آپاندیس و عوارض آن را خیلی جدی بگیرید!
۲۹۶۲۰
۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۲
۲۱۷۰۸۰ 
در زمان پدر و مادرهای ما این بیماری خیلی ترسناك بود اما حالا زیاد از آن نمی‌ترسیم. هرچند وقت یك بار نام آن را از اطرافیان خود می‌شنویم، انگار كه تبدیل به یك بیماری عادی شده است، اما آیا تا به حال نگران ابتلای خود به آپاندیسیت شده‌اید؟بهتر است تا آنجایی كه می‌توانید اطلاعات خود را درمورد آن افزایش دهید.
مجله سیب سبز: در زمان پدر و مادرهای ما این بیماری خیلی ترسناك بود اما حالا زیاد از آن نمی‌ترسیم. هرچند وقت یك بار نام آن را از اطرافیان خود می‌شنویم، انگار كه تبدیل به یك بیماری عادی شده است، اما آیا تا به حال نگران ابتلای خود به آپاندیسیت شده‌اید؟ بیشتر اوقات افراد با بی‌توجهی از كنار آن می‌گذرند، زیرا فكر می‌كنند كه این بیماری سراغ آنها نخواهد آمد.
 
اما بهتر است بدانید آشنایی با علائم این بیماری می‌تواند به تشخیص زودهنگام آن و جلوگیری از عوارض خطرناك آن كمك كند، بنابراین بهتر است تا آنجایی كه می‌توانید اطلاعات خود را درمورد آن افزایش دهید.

آپاندیس چیست؟

محل قرارگیری آپاندیس از روی بدن، پایین شكم، سمت راست و از داخل بدن در محل اتصال روده باریك به روده بزرگ است. آپاندیس یك زائده طبیعی در بدن به شمار می‌آید و كارایی آن خیلی شناخته شده نیست. موضوع نگران‌كننده در اصل، آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس است. داخل آپاندیس یك مجرای باریك وجود دارد. اگر این مجرا به هر دلیلی بسته شود، ترشحات در پشت آن جمع می‌شوند و از آنجایی كه معمولا در داخل روده‌ها فلور میكروبی وجود دارد، رشد میكروب‌های بیماری‌زا در این قسمت بالا می‌رود و علائم آپاندیسیت را ایجاد می‌كند.

وظایف و كارایی آپاندیس خیلی شناخته شده نیست اما باید درنظر داشت كه هیچ ارگانی در بدن بدون حكمت ساخته نشده است و حتما وظایفی دارد كه ما از آن مطلع نیستیم. به هر حال تاكنون عوارضی در مورد نبود آپاندیس در بدن گزارش نشده است.
 
گاهی اوقات مطرح می‌شود كه آپاندیس در سیستم ایمنی بدن نقش دارد اما این موضوع هنوز به اثبات نرسیده است. در اطراف آپاندیس غدد لنفاوی زیادی وجود دارد و كودكان هنگامی كه دچار سرماخوردگی عفونی می‌شوند، این غدد لنفاوی ملتهب می‌شوند و ممكن است دردهایی در زیر شكم مانند دردهای آپاندیس ایجاد كنند كه این دردها با برطرف شدن سرماخوردگی بهبود پیدا می‌كنند.
 
آپاندیس و عوارض آن را خیلی جدی بگیرید!

داخل آپاندیس یك مجرای باریك وجود دارد. اگر این مجرا به هر دلیلی بسته شود، ترشحات در پشت آن جمع می‌شوند و از آنجایی كه معمولا در داخل روده‌ها فلور میكروبی وجود دارد، رشد میكروب‌های بیماری‌زا در این قسمت بالا می‌رود و علائم آپاندیسیت را ایجاد می‌كند

یك تصمیم حیاتی

به‌رغم پیشرفت‌های موجود در علم پزشكی، اگر آپاندیس پاره شود احتمال مرگ و میر بر اثر آن بسیار بالاست، بنابراین سرعت عمل در تشخیص این بیماری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل است كه جراحان معمولا در مورد بیمارانی كه علائم مشكوك به آپاندیسیت دارند، بسیار سریع تصمیم به جراحی می‌گیرند. در علم پزشكی مجاز است كه از هر 100 عمل جراحی آپاندیس، در 20 مورد از آنها آپاندیس طبیعی و سالم باشد. این یك قانون محسوب می‌شود، زیرا درمان نشدن و پاره شدن آپاندیسیت می‌تواند منجر به آبسه شكمی، پریتونیت و در نهایت مرگ بیمار شود، به همین دلیل با مشكوك شدن به علائم آپاندیسیت باید هرچه سریع‌تر آن را جراحی كرد.
 
جراحان همیشه سود و زیان این كار را می‌سنجند؛ زیان یك آپاندیس پاره شده مساوی است با مرگ بیمار، درحالی كه اگر تصمیم به جراحی سریع‌تر گرفته شود و بعد مشخص شود كه آپاندیس طبیعی بوده است، زیانی به بیمار وارد نخواهد شد.

علائم و درد حاصل از آپاندیسیت، همیشه یكسان نیست و همیشه از بالای شكم و دور ناف شروع نمی‌شود. درد آن می‌تواند مشابه درد كیسه صفرا باشد یا در طرف چپ شكم یا بیشتر در ناحیه لگن باشد. ممكن است بیمار با علائمی مانند تب، بی‌اشتهایی، تهوع و اسهال به پزشك مراجعه كند.
 
همچنین شدت علائم با شدت بیماری همخوانی ندارد، یعنی ممكن است درد بیمار بسیار خفیف باشد اما هنگام عمل مشخص شود كه آپاندیس او پاره شده است و برعكس ممكن است درد بیمار بسیار شدید باشد و بعد مشخص شود كه بیماری در مراحل اولیه‌اش بوده است. پزشك همیشه باید بدترین حالت را درنظر بگیرد، زیرا هدف، نجات جان بیمار است، بنابراین چه درد خفیف باشد یا شدید، باید در اسرع وقت بیمار را جراحی كرد.

خانم‌های جوان حساس‌ترند

 اما در مورد خانم‌های جوان باید بیشتر دقت كرد، زیرا دردهای تخمدانی ممكن است با درد آپاندیسیت اشتباه شود و در صورتی كه جراحی صورت بگیرد، ممكن است درصدی چسبندگی ایجاد می‌شود. هر نوع جراحی كه داخل بدن انجام گیرد معمولا مقداری چسبندگی ایجاد می‌كند. ایجاد چسبندگی در تمام قسمت‌های شكم مشكل‌زا نیست اما در یك خانم جوان، وجود چسبندگی در پایین شكم و لگن می‌تواند باعث نازایی شود، بنابراین لازم است درباره خانم‌ها تست‌های تكمیلی بیشتری انجام شود و تحت‌نظر پزشك قرار گیرند و به‌طور مرتب معاینه شوند.
 
این مراقبت‌ها همیشه به این معنی نیست كه شخص بیماری خطرناكی دارد بلكه پزشك می‌خواهد با قطعیت بیشتری بیماری را تشخیص دهد. درحالی كه اگر همین علائم و شدت درد در آقایان دیده شود، بهتر است كه سریع‌تر جراحی صورت گیرد، زیرا اینجا دیگر بحث چسبندگی و نازایی مطرح نیست. برای تشخیص آپاندیسیت، روش‌های مختلفی وجود دارد. می‌توان از سی تی اسكن،‌ ام آر آی و سونوگرافی نیز استفاده كرد. اما بهترین روش، شرح حال گرفتن از بیمار و تحت‌نظر گرفتن اوست.

عارضه خطرناك

در صورتی كه آپاندیسیت دیر تشخیص داده شود، ممكن است در محل آن آبسه ایجاد شود. آبسه در واقع نوعی واكنش دفاعی بدن محسوب می‌شود. در هر جایی از بدن كه میكروب وارد می‌شود، بدن شروع به مقابله با آن می‌كند، گلبول‌های سفید خون افزایش پیدا می‌كنند و مقدار زیادی مایع حاوی پروتئین از عروق ترشح می‌شود. این پروتئین‌ها به محلی كه میكروب وجود دارد می‌روند و در آنجا به یكدیگر متصل می‌شوند و یك حفره ایجاد می‌كنند تا عفونت را در همان محدوده نگه دارند و اثرگذاری گلبول‌های سفید خون را بالا ببرند.
 
در صورتی كه بدن نتواند میكروب را از بین ببرد، میكروب شروع به تكثیر می‌كند و كیستی حاوی ترشحات چركی ایجاد می‌كند. این كیست آبسه نام دارد و تنها راه درمانش، تخلیه كردن آن است. برای تخلیه آن روش‌های مختلفی وجود دارد. برای مثال می‌توان از بیرون بدن و با استفاده از یك سوزن، محتویات داخل كیست را بیرون كشید. گاهی اوقات نیز برای برداشتن آن نیاز به عمل جراحی وجود دارد، بنابراین آبسه یكی از عوارض خطرناك آپاندیسیت محسوب می‌شود كه اگر پاره شود، می‌تواند منجر به عفونت داخل شكمی و مرگ بیمار شود.

به این درد‌ها توجه كنید

مكان و موقعیت آپاندیسیت متغیر است و نوك آن ممكن است در جهات مختلفی از بدن قرار گیرد. برای مثال می‌تواند درسمت لگن، كیسه صفرا یا پشت روده بزرگ قرار بگیرد، بنابراین، درد و علائم آن می‌تواند در نقاط مختلفی از بدن ظاهر شود و با بیماری‌های دیگر اشتباه گرفته شود. معمولا با شروع این التهاب ابتدا فرد در ناحیه بالای شكم و دور ناف خود احساس درد و ناراحتی می‌كند. این درد می‌تواند خفیف یا شدید باشد و همراه با آن حالت تهوع و بی‌اشتهایی نیز ایجاد می‌شود، سپس درد به تدریج به پایین شكم در سمت راست بدن منتقل می‌شود.
 
متغیر بودن محل قرارگیری آپاندیسیت، تشخیص آن را دشوار می‌كند. از آنجایی كه در اطراف آپاندیس ارگان‌های بسیاری وجود دارد، ممكن است با بیماری‌های مربوط به آن ارگان‌ها اشتباه گرفته شود. برای مثال ممكن است با درد حاصل از تخمك‌گذاری، كیست‌های تخمدانی، وجود سنگ در مجاری ادراری تحتانی، بیماری‌های روده بزرگ و وجود تومور در سكوم (ابتدای روده بزرگ) اشتباه گرفته شود.
 
آپاندیس و عوارض آن را خیلی جدی بگیرید!

لاپاراسكوپی، انتخابی مناسب برای خانم‌ها

جراحی آپاندیس تحت بیهوشی عمومی و در بیمارستان انجام می‌شود. برای انجام آن 2 روش وجود دارد: جراحی باز و لاپاراسكوپی. در جراحی باز از طریق یك شكاف بسیار كوچك بین 2 تا 4 سانتی‌متر آپاندیس را خارج می‌كنند. لاپاراسكوپی نیز بیشتر در خانم‌های جوان كاربرد دارد، زیرا عوارض و میزان چسبندگی از این طریق كمتر خواهد بود.
 
طول دوره نقاهت آن نیز بستگی به‌شدت بیماری و واكنش بدن دارد. برای مثال واكنش دفاعی بدن یك فرد جوان نسبت به یك فرد مسن بسیار متفاوت است، بنابراین هر زمان كه تب بیمار فروكش كرد، گلبول‌های سفید خونش به سطح طبیعی رسید و اشتها پیدا كرد، می‌توان گفت كه زمان ترخیص او فرا رسیده است. علاوه‌بر این، پس از بهبود نیازی به پیروی از رژیم غذایی خاصی وجود ندارد و فرد می‌تواند بدون هیچ محدودیتی به زندگی معمول خود ادامه دهد.

2 تفكر اشتباه

زمانی این تفكر میان مردم غالب شده بود كه استفاده از استخرهای عمومی، احتمال ایجاد آپاندیسیت را بالا می‌برد، اما این تفكر تنها یك افسانه است و ارتباطی میان این 2 وجود ندارد. از طرف دیگر برخی‌ها فكر می‌كنند، وراثت و ژنتیك در ایجاد این بیماری نقش دارد اما این موضوع هم به اثبات نرسیده است. علاوه بر این، از آنجایی كه علت ایجاد انسداد در آپاندیس واضح نیست، نمی‌توان از وقوع آن پیشگیری كرد. آپاندیسیت مختص به فصل خاصی از سال نیست و ممكن است در تمام فصول رخ بدهد.

بارداری و آپاندیسیت

همیشه این ترس برای خانم‌های باردار وجود دارد كه درصورت ابتلا به آپاندیسیت، عوارض خطرناك و حتی سقط جنین در انتظار آنها خواهد بود اما واقعا چنین نیست.

 آپاندیسیت را می‌توان به راحتی در دوران بارداری جراحی كرد، اما در تشخیص آن هنگام بارداری باید بسیار دقت كرد، زیرا دردهای مشابه آپاندیسیت در خانم‌های باردار بسیار معمول است و اگر این دردها به جای آپاندیسیت تشخیص داده شوند، عواقب خطرناكی درپیش خواهد داشت، بنابراین نباید به دلیل باردار بودن، تصمیم‌گیری در این مورد را به تعویق انداخت.
انتشار یافته: 45
در انتظار بررسی:1
United States
23:59 - 1392/06/22
آپاندیس یک عضو زاید هستش که از اجداد ما در طی فرگشت (تکامل) به جای مونده ، زمانی که اجدادمون فقط گیاه میخوردن به درد میخورده ، اما الان دیگه به درد نمیخوره ، و یک عضو زاید هستش ...
پاسخ ها
یکی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۶
من توی مسایل خانادگی شما دخالت نمی کنم ولی شما هم درباره آدم ها اظهار نظر نکن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۲
چه پاسخ علمی دادید؟!!کدوم تکامل؟!!
آپاندیس سرشار از سلول های لنفاوی سفید است که از این منطقه در برابر عفونت های میکروبی مهاجم محافظت می کندو ...
http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=268900
Shahla
France
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۴
درود دوستان
Iran, Islamic Republic of
12:59 - 1392/06/30
اگر تشخیص آپاندیس دیر بشه چه اتفاقی می افته؟؟؟
پاسخ ها
ی نفری
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۵
می ترکه بعد میمیری
علی ناظری
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۶
بنظر من اگر بموقع تشخیص داده نشود ممکن سبب پارگی یا چرکی شدن ویا مرگ انسان شود بستگی باین دارد که بیمار زود یا دیر به پزشک مراجعه نماید
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1393/04/29
اپاندیس غیر از عمل راه دیگه ای برای درمان نداره؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1394/02/04
ایا اپاندیس غیر از عمل راه دیگه ای برای درمان دارد
Iran, Islamic Republic of
22:33 - 1394/03/21
سلام عوارض بعد از عمل اپاندیس کامل توضیح دهید ممنون
Iran, Islamic Republic of
13:01 - 1394/04/29
با سلام من یه پسر 14 ساله هستم دو روزه که پایین نافم تا زیر شکمم مثل گرفتگی عضلات درد میاد سمت چپ میخواستم بدونم آپاندیس هست یا نه لطفا سریع جواب بدین
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1394/08/14
با سلام بعد از ترکیدن اپاندیس و عمل جراحی و برداشتن ان خروج مدفوع از شکم به چه علت میتواند باشد؟
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1394/09/02
باسلام من 27 ساله ...دردشديددرقسمت سمت راست نافم كرفتم...ازطريق ازمايش خون كفتن كه ابانديسته .وهمجنين حامله اي 20 روزته ...اماعمل جراحي منوبه تعويق نينداختن...وبعدازعمل دوباره سونودادم كفتن سقط شدي ...اباعمل جراخي تاتيري درجنينم داشته....وفاصله حاملكي بعدي بايد جه مدت باشد?????+?
Iran, Islamic Republic of
10:23 - 1395/02/10
سلام ببخشيد اگه درد شبيه درد اپانديس باشه و جراحى صورت بگيره دکتر هنگام جراحى متوجه ميشه که واقعا درد از اپانديس بوده يا نه؟
Iran, Islamic Republic of
14:00 - 1395/04/14
سوال داشتم یک ماه است که از عمل اپاندیس من می گذرد من در سمت راست بدنم همان جایی که عمل کرده ام سمت راستش جای عمل کمی باد کرده این چه مفهومی دارد؟؟
Iran, Islamic Republic of
03:26 - 1395/08/22
سلام پسرم 16 روز است که عمل آپاندیس انجام داده اما بعداز 4 روز از بخیه هاش ترشحات چرکی بیرون میومد دکترش براش انتی بیوتیک وچرک خشکن تجویز کرد الان که 16 روز از عملش میگذره هنوز به اندازه ی یه حفره ی کوچک از بخیه هاش خوب نشده و عفونت میده بیرون .لطفا راهنمایی کنید من خیلی از این موضوع ناراحتم
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1395/12/30
اگه بعد یک سال ناحیه عمل کرده اپاندیس درد بگیر یا بعضی وقت ها تیر بکشه چکار باید کرد؟؟
Iran, Islamic Republic of
03:46 - 1396/04/16
من هفت روزه اپاندیز عمل کردم و دو سه ماه پبش هم کمی شکم درد و بی اشتهای داشتم وحالت تهوع می خوام بدونم از پاندیز بوده نا نه این حالت هام
Iran, Islamic Republic of
12:12 - 1396/04/27
سلام.من 18 روز پیش جراحی آپاندیس انجام دادم و بخیه ها و زخمم در حال بهبود بودند وضعیت جسمیم هم در حال بهبود هست ولی از دیروز قرمزی بدون ورم در اطراف زخمم به وجود آمده ،لطفا نظر خود را اعلام فرمایید.
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1396/04/28
ظاهرا قرار نیست جوابی داده بشه
Iran, Islamic Republic of
12:57 - 1396/10/11
سلام .اپاندیس داداشم ترکیده بوده وقتی بردیمش بیمارستان .بعد عملش کردن
Iran, Islamic Republic of
23:02 - 1396/11/05
سلام ۶ روز آپانتیس جراحی کردم الان تکرر ادار دارم ودل پیچه و کمر درد شدید آیا این دردها طبیعیه
Iran, Islamic Republic of
01:54 - 1396/11/09
سلام من حدود ۲سال پیش عمل آپاندیس کردم و بهد از یک مدت از داخل جای زخم باز شد ودوباره عمل کردم و همین اتفاق رخ داد به دکتر معالجه که گفتم گفت هیچ خطری نداره و من عمل نکردم ایا مشکلی ندارد ممنون میشم پاسخ بدین
Iran, Islamic Republic of
18:36 - 1396/11/13
سلام آپاندیس به خستگی مفرد ربط داره یا نه؟
Iran, Islamic Republic of
01:35 - 1397/01/21
من سمت راست معدم دردمیکنه میترسم اپاندیس باشه
Iran, Islamic Republic of
12:11 - 1397/01/28
درد آپاندیس ک الکی نس دردش بگیره دیگ ولت نمیکنه حالت تهوع درد شدید همون دقیقه باید بیمارستان باشی.من من خودم ی هفته تو شکمم ترکیده بود و پریتونیت بودم .و زنده موندن من معجزه
Iran, Islamic Republic of
16:07 - 1397/01/31
من چند ساله پیش عمل کردم واقعا وقتی شروع به درد میکنه آدم فکر میکنه که دیگه کارش تمومه آپاندیس بر خلاف بعضی از نظرهای پزشکان که یه لوله ضایعه هستش نقش مهمی بز بدن دارد که یکیش دفع سموم ناشی از غذاها هستش
Iran, Islamic Republic of
15:37 - 1397/03/28
با سلام و درود بر شما .
منم سال 1394 عمل آپاندیس داشتم تا2 ماه درگیر درد و مراقبت بخصوص برداشتن وسیله سبک بودم .
هزینه اش هم شد 5 ملیون جهت اطلاع دوستان گرامی
Iran, Islamic Republic of
08:17 - 1397/04/11
سلام من اپاندیس عمل کردم بعد عمل دلپیچه شدید دارم ب دکتر مراجعه کردم میگه چیزی نیست رفع میشه ولی الان سه چهار روزه دلپیچه دارم راهنمایی کنیدلطفا
Iran, Islamic Republic of
02:34 - 1397/04/22
سلام من اپاندیسمو دو هفتس که عمل کردم دردام اروم شده ولی توی جای عملم سوزش عجیبی دارم به نظرتون علتش چیه؟
Iran, Islamic Republic of
04:20 - 1397/06/21
سلام من چندروزيه يه دردي پايين شكمم دارم هي كم و زياد ميشه ايااپانديسه ؟
Iran, Islamic Republic of
04:20 - 1397/06/21
سلام من چندروزيه يه دردي پايين شكمم دارم هي كم و زياد ميشه ايااپانديسه ؟
Iran, Islamic Republic of
10:03 - 1397/07/11
سلام دوروزه عمل کردم ولی به شدت جای بخیه هام درد داره
United Arab Emirates
20:10 - 1397/07/23
بچه ها هزینه عمل اپاندیس بدون دفتر چه بیمه ۳۰۰۰۰۰۰میلیون بادفترچه ۵۰۰۰۰۰
United States
12:25 - 1397/09/01
سلام من ١٥ روز عمل اپانديس كردم اپانديسم تركيده بود الان هيچ دردي ندارم فقط شكمم ورم داره ايا طبيعيه؟
Iran, Islamic Republic of
19:30 - 1397/09/16
سلام من الان سه هفته میشه عمل کردم، شدید بی اشتهام، دو روزه ک جای عمل درد میکنه، سرفه هم میکنم
Iran, Islamic Republic of
23:41 - 1397/10/22
دکتر گفته سنو گرافی برو بهد گفته چند سال پیش تصادف کردی کوچک شده از بین رفته ختر نداره
Iran, Islamic Republic of
18:22 - 1397/10/24
14روز آپاندیس عمل کردم دردی ندارم ولی نمیتونم خوب راه برم کارگر هستم چند روز میشه رفت سرکار
Iran, Islamic Republic of
20:52 - 1397/10/24
من حدود ۱۴سال پیش آپاندیس عمل کردم
تازه دکترا فهمیدن علت بچه دار نشدنم چسبندگی بدلیل همین جراحیه... متأسفانه
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1397/12/01
چرا بعد از بيست روز عمل اپانديس طرف رأست شكمم باد كرده طبيعه
Iran, Islamic Republic of
18:22 - 1398/02/29
من سمت چپ شکمم درد میکنه میترسم اپاندیس نباشم لطفان خبر شو بهم بدین ممنونم
Iran, Islamic Republic of
23:17 - 1398/09/21
سلام من هفت روزه اپاندیس عمل کردم با لاپراسکوپ دیشب نزدیکی داشتم مشکلی داره یا نه لطفا جواب
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج