احیای سنت قاشق‌ زنی در تلویزیون
۳۰۴۲۱۰
۱۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۵
۸۵۴۳ 
محیط‌ بانی شغلی بسیار پرخطر و البته پردردسر است و محیط‌بانان باید در یک نبرد رو در رو و گاهی با دست خالی به جنگ شکارچیان بی‌رحم محیط زیست بروند.
خبرگزاری ایسنا: محیط‌ بانی شغلی بسیار پرخطر و البته پردردسر است و محیط‌بانان باید در یک نبرد رو در رو و گاهی با دست خالی به جنگ شکارچیان بی‌رحم محیط زیست بروند.

طبق گفته رییس سازمان حفاظت محیط زیست در سه دهه گذشته ۱۱۳ محیط‌بان توسط مهاجمان به منابع طبیعی کشور کشته شده‌اند و در۱۰ سال گذشته، هشت محیط بان هم به دلیل شلیک به شکارچیان در زندان به سر می‌برند.

احیای سنت قاشق‌ زنی در تلویزیون

گاهی شنیده می‌شود هنرمندان برای آزادی این زندانیان تلاش می‌کنند، گاهی مردم برای تهیه دیه آنها پول جمع‌آوری می‌کنند. اما در برنامه پنجشنبه - 13 اسفند - «سرزمین ما» به ابتکار مسعود مولانا، عضو انجمن گنجینه پشتیبان زیست بوم ایران (صندوق خیریه حمایت از محیط بانان) در پویشی مردمی از هموطنان خواسته شده است تا به جای ترکاندن فشفشه و ترقه‌های جورواجور، با احیای رسم دیرین قاشق‌زنی، برای آزادی محیط بانان دربند، پول جمع‌آوری کنند.

در این پویش، از یک سو هزینه‌های خرید ترقه‌ها و فشفشه‌های چینی را خرج قاشق‌زنی و نجات محیط‌بانان دربند شده و از سوی دیگر، خسارت‌های محیط زیستی چهارشنبه‌سوری را کاهش داده و با مهار آلودگی‌های صوتی و کم‌کردن میزان انتشار آلاینده‌های گازی، این رسم دلپذیر و شاد ایرانی را با آموزه‌های محیط زیستی، همراه‌تر می‌سازیم.

همچنین در آستانه 15 اسفند روز درختکاری، برنامه «سرزمین ما» با موضوع درختکاری، میزبان رئوف آذری، عضو انجمن بلوط و فعال محیط زیست خواهد بود. در بخش دیگر برنامه هم دکتر زهرا رحیمی خامنه، مدیرعامل جمعیت دانشجویی و مردمی امام علی(ع) درباره آموزش های زیست محیطی به کودکان کار و اینکه این کودکان در روزهای آلوده چگونه از خود مراقبت کنند، سخن می گوید.

برنامه «سرزمین ما» به تهیه‌کنندگی الهام پیرهادی و اجرای عباس طاهریان پنجشنبه‌ها ساعت هشت صبح از شبکه یک سیما به روی آنتن می رود.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج