هفت سین عیدم را چطوری بچینم؟
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۳۰۵۱۰۸
۱۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۹
۷۳۲۲۸
هفت‌سین به نماد مفاهیمی چون نوزایی، باروری، روشنایی، فراوانی، ثروت و. . . اشاره می‌كند. می‌خواهیم با نگاهی هنری نمونه‌های زیبای چیدمان این سفره را با هم ببینیم و شما را با نكاتی كاربردی برای زیباتر شدن هفت‌سین آشنا كنیم.
مجله منزل - لاله داورپناه:  نوروز جشن كهن ایرانیان به پاس آمدن بهار است. اولین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با اول فروردین ماه، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یكی از كهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است.

قرن‌هاست كه مردم مناطق مختلف ایران، با رعایت رسوم سنتی نوروز، آن را جشن می‌گیرند اما نه به این معنا كه تكرار هر ساله این جشن در هنرنمایی‌های بانوان ایرانی كه به‌راستی مدیر اصلی برگزاری آن در هر خانه‌ای هستند، باعث یكنواختی و دلزدگی شده باشد. 

هفت‌سین سفره‌ای است كه ایرانیان هنگام نوروز می‌آرایند، هنگام تحویل سال گرد آن جمع می‌شوند و گاهی تا سیزدهم فروردین‌ماه زینت‌بخش منازل خانواده‌های ایرانی خواهد بود؛ سفره‌ای از جلوه‌های اصیل نوروز، كه در طی سالیان دراز حضورش در خانه‌های ایرانی با حفظ نشانه‌های اصلی خود به زیبایی با هنر دست بانوان ایرانی عجین شده است.  همه ما با اجزای اصلی این سفره آشناییم و تا حدودی فلسفه حضورشان را می‌شناسیم.

ایده‌هایی برای چیدمان سفره هفت‌سین (قبل از نوروز)

هفت‌سین به نماد مفاهیمی چون نوزایی، باروری، روشنایی، فراوانی، ثروت و. . . اشاره می‌كند. اما ما می‌خواهیم در اینجا به جنبه دیگری از سفره هفت‌سین بپردازیم و آن هم چیدمان و همنشینی این اجزا در كنار هم است. می‌خواهیم با نگاهی هنری نمونه‌های زیبای چیدمان این سفره را با هم ببینیم و شما را با نكاتی كاربردی برای زیباتر شدن هفت‌سین آشنا كنیم.

انتخاب تم كلی برای سفره هفت‌سین

ایده‌هایی برای چیدمان سفره هفت‌سین (قبل از نوروز)

قبل از هر چیزی باید تصمیم بگیرید كه قصد دارید با چه سبك و سیاقی سفره هفت‌سین نوروز امسال‌تان را بچینید. آیا به سفره‌ای با رنگ و روی سنتی علاقه دارید یا به دنبال یك تم جدید برای آن هستید؟! پاسخ دادن به این سوال، ادامه كار را برای شما بسیار آسان‌تر خواهد كرد. انتخاب شما هر كدام از دو گزینه بالا كه باشد مهم نیست؛ مهم این است كه در پایان كار تم كلی را فراموش نكرده باشید و با فكر داشتن سفره‌ای با ظاهری تلفیقی، آن را تبدیل به یك هفت‌سین نامنظم و ناموزون نكنید. پس با تصمیمی قطعی سراغ انتخاب اجزای سفره بروید.

انتخاب سفره و ظرف‌های هفت‌سین
 
ایده‌هایی برای چیدمان سفره هفت‌سین (قبل از نوروز)

سفره‌های بته‌جقه، گل‌های ترمه و انواع پارچه‌های دست‌دوز ایرانی سالیان درازی است كه به زیباتر كردن سفره هفت‌سین ما كمك كرده‌اند. اگر انتخاب شما برای سفره، پارچه‌ای با نقش و نگار زیاد است به شما پیشنهاد می‌كنم اجزای دیگر سفره را ساده انتخاب كنید. ظروف شیشه‌ای و كریستال و ظرف‌های تك‌رنگ از هر جنسی مناسب چنین سفره‌هایی هستند.

پارچه‌های تك‌رنگ و ساده به ظروف كار شده و رنگارنگ اجازه خواهند داد تا به خوبی خودنمایی كنند. ظرف‌های تزیین شده با هنر ویترای، چینی‌های طرحدار و ظرف‌های سفالی لعابدار،  اگر طرح و نقش زیادی داشته باشند روی چنین سفره‌ای چشمگیر ظاهر خواهند شد.

تركیب رنگ زیبا برای سفره هفت‌سین

ایده‌هایی برای چیدمان سفره هفت‌سین (قبل از نوروز)

انتخاب تركیب رنگ برای سفره هفت‌سین مانند هر هنر دیگری از قوانین پایه پیروی می‌كند و نیازمند دقت نظر ویژه‌ای است. سعی كنید هنگام خرید و گرد هم آوردن اجزای سفره هفت‌سین بیش از هر چیزی به همنشینی رنگ‌های آن در كنار هم فكر كنید. شاید برای این كار مجبور باشد كه چندین بار آنها را كنار هم بچینید و از دور و نزدیك به تماشای‌شان بنشینید. سعی كنید با شناخت قوانین رنگ‌ها و با توجه به سلیقه شخصی‌تان بهترین گزینه را انتخاب كنید.

تزیین آینه و تنگ ماهی برای سفره هفت‌سین

گرچه این یك قانون نیست اما معمولا شش‌سین از اجزای سفره هفت‌سین در ظروف هماهنگ تزیین شده و در كنار سبزه قرار می‌گیرند. در این بین آینه و تنگ ماهی شاید بتوانند با ظاهری هماهنگ سفره نوروز را تكمیل كنند. به كمك هنر ویترای یا دیگر وسایل تزیینی آنها را زیباتر كنید؛ البته استفاده از آینه و شمعدان مراسم عقدكنان روی سفره هفت‌سین یكی از رسوم زیبایی است كه می‌تواند خاطرات خوش شما را با هم پیوند دهد.  

ایده‌هایی برای چیدمان سفره هفت‌سین (قبل از نوروز)

خلاقیت در تزیین اجزای سفره هفت‌سین

درست است كه اجزای اصلی سفره هفت‌سین همگی نشانی از زیبایی هستند اما بد نیست با كمك دیگر وسایل تزیینی این زیبایی را دوچندان كنید:

 -   از شمع و شمعدان‌های زیبا استفاده كنید. اگر فكر می‌كنید پیدا كردن این وسایل تزیینی و هماهنگ كردن‌شان با تم كلی سفره شما كار دشواری خواهد بود، باید به شما یادآوری كنم كه روش‌های متعددی وجود دارد تا شما بتوانید خودتان این شمع و شمعدان‌ها را بسازید.

 -   مقداری میوه و آجیل و شیرینی روی سفره بگذارید.

 -   از گل و گلدان‌های بهاری با رنگ‌های شاد استفاده كنید.

 -   سبزه را به شیوه‌ای تازه بكارید و تزیین كنید.

 -   در رنگ کردن تخم‌مرغ‌ها همنشینی رنگ آنها را با دیگر اجزای سفره فراموش نكنید.

 -   به كمك روبان، گل‌ها و. . . ظرافت را در تمی كه انتخاب كرده‌اید به نمایش بگذارید.

ایده‌هایی برای چیدمان سفره هفت‌سین (قبل از نوروز)

انتخاب مكان مناسب برای پهن كردن سفره هفت‌سین

بخش‌های مختلف منزل را به خوبی ببینید. چیدمان خانه را بررسی كنید و با توجه به اینكه قرار است هنگام دید و بازدیدهای نوروز در چه فضایی از ‌مهمانان خود پذیرایی كنید، بهترین مكان را برای سفره هفت‌سین بیابید. اجازه دهید ‌مهمانان نیز هنگام حضور در خانه شما از زیبایی سفره هفت‌سین‌تان لذت ببرند. بهتر است میزی برای پهن كردن سفره انتخاب كنید كه باعث نشود هنگام پذیرایی از ‌مهمانان دچار مشكل شوید. كنسول‌های كنار دیوار یا میزهای كنار مبلی در حاشیه فضای پذیرایی خانه فضای خوبی برای پهن كردن سفره هفت‌سین هستند.

ایده‌هایی برای چیدمان سفره هفت‌سین (قبل از نوروز)

  چیدمان كلی سفره هفت‌سین

سفره هفت‌سین را می‌توانید روی زمین بچینید یا روی میز! از چند میز كوچك با اختلاف ارتفاع استفاده كنید یا در محدوده‌ای كوچك آن را خلاصه كنید. اگر انتخاب شما سفره‌ای سنتی است، رعایت تقارن در چیدمان سفره شما را به هدف‌تان نزدیك‌تر می‌كند اما اگر از سبكی تازه پیروی كرده باشید تنها به توازن سفره فكر كنید. نیازی نیست از هر چیزی دو تا در هر طرف سفره داشته باشید یا به فكر چیدمانی گرد و مشخص باشید؛ آزاد و رها، تنها به زیبایی سفره فكر كنید.

این روزها حتی سفره‌های هفت‌سین با ظاهری كاملا متفاوت چیده می‌شوند. سفره‌های هفت‌سین آویزی، سفره‌های هفت‌سین در یك حباب شیشه‌ای و ایده‌های بسیار دیگری كه می‌تواند ظاهری منحصر به‌فرد به سفره نوروز امسال شما ببخشد. مجله منزل در مطالب مختلف خود در این شماره سعی كرده تا شما را با ایده‌های متفاوت و جذاب دیگری نیز آشنا كند. به امید سالی سرشار از شادی! منتظر دیدن تصاویر هفت‌سین‌های زیبای شما خواهیم بود.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:01 - 1395/12/15
خیلی معمولی بود چندتا مدل شیک بزارید
Iran, Islamic Republic of
15:44 - 1395/12/29
زياد جالب نبود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
کالابرد_فوترموبایل
دیاکو_فوتر داخلی
سفیر بار ساقدوش_فوتر
چوب و هنر _فوتر
فرش تارنگ_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
استیل رگال_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
کالابرد_فوتر
فنی آتل_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222