مبادله فرآورده‌های نفتی با موز و سیگار
۳۰۴۴۲۶
۱۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۸
۱۱۹۳۱
طی یک دهه اخیر صادرات ایران به ترکیه سه برابر و واردات ایران از ترکیه بیش از 2.5 برابر شده است.
اقتصاد نیوز نوشت: طی یک دهه اخیر صادرات ایران به ترکیه سه برابر و واردات ایران از ترکیه بیش از 2.5 برابر شده است.

داوود اوغلو، نخست وزير تركيه، در رأس هيأتی متشکل از٢٠٠ بازرگان و صنعتگر به ایران سفر می‌کند. محسن جلالپور، رئیس اتاق بازرگانی ایران، در کانال شخصی‌اش در تلگرام، ابراز امیدواری کرده که سفر روز شنبه این هیأت به ایران آغاز يك دوره جديد در استحكام روابط اقتصادي دو كشور باشد، اما روابط تجاری ایران و ترکیه در یک دهه اخیر در چه وضعیتی بوده است؟ در حال حاضر ایران با این مهم‌ترین شریک تجاری خود چه سطحی از مبادلات تجاری را دارد؟

بررسی آمارهای رسمی گمرک ایران نشان می‌دهد تجارت ایران و ترکیه علیرغم فراز و نشیب‌ها طی یک دهه اخیر افزایشی قابل توجه داشته است. به طوری که صادرات ایران به ترکیه از میزان 326 میلیون دلار در سال 85 به میزان یک میلیارد و 975 میلیون و 587 هزار دلار در سال 93 رسیده است. البته میزان صادرات ایران به ترکیه در 10 ماهه سال 94 با مقداری کاهش به میزانی معادل یک میلیارد و 46 میلیون و 464 هزار دلار رسیده است. واردات ایران از ترکیه نیز از 886 میلیون و 684 هزار دلار در سال 85 به میزانی معادل سه میلیارد و 873 میلیون و 293 هزار دلار در سال 93 و دو میلیارد و 473 میلیون و 881 هزار دلار در 10 ماهه سال 94 رسیده است.

بررسی آمارهای رسمی گمرک ایران همچنین نشان می‌دهد در طول یک دهه اخیر همواره میزان صادرات ایران به ترکیه کمتر از واردات ما از این کشور بوده است.

اقتصادنیوز شکل زیر را بر اساس آمارهای گمرک از یک دهه تجارت رسمی ایران و ترکیه تهیه کرده است.

مبادله فرآورده‌های نفتی با موز و سیگار

ایران و ترکیه چه مبادله می‌کنند؟

موز سبز، دانه به‌جز گندم دامی، سوپر فسفات، سیگار حاوی توتون و تخته های فیبری از چوب یا مواد چوبی اقلام عمده وارداتی ایران از ترکیه در 10 ماهه سال 94 هستند. در همین بازه زمانی، اقلام عمده صادرات غیرنفتی ایران به ترکیه محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی هستند.
برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج