ایالت نیست شهری از ایالت کالیفرنیاس
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
روشا فارمسی_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تنورستان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
تدبیرکالا_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
فنی آتل_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
آیلین_تزریق چربی
تنورستان_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
اورانوس_فوتر2
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شفا_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر