رواج روزافزون توالت «شرقی» در آلمان!
۲۹۹۹۲۶
۰۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۰
۱۷۷۸۸
بسیاری از پناهجویانی که در آلمان هستند از کشورهایی آمده‌اند که سرویس‌های بهداشتی متفاوتی دارند. اکنون یک شرکت تولیدی در ایالت زاکسن انهالت تصمیم گرفته توالت‌های شرقی را به بازار آلمان روانه کند.
برترین ها: به گزارش دویچه وله فارسی؛ بسیاری از پناهجویانی که در آلمان هستند از کشورهایی آمده‌اند که سرویس‌های بهداشتی متفاوتی دارند. اکنون یک شرکت تولیدی در ایالت زاکسن انهالت تصمیم گرفته توالت‌های شرقی را به بازار آلمان روانه کند.

اقامتگاه‌هایی که برای پناهجویان ساخته می‌شوند معمولا دارای سرویس‌های بهداشتی سیار هستند. بسیاری از پناهجویان آفریقایی و آسیایی اما در کشورهای خود از توالت‌های سنتی استفاده می‌کنند و به هیچ وجه با سیستم توالت فرنگی آشنایی ندارند.

رواج روزافزون توالت

به ویژه پناهجویانی که از قشرهای پائین‌تر جامعه به اروپا می‌آیند با مشکل توالت فرنگی روبرو می‌شوند، به خصوص که استفاده از کاغذ توالت نیز در این کشورها رایج نیست و تنها راه پاکیزگی در این کشورها پس از قضای حاجت، شستشو با آب است.

بی‌سبب نیست که در اقامتگاه‌های پناهجویان وضع سرویس‌های بهداشتی به شدت نابسامان است. برخی از پناهجویان از توالت‌های غربی مانند توالت‌های کشور خود استفاده می‌کنند، یعنی به جای نشستن روی نشیمن، با کفش روی آن می‌روند و سبب کثیف شدن یا شکستن کاسه توالت می‌شوند.

این مشکلات سبب شده که شرکتی تولیدی در ایالت زاکسن آنهالت آلمان تصمیم به تولید توالت‌های "چندفرهنگی" بگیرد و توالت‌هایی با دو سبک استفاده شرقی و غربی را روانه بازار کند؛ توالت‌هایی که می‌توان هم در حالت چمباتمه‌ی شرقی و هم نشستن غربی از آنها استفاده کرد.

توالت‌های جدید با همکاری دانشگاه هامبورگ – هاربورگ تولید شده و طراح صنعتی آن نیز خانم زابینه شوبر است. در این توالت‌ها فرد می‌تواند پس از عمل دفع خود را هم با کاغذ توالت تمیز کند و هم با شستشو.

دستمایه‌ای برای طنز و شوخی

تولید توالت‌های "دومنظوره" چنان سروصدایی در آلمان به پا کرد که یک جوان ایرانی در تویتر خود مطلبی طنز نوشت با عنوان "آلمان در برابر ما به زانو درآمد". در این مطلب آمده است: «آن‌قدر ما جفت‌پا روی توالت فرنگی پریدیم که مجبور شدند توالت دومنظوره اسلامی - فرنگی اختراع کنند. این پیروزی بزرگ را به پیشگاه همه مسلمین آلمان تبریک عرض می‌کنم».

نشریه آلمانی "دی تسایت" نیز در همین رابطه روز پنج‌شنبه (۲۹ بهمن / ۱۸ فوریه) با آقای پتر فلیگن‌اشمیت، رئیس شرکت تولیدی یادشده مصاحبه کرده و دلایل تولید چنین توالت‌هایی را در آلمان جویا شده است.

رئیس شرکت تولیدی با اشاره به تفاوت‌های فرهنگی در ارتباط با قضای حاجت در میان پناهجویان گفت چمباتمه زدن در توالت و شستن خود پس از اتمام کار از شاحصه‌های فرهنگی شرقی‌ها به ویژه در میان اقوام عرب است.

رواج روزافزون توالت
اقامتگاه‌های عاجل پناهجویان معمولا دارای سرویس‌های بهداشتی سیار فرنگی هستند

فلیگن‌اشمیت از جمله به اهمیت بهداشتی چمباتمه زدن در تخلیه و شست‌و‌شوی خود پس از پایان قضای حاجت اشاره کرده است. او بر این نظر است که غربی‌ها نباید طبق عادت دیرینه‌ی خود فکر کنند تمام خصوصیات فرهنگی‌شان بر فرهنگ شرق برتری دارد.

رئیس این شرکت تولیدی می‌گوید در سازمان ملل متحد نیز دیگر مد شده که در سرویس‌های بهداشتی در حالت چمباتمه می‌نشینند، زیرا تنها در این حالت است که روده به طور بایسته و شایسته تخلیه می‌شود.

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج