عجایب فصل جاری لیگ‌ برتر فوتبال
۳۰۰۰۷۶
۰۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۴
۶۱۳۲ 
اگر از هیجان هفته بیست‌و‌یکم فارغ شده‌اید، به جدول لیگ برتر ایران نگاهی بیندازید؛ تنها ١١ امتیاز اختلاف بین استقلال رده اولی و گسترش‌ فولاد پرامکانات رده نهمی وجود دارد.
روزنامه شهروند: اگر از هیجان هفته بیست‌و‌یکم فارغ شده‌اید، به جدول لیگ برتر ایران نگاهی بیندازید؛ تنها ١١ امتیاز اختلاف بین استقلال رده اولی و گسترش‌ فولاد پرامکانات رده نهمی وجود دارد. این یعنی حضور ٩ تیم روی کاغذ و دایره منطق در کورس قهرمانی.  اتفاق مورد اشاره حتی در میانه فصلی که در هفته آخرش ٥ تیم مدعی قهرمانی بودند (٢ فصل پیش) هم رخ نداد و نمونه‌ای نادر در سطح جهان محسوب می‌شود.

مقایسه در سطح اروپا

بین تیم اول تا نهم فصل جاری لیگ‌ برتر ١٩ امتیاز فاصله وجود دارد.  در سری  A فاصله خیلی زیاد است؛ به‌طور دقیق ٢٤ امتیاز. لاکرونیای ٣٢ امتیازی رده نهم فصل فعلی در فاصله ٢٨ امتیازی بارسلونای صدرنشین، تنها نصف قدرت مطلق فعلی لیگ اسپانیا امتیاز جمع‌آوری کرده است.  در بوندس‌لیگا، بین تیم‌ اول تا نهم، ٢٧ امتیاز اختلاف وجود دارد و در لوشامپیونه، لیگی که فاصله پاری‌سن‌ژرمن با تیم دوم٢٤ امتیاز (٣ امتیاز بیشتر از فاصله بین استقلال صدرنشین با تیم ماقبل پایانی فصل جاری لیگ‌ برتر ایران) است، اختلاف قرمز و سورمه‌ای‌ها و تیم نهم، ٣٤ امتیاز محاسبه می‌شود؛ چیزی بیش از فاصله صدر تا قعر جدول لیگ برتر ایران!

بالا و پایین بسیار

پس با این اوصاف، می‌توان از فصل جاری لیگ برتر ایران به‌عنوان لیگی بدون مدعی نام برد.  بارها و بارها صدر جدول بین استقلال تهران و استقلال‌ خوزستان دست‌به‌دست شده اما رقابت بین تیم‌های بالای جدول همیشه نزدیک بوده است. سپاهان تا قبل از فروش حاج صفی به FSV فرانکفورت، جامه مدعی را به تن داشت اما حالا فقط بابت جمع‌آوری امتیازات برای سقوط نکردن در همان دوران خوشحال است.  تیم‌هایی مثل صبا و سایپا، اول فصل مدعی نبودند اما حالا برای قهرمانی می‌جنگند و ذوب‌آهن، تیم خوب نیم‌فصل، اکنون در قحطی پیروزی، جایگاه چهارم خود را هم در خطر می‌بیند.

احوال نیم‌فصل دوم

مدعیان در نیم‌فصل دوم، حال و روز جالبی داشتند.  استقلال ٢ برد، ٣ تساوی و یک باخت داشته، پرسپولیس هر چند نباخته اما تنها ٢ برد و ٤ مساوی به‌دست آورده، استقلال خوزستان یک برد، ٣ مساوی و ٢ باخت دشت کرده، ذوب‌آهن یک برد و ٥ مساوی ثبت کرده، سایپا ٣ برد، یک مساوی و ٢ باخت را به‌دست آورده، نفت ٣ برد، ٢ مساوی و یک باخت در کارنامه داشته، تراکتور ٢ برد، ٣ مساوی و یک باخت به کارنامه‌اش اضافه کرده و گسترش ٢ برد، یک مساوی و ٣ باخت داشته است.

بازی‌های کلیدی ادامه فصل

علاوه بر ٢ بازی کلیدی هفته بیست‌ودوم بین استقلال تهران با نفت و پرسپولیس با تراکتورسازی در هر یک از هفته‌های بعدی تا پایان فصل هم حداقل یک بازی تعیین‌کننده در راه قهرمانی وجود دارد.  نبرد نفت مقابل گسترش، سایپا مقابل ذوب‌آهن و صبای قم مقابل پرسپولیس از جذابیت‌های هفته بیست‌وسوم است. جدال‌های گسترش با ذوب‌آهن، سایپا با تراکتورسازی و البته نبرد فینال‌‌گونه بین استقلال‌های تهران و خوزستان، هیجان غیرقابل وصفی به هفته بیست‌وچهارم می‌بخشد. ذوب‌آهن مقابل تراکتورسازی، هفته بیست‌وپنجم را رونق می‌بخشند و در هفته بیست‌وششم استقلال خوزستان با نفت و تراکتورسازی با صبا مسابقه می‌دهد و حسن ختام هفته، دربی بسیار کلیدی پرسپولیس مقابل استقلال است. بازی گسترش با استقلال خوزستان در هفته بیست‌وهفتم می‌تواند کلیدی باشد؛ درست مانند جدال ذوب‌آهن مقابل صبا. جدال پرسپولیس- نفت به اندازه نبرد سایپای تازه مدعی شده با استقلال تهران حساس است.  استقلال تهران در هفته بیست‌ونهم رویاروی تراکتورسازی می‌ایستد. نبرد پرسپولیس با گسترش فولاد هم جدال جذاب این هفته است و سرانجام در هفته پایانی، استقلال ‌خوزستان- ذوب‌آهن، صبا- استقلال و سایپا- نفت، می‌تواند حکم یک فینال را داشته باشد.

نگاه کارشناس

بیژن طاهری، بازیکن سابق استقلال تهران، دلایل مدعی نداشتن فصل جاری را به «شهروند» توضیح داد: «به‌نظرم عامل اصلی تقسیم شدن بازیکنان خوب در تیم‌هاست. این لیگ، ستاره بزرگ و تفاوت‌سازی ندارد و همان بازیکنان متوسط پرشمار هم در چند تیم خاص جمع نشده‌اند. بیشتر تیم‌ها پس از چند‌سال آزمون و خطا در فصل فعلی به اوج رسیده‌اند. استقلال خوب بازیکن گرفت، گسترش فولاد از امکاناتش بهره برد، سایپا با جوانانش همه را غافلگیر کرد و پرسپولیس با بازیکنان چندسال قبل و درایت کادر فنی به اوج رسید. وقوع همه این اتفاقات در یک فصل، لیگ را فاقد یک قدرقدرت کرد. عامل مالی هم فاکتور دیگری است. هرچند تیم‌ها در ظاهر و روی کاغذ پول خوبی به بازیکنان می‌دهند، اما در عمل، همه به شکل یکسان مشکل دارند و همین عامل در بی‌مدعی بودن فصل جاری لیگ برتر نقش داشته است».
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:15 - 1394/12/02
"علاوه بر ٢ بازی کلیدی هفته بیست‌ودوم بین استقلال تهران با نفت و "
حالتان خوب است؟ سرتان به جائی نخورده است؟
استقلال مگه قرار است چند بار در یک فصل با نفت بازی کند!
مگه والیبال یا بسکتبال است؟
Iran, Islamic Republic of
11:37 - 1394/12/02
"علاوه بر ٢ بازی کلیدی هفته بیست‌ودوم بین استقلال تهران با نفت و "
حالتان خوب است؟ سرتان به جائی نخورده است؟
استقلال مگه قرار است چند بار در یک فصل با نفت بازی کند!
مگه والیبال یا بسکتبال است؟
Iran, Islamic Republic of
11:45 - 1394/12/02
عجائب این فصل زیاد است:
استقلال تهران در 17 بازی از 21 بازی این فصل، با اشتباهات فاحش داوری برنده شده است! و در یک مورد با اشتباه فاحش داوری نتیجه را واگذار کرده و در یک بازی نتیجه را عادلانه واگذار کرده و ...
پرسپولیس در 15 بازی از 21 بازی، با اشتباهات فاحش داوری، متضرر شده و در دو بازی اشتباهات داوری به سود این تیم بوده...
ملوان و استقلال اهواز در اکثر بازیهایش از داوری متضرر شده اند!
راه آهن در نصف بازیهایش از داوری متضرر گشته!
به طور کلی اگر اشتباهات داوری به طور مساوی در بین تیمها تقسیم گشته بود و چرخش داوران به سود تیمهای خاص( علی الخصوص استقلال تهران) نبود، الان جدول لیگ وارونه بود یعنی ملوان و استقلال اهاز و راه آهن و ... جز تیمهای بالا نشین بودند!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج